Rada

Výsadba a starostlivosť o záhradné brusnice, rozmnožovanie a pestovanie v krajine

Výsadba a starostlivosť o záhradné brusnice, rozmnožovanie a pestovanie v krajineWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

O prospešných vlastnostiach čučoriedok existuje len málo pochybností, pretože tieto malé bobule obsahujú vitamíny, mikro- a makroelementy. Preto čoraz častejšie pestujú majitelia letných chát tieto kríky, ktoré s minimálnymi časovými a pracovnými nákladmi veľkoryso predstavujú chutné ovocie. Pestovanie čučoriedky záhradnej, ako aj jej výsadba a starostlivosť o ňu nespôsobia zvláštne ťažkosti ani neskúseným záhradníkom - kultúra je nenáročná.

Kultúrne špecifikácie

Predtým, ako sa pustíte do fascinujúceho procesu, odporúča sa študovať vlastnosti bobuľovej kultúry, čo vám umožní vyhnúť sa nedostatkom už v prvých fázach kultivácie. Bude tiež užitočné zistiť popis zariadenia, základné požiadavky.

Brusnica obyčajná je nízky ker, ktorý zriedka presahuje 45 cm. Rastlina je vždyzelená, nevyhadzuje listy ani na zimu. Kvitnutie sa vyskytuje v polovici alebo na konci jari. Prvé plody dozrievajú v auguste, v chladných oblastiach sú však kríky ešte v októbri obdarené červenými bobuľami.

Odolnosť proti mrazu a suchu

Zvláštnosťou čučoriedok je, že kríky nezomierajú ani pri silných mrazoch (do 30 stupňov). Vďaka tomu sa kultúra pestuje v chladných oblastiach, úkryt sa vyžaduje iba pre mladé rastliny.

Čučoriedka záhradná je rastlina milujúca vlhkosť, takže zle znáša sucho. O vrstvu mulča sa budete musieť starať alebo ju pravidelne polievať.

Odolnosť voči chorobám

Choroby na záhradných brusniciach sú extrémne zriedkavé, ale časté prehánky alebo nestabilné poveternostné podmienky môžu viesť k monilióze alebo exobazidióze. Predchádzať chorobám bude možné jedným spôsobom - pravidelným preventívnym ošetrením kríkov.

Ako rýchlo ker rastie

Brusnica obyčajná rastie pomerne rýchlo, aj keď po dorastení do požadovanej výšky prudko brzdí vývoj. Odporúča sa vykonať prerezávanie, ktoré premení rastlinu na bujný, kompaktný krík. Raz za niekoľko rokov musíte rastlinu úplne rezať, pomáha to omladiť brusnice a zvýšiť výnosy.

Aký rok kvitne a prináša ovocie

Kvety na kríkoch sa objavujú už 1-2 roky po výsadbe kríkov. Ovocie nebude veľa. Vrcholový výnos sa vyskytuje medzi 3. a 6. rokom po výsadbe. Ak vykonávate kardinálny rez, plodnosť sa nezníži o niekoľko desaťročí.

Kde sa používajú plody kríkov brusníc?

Plody brusníc sú univerzálne - používajú sa na konzerváciu, pečenie, dezerty. V alternatívnej medicíne sú bobule veľmi populárne, vďaka jedinečnému zloženiu sa domáce lieky odporúčajú používať proti mnohým chorobám.

Bobule sú často mrazené alebo sušené, ich prospešné vlastnosti nezmiznú.

Ako správne vysadiť brusnice na mieste

Problémy s pestovaním čučoriedok nevzniknú ani pre neskúseného začiatočníka, kultúra je mimoriadne nenáročná. Ak správne pripravíte pôdu, dodržiavajte základné odporúčania, kríky potešia rýchlym rastom a plodením.

Požadované zloženie pôdy

V prírodných podmienkach krík husto zaberá rašeliniská a močaristé oblasti. Uistite sa, či je pôda pre rastlinu kyslá alebo rašelinová. Ťažké hliny nie sú vítané, čučoriedky môžu zomrieť.

Najlepšie zloženie pôdy pre čučoriedky:

 • rašelina;
 • malé množstvo piesku;
 • záhradná pôda.

V zmesi by malo prevládať množstvo rašeliny, ovplyvní to veľkosť ovocia.

