Rada

Popis odrôd ázijskej ľalie, výsadba a starostlivosť na otvorenom teréne

Popis odrôd ázijskej ľalie, výsadba a starostlivosť na otvorenom teréne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Láska ľudí k ľaliám sa začala v staroveku a po mnoho storočí neklesla. Z niekoľkých tisíc odrôd a druhov liliaceae sú najpopulárnejšie a najžiadanejšie ázijské. Obyvatelia leta oceňujú tieto kvety pre ich krásu, originalitu farieb a tvarov a nenáročnosť. Zvážte vlastnosti pestovania ázijských ľalií, ako aj najobľúbenejšie a originálne odrody.

Popis a vlastnosti ázijských ľalií

Ázijské odrody sú najlepšou voľbou pre výsadbu v Rusku. Získali sa krížením druhov zvyknutých na život v podmienkach kontinentálnych teplotných zmien, silných mrazov a nízkej vlhkosti.

Výhody Aziatov:

 • zimná odolnosť, nevyžadujú prístrešie a mulčovanie;
 • nízke požiadavky na kvalitu pôdy;
 • skoré kvitnutie;
 • ľahko sa množia delením žiaroviek a žiaroviek.

Medzi mnohé výhody patrí absencia vône, kvety sa bez obmedzenia používajú do kytíc.

Takmer polovica všetkých odrôd ľalií je ázijských. Kvetinárstva majú z čoho vyberať, zdobiť stránky a pestovať originálne vynikajúce ľalie.

Odrody odrôd

V polovici 20. storočia sa začali aktívne šľachtiteľské práce s ľaliami, odvtedy sa ročne objaví niekoľko stovák hybridov, z ktorých väčšina je ázijských. Hlavné skupiny a najlepšie hybridy sú opísané nižšie.

Pixie

Do skupiny pixie patria ľalie so skrátenou stonkou nepresahujúcou 35-40 centimetrov. Takéto kvety vyzerajú dobre na kvetinových záhonoch okrem iných rastlín, sú vysadené v kvetináčoch pre byty, menej často sa používajú v kyticiach. Označme najlepšie odrody:

 • Orange Pixie;
 • Ivory Pixie;
 • Červená Pixie;
 • Crimson Pixie.

Po nájdení slova „pixie“ na obale žiaroviek musíte pochopiť, že rastlina bude krátka, ale to nebude mať vplyv na veľkosť kvetov.

Tango

Odrody skupiny Tango patria medzi najobľúbenejšie medzi obyvateľmi leta. Okvetné lístky ľalie sú zdobené bodkami iného tónu zoskupenými v strede. S veľkým škvrnitosťou sa časť okvetného lístka ukáže byť namaľovaná kontrastnou farbou, čo robí ľaliu jasnou a expresívnou.

Najlepšie odrody Tango sú Lion Hart, Ocean Breeze, Tezire, Tribal Dance.

Marlene

Jeden z najpopulárnejších druhov ázijských ľalií. Táto odroda je náchylnejšia na fascináciu ako iné. Pri dobrej starostlivosti, pravidelnej zálievke a kŕmení stonka silnie, vytvára sa na nej až 100 púčikov, namiesto 10 - 15.

Ľalie majú bledoružovú farbu, dorastajú až do 15 centimetrov. Ak je rastlina fascinovaná, zmení sa na obrovskú kyticu vynikajúcich kvetov.

Elodie

Bledoružová jemná ľalia s ľahkou zdvojnásobením, ľahkými tyčinkami. Pôsobí dojmom ľahkého vzdušného kvetu. Na stonke - 7-10 púčikov, keď kvitnutie dosahuje priemer 15-17 centimetrov.

Bicolor

Je ťažké určiť hlavnú farbu kvetov tejto skupiny. 2-3 farby sa hladko a harmonicky zmiešajú. Mnoho ľudí miluje tento konkrétny druh ázijskej ľalie. Najlepšími predstaviteľmi sú Assennyaya Farby, Sorbet.

Odkaz: Kvetinové lekná sú hybridy na pestovanie v kvetináčoch s nízkym kríkom vhodné pre obmedzený priestor miestnosti.

Brashmark

Ľalie sa nazývajú brashmarks, ktoré majú na okvetných lístkoch škvrny v podobe neopatrného ťahu štetcom inej farby. Závažnosť škvŕn závisí od poveternostných podmienok, môžu byť jasné a nápadné alebo menej kontrastné.

Zástupcovia štetcov sú milovníci pestovateľov kvetov pre ich expresívny vzhľad a jas.

