Rada

Prečo majú cukety veľa neplodných kvetov, musím odrezať, čo robiť, ak sa neviažu

Prečo majú cukety veľa neplodných kvetov, musím odrezať, čo robiť, ak sa neviažu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradníci sa často stretávajú s takým problémom, ako sú neplodné kvety na cukete, čo robiť v tomto prípade a ako napraviť situáciu, to veľa ľudí nevie. Niekedy sa dá problém vyriešiť sami alebo vôbec. Hlavnou vecou je vopred poznať dôvody, ktoré vedú k výskytu prázdnych kvetov na cukete.

Normálne by mala mať rastlina takmer rovnaký počet neplodných kvetov a kvetenstva s plodmi. Prázdne kvetenstvo sa nazýva mužské. Sú nevyhnutné pre opelenie samičích kvetov. Je ľahké rozlíšiť medzi týmito dvoma typmi: u samčích kvetov je noha dlhá a špicatá a u ženských druhov je noha krátka a hladká.

Dôvody rastu neplodných kvetov na rastlinách

Príčin prázdneho kvitnutia cukety môže byť niekoľko: nesprávna starostlivosť, nepriaznivé poveternostné podmienky, rôzni škodcovia a plesne, ako aj suché a expirované semená. Aby ste problém odstránili, musíte presne poznať príčinu, ktorá viedla k jeho objaveniu.

Prvou a najdôležitejšou podmienkou produktívneho rastu plodov je opelenie cukety. Peľ z prázdnych súkvetí by mal padať na samičie kvety. Iba za tejto podmienky sa získajú vaječníky cukety. Pretože neplodné kvety sú nevyhnutné pre opelenie samičích kvetov, nemali by ste ich trhať z kríkov. Ak na rastline nie sú samčie súkvetia, potom by ste od tohto kríka nemali očakávať úrodu.

Okrem toho musíte rastliny správne a presne polievať. Musíte sa pokúsiť nedostať na kvetenstvo, aby ste ich nezlepili a nezmyli peľ. Cuketu navlhčite vo vode pri ustálenej a izbovej teplote. Nalieva sa opatrne a iba pri koreni.

Príčinou neplodných kvetov sú choroby rastlín

Škodcovia a choroby môžu viesť k prázdnym kvetom. Najbežnejšie dôvody sú:

 1. Múčnatka - vedie k vädnutiu rastliny. Listy a stonky sú pokryté bielym kvetom, akoby posypané múkou. Kríky postupne prestávajú prinášať ovocie. Listy žltnú a vysychajú. Pre chorobu je charakteristické zakrytie kríka prázdnymi kvetenstvami.
 2. Pleseň - vedie tiež k vädnutiu zeleninových plodín. Listy sú pokryté tmavými škvrnami a časom vysychajú.
 3. Biela hniloba je medzi zeleninovými plodinami pomerne častým vírusom. Často sa vyskytuje v čase, keď už na stonkách rastlín usadilo veľa plodov. Vírus ovplyvňuje nielen listy a konáre, ale aj koreňový systém.
 4. Škvrnitá mozaika. Takmer všetka zelenina je často ovplyvnená touto hubou. Ľahko sa šíri po mieste hmyzom, najmä včelami. Keď sa objavia prvé príznaky huby, musia sa listy a stonky ihneď odstrániť. Vzhľad veľkého množstva samčích kvetov a bielych škvŕn na listoch na rastline je orientačný.

Ďalšie dôvody pre vznik pustatiny

Niekedy je najvhodnejšia starostlivosť a podmienky pre produktívny rast kultúry, ale dôvodom, prečo niekedy v cukete prevládajú neplodné kvety, môže byť škodlivý hmyz.

Tento jav spôsobujú vošky, roztoče a klíčky. Každý druh škodcu koná inak, ale spôsob, ako s ním naložiť, je rovnaký.

Ak je plodina tekvice včas ošetrená špeciálnymi prípravkami, hmyz, ktorý škodí, sa na nej prakticky neobjaví. Je dôležité mať na pamäti, že škodcovia sa zavádzajú najčastejšie vo vlhkom prostredí, kde sa vyskytujú chyby pri pestovaní rastliny. Mnoho škodcov sa odporúča liečiť konvenčnou starostlivosťou:

 1. Včasné preventívne postrekovanie kríkov zabráni výskytu škodlivého hmyzu na nich.
 2. Pravidelné odstraňovanie buriny a mulčovanie otvorov suchými pilinami zabráni stagnácii vlhkosti v pôde.
 3. Zalievanie musí byť včasné. Príliš veľa vlhkosti spôsobí vlhkosť a rast plesní. Nedostatok - vedie k strate sily a vädnutiu.
 4. Je dôležité poškodené rastliny z kríkov vytrhnúť alebo poškodené rastliny včas úplne odstrániť, aby sa infekcia nerozšírila po záhrade.

