Rada

Čo zasadiť budúci rok po hrášku, najlepší predchodcovia v striedaní plodín

Čo zasadiť budúci rok po hrášku, najlepší predchodcovia v striedaní plodínWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na jednej ploche je možné pestovať veľkú a stálu plodinu, iba ak sú dodržané agrotechnické metódy a nuansy. Jedným z nich je správna voľba predchodcov hrachu. Ako každá plodina zo strukovín vyžaduje individuálne podmienky pre výber predchádzajúcich rastlín, starostlivú starostlivosť a vhodný pôdny a klimatický stav.

Hrášok v striedaní plodín

Pre stabilné získanie veľkého výnosu je dôležité dodržiavať stanovené pravidlá striedania plodín. Pri pestovaní plodín musíte brať do úvahy stav pôdy, atmosférické podmienky a to, aké rastliny boli predtým zasiate na zemi. Pri výbere miesta na uloženie hrachu sú dôležitými faktormi aj jeho nízka konkurencieschopnosť voči zanášaniu a náchylnosť na bežné choroby, ktoré sú vlastné strukovinám.

Percentuálne by podiel sadeníc na striedaní plodín nemal byť vyšší ako 25%. Frekvencia návratu rastlín na jedno miesto sa pohybuje od 4 do 6 rokov, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. So zvýšeným infekčným pozadím sa toto obdobie zvyšuje na 8 - 10 rokov. V záujme zníženia rizika prenosu infekčných patogénov a šírenia nebezpečného hmyzu odporúčajú skúsení záhradníci výsadbu hrachu oddelene od ostatných strukovín.

Spracovanie pôdy po hrášku

Príprava pôdy na výsadbu v budúcej sezóne po strukovinách sa vykonáva podľa systému jesenného pestovania. Celý proces základného spracovania je rozdelený do nasledujúcich etáp:

  1. Počas jarno-letného obdobia je potrebných niekoľko kultivácií po vrstvách s trhaním. Konečné spracovanie sa vykonáva do hĺbky sejby.
  2. Za predpokladu dostatočnej vlhkosti pôdy sa používa kultivácia pôdy parou.
  3. Povrch pôdy sa spracúva kotúčovými nástrojmi.
  4. Pôda sa udržiava v uvoľnenom stave a pred zasiatím nových plodín sa pravidelne zbavuje klíčiacich burín.
  5. Pred priamou výsadbou ďalších rastlín sa pôda dezinfikuje v prípade výskytu škodcov, po ktorých sa položia hnojivá vhodné na plánovanú výsadbu.

Prekurzory hrachu

Akékoľvek odrody rastlín sa odporúčajú vysádzať po zimných a jarných plodinách, zemiakoch, cukrovej repe. V oblastiach s nízkou úrovňou vlhkosti počas vegetačného obdobia sadeníc je hlavnou ťažkosťou v technológii pestovania eliminácia buriny. Z tohto dôvodu je lepšie používať ako predchodcov tie plodiny, ktoré prispievajú k poľnohospodárskym činnostiam na zber buriny a udržiavanie požadovanej úrovne vlhkosti v pôde.

Pri výsadbe v suchých oblastiach stojí za to zvoliť si predchodcov, ktorí najmenej vysušujú pôdu. Hrach môže vyprodukovať vysoké výnosy v suchej pôde, ak sa seje po ovse a jačmeni. Zároveň je dôležité, aby plodiny predchodcov boli hnojené a bez buriny.

Najmenej kontaminované záhony zostávajú po riadkových plodinách (kukurica, pohánka, zemiaky). Pri obrábaní pôdy týmito rastlinami sa navyše používajú prírodné minerálne hnojivá, ktoré majú priaznivý vplyv na ďalšie výsadby stimuláciou aktivity strukovinovo vyzretej symbiózy.

Čo sadiť po hrášku?

Všetky strukoviny neprijmú druhotné plodiny na tej istej pôde počas dvoch po sebe nasledujúcich sezón. V budúcom roku musíte vysadiť rastliny, ktoré sú svojimi vlastnosťami porovnateľné s touto plodinou. Pretože hrach uvoľňuje do pôdy počas procesu dozrievania veľké množstvo dusíkatých látok, mali by sa po ňom na záhonoch pestovať plodiny nočného listu a tekvice, kapusta a okopaniny.

Počas kultivácie rastlina neustále potláča burinu a vytvára výdatnú vegetatívnu hmotu.

Vďaka rýchlemu dozrievaniu sa záhony v krátkom čase uvoľnia a otvára sa možnosť spracovania na výsev ozimných obilnín. V oblastiach s rizikom vylúhovania zvyšného pôdneho dusíka po zbere hrášku sa odporúča zasiať plodiny, ktoré tento dusík využívajú na rast. Medzi tieto plodiny patria nielen obilniny, ale aj ozimná repka. Vhodnou možnosťou na pestovanie po hrachu sú medziplodiny.

Čo by sa nemalo sadiť po hrášku?

Kvôli prítomnosti bežných patogénov a nebezpečných škodcov by sa po hrachu nemali pestovať žiadne strukoviny. V opačnom prípade bude úroda podstatne nižšia ako plánovaný údaj. Z dôvodu nahromadenia drôtovcov sa v budúcej sezóne nemôžu vysievať vytrvalé trávy, rovnako ako slnečnice, pretože zvyškový výsevok upchá pôdu pre ďalší výsev. Sudánska tráva a ľan sú vylúčené z následných plodín kvôli riziku vzniku fusária.

Pre správne dozretie všetkých kultúrnych rastlín je dôležité dodržiavať priestorovú izoláciu. Pri rovnakom výsadbe by mal hrach klíčiť vo vzdialenosti asi 500 metrov od všetkých vyššie uvedených sadeníc. Takéto opatrenie pomáha znižovať pravdepodobnosť poškodenia sadeníc nosatcami a voškami.


Pozri si video: Jarné pesničky Šošovička, hrášok, fazuľa (August 2022).