Rada

Odrody a druhy čučoriedok s popisom a vlastnosťami, výber pre regióny

Odrody a druhy čučoriedok s popisom a vlastnosťami, výber pre regióny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie ovocných stromov a bobuľovitých kríkov je tradíciou mnohých majiteľov letných chát. Čoraz častejšie sa v záhradách vyskytujú aj kuriozity, ktorých starostlivosť prináša potešenie tým, ktorí sa rady hrnú s rastlinami. Často v blízkosti domov rastú kríkové kríky, existuje veľa odrôd určených na pestovanie v zložitých klimatických podmienkach a chovatelia každý rok prezentujú čoraz viac nových druhov.

Najobľúbenejšie typy

Existujú desiatky druhov čučoriedok, ktoré by ste si mali sami vypestovať. Pred zakúpením vytúženej sadenice sa odporúča starostlivo preštudovať popis odrôd, porozumieť vlastnostiam, dozvedieť sa o výhodách a nevýhodách druhov, ktoré sa vám páčia.

Thunberg

Je považovaný za jednu z najobľúbenejších odrôd čučoriedok. Počas leta sú listy tmavo fialovej farby, do jesene sa stávajú jasne červenými. Ker s náležitou starostlivosťou môže dosiahnuť výšku jeden a pol metra. Znáša mráz, vydrží až 35 stupňov pod nulou.

Tibetský

Líši sa odolnosťou, ľahko toleruje nízke a vysoké teploty, preto sa odporúča pestovať v chladných a horúcich oblastiach. Nie je napadnutý škodcami, neochorie. Bobule sú príjemné na chuť, nemajú výraznú kyslú chuť, ktorá je vlastná väčšine odrôd čučoriedok.

Plody tibetského čučoriedky sa využívajú v alternatívnej medicíne, kombinácia výživných látok si ľahko poradí aj s vážnymi chorobami.

Kanaďan

Najčastejšie sa používajú iba na dekoráciu, aj keď sa odroda líši od ovocia, každoročne produkuje bobule. Ker je vysoký (až 2,5 m), má bujnú korunu. Na výhonkoch sú dlhé tŕne (až jeden a pol centimetra). Barberry je nenáročný na pôdu, ľahko sa zakoreňuje na pieskovcoch alebo skalnatých pôdach.

Kórejský

Odroda sa líši od svojich náprotivkov v bizarnom tvare tŕňov, ktoré sa zhromažďujú vo zväzkoch po 4 - 7 ks. Rastlina je vysoká - od 2 m. Plody začína prinášať až od piatich rokov, hoci voňavé žlté kvety sa objavujú skôr. Bobule dozrievajú v septembri, padanie listov sa začína začiatkom novembra.

Odrody s jedlým ovocím

Pred zakúpením sadenice čučoriedok sa odporúča rozhodnúť, na aký účel sa bude krík pestovať. Ak sa rastlina bude pestovať na ovocie, je lepšie vopred zistiť, či sa bobule používajú na jedlo.

Guľovitý

V rozľahlosti Ruska je ťažké nájsť sférickú odrodu čučoriedok, ker je rozmarný a v nestabilných alebo chladných klimatických podmienkach sa dobre nezakorení. Odporúča sa postarať sa o prístrešok na zimu, inak rastlina uhynie už pri prvom mraze.

Ovocný kríček vás poteší lahodnými bobuľami, termíny dozrievania sú v polovici septembra. Ovocie sa často tiahne až do novembra.

Obyčajné

Najčastejšie sa vyskytuje na Kaukaze, hoci aj v drsných sibírskych podmienkach pevne vydrží silné mrazy. Hlavné charakteristiky druhu:

 • imunita voči chorobám;
 • kompaktnosť (kríky zriedka presahujú 2,5 m);
 • možnosť formácie;
 • veľké ovocie príjemné na chuť;
 • výťažok;
 • nenáročná starostlivosť.

Hlavnou podmienkou pestovania je veľa ľahkej a mierne vlhkej pôdy. Je lepšie nevysádzať kríky do tieňa, to určite ovplyvní veľkosť a chuť ovocia.

Trpaslík

Je tiež akousi čučoriedkou - trpaslíkami. Nízke kríky sú veľkoryso obdarené lahodným ovocím, ktoré sa používa na prípravu konzerv, dezertov a osviežujúcich nápojov. Rastliny sa často pestujú na dekoráciu, trpasličí barberry sa perfektne hodí do kompozícií kvitnúcich rastlín.

