Rada

Prečo je lepšie kozy po ovečkách kŕmiť, aby sa zvýšilo mlieko, a je potrebné zostaviť stravu

Prečo je lepšie kozy po ovečkách kŕmiť, aby sa zvýšilo mlieko, a je potrebné zostaviť stravu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Čím môžete nakŕmiť svoju kozu ihneď po jahniatku? Samici, ktorá rodí deti, sa odporúča piť teplú sladkú vodu. Po 3 - 4 hodinách možno kozu nakŕmiť strukovinovo-obilným senom alebo zelenou trávou. Ako doplnkovú látku môžu zvieratá dávať šťavnaté ovocie a zeleninu, ako aj kukuričnú siláž. Je dôležité mať na pamäti, že čím viac vody v krmive, tým viac mlieka bude vo vemene.

Prečo meniť svoje stravovacie návyky?

Koza je domáce zviera, ktoré sa chová na mlieko. Dojiť začne až po prvom jahniatku. Žena rodí spravidla niekde v druhom roku života. Po výskyte prvého dieťaťa môže zviera veľmi dlho dojiť. Na predĺženie laktácie sa však samica bude musieť páriť raz ročne.

V súvislosti s graviditou dochádza v tele zvieraťa k rôznym zmenám. Je to spôsobené ložiskom plodu. V tomto období sa dojenie kozy postupne zastaví. To sa deje tak, aby všetky výživné látky nešli do mlieka, ale pre vývoj budúceho dieťaťa. Samica 1-2 mesiace pred pôrodom úplne zastaví dojenie.

Produkcia mlieka samozrejme nezávisí iba od samotného procesu dojenia, ale aj od toho, čím sa koza kŕmi. Každé dojné zviera pred jahňacím alebo otelením sa odporúča preniesť do špeciálnej suchej stravy.

Počas tehotenstva by koza mala jesť veľa strukovinovo-obilného sena a slamy alebo čerstvej trávy a zelených obilnín.

Ako vrchný obväz môžu ženy dostávať malé množstvo (v porovnaní s obdobím laktácie) obilia (150 g denne), zeleniny (170 g denne), kukuričnej siláže (180 g denne). Nedostatok vitamínov v zime sa dopĺňa pomocou lekárenských vitamínových prípravkov a smrekových konárov.

Po jahňacine sa musí opäť zmeniť jedálniček zvierat. Ak chcete do jedálnička jahňacích kôz pridať mlieko, odporúča sa zaviesť šťavnatejšie krmivo (zelenina a siláž). Takéto jedlo skutočne obsahuje veľa vody, ktorá prispieva k produkcii väčšieho množstva mlieka. Kŕmenie obilia by sa malo naopak obmedziť. Strava zvierat sa mení s cieľom regulovať dojivosť.

Čo dať v prvých hodinách?

Ihneď po ovečkovaní sa odporúča samici podať teplú vodu s cukrom. Glukóza obnoví silu zvieraťa a bude mať dobrý vplyv na laktáciu. Kozu, ktorá porodila, je možné kŕmiť až po 3 - 4 hodinách. Stáva sa, že ihneď po jahniatku zviera stratí chuť do jedla. Na stimuláciu je samici podaná soľanka z kyslej kapusty.

Koza, ako každý prežúvavec, musí byť najskôr kŕmená stravou z vlákniny, aby bachor pracoval. V zime sa ženám podáva seno zo strukovín a obilnín, v lete ich možno vyviezť na pastvu na zelenej tráve. V prvých hodinách sa rýchlosť zníži na polovicu, potom sa postupne zvyšuje množstvo krmiva. Po jahňacine sa odporúča mierne zaviesť zeleninu a siláž do jedálnička zvierat.

V tomto období je lepšie nepodávať obilie. Kozy sa dobre zotavujú z obilnín. Toto jedlo však nezvyšuje laktáciu. Zdravie detí závisí od výživy dojčiacich žien a množstvo produkcie mlieka vo vemene závisí od obsahu šťavnatého krmiva v strave.

Pravidlá kŕmenia kôz po jahňacine

Ženy sú zvyčajne pokryté na jeseň a ich deti sa narodia na jar. Počas tohto obdobia je hlavnou potravou zvierat seno a slama.

Je pravda, že bližšie k letu v krmive klesá percento vitamínov a minerálov.

Ako prísada do samíc po pôrode sa odporúča dávať viac zeleniny (mrkva, cukrová repa, tekvica). Slnečnicový koláč pomôže zvýšiť obsah tuku. Zrnité zmesi (kukurica, jačmeň, ovos) je možné dávať po sene, najviac však 200 gramov denne.

Voda má pozitívny vplyv na zvýšenie laktácie. Samica sa napája medzi jednotlivými kŕmeniami, zvyčajne dvakrát denne. Jedno zviera dostane naraz najmenej 5 litrov vody. Do tekutiny môžete pridať trochu cukru (50 gramov).