Najlepšie miesto na odchod

Brusnica obyčajná je rastlina milujúca svetlo. Pozemok v krajine na pestovanie kríkov by mal byť na slnečnom mieste. Určite sa postarajte o absenciu podzemnej vody, dostatok vody povedie k rozpadu koreňov a odumretiu rastlín. V tieni veľkých stromov na osobnom pozemku je lepšie nepestovať plodinu, kvitnutia a plodov bude málo.

Čas pristátia a technológie

Je lepšie vysádzať čučoriedky na jeseň, pred začiatkom stabilného chladného počasia. Je lepšie sa poponáhľať, rastliny musia mať čas na zakorenenie, aby vydržali silné mrazy bez strát. Jarná výsadba sa odporúča obyvateľom chladnejších oblastí.

Kroviny vysádzajte na vzdialenosť 25 - 30 cm. Rozstupy medzi riadkami by mali byť tiež malé - do 30 cm. Po výsadbe je potrebné brusnice hojne polievať. Užitočná bude mulčovacia vrstva - s ihlami ihličnanov alebo drvenou kôrou. Mulčovanie súčasne ochráni a zvýši kyslosť pôdy, ktorá je pre rastliny nevyhnutná.

Čo je potrebné pre dobrý rast

Okrem prípravy kyslej pôdy budete musieť dbať na správnu starostlivosť o rastliny. Ak chcete pestovať veľkoryso plodiace kry, dodržujte určité pravidlá. Nie je ťažké sa o brusnice starať, ale stačí pár chýb, aby ste rastliny zničili alebo aby ste ostali bez úrody.

Základné požiadavky na pestovanie:

 • zalievanie;
 • zavedenie výživových kompozícií;
 • preventívne ošetrenie proti chorobám, škodcom;
 • včasné prerezávanie.

Ďalšou požiadavkou je kyprenie pôdy, obnovenie vrstvy mulča. Ak sa buriny neodstránia, rast kríkov a plodov sa zníži a burina z pôdy odoberie časť výživných látok.

Zalievanie a kyprenie pôdy

Často bude potrebné zavlažovať pôdu v záhrade v oblastiach, kde sa nachádzajú brusnice, najmä v letných horúčavách. Odporúča sa kríky zalievať najmenej dvakrát týždenne. Dajte pozor na vlhkosť, prebytočná vlhkosť je škodlivá pre rastliny a môže spôsobiť hnilobu koreňov. Uistite sa, že používate teplú vodu alebo kvapkovú závlahu.

Pred každým zalievaním sa odporúča uvoľniť povrch pôdy, tvrdá kôra vytvorená na pôde zabraňuje vstupu vzduchu do koreňového systému. Neuvoľňujte príliš hlboko, hrozí nebezpečenstvo poškodenia koreňov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti povrchu.

Mulčovanie

Na mulčovanie sa neodporúča používať kompost alebo humus, rastline sa bude dobre dariť, ale prinesie málo ovocia. Je lepšie používať materiály, ktoré zvyšujú kyslosť pôdy - kôra ihličnanov alebo nasekané smrekové vetvy. Použitie mulča zníži množstvo zálievky a kyprenia pôdy.

Hnojenie rastlín

Pre lepší rast a plodenie brusníc sa odporúča najmä na jar používať minerálny obväz. Lepšie sú kvapalné roztoky, ktoré rastliny absorbujú efektívnejšie. Je vhodné zalievať kríky pri koreni, vniknutie hnojiva na listy môže viesť k vzniku škaredých škvŕn.

Po objavení sa pukov sa odporúča použiť síran mangánatý (tiež tekutý roztok). Niektorí záhradníci v tomto období úplne odmietajú ďalšie hnojenie a povrch pôdy jednoducho posypú pieskom.

Tvarovanie a omladenie rezu

Vykonajte formatívne prerezávanie každý rok na jeseň. Vetvy kríkov neskracujte silno, postačí odrezať samotné končeky. To ovplyvní všeobecný stav brusnice, rastliny budú bujnejšie.

Omladzujúci rez je najlepšie vykonať každých 5-7 rokov. Je vhodné ponechať iba časť hlavného kmeňa a 3-5 bočných výhonkov. Odporúča sa omladiť kríky na jeseň, s nástupom jarného tepla budú rastliny rýchlo rásť.