Alebo ja

Kvety sú krémovo biele. Blízko stredu - škvrna žltohnedého tónu, tyčinky rovnakej farby.

S veľkým počtom obväzov je odroda Elijah schopná fascinovať, aj keď nie tak často ako Marlene.

Delta

Odroda s dlhým obdobím kvitnutia - 2-3 týždne. Okvetné lístky majú výraznú žltú farbu, zdvih v strede je hnedý, vo vnútri viac nasýtený a smerom k okraju bledne.

Zhuravinka

Zhuravinka - okvetné lístky vynikajúcej červenej farby s tmavším vzorom, tyčinky nie sú viditeľné, pretože sú namaľované rovnakým tónom.

Lízanka

Lily Lollypop je ružovo-biela kvetinová záhradná dekorácia. Snehobiely stred s malými bodkami je doplnený okrajmi okvetných lístkov namaľovanými v horúcej ružovej farbe. V kvetenstve - 3-5 kvetov, podobného tvaru ako hviezdy. Na trávniku vyzerajú slávnostne, v kytici vyzerajú dobre.

Zlatý kameň

Zástupca úžasnej skupiny Tango. Intenzívne žlté kvety s početnými škvrnami hnedočervenej farby. Mottling pokrýva stred a okraje okvetných lístkov. Často sa používa pri rezaní kvôli vysokej dekoratívnosti kvetov.

Ázijská červená

Detroit je ľalia s jasne červenými okvetnými lístkami, ktoré vyzerajú ako hviezdy, niekedy v strede misky, s ľahkými nádychom oranžového odtieňa. Stonka - 90 - 120 centimetrov, kvetenstvo - 5 - 7 kvetov.

Prominens - veľké misy červeného odtieňa, s priemerom do 17 centimetrov. Je bez zápachu, používa sa do kytíc a udržuje sviežosť až 2 týždne.

Navona

Milovníci klasických ľalií by mali venovať pozornosť Navone - kvety sú snehovo biele, stred je mierne nazelenalý. Kvet je silne otvorený, okvetné lístky sa trochu posúvajú dozadu. Na stonke je 6-12 púčikov.

Ázijský mix

Na ozdobenie záhonu viacfarebnou kombináciou ľalií pomáha pestovateľom kvetov skupina cibuľovín, ktoré sa predávajú pod názvom „ázijská zmes“. Toto je sada na výsadbu hybridov rôznych farieb. Majú rovnako vysokú stonku, pestrofarebné púčiky, kombinované v tvare a veľkosti misky.

Tajomný sen

Má hustú dvojakosť, okvetné lístky sú pevne stlačené, úzke, postupne sa otvárajú. Farba je bledozelená. Rozpúšťa sa v samostatných radoch - centrálne okvetné lístky s vínovými škvrnami. V druhom roku sa stáva froté. Priemer pri úplnom zverejnení je 15-18 centimetrov.

Ázijská mapira

Milovníci pochmúrnych tmavých kvetov ocenia Mapiru. Doširoka otvorené kvety sú bordové a osviežujú ich oranžové tyčinky. Stonka siaha až do 120 centimetrov, počet púčikov je 5-15.

Ázijská párty

Tmavo oranžová farba okvetných lístkov smerom do stredu sa zmení na vínovo-čerešňovú. Kvety - jasné, nápadné, veľmi odlišné v tóne od obvyklej farby kvetinových záhonov. Okvetné lístky sú silno otvorené, priemer je 20 centimetrov, stonka je 110.

Pieton

Okvetné lístky sú veselé žlté, s ťahmi a škvrnami tmavého čerešňového odtieňa. Na pozadí zelene pôsobia sviatočne a sviežo. Stonka dorastá až do 110 centimetrov, kvety - až 17. Kvitnúce - jún-júl.

Ázijské Terry Afrodita

Jemný ružový kvet so zahrotenými lístkami, v dvojitom kvete sú zreteľne viditeľné všetky lístky, tyčinky sú svetlé. Kvetenstvo - 20 - 30 kusov. Stonka dorastá až do 110 centimetrov.

Patricia Pride

Jasný kvet vynikajúceho vzhľadu. Bledožlté okvetné lístky bližšie k stredu majú jasné vínové škvrny so zahroteným okrajom, stred je žltý s vínovými škvrnami. Veľkosť ružice je 14-16 centimetrov, stonka má 60 centimetrov.

