Rada

Ako sa vysporiadať s cibuľovými škodcami a čo by sa malo robiť pri liečbe?

Ako sa vysporiadať s cibuľovými škodcami a čo by sa malo robiť pri liečbe?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Škodcovia cibule a boj proti nim - tak znie prvá otázka, nad ktorou si láme hlavu mnoho záhradkárov, ktorí v cibuľovej záhrade našli drobný hmyz. Ako určiť druh škodcu, a čo je najdôležitejšie, ako sa ho čo najskôr zbaviť?

Aký škodca ovplyvňuje cibuľu?

Pred začatím boja proti hmyzu, ktorý napadol lôžko cibule, musíte správne určiť druh škodcu. Efektívnosť spracovania závisí od toho, či bola identifikácia vykonaná správne. Aký hmyz má rád cibuľu?

Cibuľová muška

Ovplyvňuje kultúru v prvom období rastu. Počas masívneho leta hmyz kladie vajíčka medzi riadky cibule. Za priaznivých podmienok sa po týždni objavia červy, ktoré neničia zelené klíčky, ale šplhajú dovnútra žiaroviek a začnú ich jesť. Nebezpečenstvo tohto hmyzu spočíva v tom, že iba pár lariev je schopných rastlinu zabiť v krátkom čase. V závislosti od polohy regiónu sa počas vegetačného obdobia aktivujú 2 - 3 generácie múch.

Koreňový roztoč

Ďalší z malého hmyzu, ktorý infikuje cibuľu počas vegetačného obdobia a skladovania. Škodcovia sa najaktívnejšie množia v teplých daždivých letách. Samice koreňových roztočov nakladú asi 350 vajíčok, z ktorých vychádzajú larvy. Dospelí a mladí jedinci jedia šťavnaté šupiny, v dôsledku ktorých sa repa zmení na prach. Zvädnuté krútiace sa stonky, ktorých povrch je pokrytý škvrnami bielej farby, svedčia o útoku nečakaných hostí.

Cibuľová stonka háďatko

V poslednej fáze rastu sú cibule ovplyvnené malými červami. Najskôr sa háďatko živí šťavnatým perím, až potom sa sám hláskuje. V rastlinách napadnutých hlístmi sa perie zosvetľuje a deformuje. Stonky pokryté opuchnutými oblasťami rýchlo vädnú a odumierajú. V čase objavenia sa vonkajších znakov je žiarovka už vážne poškodená.

Cibuľa

Výraznou črtou škodcu je dlhý, mierne ohnutý nos. Larvy sa vyliahli z vajíčok, ktoré samičí hmyz zniesol s príchodom jari, najviac poškodzuje cibuľu. Ak výsadby nie sú okamžite spracované, larvy rýchlo vylezú dovnútra peria a zjedia ich. Znakom toho, že hmyz začal byť aktívny, sú predĺžené biele škvrny na povrchu peria. Ploštice sú tiež dosť žravé, pretože pomocou kmeňa vysávajú šťavu zo zelených.

Cibuľa hoverfly

Veľká bronzovozelená mucha znáša vajíčka, z ktorých sa liahnu šedozelené larvy, ktoré sa živia dužinou repky. Najčastejšie kladie vajíčka na už choré rastliny. Nebezpečenstvo škodcu spočíva v tom, že je pomerne ťažké ho identifikovať - ​​ak na hornej časti nie sú žiadne stopy, spodná časť je už dosť rozmaznaná. Ak sa nič neurobí, hoverfly zostane na zimu a v budúcej sezóne poškodí plodiny.

Cibuľa (tabak) strapky

Malý hmyz napáda mladé výhonky skoro potom, ako sa objavia na povrchu. Z vajec znesených na vrcholkoch peria sa liahnu žlté červy. Počas niekoľkých dní sú postihnuté rastliny pokryté striebristými škvrnami a malými čiernymi bodkami. V dôsledku vitálnej činnosti škodcov cibuľa zožltne a vysuší sa.

Ako sa dá zabrániť škodcom?

Pretože boj proti nenásytnému hmyzu nemusí vždy skončiť úspešne, je lepšie pokúsiť sa vyhnúť sa výskytu škodcov vo vašej oblasti. Aký druh manipulácie pomôže odohnať hmyz z cibuľovej záhrady? Zoznam:

 1. Dodržiavanie pravidiel striedania plodín. Rovnako ako väčšina kultivovaných rastlín, aj cibuľu je možné sadiť na rovnaké miesto iba 3 - 4 roky po prvej výsadbe.
 2. Kopanie pôdy. V predvečer zimy je záhradná posteľ starostlivo vyčistená a vykopaná. Na jar sa vykonáva opätovné kopanie.
 3. Výsadba mrkvy. Pretože listy tejto rastliny produkujú phytoncidy, ktorých aróma sa nepáči mnohým hmyzom, kultúra sa umiestňuje vedľa cibuľového lôžka.
 4. Spracovanie Sevky. Na zničenie mikroorganizmov na povrchu cibule sa sadivový materiál namočí do slabého roztoku manganistanu draselného alebo síranu meďnatého a potom sa suší a zahrieva na teplotu + 30– + 40 ° C alebo sa voda zníži na 10 minút, teplota ktorej je + 50– + 55 С.
 5. Postrek. Na odplašenie škodcov sa cibuľa ošetrí infúziou paliny.
 6. Starostlivosť. Posteľ musí byť pravidelne zbavená buriny a uvoľňovaná. Manipulácia nielenže aktivuje rast okrúhlice, ale pomáha aj pri identifikácii chorých alebo poškodených rastlín hmyzom.
 7. Výber odrody. Vďaka práci chovateľov je v predaji veľký sortiment odrôd, z ktorých drvivá väčšina je odolná voči baktériám. Choroby z cibule a ich liečba záhradníkovi zaberú veľa času, čím sa odvrátia od ďalších rovnako závažných problémov.
 8. Skoré pristátie. Cibuľa sa vysádza bezprostredne po vysušení pôdy z roztopenej vody. Čím skôr sa výsadba uskutoční, tým viac sa rastliny v čase rozmnožovania škodcov stanú silnejšími.