Preventívna liečba proti hmyzu a chorobám

Často sú kríky postihnuté plesňovými chorobami, proti ktorým bude potrebné použiť chemické roztoky. Zvyčajne sa používa bordeauxská zmes - na to, aby infekcia ustúpila, stačí trikrát spracovanie. Odporúča sa tiež používať výrobok ako profylaxiu.

Z hmyzu sú brusnice obyčajne obsadené listovým červom, ktorý je schopný poškodiť listy a púčiky kríkov. Proti škodcovi sa odporúča použiť "Fufanon", "Karbofos", "Aktaru". Z ľudových prostriedkov sa výborne osvedčil odvar z paliny (varte s vedrom vriacej vody a trvajte na 500 g nasekaných listov rastlín).

Či už sa uchýliť na zimu?

Zvláštnosťou brusnice je vynikajúca mrazuvzdornosť. Úkryt je potrebný iba pre mladé rastliny, ktoré sa nestihli zakoreniť na otvorenom poli. V chladných regiónoch je tiež lepšie neriskovať kríky, na záhradný záhon treba dať agrotextíliu alebo vrstvu smrekových konárov.

Ako množiť krík

Existuje niekoľko možností chovu pre čučoriedky, z ktorých každá má svoje vlastné výhody a nevýhody. Materské charakteristiky sa zachovajú bez ohľadu na zvolenú metódu.

Pestovanie zo semien

Používanie semien na rozmnožovanie čučoriedok je dosť nepopulárna metóda, pretože s prvým plodením si budete musieť počkať niekoľko rokov. Ďalšou nevýhodou technológie na pestovanie kríkov zo semien doma je to, že bude potrebná stratifikácia sadivového materiálu, inak sa klíčky neobjavia.

Na jeseň sa odporúča poslať semená na zem. Ak sa výsadba vykonáva na jar, je nevyhnutné v zimných mesiacoch sadivový materiál vydržať vonku. Pri klíčení semien doma sa odporúča nádobu položiť na ľahký parapet, bez svetla sa klíčky neobjavia.

Zelené a koreňové odrezky

Rezanie je jednoduchý a efektívny spôsob množenia brusníc. Zelené aj lignifikované výhonky sa dokonale zakorenia. Odporúča sa začať vzrušujúci proces na jar aj na jeseň - odrezky rýchlo vypučia. Jedinou podmienkou je vybudovanie dočasného skleníka z filmu, ktorý ochráni výhonky a vytvorí potrebnú mikroklímu.

Neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na starostlivosť, hlavnou podmienkou je pravidelné zvlhčovanie pôdy, najmä ak sú odrezky vysadené na jar. Opatrne uvoľnite pôdu, aby ste nepoškodili krehké korene.

Rozdelením kríka

Delenie kríkov brusníc je ďalším spôsobom, ako zvýšiť počet rastlín. Odporúča sa vykonať tento proces na jar, pred začiatkom rastu. Obyvatelia teplých oblastí sa môžu začať deliť aj na jeseň, pred mrazmi sa kríky stihnú zakoreniť.

Populárne odrody brusnice

Chovatelia takmer každý rok predstavujú priaznivcom čučoriedok nové odrody, ktoré sa vyznačujú plodením a vytrvalosťou. Niektoré z nich si už získali uznanie u záhradkárov, medzi nimi napríklad:

 • Coral. Vysoko výnosná odroda, ktorá sa vyznačuje kompaktným kríkom (iba 30 cm), krásnym tvarom (guľovitým). Coral kvitne a prináša ovocie dvakrát za sezónu.
 • Ruby. Odroda, ktorá ľahko znáša nízke teploty. Bobule, ktoré sú bohaté na ovocie, majú príjemnú sladkokyslú chuť.
 • Červená perla. Krík lesný, pestovaný pre bohatú úrodu. Kvitne dvakrát ročne, pri správnom prívode živín dáva plnú úrodu.
 • Kostroma ružová je ďalšou odrodou hodnou pozornosti. Výška dospelých rastlín je až 15 cm, k plodeniu dochádza v auguste.

Brusnica obyčajná je rastlina, ktorá nebude robiť problémy ani začínajúcim záhradníkom. Stačí raz študovať požiadavky kríkov, aby sa starostlivosť o ne zmenila na potešenie. Za pôrod sa vám brusnica určite poďakuje lahodným a zdravým ovocím.


Pozri si video: Ako si vysadiť kamčatskú čučoriedku (August 2022).