Rada

Príznaky a liečba psitakózy u holubov, riziko infekcie pre človeka

Príznaky a liečba psitakózy u holubov, riziko infekcie pre človeka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Holubová psitakóza sa chápe ako infekčná patológia dýchacích ciest, ktorá postihuje domáce a voľne žijúce vtáky. Prenáša sa vzdušnými kvapôčkami alebo rôznymi kontaktmi. Najnepríjemnejšie však je, že patológia predstavuje pre ľudí nebezpečenstvo. Aby ste zabránili infekcii, musíte pochopiť mechanizmus vývoja choroby.

Príčiny ochorenia

Psitakóza sa tiež nazýva psitakóza alebo respiračné chlamýdie. Pôvodcom patológie sú chlamýdie, čo je intracelulárna infekcia. Vyvoláva deštrukciu dýchacieho systému a pľúc vtákov. Chlamydia sa považuje za odolný mikroorganizmus, ktorý neumiera pri vysokých alebo nízkych teplotách.

Toto ochorenie môže byť akútne alebo chronické. Niekedy sú holuby úplne zdravé, ale šíria psitakózu. Za kľúčovú charakteristiku ochorenia sa považuje jeho rýchla premena z latentnej na akútnu formu.

Provokujúcim faktorom problémov je nasledujúci:

 • porušenie podmienok zadržania;
 • podchladenie;
 • nedostatok vitamínov;
 • nevyvážená strava.

Inkubačná doba trvá v priemere 30 - 40 dní. Ornitóza je charakterizovaná okamžitou distribúciou. Pri preplnenom obsahu existuje možnosť infekcie všetkých vtákov, ktoré sú v tej istej miestnosti.

Hlavné príznaky infekcie

Vo väčšine prípadov trpia holuby psitakózou. Kurčatá sú najťažšie tolerovateľné na patológiu. Vykazujú príznaky choroby jeden deň po infekcii. K uhynutiu vtákov dôjde do 20 - 24 hodín.

Medzi prvé príznaky psitakózy patrí:

 • hnačka;
 • strata chuti do jedla;
 • slzenie;
 • tvrdý dych;
 • poruchy rastu.

Aj keď existuje len malé podozrenie na rozvoj choroby, infikované vtáky by sa mali izolovať a niekedy zničiť. Klinický obraz choroby závisí od charakteristík jej priebehu. Pri akútnej psitakóze sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • hnisavý výtok zo zobáka;
 • strata chuti do jedla, silná slabosť, hnačka;
 • zlyhanie dýchania, kýchanie, kašeľ, strata operenia, výrazné sipot v pľúcach.

S rozvojom pokročilej patológie existuje riziko vzniku ochrnutia nôh a krídel. Nie je možné vyliečiť takúto chorobu. S predčasným začiatkom liečby patológia takmer vždy vyvoláva smrteľný výsledok.

Latentná forma môže byť dlho bez príznakov. V takejto situácii chlamýdie neovplyvňujú dýchací systém, ale gastrointestinálny trakt. Pri latentnej psitakóze nie sú žiadne vonkajšie príznaky. Docela zriedkavo je choroba sprevádzaná miernym zhoršením chuti do jedla, hnačkami a celkovou slabosťou.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Aj pri latentnej povahe kurzu sa choroba považuje za veľmi nebezpečnú a vyznačuje sa rýchlym šírením.

Diagnostické metódy

Na zistenie psitakózy sa odporúča vykonať laboratórne testy na výtere z hrdla vtáka. To pomôže zistiť chlamýdie a stanoviť presnú diagnózu. Veterinár musí brať do úvahy aj klinický obraz. Medzi hlavné príznaky psitakózy patria:

 • strata chuti do jedla;
 • hnačka;
 • hnisavý výtok zo zobáka;
 • slzenie očí alebo zápal očí;
 • zvýšenie periokulárneho kruhu;
 • slizničný výtok z očí a zobáka;
 • negatívne reakcie na svetlo;
 • strata peria;
 • sipot v hrudníku;
 • porucha dýchania.

Ako liečiť psitakózu u holubov

Ak sa objavia príznaky psitakózy, infikovaný vták by mal byť okamžite izolovaný a dom dezinfikovaný. Na to sa používa bielidlo. Vhodný je aj lúh sodný.