V lete je oveľa ľahšie podojiť jahňaciu kozu. Fyzická aktivita, chôdza na čerstvom vzduchu a samozrejme zelená tráva prispievajú k zvýšeniu laktácie. Laktujúca žena by mala jesť dosýta. Koza zvyčajne zje denne až 6 - 8 kg trávy.

Vlastnosti kŕmenia v zime

Na zvýšenie úžitkovosti mlieka v zime sa jahňatám podáva viac vody a šťavnaté krmivo. Je zakázané drasticky meniť stravu zvierat Seno by malo v zime zostať hlavným krmivom (do 2 - 3 kg za deň). Ako doplnok sa ženám podáva šťavnatá a sladká zelenina.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Koreňová zelenina je nadrobno nakrájaná, aby nezasekla v kozom pažeráku. Zelenina sa zvieratám podáva až po sene a slame. Odporúčaná denná dávka okopanín: od 200 do 700 gramov.

V zime by ponuka kôz mala obsahovať obilné zmesi, koláč, jedlo, miešané krmivo. Odporúčané množstvo koncentrovaného krmiva: od 100 do 200 gramov. Aby sa zabránilo ketóze, súbežne s obilím sa ženám podáva voda s cukrom, smrekovými alebo borovicovými vetvami, soľou (10 g denne na osobu), lekárňami vitamínmi a minerálmi.

Vráťte sa do normálneho režimu

V prvých týždňoch by sa malo celé mlieko minúť na kŕmenie novorodencov. Na zvýšenie laktácie sa odporúča samičku dojiť aspoň raz denne, bezprostredne po kŕmení mláďat. Vo vemene by nemala zostať ani kvapka mlieka. To bude signalizovať mozog a zvýši laktáciu.

Dieťa môže žiť pod matkou a kŕmiť sa mliekom až 3 mesiace. Postupne sa prenáša na zeleninové krmivo. Osobitná pozornosť by sa mala venovať výžive žien po kŕmení detí. Laktácia zvieraťa a obsah tuku v mlieku skutočne závisia od kvality a množstva krmiva. V normálnom režime by koza mala jesť veľa.

Hlavné jedlo v lete je tráva, v zime seno. Medzi kŕmením sa kozám podáva voda. V strave by mala byť prítomná soľ. Ako krmivo sa zvieratám podáva zelenina, ovocie, topy, zmesi zŕn. Pre ženy je užitočné jesť ovos, jačmeň, kukuricu. V zime a v lete sa odporúča dávať kozám varené zemiaky, kŕmne zmesi, koláče, múčky, premixy, konáre stromov, listy záhradníckych plodín.

Čo radia chovatelia?

Skúsení špecialisti na chov dobytka odporúčajú, aby sa v zime gravidnej koze na dojenie podávalo suché jedlo (seno, slama), menej vody, malé množstvo zeleniny (mrkva, červená repa) a minimálne dávky obilia. Organizmus môžete podporiť pomocou vitamínov a minerálov v lekárni.

Po jahňacine v jarno-zimnom období by seno malo zostať hlavným jedlom kozy. Je to potravina obsahujúca vlákninu. Je to seno, ktoré zlepšuje výkon bachora. Ako prísada pre jahňacie samice sa odporúča dávať šťavnatejšiu zeleninu alebo siláž (kukuricu). Čím viac vody v krmive, tým viac mlieka bude. V prípade problémov s trávením a nechutenstvom sa kozám podávajú výživné droždie, zelná soľanka, kôpor a rascový vývar. V miestnosti, kde sú zvieratá, by malo byť svetlo. Ženy sa v tme stravujú oveľa horšie.

V lete môže jahňacia koza prijímať všetky živiny na lúke. Hlavnou vecou je zabezpečiť, aby zviera nejedlo jedovaté rastliny. Kozy sú veľmi zvedavé a chutia na všetkom. Samice by sa mali najlepšie pasiť na lúke, kde rastie ďatelina, púpavy, žihľava, lucerna, timotejka a kostrava.

Jahňacie kozy, ktoré sa živia mláďatami, sa odporúčajú podojiť. Je pravda, že by sa to malo robiť až potom, keď deti vypijú dostatok mlieka. Odborníci na chov dobytka odporúčajú kozu dojiť 2 - 3 krát denne. Pred dojením by sa malo vemeno samice umyť, utrieť a bradavky natrieť tukom. Tento postup pomôže správne podojiť kozu, zvýšiť množstvo mlieka a predĺžiť laktáciu ešte o niekoľko mesiacov.


Pozri si video: 31 Krtek a víkend Krteček Stream (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Mazubar

  Ste pripravený diskutovať na túto tému?

 2. Malat

  I apologize for interfering ... I can find my way around this question. Zadajte, budeme diskutovať. Napíšte sem alebo v PM.

 3. Wselfwulf

  Ospravedlňujem sa, tento variant mi nevyhovuje.

 4. Vanderveer

  What nice idea

 5. Raedburne

  Bravo, what an excellent message

 6. JoJogami

  hrôza!!!

 7. Nudd

  Shame and disgrace!Napíšte správu