Atropurpurea Nana

Poddimenzovaný ker má guľovitú korunu, jasne fialové listy, ktoré počas sezóny menia farbu a do jesene sú takmer ohnivé. Kvitnutie začína v máji a trvá viac ako mesiac. Kvety sú malé, žiarivo žlté. Plody sú červené, dozrievajú do septembra.

Kobold

Dospelý ker, aj pri správnej starostlivosti, zriedka dosiahne pol metra. Charakteristická vlastnosť odrody - na jeseň získajú listy zlatistý odtieň. V septembri sa zberajú ružové alebo jasne červené bobule. Bush sa cíti skvele v mraze a teple, prináša ovocie aj v tieni.

Bagatelle

Jeden z najatraktívnejších trpasličích plodov. Výška dospelej rastliny je 35-40 cm, listy sú malé, až 1 cm, fialové. Bobule sú jedlé, dozrievajú začiatkom jesene. Je lepšie nepestovať rastlinu v oblastiach s nestabilnými alebo príliš chladnými klimatickými podmienkami. Neznáša polotieň - určite sadte na slnečné miesta.

Na stĺpcovom podpníku

Barberry na stĺpovitých podpníkoch je veľmi populárny. Zlaté stĺpy ozdobia kvetinovú záhradu, záhradu, často sa z nich vytvárajú živé ploty.

Zlatá pochodeň

Líši sa skôr svetložltými listami. Výška - až jeden a pol metra. Určite sa starajte o slnečné miesto, v tieni rastlina stráca svoj dekoratívny efekt. Odroda je mrazuvzdorná, ľahko odoláva teplotnému poklesu až o 35 stupňov.

Zlatý stĺp

Ďalšia krásna stĺpcová odroda, ktorá bude zdobiť stránku. Výška dospelej rastliny je iba jeden a pol metra, priemer koruny je až pol metra. Odoláva nízkym a vysokým teplotám, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, zaobíde sa bez pravidelného zalievania.

Erecta

Vysoký bujný ker so zlatými listami. Odroda sa nelíši vo výške - iba 1,5 m. Priemer je asi meter. Bush je nenáročný na starostlivosť, v zime sa zaobíde bez prístrešia.

Oranžová raketa

Kríky s jasne oranžovými listami sa perfektne hodia do každej krajiny. Rastliny nie sú vysoké, zriedka presahujú jeden meter. Jedlé plody začínajú dozrievať začiatkom jesene.

Stále zelené odrody pre krajinu

Existuje veľa odrôd čučoriedok, ktoré nevyhadzujú listy ani na zimu. Zvyčajne sa také odrody používajú na živé ploty, krajinné oblasti, zdobenie záhrad, záhradné plochy.

Čudák

Kvitne v máji. Listy sú svetlé, smaragdový odtieň. Plody dozrievajú v auguste a nepoužívajú sa na konzumáciu. Je lepšie pestovať v teplých oblastiach, kríky môžu zomrieť pri 20 stupňoch pod nulou.

Ganepen

Líši sa mimoriadne pomalým rastom, za desať rokov dosahuje iba dva metre. Má dlhé (až 2 cm) tŕne. Kvety sú žlté, plody čierne, nepoužívajú sa na jedlo.

Darwin

Pestuje sa iba v teplých oblastiach. Ker je nízky - asi 2 m. Kvitnutie je oranžové, bobule sú čierne, nejedené. Výraznou črtou odrody sú dlhé tŕne.

Julianina čučoriedka

Listy sú zelené, v mladých kríkoch s bronzovým odtieňom. V teplých oblastiach kvitne v máji, v chladných oblastiach - začiatkom leta. Kvety sa zbierajú do bujných štetcov. Odoláva nestabilným teplotám.

Pestré odrody

Pre záhradkárov majú osobitnú hodnotu pestré odrody, ktoré sú zručne kombinované s akýmikoľvek rastlinami.

Špeciálne zlato

Trpasličia rastlina, ktorá dorastá iba do 25 cm, listy sú malé, žltkasté s tmavším okrajom. Na jar je pokrytý bohatým zlatým kvitnutím. Vydrží chlad, teplo. Často sa používa na terénne úpravy ulíc a parkov v mestách.

Obdiv

Rastlina dorastá iba do pol metra. Listy sú červené so žltým okrajom. Prináša ovocie, ale bobule sú nevhodné na jedlo. Na zimu je vhodné použiť prístrešok.