Ako vidíte, pravidlá prevencie sú veľmi jednoduché, takže sa nimi môže riadiť aj človek, ktorý ako prvý začal pestovať cibuľu. Aj napriek všetkým týmto činom však hmyz na kultúru často útočí. Čo robiť v tomto prípade?

Ako sa vysporiadať so škodcami?

Bohužiaľ neexistuje jednotná schéma kontroly škodcov cibule. Zoznam manipulácií priamo závisí od druhu hmyzu. Takže infúzia bylín s ostrým zápachom pomôže zbaviť sa cibuľových mušiek a cibuľových hoverflies: cesnak, palina, tabak, pálivá červená paprika. Hnojenie močovinou pomôže vystrašiť škodcov. Cibuľové postele sú zakryté mulčovacím materiálom, aby sa tomu zabránilo.

Ak je záhradný záhon napadnutý nosatcami, používajú sa ako zbrane infúzie rastlín so silnou arómou. Hmyz určite nebude túžiť po cibuli, z ktorej sála vôňa skorocel, horčice alebo tansy. Okrem postreku rastlín môžete veľkoryso posypať nasekanými suchými bylinkami. Postele sú poprášené popolom z dreva a práškom z tabakových listov.

Zbaviť sa cibuľky strapky pomôže všetkým rovnakým „aromatickým“ zmesiam. Najefektívnejšie opravné prostriedky sa pripravujú takto:

 • 1 kg paliny sa vloží do hrnca a nalejú sa 3 litre vody, po ktorých sa zmes varí 20 minút a ochladí sa. Nastriekajte cibuľu dvakrát s intervalom 7 dní.
 • 2 g horčičného prášku rozmiešajte v pohári vody. Zmes trvá 48 hodín. Na prípravu pracovného roztoku sa objem koncentrátu upraví na 1 liter.

Aby sa zabránilo výskytu škodcu, organické zvyšky sa pred zimou starostlivo odstránia. Prístrojové vybavenie potrebné na výsadbu sa ošetrí dezinfekčným prostriedkom. V prípade závažnej infekcie sa cibuľa ošetrí chemickými látkami ako EDG, Aktara.

Na ničenie cibuľovej molice a množstva iného hmyzu sa široko používajú nasledujúce látky:

 1. 300 g dreveného popola sa zaleje prevarenou vodou a potom sa nechá vylúhovať. Pre lepšiu priľnavosť sa do ochladenej precedenej zmesi pridá 40 g mydla.
 2. 100 g semien nechtíka lekárskeho sa zaleje 5 litrami vody a nechá sa vylúhovať dva dni. Výsledná infúzia sa spracuje cibuľou ovplyvnenou molmi.
 3. Jemne nasekaný cesnak sa naleje v pomere 1: 1 s vodou a trvá 14 dní v uzavretej nádobe. Na prípravu pracovnej zmesi na 10 litrov vody sa pridá 70 g koncentrátu.
 4. 0,5 kg červenej feferónky sa prekrojí na polovice, vloží sa do 5-litrového kastróla a povarí sa. Ochladený vývar sa prefiltruje. Cibuľa sa postrieka roztokom 10 litrov vody, 130 g vývaru, 40 g mydla.
 5. 200 g tabaku sa zaleje vriacou vodou a nechá sa vylúhovať. Po ochladení sa zmes prefiltruje. Rastliny a pôda sa postriekajú. Spotreba na 1 m2 postele - 1 l.
 6. Na zničenie cibuľovej mušky sa pôda okolo okrúhlice postrieka soľným roztokom. Na prípravu zmesi som vo vedre s vodou rozpustil 200 g kuchynskej soli. Ošetrenie sa vykonáva pri dosiahnutí výšky 5 cm, následné postrekovanie sa vykonáva v intervaloch 3 týždňov.

Ak sú tieto prostriedky neúčinné v boji proti početnému hmyzu, cibuľa sa postrieka chemikáliami. Dobré výsledky ukazujú Proclame, SPINTOR, Decis, Bi-58, Tabazol, Metaphos.

Bez ohľadu na druh hmyzu, ktorý napadol výsadbu cibule, sa odporúča používať agresívne pesticídy iba v prípade závažnej infekcie.

Prvý aj druhý typ postreku sa vykonávajú v suchom a pokojnom popoludňajšom počasí. Na dosiahnutie pozitívneho účinku sa ošetrenie vykonáva pravidelne.

Ako vidíte, rozmanitosť škodcov cibule je dosť veľká. Po nájdení aspoň jedného hmyzu na rastlinách musíte okamžite prijať opatrenia na jeho zničenie. Ak nezareagujete včas, na prvý pohľad neškodné chyby zjedia celú cibuľu v priebehu niekoľkých dní. Na zníženie rizika kolízie s nenásytným hmyzom sa odporúča vykonať preventívne opatrenia, ktoré spočívajú v dodržiavaní pravidiel striedania plodín, prípravy pôdy a prípravy osiva.


Pozri si video: How to Make Jadam Wetting Agent. 10L. (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Mac A'bhaird

  And that we would do without your excellent idea

 2. Nikogami

  What good conversationalists :)Napíšte správu