Fialová ay

Ľalie sýtej ružovej farby s bordovo-čiernym stredom. Kvet je doširoka otvorený (16 centimetrov) - tvar hviezdy, vyzerá skvelo na trávniku aj v reze. Nemá zápach. Stonka je silná - 110 centimetrov.

Ako správne pestovať kvetinu

Ázijské ľalie sú nenáročné rastliny, je ľahké ich potešiť. Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré treba dodržiavať, aby ste zabezpečili správne miesto výsadby a náležitú starostlivosť.

Výber miesta pristátia

Ľalie rastú na jednom mieste 3-4 roky, sú to trváce rastliny. V procese života tvoria deti, hádžu semená a žiarovky, v dôsledku čoho je miesto pokryté mladými výhonkami. Cibuľky je potrebné vykopať a preniesť na iné miesto, aby sa zabezpečila správna výživa rastlín.

Pri výsadbe je dôležité brať do úvahy výšku stonky, aby netienila a nezakrývala susedné rastliny, aby tvorila malebnú skupinu ľalií a iných kvetov.

Osvetlenie a umiestnenie

Pre úplný rast a kvitnutie vyžadujú ľalie slnečnú plochu, je povolený dočasný polotieň. Na tmavých miestach stonky hľadajú slnko - sú ohnuté a tenšie, kvety sú menšie a zle sfarbené.

Na výsadbu sa vyberie miesto s dobrým odtokom, kde voda nestagnuje a netvoria sa kaluže. Ľalie rastú na jednom mieste po dobu 3-4 rokov, musíte si starostlivo zvoliť miesto výsadby.

Teplota

Ázijské hybridy ľahko tolerujú všetky výkyvy teplôt počas celého roka, to je ich hlavná výhoda.

Ázijci vytrvalo znášajú zimné mrazy, ak sú pre túto odrodu určené špeciálne podmienky, pôda je mulčovaná, zakrytá. Je to užitočné urobiť aj pri silných mrazoch a pri neprítomnosti snehu.

Vzduch a vlhkosť

Cibuľovité plodiny tolerujú nedostatok vlhkosti ľahšie ako prebytok. Miesto a pôda musia byť vetrané, keď sa vytvoria kaluže, odstráni sa voda. Polievanie je pravidelné, pretože pôda vysychá, ale bez nadmernej vlhkosti.

Na pristátie zvoľte vetranú oblasť bez stojatého vzduchu a silného vetra.

Priming

Rastliny dobre rastú v mierne kyslých a neutrálnych pôdach, nemajú radi vápenaté. Hlinité ťažké pôdy spôsobujú hnilobu cibuľovín, pôda pred výsadbou je presvetlená humusom z ihličnatého lesa.

Pravidlá skladovania žiaroviek a ich príprava na výsadbu

Ak nie je možné ihneď vysadiť ľalie, žiarovky sa skladujú pri teplotách nad 0 ° - v piesku, rašeline alebo pokryté suchou trávou alebo machom. Niektorí uchovávajú sadivový materiál v chladničke, vo vetraných vreciach.

Pred výsadbou sa žiarovky očistia od poškodených šupín, hniloby, odlupovania. Ošetrujte roztokom fungicídu, Karbofosu alebo manganistanu draselného.

Načasovanie

Väčšina pestovateľov kvetov verí, že ľalie je možné sadiť kedykoľvek, ale jar a jeseň sa považujú za najlepšie pre vývoj rastlín:

 1. Jar. Cibuľoviny nehnijú, lepšie sa zakoreňujú. Tento rok by ste nemali rátať s bohatým kvitnutím. Vysádzajú sa, keď sa sneh roztopí a pôda sa zahreje. V rôznych regiónoch - na konci marca, apríla.
 2. Jeseň. Cibuľoviny majú čas zakoreniť sa, budúci rok dobre kvitnú. Výsadba - 1,5 mesiaca po odkvitnutí, august-september.

Kedykoľvek pri výsadbe je dôležité pripraviť pôdu, zamulčovať a zakryť mladé rastliny na zimu.

Proces výsadby

Po výbere miesta je zem vykopaná na plný bajonet lopaty. Na dno otvorov sa položí piesok, dobre zhnitý kompost alebo hnoj.

Vzdialenosť medzi žiarovkami je 35-40 centimetrov. Inštalačná hĺbka žiaroviek:

 • veľké - 20-25 centimetrov;
 • stredná - 15 centimetrov;
 • malý - 10.

