Rada

Popis a vlastnosti odrôd ríbezlí Zelený opar, výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti odrôd ríbezlí Zelený opar, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na pestovanie ríbezlí na záhrade alebo na letnej chate sa čoraz viac vyberajú hybridné odrody so zlepšenými vlastnosťami. Tento typ zahŕňa čierne ríbezle Green Haze. Je obľúbený pre svoju nenáročnosť a dobré ukazovatele výťažnosti.

História chovu ríbezlí Zelený opar

Na začiatku roku 2000 prekročili chovatelia michurinského moskovského vedeckého ústavu odrody ríbezlí Shmyrev a Karelskaya. Hybrid pochádzajúci z kríženia dostal meno Green Haze. Po skúšobnom období bola odroda oficiálne zapísaná do zoznamu štátneho registra a schválená na použitie amatérskymi záhradníkmi. Od roku 2004 sa úspešne pestuje na Urale, Sibíri, v stredných a severozápadných oblastiach.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi hlavné výhody odrody patria:

 • mrazuvzdornosť;
 • zimná odolnosť;
 • odolnosť proti suchu;
 • necitlivosť na infekcie;
 • vysoké výťažnosti;
 • plodová stabilita.

Hlavná nevýhoda odrody sa nazýva jej zraniteľnosť voči útokom roztočov. Parazit je schopný zničiť až 75 percent úrody.

Vonkajší popis hybridu

Odroda je klasifikovaná ako polovica sezóny. Mladé rastliny majú jasne zelenú farbu a s dozrievaním sa stávajú svetlo žltými.

Kríky

Ker dorastá až do výšky 1 metra, konáre sú roztiahnuté do strán. Listové dosky sú päťcípé, svetlozelené, s výraznými stredovými žilkami.

Kvitnúce a bobule

Kefy dosahujú dĺžku 10 centimetrov a sú zúžené. Kvety, keď kvitnú, pripomínajú tvar pohára. Plody po dozretí úplne zakryjú kefy a nezanechajú medzery. Bobule dosahujú 1,6 gramu hmotnosti, čiernej farby, s lesklým povrchom. Ríbezľová chuť - klasická, sladkokyslá.

Vlastnosti odrody

Čierne ríbezle odrody Green Haze boli chovateľmi podrobne popísané. Kultúra je charakterizovaná podľa niekoľkých kritérií.

Všetko o výnose

Prvá plodina sa zbiera nasledujúci rok po výsadbe sadeníc. Odroda má vysokú úroveň plodnosti. Dospelý ker dáva za sezónu až 4 kilogramy bobúľ.

Plody sa vyznačujú dobrou mierou uchovania, čo sa ocení hlavne pri preprave a skladovaní.

Za znak odrody sa považuje zvýšenie úrody pre 7. rok existencie. Stabilné plodenie, pri dodržaní podmienok uchovávania, je možné po dobu 14 rokov.

Odolné voči mrazu a suchu

Hybrid Green Haze bol koncipovaný ako odroda, ktorá odoláva mrazu a suchu. Chovatelia dosiahli tieto výsledky:

 • ker je schopný odolávať teplotám až do -20 stupňov;
 • pod krytom zostávajú kríky na -45 stupňov;
 • pri pravidelnom zalievaní týždenný nedostatok vlhkosti rastline nepoškodí.

Náchylnosť na choroby a škodcov

Zelený opar ríbezle je odolný voči chorobám a škodcom. Nebezpečenstvom pre kultúru je obličkový roztoč. Je to malý červ, ktorý infikuje púčiky rastlín. Po začiatku kvitnutia parazity opúšťajú púčiky a šíria sa po celom území kríka. Roztoč vedie k strate časti plodiny.

Ovplyvnené kríky sú vykopané a potom zničené. Chemické látky nie sú schopné zabrániť množeniu parazita, takže liečba sa neuskutočňuje. Hlavnými kontrolnými opatreniami sú preventívne opatrenia pred začiatkom pučania.

