Rada

Popis a vlastnosti stĺpovitej odrody jabĺk Vasyugan, výsadba a starostlivosť

Popis a vlastnosti stĺpovitej odrody jabĺk Vasyugan, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vďaka svojim zvláštnym vonkajším vlastnostiam, skorej zrelosti a vysokému výťažku je stĺpovité jablko odrody Vasyugan veľmi žiadané medzi amatérskymi záhradníkmi. Táto odroda je nenáročná na údržbu, má dobrý vkus a dekoratívne vlastnosti. Aby jabloň každoročne poskytovala úrodu, je potrebné dodržiavať všetky pravidlá agrotechnických prác a poskytnúť stromu potrebnú starostlivosť.

Výhody stĺpovitého jablka Vasyugan

Medzi výhody jablone Vasyugan patria:

 • dobrá prezentácia a vysoká chuť;
 • kompaktnosť a dekoratívne vlastnosti;
 • hojnosť a skoré obdobia plodenia;
 • zimná odolnosť;
 • nedostatok roztiahnutej koruny;
 • dostupná starostlivosť;
 • stabilita plodiny;
 • odolnosť voči chorobám.

Vonkajšie parametre

Pri doplňovaní záhrady novými exemplármi ovocných stromov je v prvom rade potrebné oboznámiť sa s charakteristikami a popisom kultúry.

Výška hlavne

Vasyuganský jabloň má jediný kmeň (stĺp), ktorého výška závisí od násady a nepresahuje 2,5 metra. Kmeň je silný, zhrubnutý, pokrytý ovocnými výhonkami (ringloty).

Priemer koruny stromu

Napriek sile kmeňa je koruna stromu veľmi kompaktná a má zvislé usporiadanie. Kvôli genetickým vlastnostiam bočné výhonky prakticky chýbajú, niekoľko vetiev sa vytvára rovnobežne s kmeňom. Šírka koruny je asi 0,5 metra.

Koreňový systém

Povrchový koreňový systém jaseňa Vasyugan je vláknitý, odolný voči rôznym chorobám. Plytké korene v zemi vyžadujú pravidelné a dôkladné zavlažovanie.

Listy a kvety

Listy odrody Vasyugan sú silné, veľké, tmavozelenej farby. Má podlhovastý tvar s malými zárezmi na konci. Kvety sú veľké, bielo-ružové.

Ovocie a jeho chuť

Jablká rastú pretiahnuté a kužeľovitého tvaru s pomerne tenkou šupkou červeno pruhovaného odtieňa. Dužina je šťavnatá, s príjemnou dezertnou chuťou. Veľkosť plodov dosahuje stredne veľké veľkosti a hmotnosť jedného jablka je asi 150 g. Čas použiteľnosti plodov nepresahuje jeden mesiac.

Odroda charakteristická

Stredne veľká odroda jabĺk Vasyugan bola vyšľachtená umelo - naštepením bežnej odrody na super trpasličí klonálny kmeň a potom nasledovalo formatívne prerezávanie.

Zimná odolnosť

Genotypickým znakom odrody Vasyugan je schopnosť odolávať mrazom, náhlym teplotným zmenám a jarným nočným mrazom, čo umožňuje stromu odolávať drsnému podnebiu.

Náchylnosť na choroby a škodcov

Predispozícia jablone Vasyugan k chorobám je menej výrazná ako u iných odrôd. Avšak útoky škodcov, rôzne infekcie, prírodné katastrofy alebo nesprávna starostlivosť predstavujú riziko rôznych chorôb.

Výťažok

Celú úrodu možno očakávať po dobu 5 rokov, v priemere až 6 - 8 kg na strom. Za priaznivých podmienok sa výnos jablone každoročne zvyšuje na vysokú mieru, z jedného stromu je možné zhromaždiť až 12-15 kg vysokokvalitných plodov.

