Rada

Popis a vlastnosti odrody čerešní Bigarro Burlat, ich výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti odrody čerešní Bigarro Burlat, ich výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Veľké a šťavnaté bobule, jedno z prvých, ktoré dozrievajú na pozemkoch domácich záhradníkov, sú medzi letnými obyvateľmi veľmi obľúbené. Čerešne sú nielen chutné, ale obsahujú aj veľa vitamínov a mikroelementov v buničine, ktoré sú pre ľudský organizmus po chladnej zime potrebné. Pri výsadbe záhradníci uprednostňujú skoré odrody, medzi ktoré patrí aj Bigarro, časovo testovaná čerešňa, ktorá má veľa výhod.

Chovateľská história

Čerešňový stromček tejto odrody bol náhodne objavený ešte v roku 1915 vo Francúzsku. Postupne, vďaka úsiliu chovateľov, sa pestrosti kultúry dostávalo čoraz viac charakteristík. mrazuvzdornosť, imunita voči chorobám a zlepšená chutnosť.

Európski záhradníci si ako prví všimli odrodu Bigarro a začali na svojich pozemkoch pestovať stromy. Sadenice čerešní sa do našich zemepisných šírok dostali pomerne nedávno a stále sa testujú v domácich škôlkach. Ale tí, ktorí už zasadili rastliny do svojich záhrad, tvrdia, že stromy majú oveľa viac výhod ako nevýhod a v našom podnebí sa bez problémov zakoreňujú a prinášajú ovocie.

Opis a charakteristika kultúry

Francúzska odroda má nasledujúce vlastnosti:

 1. Drevo. Výška dospelých nepresahuje 3,5 metra. Čerešňa má guľovitú korunu, je dosť hustá. Výraznou vlastnosťou stromov tejto odrody je to, že ich kôra má svetlohnedý odtieň. Aby sa získala bohatá úroda, musia sa v blízkosti vysadiť ďalšie odrody na krížové opelenie.
 2. Počas obdobia kvitnutia sú čerešne pokryté bielymi kvetmi, ktoré majú tvar podšálky, ich priemer nepresahuje 3 cm.
 3. Plody odrody majú priemernú hmotnosť 6 gramov a ich šupka je tmavá, takmer čierna.
 4. Chuť stredne hustej, bohatej červenej dužiny je harmonická, sladkokyslá. Kameň je dobre oddelený a jeho hmotnosť nepresahuje 6% z celkovej hmotnosti bobúľ. Plody sa používajú ako na konzumáciu v čerstvom stave, tak aj na zber na zimu.
 5. Mrazuvzdornosť stromu je priemerná, maximálna teplota, ktorú čerešňa znesie, je -20 stupňov, takže v strednom pruhu musia byť rastliny izolované. Bigarro je však odolné voči opakujúcim sa jarným mrazom.
 6. Obdobie dozrievania bobúľ je skoré, prvá úroda sa začína začiatkom júna. Prvé plodenie sa začína 4-5 rokov po výsadbe sadenice na danom mieste. Z jednej čerešne sa zberá asi 80 kg bobúľ.
 7. Bigarro má priemernú imunitu voči chorobám plodín, preto je nevyhnutné preventívne ošetrenie stromov. Ak je leto daždivé, pozoruje sa praskanie čerešní.

Pozitívne a negatívne stránky

V priebehu rokov pestovania stromov tejto odrody si záhradníci všimli výhody a nevýhody tejto odrody.

skoré dozrievanie plodov;

odolnosť voči preprave na veľké vzdialenosti;

príjemná chuť bobúľ;

bohatá úroda ovocia;

možnosť použitia bobúľ ako čerstvých, tak na konzervovanie;

priemerný stupeň mrazuvzdornosti.

praskanie bobúľ v daždivom lete;

potreba opeľovačov.