Vlastnosti výsadby ríbezlí

Poľnohospodárska technológia na pestovanie ríbezlí Zelený opar sa uzatvára pri dodržaní niekoľkých dôležitých podmienok. Pri plánovaní pristátí zohľadnite:

 • výber vhodného miesta;
 • kontrola stavu pôdy;
 • dodržiavanie striedania plodín;
 • príprava a starostlivosť o sadenice;
 • kontrola kríkov;
 • odstránenie infikovaných častí.

Odporúčané časy vylodenia

Záhradkári odporúčajú výsadbu plodín na jeseň. Z tohto dôvodu zvoľte vhodné poveternostné podmienky. Pre severné oblasti je vhodné obdobie od konca augusta do polovice septembra. Pre južné oblasti je čas zvolený do prvej polovice októbra.

Sadenice by sa mali vedieť prispôsobiť a zakoreniť pred prvým mrazom.

Výber miesta a príprava pôdy

V súlade s rotáciou plodín odporúčajú skúsení záhradníci vyhýbať sa miestam, kde z príbuzných plodín vyrástli až ríbezle: maliny, egreše, ako aj chren, fenikel a bazalka. Vyhýbajte sa blízkosti rakytníka, môže to viesť k rivalite medzi kultúrami.

Miesto by malo byť dobre osvetlené, chránené pred vetrom. Ríbezle sa neumiestňujú do nížin, na nerovné plochy, s rozdielmi v úrovniach hornej vrstvy.

Výsadbový technologický postup

Otvory pre sadenice sa vykopávajú 1 - 2 týždne pred plánovanou výsadbou. Je to nevyhnutné na to, aby sa zem mohla usadiť a zhutniť. Humus zmiešaný s popolom z dreva sa naleje do jám.

Schéma pristátia:

 • vzdialenosť medzi kríkmi je najmenej 60 centimetrov;
 • medzera medzi radmi kríkov je najmenej 2 metre.

Sadenica je umiestnená do otvoru, korene sú jemne narovnané. Koreňový krk je prehĺbený o 6 centimetrov a vytvára tak rozľahlý ker. Otvor je pokrytý zeminou, zhutnený, hojne zaliaty brázdu vytvorenú okolo semenáka.

Po výsadbe je ker orezaný. 5 púčikov je spočítaných a orezaných nad ním ostrými záhradnými nožnicami. Metóda podporuje rast koreňového systému a tvorbu nových púčikov v budúcej sezóne.

Správna starostlivosť o kríky

Starostlivosť o kríky zahŕňa dodržiavanie pravidiel a pravidelné prehliadky kríkov.

Zavlažovanie a kŕmenie

Na jar nemusí krík zalievať za prítomnosti zimných snehových závejov. Počas obdobia, keď sa vaječník vytvorí na kríku, sa zalieva teplou vodou 1 krát po dobu 5-6 dní. Množstvo vlhkosti pre 1 krík je 2-3 vedrá s vodou.

Informácie! Ríbezle sú napojené na korene, pričom treba dbať na to, aby voda neklesla na listové dosky a plody.

Ríbezle sa hnojia od 3. roku existencie podľa špeciálnej schémy:

 • na jar - komplexy obsahujúce dusík;
 • na jeseň - organické hnojivá;
 • od júna do júla - listové kŕmenie výživnými zmesami.

Orezávanie a tvarovanie kríkov

Na vytvorenie kompaktného kríka a zabezpečenie všetkých častí rastliny slnečným žiarením sú konáre dvakrát rezané:

 1. Na jeseň. Vytvorte krík, odstráňte poškodené choré konáre, žlté listy.
 2. Na jar. Opravte puzdro, odstráňte konáre, ktoré zasiahli mrazy.

