Rada

Ako správne sadiť paradajky do skleníka, aby ste mali veľkú úrodu

Ako správne sadiť paradajky do skleníka, aby ste mali veľkú úrodu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajky sú zeleninovou plodinou, ktorú pestujú takmer všetci pestovatelia. Ich pestovanie je dosť náročné a preto musíte zistiť, ako zasadiť paradajky v skleníku, aby ste dosiahli dobrú úrodu.

Príprava na skleník

Neodporúča sa vysádzať sadenice paradajok v nepripravenom skleníku. Preto pred výsadbou paradajok v skleníku musíte vykonať predbežnú prípravu skleníka.

Umývanie

Na začiatok musíte dôkladne umyť všetko v skleníku. Na čistenie pohára alebo filmu môžete použiť bežné mydlo a vodu. Na umývanie kovových prvkov skleníka sa odporúča pripraviť ocot. Polykarbonátové skleníky sa čistia mangánovou tekutinou. V tomto prípade je potrebné pripraviť veľmi slabé riešenie s bledoružovým odtieňom.

Dezinfekcia

Aby sa po výsadbe paradajky v skleníku nenakazili žiadnou chorobou, odporúča sa vydezinfikovať celú miestnosť. K tomu môžete použiť sírovú tyčinku, ktorá pri horení uvoľní plyn. Preniká takmer do všetkých trhlín skleníka a preto po takomto ošetrení v ňom nezostanú žiadne parazity a plesne.

Skleník by sa mal udržiavať v dyme asi týždeň, potom sa otvorí a vyvetrá.

Zasadené paradajky je tiež možné chrániť pred chorobami ošetrením skleníkovej miestnosti bieliacim prostriedkom. Na prípravu pracovného roztoku sa do 10 litrov prevarenej vody pridá 500 gramov vápna. Potom sa pripravená zmes postrieka v skleníku pomocou rozprašovača.

Ako pestovať paradajky v skleníku: výsadba semien

Pred výsadbou paradajok v skleníku musíte zistiť, ako správne zasadiť semená paradajok pre sadenice. Toto by sa malo uskutočniť vo februári, aby už v marci bolo možné začať s presádzaním sadeníc paradajok.

Príprava semien

Na pestovanie zdravých sadeníc sa odporúča osivo pred výsadbou spracovať. Na začiatok by ste si mali zvoliť semená, ktoré dobre vypučia. Pri výbere semien paradajok musíte pripraviť soľný roztok pozostávajúci z litra vody a 50 gramov soli. Všetky semená, ktoré je potrebné vysadiť, sa nalejú do nádoby s tekutinou. Doslova o 5-10 minút začnú na povrch vyplávať nekvalitné semená nevhodné na výsadbu.

Po výbere paradajok na výsadbu v skleníku je potrebné dezinfikovať sadivový materiál. Najčastejšie sa na to používa slabé riešenie mangánu. Všetky semená sú v ňom namočené asi pol hodiny, potom je potrebné osivo vysušiť. Na dezinfekciu môžete použiť aj zohriaty peroxid vodíka. Paradajky by v ňom mali byť namočené asi 10 minút.

Príprava pôdy

Výsev semien paradajok by sa mal vykonávať iba v pripravenej pôde. Preto predtým, ako začnete pestovať sadenice, musíte pripraviť pôdu.

Ak chcete pripraviť pôdnu zmes, v ktorej môžete pestovať zdravé sadenice paradajok, musíte do časti pôdy s obsahom sodíka pridať trochu piesku a rašeliny. Všetky vyššie uvedené zložky sú jemne zmiešané a naplnené výživnou tekutinou. Na jeho prípravu sa do 5 - 8 litrov vody pridá 10 gramov močoviny a superfosfátu.

Sadenice tiež dobre porastú v pôde zmiešanej s humusom a rašelinou. Ak je to žiaduce, do takejto zmesi pôdy sa môže pridať 400 gramov popola, aby sa mierne urýchlil rast paradajok.

Voľba kapacity

Je nevyhnutné zvoliť si nádobu, do ktorej môžete zasadiť semená paradajok. Na výsadbu sadivového materiálu môžete použiť kazety alebo škatule. Takéto kontajnery sú veľmi hospodárne a pohodlné, pretože nezaberajú veľa miesta a môžu byť vždy preskupené na iné miesto. Hlavnou nevýhodou týchto nádob je malá hĺbka, kvôli ktorej sa budete musieť zapojiť do zberu sadeníc.

Mnoho pestovateľov pestuje sadenice v hlbokých kvetináčoch, aby nestrácali čas zberom. Semená sa odporúčajú vysádzať do rašelinových nádob, pretože sa v nich vyvíjajú rýchlejšie.

Výsadba

Mnohí sa zaujímajú o správnu výsadbu semien na pestovanie sadeníc. Za týmto účelom sa do každej nádoby pridá predtým pripravená pôdna zmes. Potom sa urobia jamy s hĺbkou nie väčšou ako jeden centimeter. Do každého otvoru sa pridajú 2 - 3 semená a vzdialenosť medzi semenami by mala byť 1 - 2 cm. Všetky zasadené semená sa pokryjú zemou a zalejú sa vodou pri izbovej teplote. Nádoby s paradajkami sú pokryté fóliou a prenesené do miestnosti s teplotou asi 25 stupňov.

