Rada

Popis odrody jabĺk Scala, hlavné charakteristiky a recenzie záhradníkov

Popis odrody jabĺk Scala, hlavné charakteristiky a recenzie záhradníkov


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby ste dosiahli dobrú úrodu, musíte sa pred výsadbou a pestovaním plodín dôkladne pripraviť. To platí pre všetko vrátane jabloní. Môžete si niečo vybrať a potom zistiť, že pôda alebo umiestnenie stromu nie je vhodné, a zostať bez úrody. Reč je o jabloních Skala.

Popis a vlastnosti

Na začiatok sa môžete oboznámiť s popisom druhov, porozprávať sa so skúsenými záhradníkmi, predajcami sadeníc. Jabloň Scala sa považuje za stredne veľký strom, ktorého výška dosahuje maximálnu známku 8 metrov. Koruna je široká, ale nie príliš hrubá.

Hlavnými vlastnosťami tohto druhu jabĺk je mrazuvzdornosť, ako aj samotné plody - krásne, veľké, so sladkokyslou chuťou. Šupka jablka je tenká, hladká, zelenožltej farby s jasne červeným krytom. Dužina je strednej hustoty, zrnitej štruktúry, šťavnatá, krémovo biela.

Výhody a nevýhody odrody

Jabloň tohto druhu bola umelo vyšľachtená krížením druhov Prima a Bessemyanka s cieľom vylepšiť hlavné ukazovatele. Medzi výhody odrody Skala patria:

  • mrazuvzdornosť;
  • zriedka vystavené hubovým chorobám a chrastavitosti;
  • veľký objem plodiny;
  • pravidelnosť zberu.

Existujú však aj nevýhody:

  • krátka trvanlivosť ovocia (až 3 mesiace);
  • nedostatok schopnosti samoopelenia.

Charakteristika jabloní Scala

Ďalej budú uvedené hlavné charakteristiky tejto odrody jabĺk, ktoré pomôžu určiť potrebu pestovania tohto druhu.

Rozmery

Samotný strom je strednej výšky, maximálna výška, na ktorú môže dosiahnuť, je 8 metrov. Koruna je široká a rozširuje sa, ale nie hustá. Samostatne stojí za to hovoriť o plodoch: okrúhle, pravidelného tvaru, hmotnosť jedného sa pohybuje v priemere od 230 do 250 gramov. Pri správnej starostlivosti môžete získať jablká s hmotnosťou viac ako 300 gramov.

Výťažok

Počiatočnú plodinu je možné zozbierať najskôr 5. rok po výsadbe stromu. V prvých rokoch je potrebné trhať kvety, aby ste v budúcnosti získali veľa dobrého ovocia. Úroda je vysoká - asi 280 kilogramov na hektár.

Frekvencia plodenia

Od 5. do 7. roku bude strom rodiť pravidelne a vo veľkom množstve. Dozrievajú zhruba do polovice septembra. Charakteristickým znakom odrody Skala je, že aj keď strom utrpel mráz, plodnosť sa tento rok môže znížiť, ale nezmizne.

Zimná odolnosť

Zimná odolnosť je vysoká. Ak je o strom správne postarané, potom pokojne prežije mrazy až do -45 stupňov. Ani neočakávané mrazy na jar nie sú pre túto odrodu hrozné - púčiky nezamrznú.

Odolnosť voči chorobám

Odolnosť voči chorobám je priemerná. Jablkové stromy Scala prakticky netrpia chrastavitosťou ani plesňovými chorobami, ale zároveň nie sú odolné proti hnilobe ovocia a horkej kôre. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné pôdu včas oplodniť, nastriekať stromy, vytvarovať korunu, odstrániť poškodené prvky a včas zberať úrodu.

Hodnotenie ovocia

Priemerné skóre pre jablká Skala je 4,3 bodu z 5, pokiaľ ide o hlavné ukazovatele degustácie. Niektorí záhradníci však zaznamenávajú nadmernú kyslosť ovocia.

Distribučné oblasti

Tento druh bol chovaný v regióne Tambov pre potreby stredného regiónu Ruska. Z tohto dôvodu sa skala rozšírila v regiónoch Tambov, Lipetsk, Voronež, Belgorod, Oryol a Kursk. Tu jabloň vykazuje všetky pozitívne vlastnosti a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. V iných mestách Ruska je šľachtenie tejto odrody tiež možné, je však potrebné ju prispôsobiť miestnej klíme.

Čo sú to poddruhy

Existujú 2 poddruhy jabloní Skala:

  1. Pečiatka. Líši sa v kompaktných rozmeroch (do 3 metrov), relatívne krátkej životnosti (do 25 rokov) a skoršej plodnosti (častejšie začiatkom septembra).
  2. Stĺpovitý. Krátky strom (až 2 metre) s malou korunou prináša veľkú úrodu veľkých plodov 200 - 300 gramov. Z mínusov - životnosť až 15 rokov.

Recenzie záhradkárov

Nina, Republika Adygea: „Na našom webe pestujeme rôzne odrody jabloní a Skala je jednou z našich obľúbených. Strom nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, veľkosť je malá a plodí veľa ovocia. Jedinou nevýhodou je krátka trvanlivosť. Ale našli sme východisko a robili sme všetky druhy príprav. ““

Ekaterina, Saransk: „Keď sme zozbierali prvú úrodu jabĺk Skala, rozhodol som sa nahradiť iné druhy jabloní týmto. Existuje toľko druhov ovocia, ktoré niekedy musíte podopierať konáre, aby sa nezlomili. ““

Petr, Kemerovo: „Páči sa mi tento druh: vydrží naše zimy a dobre prinesie ovocie. Zároveň som nikdy nevytvoril ani korunu stromu. Vyžaduje sa iba včasná prevencia chorôb a ničenie škodcov. ““


Pozri si video: Výstava Jahrada 2018 v Trenčíne (November 2022).