Orezávanie je dôležitým krokom v starostlivosti o kríkov ríbezlí. Na čiernych ríbezliach praktizujú omladzovací rez, počnúc 5. rokom existencie. V prípade červeného a bieleho ríbezle sa tieto obdobia posúvajú o 3 roky. Štípanie sa vykonáva s cieľom stimulovať tvorbu nových výhonkov, vznik silných konárov.

Preventívna liečba škodcov a chorôb

Aby sa zabránilo infekciám a výskytu parazitického hmyzu, ríbezle sa spracovávajú, kým sa neobjavia prvé púčiky. K tomu použite kvapalinu Bordeaux, špeciálne chemikálie.

Odrodu prikryjeme mrazom

Mrazuvzdornosť odrody je na vysokej úrovni, čo znamená, že kríkové ríbezle Green Haze sú schopné odolávať nízkym teplotám. Tento druh má navyše dobrú zimnú odolnosť. To znamená, že ríbezle tohto typu sú schopné prispôsobiť sa náhlym teplotným skokom.

Napriek dobrým výkonom skúsení záhradníci odporúčajú zakryť kríky v silných sibírskych mrazoch. Na to sa používajú špeciálne priemyselné materiály. Obzvlášť populárne je agrofibre.

Výstraha! Na zakrytie ríbezlí nepoužívajte igelitovú fóliu.

Vetvy kríkov sú ohnuté na zem, zakopané, pokryté priemyselným materiálom a umiestnené na neobsadených koncoch nákladu (môžete použiť tehly a dosky). Takto zakryté ríbezle, s prihliadnutím na prúdenie vzduchu do spodných častí rastliny, odolávajú mrazu až do -45 stupňov.

Tipy od skúsených záhradníkov na pestovanie zeleného oparu

Ríbezle sa pestujú po celej krajine. Skúsení záhradníci odporúčajú pri odchode použiť niektoré „triky“.

 1. Na Urale a na Sibíri je horná vrstva okolo kmeňa izolovaná rašelinou alebo pilinami. Vrstva môže mať od 5 do 10 centimetrov.
 2. Na Sibíri sa jesenný rez nevykonáva. Prenáša sa na jar, aby sa krym nechalo viac konárov, ktoré chránia hlavnú stonku pred chladom.
 3. Na severozápade krajiny pridávajú záhradníci ďalšie organické hnojenie na zlepšenie zloženia pôdy.
 4. V oblastiach, kde prevláda silný vietor, je pôda na zimu pokrytá netkaným materiálom.
 5. Na jar je pôda okolo ríbezlí mulčovaná slamou, pilinami alebo humusom. To ho ochráni pred burinou a škodcami.
 6. Orezávanie ríbezlí sa vykonáva každoročne. Zle tvarovaný, prerastený ker znižuje ukazovatele úrody, bobule sa zmenšujú a strácajú chuť.
 7. Ak nie je dostatok miesta na rast kríka, použijú sa treláže.
 8. Pri výsadbe viacerých kríkov sa odporúča použiť rôzne odrody, aby došlo k vzájomnému opeleniu. To prispieva k vzhľadu chutnejších veľkých plodov.
 9. Sadenice, ktoré kvitnú v prvom roku výsadby, sa odporúčajú pripraviť o kvety. Plod ríbezlí je povolený v druhom roku rastu.
 10. Pred výsadbou sa korene sadeníc odporúčajú ponoriť do hlinenej chatterboxe. To pomôže koreňovému systému rýchlejšie sa adaptovať.
 11. Na jar sa ríbezle vysádzajú metódou „prekládky“, to znamená, že po vybratí z výsadbovej nádoby zostane hrudka zeme.

Pri správnej starostlivosti bude ríbezľa Green Haze nepretržite prinášať ovocie viac ako 10 rokov.


Pozri si video: OCHRANNÁ LAKOVSKÁ ŽIADOSŤ O DREVO. Ako vyrobiť lak (Smieť 2022).