Rada

Aký zelený hnoj je lepšie zasiať na jar pod paradajkami

Aký zelený hnoj je lepšie zasiať na jar pod paradajkami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V procese zeleného hnoja sa ako organické hnojivo môže použiť niekoľko stovák jednoročných a trvalých rastlín. Pri výbere zeleného hnoja pre paradajky berte do úvahy kompatibilitu rastlín, vlastnosti zloženia pôdy, klimatické vlastnosti. Najčastejšie sa v našom podnebí používa vlčí bôb, vika, horčica, phacelia, jačmeň, ovos, repka olejná..

Vysádzajú sa ako predchodcovia na samom začiatku jari alebo neskoro na jeseň, ako ozimná plodina. V niektorých prípadoch sa hlavná plodina vysádza priamo do zeleného hnoja a pestuje sa spoločne s využitím schopnosti voňavých bylín vytvárať ochranné pásmo proti škodcom, plesniam a vírusovým chorobám.

Prečo potrebujete sideráciu

Siderata vykonáva niekoľko funkcií naraz, ovplyvňuje zloženie pôdnej vrstvy, chráni plantáže pred škodcami a priťahuje na miesto počas kvitnutia užitočný hmyz. Pri výbere zeleného hnoja pre paradajky sa používajú rastliny z čeľade obilnín, strukovín a krížov, okrem plodov nočnej kôry príbuzných rajčiakom.

Vyrastené zelené výhonky sú vykopané. Účinnosť pestovania orby zelených hnojív je porovnateľná s používaním hnoja. V niektorých prípadoch je zelená podlaha pokosená a slúži ako kompost alebo na kompostovanie.

Pomocou vlastností rôznych skupín rastlín prirodzene zlepšujú fyzikálno-chemické vlastnosti pôdy:

 • zabudovanie zelenej hmoty do pôdy zvyšuje obsah organických látok, významne urýchľuje proces tvorby humusu;
 • zvýšená aktivita mikróbov prispieva k vytvoreniu užitočnej mikroflóry, ktorá dáva rastline príležitosť prijímať živiny v prístupnej forme;
 • krátke vegetačné obdobie a silný koreňový systém niektorých rastlín so zeleným hnojom prispievajú k účinnej kontrole buriny. Tienia ornicu a bránia klíčeniu buriny;
 • korene zeleného hnoja uvoľňujú pôdu, zlepšujú jej prevzdušňovanie, vlhkostnú kapacitu;
 • niektoré rastliny sú schopné znížiť kyslosť pôdy, odolávať plesňovým infekciám, škodcom.

V závislosti od charakteristík a stupňa vyčerpania pôdy sa rastliny vyberajú na zelené hnojenie. Tieto plodiny nie sú náročné na pestovanie, ale po zalievaní získavajú zelenú hmotu rýchlejšie.

Ktoré rastliny zvoliť

V strednom Rusku sa paradajky pestujú hlavne v skleníkoch alebo pareniskách. Za zelené hnojenie sa volia rastliny odolné voči chladu, ktoré odolávajú teplotám pod bodom mrazu. Zelené hnojivá sa vysádzajú na jar pod film, hneď ako sa začne topiť ornica, aby ste mali čas na rezanie zelene a prípravu skleníka na výsadbu sadeníc. Na jeseň, po ukončení prác na zbere v skleníkovej pôde, zasejú oziminy, ktoré sú schopné úspešne prezimovať, a s nástupom prvého tepla rýchlo vypestujú zeleň.

Do skleníka sú najvhodnejšie vlčí bôb, horčica, množstvo strukovín, obilniny:

 • vlčí bôb dobre uvoľňuje zem a z hlbokých pôdnych vrstiev dvíha užitočné látky vrátane dusíka. Odplaší škodcov žijúcich v pôde;
 • biela horčica je najbežnejším zeleným hnojom, ktoré obohacuje pôdu, dobre bojuje proti mnohým škodcom, plesňovým a vírusovým chorobám. Rastlina obmedzuje rast buriny, zabraňuje erózii pôdnej vrstvy;
 • olejová reďkovka má silný koreňový systém, dokonale uvoľňuje zem, zvyšuje množstvo výživných látok nahor. Rastlina chráni zeleninu pred chorobami;

 • Vetch so svojou bohatou zelenou hmotou je vynikajúcim dodávateľom organických hnojív. Koreňový systém v symbióze s baktériami hromadí dusík vo vyšších vrstvách pôdy vo forme prístupnej pre rastliny. Pri výsadbe s paradajkami môže zvýšiť ich výnos o 40%;
 • Phacelia je vynikajúca medová rastlina, ktorá láka včely a čmeliaky. Účinné ako organická hmota. Je schopný ovplyvniť kyslosť pôdy a znížiť počet burín;
 • lucerna tiež znižuje kyslé pôdne prostredie, zlepšuje jej štruktúru. Vytvára dusík a živiny vo forme vhodnej pre paradajky.