Dĺžka života

Obdobie efektívneho plodenia jablone Vasyugan trvá asi 12 rokov a potom sa produktivita postupne znižuje.

Vlastnosti plodovej kultúry

V jablone sa vývoj ovocia vyskytuje na prstencoch, ktoré hojne pokrývajú stĺpec. Hneď ako strom začne prinášať ovocie, jeho rast je brzdený a v nasledujúcich rokoch sa všetky jeho sily sústredia na plodenie, čím sa zabezpečí pravidelné plodenie.

Aký rok po výsadbe prináša ovocie

Strom je schopný priniesť ovocie v druhom roku po výsadbe. Z každého stromu bude možné zhromaždiť niekoľko jabĺk, avšak aby sa zabránilo vyčerpaniu živín, odporúča sa kvetenstvo odstrániť.

Obdobie kvitnutia

Jabloň začína kvitnúť začiatkom mája. V tejto dobe je strom hojne pokrytý veľkými voňavými súkvetiami.

Načasovanie dozrievania a zberu ovocia

K hromadnému dozrievaniu jabĺk dochádza v auguste alebo začiatkom septembra. V závislosti od polohy a poveternostných podmienok sa obdobie plnej zrelosti môže posunúť na júl aj na druhú polovicu septembra.

Ako by sa mala robiť výsadba a úprava

Výsadbové činnosti si vyžadujú serióznu organizáciu. Na to sa pripravuje miesto, výsadbová jama a samotná sadenica.

Pestovateľská oblasť

Odroda Vasyugan je určená na pestovanie v regiónoch Ďalekého východu a Uralu. Vďaka svojej vysokej zimnej odolnosti nie je jabloň o nič menej bežná na Sibíri, Urale a Trans-Urale.

Výsadbová sezóna

Skorá jar je najlepší čas na výsadbu stromov. V južných oblastiach je jabloň Vasyugan vysadená v septembri alebo v prvej polovici októbra. Takže strom bude mať čas zakoreniť sa pred mrazom a pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu.

Príprava sadeníc a výsadbovej jamy

Pri výbere sadeníc musíte venovať pozornosť stavu kôry a koreňov. V prípade výrastkov, tmavých škvŕn alebo akýchkoľvek poškodení je lepšie odmietnuť kúpiť takúto sadenicu.

Pred výsadbou sa pri výbere miesta vykoná inšpekcia miesta, pri ktorej sa musí brať do úvahy vzdialenosť medzi stromami (40 - 50 cm) a rozstupy riadkov (1 m). Miesto by malo byť zvolené na dobre osvetlenom mieste bez prievanu. Ako pôda pre jabloň je ideálny černozem, piesčitá hlina alebo hlina.

Pred vysadením jednoročných sadeníc postupujte podľa týchto krokov:

 1. Otvorené korene sadenice nasýtite veľkým množstvom vody.
 2. Korene namočte na 2 hodiny do hlinenej kaše.
 3. Korene nakrájajte o 4-5 cm.
 4. Vykopte výsadbový otvor o veľkosti 50x70 cm, hĺbka otvoru závisí od dĺžky koreňa, asi 0,5-0,7 cm.
 5. Naplňte otvor drenážnou vrstvou, zalievajte zeminu a hnojivo.

Po usadení zeme v diere môžete začať sadiť sadenicu.

Technológia pristátia

Nainštalujte kolík na bočnej strane jamy pre podporu. Sadenicu umiestnite priamo do stredu otvoru, zatiaľ čo koreňový krk by mal byť umiestnený nad úrovňou miesta. Rozložte korene, posypte zeminou, zhutnite a priviažte ich k podpore spoľahlivosti. Potom nakreslite kmeňový kruh a nalejte 10-20 litrov vody. Po absorpcii vody pôdu mulčujte.

