Rada

Návod na použitie a zloženie Ivermeku pre kozy, dávkovanie a analógy

Návod na použitie a zloženie Ivermeku pre kozy, dávkovanie a analógy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

"Ivermek" je liek na kozy, ktorý sa podľa pokynov na použitie používa jednorazovo na usmrtenie množstva parazitov. Táto toxická látka sa podáva zvieratám v minimálnych dávkach. Jeden mililiter Ivermeku stačí na to, aby sa kozy navždy zbavili hlíst, vší a kliešťov. Profylaktické injekcie sa zvieratám podávajú 2-3 krát ročne.

Zloženie a forma uvoľňovania lieku

"Ivermek" je farmaceutický antiparazitický liek, ktorý sa používa na liečbu kôz a iných domácich zvierat. Liek sa vydáva bez lekárskeho predpisu lekára. Hlavnou zložkou liečiva je ivermektín, pomocnou zložkou je vitamín E. Po aplikácii účinná látka poskytuje dlhodobý paraziticídny účinok a z kozieho tela sa vylučuje hlavne močom a mliekom.

Ivermektín sa získal fermentáciou huby Streptomyces avermitilis. Pôsobí na bunkovej úrovni (zvyšuje produkciu inhibičného neurotransmiteru) a vedie k paralýze a smrti parazitov žijúcich v gastrointestinálnom trakte, nosohltane, pľúcach a koži. Túto toxickú látku je vhodné používať v dávkach odporúčaných v pokynoch.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Ivermek je číry alebo mierne nažltlý injekčný roztok alebo kvapalina na perorálne podanie. Liečivo je balené v sklenených fľašiach s objemom 1 ... 250 ml, ako aj v plastových fľašiach s objemom 0,5 a 1 liter (na prípravu pitného roztoku).

V akých prípadoch sa liek „Ivermek“ používa?

Tento liek je predpísaný kozám na terapeutické a profylaktické účely proti nematódam a arachno-entomózam. Liek "Ivermek" sa používa vo veterinárnej medicíne na ošetrenie rôznych domácich zvierat (kravy, ovce, ošípané) a vtákov (brojlery a bežné kurčatá) proti parazitom. Pre kozy je tento liek predpísaný na nematodirózu, bunostomózu, psoroptózu, hemonchózu a iné parazitárne choroby. Nástroj sa používa na zbavenie sa červov a proti všiam, krviprevádzačom, kliešťom.

Návod na použitie pre kozy

Liek "Ivermek" sa podáva kozám, keď sa zistia parazity, intramuskulárne. Počas injekcie je dôležité dodržiavať pravidlá aseptiky. Pred vpichnutím ihly sa odporúča miesto vpichu otrieť alkoholom. Musíte bodnúť do oblasti zadku (krížov), stehna alebo krku. Injekcia sa podáva v mieste, kde má koza viac svalov. Najjednoduchším spôsobom je vpichnutie zvieraťa do stehna.

Dávkovanie: 1 ml prípravku „Ivermek“ na 50 kg hmotnosti zvieraťa. Injekcia sa podáva jednorazovo pomocou 2 ml injekčnej striekačky. V závažných prípadoch sa liek podáva dvakrát, ale s intervalom 8 alebo 10 dní. Profylaktické injekcie sa podávajú na jar, tesne pred vyvezením zvierat na pastviny alebo neskoro na jeseň pred stajňami. Injekcie proti helmintom sa odporúčajú iba pri absencii nachladnutia alebo infekčných chorôb.

Aké sú vedľajšie účinky?

Pri používaní tohto nástroja je potrebné brať do úvahy nielen telesnú hmotnosť, ale aj všeobecný stav zvieraťa. U chorých kôz je vhodné znížiť dávkovanie, potom nedôjde k žiadnym vedľajším účinkom. Tento toxický liek nie je nebezpečný v odporúčaných dávkach. Nesprávne vypočítané dávkovanie môže viesť k nežiaducej reakcii. V prípade predávkovania sa pozoruje depresia, nechutenstvo, hnačky, zvýšené slinenie, tremor. V takom prípade by sa koze malo dať viac vypiť.

Príležitostne má zviera alergickú reakciu: zvýšené slinenie, ataxiu, časté močenie alebo defekáciu. Na alergie sa kozám podáva antihistaminikum a veľa vody.

Kontraindikácie

Ivermek je zakázané používať, ak zložky prípravku spôsobujú u zvierat alergickú reakciu. Liek nie je predpísaný pre oslabené a choré kozy. Liek sa nepodáva tehotnej a dojčiacej maternici. Spolu s Ivermekom nie je možné predpísať ďalšie antiparazitické látky, ako aj lieky obsahujúce makrocyklické laktóny.

Špeciálne pokyny a opatrenia na osobnú prevenciu

Pokiaľ ide o liek Ivermek, boli vyvinuté odporúčania pre ľudí, ktorí si injekčne podávajú zvieratá. Tento toxický liek môže spôsobiť nežiaduce účinky pri nedodržiavaní bezpečnostných predpisov. Ľudia, ktorí sú citliví na aktívne zložky lieku, musia zabezpečiť, aby sa tekutina nedostala na sliznicu očí alebo na pokožku. V prípade náhodného kontaktu vypláchnite zafarbené miesto veľkým množstvom vody.

Ivermek je liek vyvinutý výlučne pre zvieratá. Je zakázané, aby ho ľudia brali dovnútra. Ak sa liek náhodne dostane do ľudského tela, musíte vypláchnuť žalúdok, vyhľadať pomoc v ktorejkoľvek lekárskej inštitúcii alebo zavolať sanitku.

Pri liečbe zvierat liekom "Ivermek" je nemožné znížiť dávkovanie (účinnosť sa zníži) alebo zvýšiť množstvo liečiva (je možná alergická reakcia). Po injekcii bude mäso jedlé až po 28 dňoch, to znamená, že za mesiac môžete zabiť kozy. V prvých týždňoch po injekcii je vhodné nepiť mlieko, ale variť ho a podať iným domácim miláčikom. Podľa pokynov je zakázané jesť ľudí 28 dní.

Podmienky a pravidlá skladovania

Ivermek v pôvodnom obale sa môže skladovať dva roky od dátumu výroby. Teplota - od 0 do 20 stupňov Celzia. Produkt sa odporúča skladovať v lekárničke spolu s inými liekmi na ošetrenie kôz. Po dátume exspirácie je zakázané používať Ivermek.

Po otvorení musí byť liek ochladený (nezmrazujte) a spotrebovaný do 42 dní. Prázdne injekčné liekovky pod liekom je zakázané používať na domáce účely, odporúča sa ich vyhodiť do koša.

Analógy

Na liečbu a prevenciu helmintických invázií sa používa nielen liek „Ivermek“, ale aj množstvo ďalších liekov. Proti parazitom pomáhajú tieto lieky: Ivermectin, Iversan, Ecomectin. Sú to analógy s úplne rovnakou účinnou látkou (ivermektín). Ak sa chcete zbaviť helmintov, môžete použiť "Merodac", "Kombitrem", "Albendazole", "Rafenzol", "Lerafen".


Pozri si video: Как добится многоплодия у козы?ВасилисаСнова про близкородственные покрытия (Smieť 2022).