Najčastejšie sa na zelený hnoj používajú strukoviny, na ktorých koreňoch sa usadzujú baktérie, schopné obohatiť Zem dusíkom. Majú dobré klíčenie, sú odolné voči chladu, vynikajúco pôsobia na prevzdušňovanie pôdy. Hrášok, fazuľa, ďatelina, vlčí bôb, vika - a mnoho ďalších rastlín patrí do tejto veľkej rodiny.

Je lepšie zvoliť sideráty z obilnín z mrazuvzdorných ozimín, ktoré sa vysádzajú po zbere paradajok v skleníku. Jedná sa o známy ovos, jačmeň, kostrava, chumiza. Úspešne zimujú, počas zimnej sezóny dodávajú pôde maximum výživných látok.

Križovatkové zelené hnojenie je veľmi nenáročné. Látky vylučované ich koreňovým systémom zabraňujú šíreniu mnohých chorôb vrátane neskorej plesne a odpudzujú škodcov. Najobľúbenejšími plodinami u nás sú horčica, olejová reďkovka, repka, repka olejná.

Výsadba zeleného hnoja

Pravidlá výsadby sú veľmi jednoduché. Hlavnou vecou je vybrať si najvhodnejšie plodiny, ktoré dokážu liečiť a zlepšiť štruktúru pôdy, na jeseň alebo skoro na jar. Zem teda nebude len odpočívať, ale aj sa zotavovať v budúcej sezóne. Náklady na semená tejto kategórie rastlín sú nízke a umožňujú výsev zeleného hnoja nielen na malých plochách skleníkov. Sideration umožňuje pripraviť veľké plochy otvoreného terénu.

 1. Paradajka siderata by nemala patriť do čeľade Solanaceae, do ktorej patrí hlavná plodina. Rastliny by sa mali striedať v sezóne a pokiaľ je to možné, mali by ste sa vyhnúť opakovaniu. Ak sa na jar pod paradajkami vysadili obilniny, potom sa na jeseň v skleníku vysejú krížové rastliny. Môže to byť horčica alebo repka.

 1. Rastliny sa vysievajú do vlhkej pôdy husto, kombinujúc semená s pieskom. Po zasiatí je miesto posypané tenkou vrstvou rašeliny alebo záhradnej pôdy. Pri výsadbe v skleníku alebo skleníku sú hrebene na jeseň úplne zasiate. Na jar sa vzor výsadby zmení a zostane prúžok, ktorý bude vysadený paradajkami.
 2. Keď zelený hnoj dosiahne technickú výšku, pokosia sa a ponechajú na povrchu pôdy ako kompost. Môžete tiež vykopať zelený koberec. Hlavnou vecou nie je nechať rastliny vyhodiť semená a vyrezať zelenú najneskôr v období kvitnutia.

 1. Siderata, rovnako ako každé organické hnojivo, úspešne funguje pomerne dlho. Otázka, ktorého zeleného hnoja sa treba chytiť, priamo súvisí s reťazcom predchádzajúcich kultúr. Pri tomto spôsobe ovplyvňovania pôdy je lepšie sadiť zelené hnojivá s prihliadnutím na všeobecné striedanie plodín na danom mieste.
 2. Pre skleník, kde sa pestuje jedna alebo dve základné plodiny, platí toto pravidlo. Nie všetky rastliny sa dajú úspešne vysiať ako predchodcovia paradajok a uhoriek. Pri výbere zeleného hnoja si vopred naplánujte plán výsadby na 2 - 3 roky.

Siderata je dobré prírodné hnojivo, ktoré sa dá použiť bez obáv z chyby v dávkovaní. Komplexný vplyv rastlín v procese zeleného hnoja na štruktúru a kvalitu pôdy umožňuje efektívnejšie využitie pôdy a dlhodobú zmenu jej výnosu.

Podľa odborníkov sa trojnásobná úroda strukovín rovná časti hnoja potrebnej na obnovenie úrodnosti pôdy. Takže jednoduchá výsadba hrachu, vlčieho bôbu alebo ďateliny pomôže krajine s minimálnymi finančnými nákladmi. Je pravda, že táto metóda vyžaduje ďalšie náklady na pracovnú silu, takže každý má právo zvoliť si ľahšiu cestu. Vzhľadom na zvláštnosti pestovania paradajok v malých skleníkoch je oveľa jednoduchšie vysadiť zelené hnojenie, čím sa predĺži životnosť pôdy.


Pozri si video: Forestina Expert plus trávnikové hnojivo (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Fausho

  I apologize, it doesn't quite come close to me. Kto iný môže povedať čo?

 2. Berhanu

  What it turns out ВЄ?

 3. JoJor

  Môže tu nedostatok?

 4. Jarah

  You have an RSS curve - fix it

 5. Neal

  Znie to celkom lákavo

 6. Arnwolf

  What do you advise to me?

 7. Serena

  Povedz mi, koho sa môžem opýtať?

 8. Bajin

  Ospravedlňujem sa, ale táto odpoveď mi nevyhovuje. Kto iný môže navrhnúť?Napíšte správu