Nie všetci pestovatelia vedia, ako dlho treba čakať, kým sa objavia prvé výhonky. Za optimálnych podmienok sa prvé sadenice začnú objavovať 8 - 10 dní po výsadbe.

Ako správne pestovať paradajky v skleníku: výsadba sadeníc do zeme

Keď sú sadenice staršie ako 2 - 3 týždne, je možné ich presadiť. V takom prípade by sa výsadba paradajok v skleníku mala vykonávať po skončení mrazu, aby nedošlo k náhlym zmenám teploty v skleníku.

Príprava pôdy

Transplantácia sadeníc paradajok do skleníka sa vykonáva po predbežnej príprave pôdy. Najskôr ho musíte vydezinfikovať. Existujú rôzne spôsoby dezinfekcie pôdy. Mnoho ľudí používa zmes vyrobenú zo síranu meďnatého a vápna. Na jeho prípravu by sa malo do litra vody pridať 75 gramov vápna a 5 gramov vitriolu. Potom sa každý štvorcový meter miesta spracuje litrom vytvorenej zmesi.

Na výsadbu paradajok v skleníku, ktorá prinesie veľa úrody, je potrebné zasadiť sadenice do oplodnenej pôdy. Preto treba do pôdy skleníka vopred pridať čerstvý humus so superfosfátom a popolom. Do pôdy sa musí tiež pridávať vápnik, pretože jeho nedostatok zhoršuje výnos skleníkových paradajok.

Ako pestovať paradajky v skleníku: všeobecné pravidlá

Výsadba paradajok v skleníku si vyžaduje kompetentný prístup. Preto pred výsadbou sadeníc musíte študovať nasledujúce odporúčania:

  • Správny výber dňa. Výsadba paradajok by sa mala uskutočňovať iba v zamračených dňoch, pretože v prvých hodinách po presadení sú sadenice príliš citlivé na slnečné svetlo. Môžete ich samozrejme vysádzať za slnečných dní. V takom prípade budete musieť zistiť, do akej doby zapadá slnko, aby ste mohli sadiť sadenice po jeho zapadnutí.
  • Hĺbka výsadby. Pred výsadbou paradajok v skleníku musíte určiť optimálnu hĺbku výsadby. Sadenice sú umiestnené v zemi tak, aby bol koreň úplne pokrytý pôdou. Je lepšie ich vysádzať so sklonom do hĺbky 15 cm, aby sa rastový bod úplne nezatvoril.
  • Polievanie. Keď sú všetky rastliny presadené, mali by byť všetky kríky hojne napojené.

Ako správne pestovať paradajky: schéma výsadby

Pred výsadbou sadeníc musíte zistiť, ako ich usporiadať v skleníku. Schéma výsadby paradajok v skleníku pomôže správne vysadiť sadenice a určiť optimálnu hustotu výsadby. Existuje niekoľko spôsobov, ako usporiadať sadenice:

  • Dvojradová schéma na výsadbu rajčiaka. Mnoho pestovateľov ju používa v skleníkoch s rozmermi 6 x 3 alebo 8 x 8 metrov. V tomto prípade je šírka riadku jeden a pol metra a dĺžka môže byť ľubovoľná. Pri dvojradovej výsadbe by vzdialenosť medzi každou sadeničkou mala byť minimálne 55 cm.
  • Schéma pristátia šachovnice. Sadenice vysádzame tiež do dvoch radov, ale zároveň sú kríky každého radu posunuté o 30 - 40 cm dopredu. Postupné usporiadanie kríkov sa odporúča použiť pri pestovaní nízko rastúcich paradajkových kríkov.

Starostlivosť

Po dokončení výsadby sadeníc paradajok v skleníku sa musíte oboznámiť s vlastnosťami starostlivosti o kríky.

Polievanie

Kvalitnú úrodu získate, iba ak paradajky správne zalejete. Každé 3 alebo 4 dni musí byť každý krík nalievaný litrom vody. Zároveň sa neodporúča prekročiť dennú rýchlosť zalievania, pretože veľké množstvo vlhkosti môže viesť k hnilobe koreňov.

Vrchný obväz

Je známe, že paradajky konzumujú počas kultivácie veľké množstvo draslíka. Potrebujú ho na vytvorenie koreňového systému a koreňov. Preto, aby bola rastlina silná, je potrebné do pôdy pravidelne pridávať draslík. Pre normálny vývoj kríkov by mala byť pôda tiež kŕmená popolom a humusom, ktoré obsahujú veľa minerálnych zložiek. Pravidelné hnojenie pôdy prispieva k normálnemu rastu sadeníc a urýchľuje proces tvorby plodov.

Záver

Veľké množstvo pestovateľov zeleniny sa zaoberá výsadbou sadeníc paradajok v skleníku. Nie všetci zároveň vedia, ako zasadiť paradajky do skleníka, aby mali veľkú úrodu. Aby ste sa s tým vyrovnali, odporúča sa, aby ste sa oboznámili s vlastnosťami výsadby sadeníc paradajok v skleníku.


Pozri si video: Slovenské paradajky a uhorky (Septembra 2022).