Hĺbka pokládky sa koriguje podľa typu pôdy - v ťažkých sa vysádzajú o niečo bližšie k povrchu. Ihneď po výsadbe na otvorenom teréne sú ľalie hojne napojené.

Pravidlá starostlivosti o rastliny

Pestovanie ľalií neprináša veľa problémov.

Polievanie

V horúcom suchom počasí sú rastliny zalievané 2 - 3 krát týždenne, aby voda klesla k cibuľovinám, teda k výdatnému zalievaniu. V chladnom počasí s oblačným počasím stačí jedna zálievka týždenne, aby sa zabránilo hnitiu žiaroviek.

Keď vrchná vrstva vyschne, pôda sa uvoľní, ak vo vnútri zostane vlhkosť, môže sa polievanie odložiť.

Vrchný obväz

Plným kvitnutím a tvorbou maximálneho počtu púčikov sa zabezpečí včasné kŕmenie. Koná sa trikrát za sezónu:

 • keď sa topí sneh - dusík, hnoj;
 • keď sa tvoria púčiky - draslík, fosfor;
 • koniec leta - hnojivá neobsahujúce dusík.

Pri pučaní sa kŕmia, kým sa neobjaví sfarbenie.

Štípanie, štípanie, prerezávanie

Bush ľalie nie je špeciálne tvarovaný, zovretie sa nevykonáva. Po skončení kvitnutia sú zvyšky vaječníka odrezané v nepokosených kvetoch a predpokladá sa, že stonka sama vyschne.

Niektorí pestovatelia cibule odstraňujú, aby kvetine neubrali silu. Stonka sa za sucha odreže.

Prenos

Po 3-4 rokoch sa ľalie prenesú na iné miesto. Dcérske žiarovky klíčia, okolo dospelých rastlín sa vytvára hustý rast mladého rastu, ktorý sa navzájom ovplyvňuje. Vyžaduje sa výkop, revízia sadivového materiálu, presun rastlín na iné miesto.

Ak hybrid vyžaduje častejšiu opätovnú výsadbu, uvádza to výrobca na obale žiarovky.

Choroby a škodcovia

Ľalie trpia plesňovými chorobami vo vysoko vlhkých a ťažkých pôdach. Častejšie ako iné rastliny ovplyvňujú:

 1. Hrdza. Na listoch a stonkách sa tvoria hnedé škvrny, ktoré sa šíria až k púčikom a kvetom. V prípade vážneho poškodenia je potrebné ošetrenie Fundazolom a odstránenie rastliny, aby nedošlo k infikovaniu ďalších kvetov.
 2. Fusarium ovplyvňuje žiarovky. Je ťažké ich vyliečiť, zvyčajne je rastlina vykopaná a spálená. Susedné kríky sú ošetrené fungicídmi.
 3. Sivá hniloba (botrytída). Plesňová infekcia, ktorou trpí suchozemská časť.

Hmyz poškodzuje žiarovky a zelené časti. Najčastejšie rastliny infikujú: chrobák červený, vošky, cibuľu a mušky. Cibuľoviny zožerie medveď a jeho larvy, drôtovec. Na ošetrenie rastlín sa vyberú vhodné insekticídy.

Ako sa pripraviť na zimu?

Všetky ázijské druhy vykazujú závideniahodnú zimnú odolnosť. Iba transplantované ľalie potrebujú izoláciu. Sú pokryté mulčom, vrstvou pilín alebo smrekovými konármi. Na jar sa prístrešok odstráni ihneď po roztopení snehu, skôr ako vyrastú výhonky.

Ľalie ázijských odrôd sú skutočným nálezom pre nie príliš skúseného a pracovitého záhradníka. Po vysadení rastlín na ne často zabudnú, Ázijci kvitnú vytrvalo a nádherne po dobu 5-6 rokov. Pri dobrej starostlivosti sú tieto kvety nápadné veľkosťou, jasom farieb, vynikajúcimi tvarmi a krásou.


Pozri si video: Голова садовая - Как защитить Лилии? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Felding

  I know, to you here will help to find the correct decision.

 2. Raoul

  Everything is good that ends well.

 3. Nikolaus

  I would like its further existence and filling with news.

 4. Maarouf

  Môžem vám odporučiť navštíviť stránku s veľkým množstvom článkov na tému, ktorá vás zaujíma.

 5. Telford

  Myslím, že sa mýli. Skúsme o tom diskutovať. Napíšte mi do PM, hovorí to s vami.

 6. Yesuto

  Domnievam sa, že sa mýlite. Poďme o tom diskutovať.Napíšte správu