Lieky

Liečba choroby sa vykonáva týmito liekmi:

 1. "Tetracyklín" - na 1 kilogram krmiva by sa malo použiť 20 gramov drogy. Odporúča sa podávať vtákom až 7-krát denne.
 2. "Azitromycín" - 10 miligramov antibiotika sa oplatí prijať na 1 kilogram potravy. Odporúča sa používať ho 1., 7., 14. deň liečby.
 3. "Erytromycín" - liek by sa mal pridávať do krmiva v dávke 0,5 gramu. Kompozícia sa používa od 5. dňa terapie.
 4. "Eriprim" - 20 gramov produktu sa použije na 1 kilogram potraviny. Mal by sa nanášať maximálne 1-krát denne.

Ďalším účinným prostriedkom je Nifulin-Forte. Mal by sa používať v objeme 20 gramov na kilogram krmiva. Tiež stojí za to pridať do kompozície rastlinný olej.

Odporúča sa eliminovať zápal očí tetracyklínovou masťou. Na tento účel sú vhodné aj kvapky kolbiocínu. Na čistenie zvukových a nosových priechodov sa odporúča opláchnuť ich Miramistinom alebo Chlórhexidínom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Účinné ľudové lieky, ktoré sa používajú na liečbu holubov, zahŕňajú:

 • odvar z harmančeka - pomáha vyrovnať sa s hnačkami u vtákov, eliminuje plynatosť a príznaky zápalu;
 • ihličnatý nálev - nasýti telo vitamínmi a minerálmi;
 • včelí chlieb - má výrazné imunomodulačné vlastnosti a zvyšuje obranyschopnosť tela, čo pomáha holubom vyrovnať sa s patológiou.

Nebezpečenstvo pre ľudí

Psitakóza je nebezpečná aj pre ľudí. Infekcia sa zvyčajne zintenzívni počas chladného obdobia. Keď sa chlamýdie dostanú do ľudského tela, líšia sa intracelulárnou reprodukciou. Potom sa bunky dostanú do krvi a vedú k poškodeniu pľúc a toxínov centrálneho nervového systému.

Zároveň sa u ľudí objavia nepríjemné príznaky - horúčka, všeobecná slabosť. Okrem toho dochádza k zvýšeniu veľkosti pečene, sleziny, srdca, nadobličiek.

Osoba sa môže nakaziť nielen divými, ale aj domácimi vtákmi. Zároveň sa pozoruje prudký nárast teploty. Existuje tiež riziko kašľa, konjunktivitídy, bolesti v krku.

Toto ochorenie predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre zamestnancov hydinární, fariem, mäsokombinátov. Do kategórie rizika patria aj ľudia, ktorí sa zaoberajú spracovaním a balením jatočných tiel hydiny. Infekcia sa môže vyskytnúť pri vdýchnutí prachu, ktorý zahŕňa chmýří alebo úlomky suchých výkalov z infikovaných holubov.

V tomto prípade sa psitakóza nerozšíri medzi ľuďmi. Preto nie je nutná okamžitá hospitalizácia alebo izolácia. Aby ste sa nenakazili psitakózou, odporúča sa dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Pri práci s vtákmi dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny.
 2. Dezinfikujte ruky a nástroje, noste ochranný odev.
 3. Vykonávať sanitárne opatrenia v podnikoch, ktoré sa zaoberajú páperím a perím.

Preventívne opatrenia

Ak si holuba zakúpite, musíte ho na určitý čas umiestniť do karantény. Priestranná plastová klietka na prenášanie môže hrať úlohu izolátora. Ak ste si istí, že vták je zdravý, môžete ho vypustiť do obecného domu.

Aby sa zabránilo infekcii, je dôležité udržiavať miestnosť, v ktorej sú vtáky udržiavané, čistú. Mali by byť kŕmené mimoriadne kvalitným jedlom doplneným o vitamíny a minerály. Používanie čerstvej a čistej pitnej vody je nevyhnutné.

Aby sa zabránilo rozvoju psitakózy, je dôležité vtáky včas očkovať. Aj pri absencii patologických príznakov je potrebné dezinfikovať dom. Na tento účel sa používa roztok sódy alebo formalínu. Používa sa tiež ultrafialové ožarovanie. Ornitóza u holubov sa považuje za dostatočne závažnú patológiu, ktorá môže viesť k negatívnym následkom nielen pre vtáky, ale aj pre ľudí. Preto je také dôležité zapojiť sa do prevencie chorôb.


Pozri si video: Chov poštových holubov (Septembra 2022).