Pravidelnosť polievania

Prvé zavlažovanie sa vykonáva týždeň po výsadbe sadenice s veľkým prívodom vody (30 l). Mladé sadenice sa odporúča polievať zriedka, ale výdatne (10 - 20 litrov). Nadmerná vlhkosť alebo stojatá voda v koreňovej jame môže viesť k hnilobe koreňov. Počas aktívneho rastu je jabloň napojená najmenej 3-krát týždenne. Za daždivého počasia sa množstvo zálievky zníži na minimum.

Zrelé stromy sa polievajú 1 - 2 krát týždenne. Od konca júna sa zálievka postupne obmedzuje a do polovice augusta sa konečne zastaví, pretože stromy musia mať čas na dokončenie tvorby kvetných pukov a prípravu na zimovanie.

Sezónna prevencia

Na ochranu stromov pred teplotnými extrémami, chorobami, škodcami, ako aj na prípravu záhrady na zimu sa vykonávajú preventívne práce:

 • prerezávanie;
 • kŕmenie a ošetrenie fungicídmi;
 • bielenie vykonávané sezónne 2-3 krát ročne;
 • čistenie lístia;
 • odstránenie buriny a dobrovoľníkov;
 • mulčovanie kruhov v blízkosti kufra.

Kedy a ako nakŕmiť mladý a dospelý strom

Listové kŕmenie stromu sa vykonáva sezónne, trikrát ročne. Kŕmenie listov sa vykonáva počas vegetačného obdobia, pretože sa používa táto močovina (15 g na 10 l). Kŕmenie koreňov sa vykonáva raz ročne, na tento účel sa používa dusičnan amónny (35 g na strom).

Na jar bude pre mladé stromy dobrým vrchným obväzom infúzia tekutého vtáčieho trusu zriedeného v pomere 1: 8. Humus sa používa ako povrchové hnojivo, ktoré je pred kopaním rozptýlené. V lete a na jeseň je najlepším krmením roztok divizny a nitrofosky (1: 3) (50 g: 10 l vody). Hnojenie zvyšuje úrodu a chráni plodinu pred chorobami.

Vytvorenie správnej koruny

O rok neskôr, keď sa strom sformuje do stĺpca, sa postranné procesy odstránia a zostanú 2 púčiky. Budúci rok sa na púčikoch po sebe vytvoria dva výhonky. Jeden, ktorý rastie vodorovne, je ponechaný a druhý je skrátený o 2 púčiky. Koruna sa odreže, iba ak je poškodená.

Okrem tvarovania potrebujú stromy sanitárny rez, ktorý spočíva v odstránení suchých a chorých konárov na korune. Vykonáva sa raz ročne pred začiatkom toku miazgy.

Potrebujem na zimu zakryť strom

Povrchové umiestnenie koreňov môže kultúru ohroziť zamrznutím, preto sa musí záhradník postarať o opatrenia na ochranu pred mrazom. Za týmto účelom sú vetvy stromu zviazané a spodná časť kmeňa a vrchol sú izolované.

Odrody

V závislosti od potomka sú tieto jablone rozdelené na druhy: superdwarfs, trpaslíci, semi-trpaslíci, stredne veľké, silné.

Trpaslík

Jablčné stromy tohto druhu sa získavajú vrúbľovaním klonálnych štepov pomocou génu Co na zakrpatené podpníky. Strom sa vyznačuje svojou osobitnou krehkosťou, pomalým rastom a jedinečnou schopnosťou vytvárať plody v celom kmeni od prvého roku. Má miernu zimnú odolnosť a odolnosť proti chorobám.

Do tejto skupiny patria najobľúbenejšie odrody: Dialogue, Arbat, Currency.

Skoro

Rozmanitosť odrôd sa líši nielen výškou stromu, ale aj z hľadiska dozrievania. Technická zrelosť letných jabĺk začína od polovice júla do prvej polovice augusta. Čas použiteľnosti takýchto plodov je krátky, nie viac ako 4 týždne. Najbežnejšie odrody sú: Medoc, prezident.


Pozri si video: rez jablone (Február 2023).