Odrody barberry pre živé ploty

Špeciálnou výzdobou lokality je živý plot z nízko rastúceho čučoriedky, ktorý slúži ako plot a prvok krajiny. S pestovaním kríkov nebudú žiadne zvláštne ťažkosti, hlavnou vecou je pravidelné prerezávanie, ktoré neumožňuje silným rastom rastlín.

Zlatá raketa

Barberry so zlatými listami, ktoré nestratia na atraktivite počas celej sezóny. Výška kríka je až 1,7 m. Priemer dospelej rastliny je 1,4 cm.

Erecta

Dosť vysoká odroda čučoriedok. Pri správnej starostlivosti kríky silne rastú do šírky, je potrebné pravidelné prerezávanie. Ovocie chutí zle.

Superba

Rastie až tri metre. Listy sú fialové, plody červené, zjedené. Odroda je nenáročná na životné prostredie, zaobíde sa bez údržby a pravidelnej zálievky.

Auricoma

Malý krík. Koruna rastie nahor, s vekom začína rásť do strán. Červené listy majú bronzový odtieň, do jesene sú oranžové.

Ottawa

Odroda, ktorá nestráca svoj nádherný červený odtieň ani v tieni alebo pri nadmernej vlhkosti. Rastie rýchlo, ročne dáva až 50 cm rastu. Používa sa na terénne úpravy územia.

Odrody s čiernym ovocím

Spravidla sa na úpravu krajiny používajú čiernoplodé odrody, hoci bobule sú celkom jedlé. Najlepšie odrody:

 • Ganepen;
 • Klugowski;
 • Juliana.

V starostlivosti sa odrody čierneho ovocia nelíšia od obyčajného čučoriedky.

Bezchybné odrody

Niektoré odrody čučoriedok nemajú tŕne, preto sa odporúča bezpečne ich pestovať aj v blízkosti detských ihrísk. Populárne odrody bez tŕňov:

 • Mentor;
 • Aurea;
 • Helmondov stĺp.

Tieto druhy čučoriedok nie sú rozmarné, ľahko sa starajú, dokonale tolerujú nestabilitu klimatických podmienok.

Ako si vybrať odrodu pre rôzne regióny Ruska

Odporúča sa vyberať typy v súlade s klimatickými podmienkami. Nemali by sa robiť experimenty - je nepravdepodobné, že by teplomilné druhy prežili tuhú sibírsku zimu.

Najlepšie odrody čučoriedok pre moskovský región

Nie je príliš ťažké pestovať čučoriedky v moskovskom regióne, väčšina odrôd bude dokonale tolerovať teplotnú nestabilitu. Hlavnou vecou je dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie a používať zimný prístrešok.

Alba variegata

Jedna z odrôd obyčajného barberry. Výraznou vlastnosťou odrody sú nepravidelné biele škvrny na listoch. Bush nie je vysoký - iba 1,3 - 1,4 m. Hlavnými požiadavkami sú veľa slnka, mierna vlhkosť pôdy.

Atropurpurea

Dorastá až meter, fialové listy majú fialový odtieň. Po žltých kvetoch sa tvoria dlhé červené bobule. Prenáša polotieň bez straty dekoratívneho efektu.

Superba

Vysoký (3 m) ker s fialovými listami. Okvetné lístky kvetov sú červené, majú žltý okraj. Plody sú celkom chutné a používajú sa pri varení.

Najlepšie odrody čučoriedok pre Sibír, Ural

Na pestovanie v drsných podmienkach je lepšie kupovať mrazuvzdorné odrody čučoriedok.

Sibírsky

Nízky ker s hustými dlhými tŕňmi. Listy majú tiež ostnaté zuby. Začína kvitnúť koncom jari, plody sa objavujú začiatkom jesene. Ľahko toleruje mrazivé zimy.

Amursky

Často sa vyskytuje v prírodných podmienkach. Odporúča sa na pestovanie živých plotov. Ľahko prenesie účes. Kyslé ovocie sa používa na výrobu nápojov, konzerváciu.

Barberry je rastlina, ktorá zdôrazní individualitu kvetinovej záhrady, záhrady, vyzdobí dom alebo hospodárske budovy. Za minimum práce sa vám kríček určite poďakuje rýchlym rastom a bohatým plodením.


Pozri si video: Ako si vysadiť kamčatskú čučoriedku (Február 2023).