Ďalším častým dôvodom výskytu prázdnych súkvetí na cukete sa považuje nevhodná pôda. Príliš vlhká pôda spôsobuje na kríkoch tvorbu samčích kvetov.

Situáciu bude možné napraviť zavedením popola do pôdy. Roztok sa pripraví nasledovne: 500 g popola sa odoberie na 10 litrov vody, všetko sa dobre premieša a lôžka sa nalejú s touto kvapalinou.

Príliš vyčerpaná pôda môže spôsobiť taký nežiaduci jav, ako sú neúrodné kvety. Hnojte pôdu minerálmi ako draslík, fosfor a dusík.

Ako pomôcť cukete počas vaječníkov?

Existuje mnoho spôsobov, ako situáciu napraviť. Hlavná vec je poznať príčinu problému.

Ak sa opelenie nevyskytuje prirodzene, môžete to urobiť sami - ručne, opeľovanie ručne nie je ťažké, musíte len dodržiavať odporúčania záhradníkov.

Počas obdobia kvitnutia musíte zobrať mužský kvet a odstrániť z neho okvetné lístky, čím odhalíte tyčinku pokrytú peľom. Potrebuje trieť stigmu ženského kvetenstva. Dochádza tak k umelému opeleniu a je možné napraviť náročnosť, situácie sa týmto spôsobom upravujú najčastejšie za zlých poveternostných podmienok a silných dažďov.

Vždy sa vám podarí zbaviť sa problému, nemali by ste sa ponáhľať, aby ste sa zbavili neplodných kvetov v cukete, pretože to môže narušiť prirodzený proces opelenia a zabrániť rastlinám v tvorbe nového vaječníka.

Ak je pôda vyčerpaná, cuketa sa neúplne rozvinie kvôli nedostatku stopových prvkov. Odporúča sa obohatiť pôdu komplexnými minerálnymi hnojivami. Dajú sa kúpiť v špecializovanom obchode. Je dobré prihnojovať organickými látkami, najmä maštaľným hnojom, potom z rastliny odídu prázdne súkvetia. Rovnováha ženských a mužských kvetov sa vráti do normálu.

Záhradníci často používajú kyselinu boritú v boji proti prázdnemu kvitnutiu. Vyživuje rastlinu a dodáva jej potrebný popud na aktiváciu vaječníkov.

Rastliny sa postriekajú roztokom kyseliny boritej. Pripravte produkt nasledovne: vezmite 2 g kyseliny boritej na 500 ml teplej vody a dobre premiešajte. Potom sa roztok doplní usadenou vodou na objem 10 litrov.

Správne zvolené hnojivo umožňuje nielen napraviť situáciu s neplodnými kvetmi, ale aj zlepšiť kvalitu a množstvo úrody. Nadmerné hnojenie dusíkom môže viesť k nadmernému rastu lístia a stoniek.

Preventívne opatrenia na intenzívne kvitnutie

Pre produktívny rast cukety stojí za to prijať preventívne opatrenia:

 1. Zalievanie sa vykonáva iba pri koreni a výlučne usadenou vodou. Ak sú zalievané studenou vodou, z tohto dôvodu sa na kríkoch objavil prázdny kvetenstvo.
 2. Kvitnutie bude rovnomerné a intenzívne, ak budete postupovať podľa základných pravidiel, tekvica je nenáročná rastlina, preto si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Je dôležité monitorovať pôdu a predchádzať výskytu škodcov. Koniec koncov, veľa úsilia sa vynakladá na boj proti všemožným hubám a škodcom.

Tipy od ostrieľaného záhradníka

Cuketa kvitne s jalovými kvetmi vďaka kyslej pôde. Situáciu bude možné napraviť bežným vápnom rozptýleným v množstve 1 kg na 10 m².

Na pomoc často prichádzajú ľudové prostriedky - skúsení záhradkári, ktorí už roky používajú rôzne spôsoby riešenia neplodných kvetov na rastlinách, otvárajú svoje tajomstvá.


Pozri si video: Milovníci cukety budou nadšení! Tenhle recept připravíte za pouhých 30 minut! Chutný TV (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Gotzon

  It seems to me, you are right

 2. Zolole

  Admirable topic

 3. Dennis

  Samozrejme. I agree with all of the above. Poďme diskutovať o tejto otázke.

 4. Erkerd

  Áno vážne. Tak sa stáva.Napíšte správu