Vlastnosti pristátia Bigarro Burlat

Aby sa sadenica čerešní rýchlo adaptovala na nové miesto, je potrebné miesto správne pripraviť a vykonať výsadbové práce.

Dátumy a miesto vykládky

Kyslé pôdy, ako aj rašeliniská a neúrodné pôdy nie sú vhodné na pestovanie tejto odrody. Na ťažkej ílovitej pôde nemôžete čerešne sadiť, pretože tam budú zle rásť a plodiť.

Miesto je vybrané tak, aby bolo po väčšinu dňa osvetlené slnkom, inak bude ovocie malé a chutí kyslo. Venujú tiež pozornosť tomu, že podzemná voda sa nepribližuje bližšie ako 2 metre k povrchu Zeme. Je lepšie zvoliť miesto na výsadbu na malom kopci, ale chránené pred prievanmi.

Ak záhradník žije v južnej oblasti, potom sa výsadba najlepšie vykoná začiatkom jesene, pre letných obyvateľov stredného pruhu sa jar považuje za priaznivý čas, v tomto prípade bude mať sadenica čas na úplné zakorenenie pred chladným počasím prichádza.

Príprava sadeníc

Pri nákupe sadivového materiálu venujte pozornosť štepu na sadenici, je umiestnený tesne nad koreňovým krčkom. Kvalitný materiál má pružné vetvy a dobrý vývoj koreňov. Na niekoľko hodín sú korene namočené v hlinenej maškrte a tam sa pridá rastový stimulant pre lepšie zakorenenie.

Schéma pristátia

Jamy sa pripravujú 2-3 týždne pred začiatkom výsadbových prác. Priemer otvoru je asi 1 meter, šírka má rovnaký parameter. Vybraná pôda sa zmieša s výživnými obväzmi a nechá sa.

Čerešne sa sadia podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Do spodnej časti otvoru je vrazená podpera pre strom.
 2. Nalejte asi polovicu pôdy a vložte na ňu sadenicu, ktorá po okrajoch zarovná korene.
 3. Naplňte zvyšnú zem a mierne rozdrvte pôdu, aby nezostali prázdne miesta.
 4. Okolo mladého stromu je urobená diera, do ktorej sa bude polievať, a priviažu ho o podložku.
 5. Sadenicu hojne zalejte.

Ďalej starostlivosť o drevo

Množstvo pozberanej plodiny a zdravie samotnej čerešne závisí od dodržiavania pravidiel starostlivosti.

Polievanie a hnojenie

Zavlažovanie je bohaté, najmä stromy potrebujú vlhkosť vo fáze kvitnutia lístia, počas tvorby plodov a pred prípravou na zimu. V prípade, že je suché leto, je pôda okolo sadeníc raz týždenne navlhčená. Počas obdobia dozrievania sa neodporúča zavlažovať stromy, aby nepraskali od prebytočnej kvapaliny.

Vrchný obväz sa začína nanášať od druhého roku kultivácie. Ako hnojivá sa používajú močovina, superfosfát a síran draselný.

Prerezávanie a zimovanie

Na jar sa vykonáva omladzovací a sanitárny rez, ktorý odstraňuje slabé, choré a zamrznuté konáre. Je dôležité mať čas na dokončenie procedúry skôr, ako dôjde k opuchu obličiek.

Choroby a škodcovia odrody

Hlavné choroby, ktoré pri absencii profylaxie ovplyvňujú čerešne:

 • bakterióza;
 • kokcomykóza;
 • monilióza;
 • clotterosporia;
 • hniloba;
 • múčnatka.

Medzi hmyz, ktorý poškodzuje stromy, patria: čerešňa a můra čerešňová, piliarka a weevil, vošky.

Zber a skladovanie

Zber sa začína začiatkom júna. Čerstvé bobule sa dlho neuchovávajú, takže sa zmrazia, zavaria a urobí sa z nich šťava.


Pozri si video: Ivan Hričovský: ŠITTOV REZ MARHÚĽ (Február 2023).