Rada

Opis a skupina plamienka prerezávania odrody Miss Bateman, výsadba a starostlivosť

Opis a skupina plamienka prerezávania odrody Miss Bateman, výsadba a starostlivosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Táto liana s nádherným, krásnym a rozmanitým kvitnutím je bez preháňania ozdobou každej záhrady alebo prímestskej oblasti. Chovatelia vyšľachtili veľa odrôd pre každý vkus, stále pribúdajú nové. Existujú však tie, ktoré sa úspešne pestujú už niekoľko storočí. Presne k tomu patrí plamienok s menom Miss Bateman.

Popis a vlastnosti slečny Batemanovej z Clematis

Jedná sa o klasickú starodávnu odrodu Clematis, ktorú chovajú anglickí chovatelia. Žiadateľom je Charles Noble, plamienok chovaný v roku 1871. Meno dostal po dcére slávneho britského botanika - Jamesovi Batemanovi. Je to silná a listnatá liana, vysoká až 2 - 3 metre, s trojpočetnými, šťavnatými zelenými listami.

Môže vyliezť na mriežku, podpery, priliehať k nim pomocou antén. Rozlišuje sa vo veľkých (do priemeru 15 centimetrov), jemné biele kvety s miernym ružovkastým odtieňom a bordovým jadrom. Dospelý plamienok sa vyznačuje bohatým kvitnutím od júna do septembra.

Mrazuvzdornosť, odolnosť proti suchu

Odroda Miss Bateman sa vyznačuje vysokou suchosťou a mrazuvzdornosťou. Clematis odoláva teplotám až do -35 ° C, zóna 4 USDA.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Plamienok slečna Bateman je stredne odolný voči chorobám a škodcom. Na udržanie zdravia je žiaduce vykonávať preventívne ošetrenie.

Hlavné pozitívne a negatívne aspekty

Clematis Miss Bateman má nielen silné stránky, ale aj slabosti, ktoré záhradníci musia vedieť.

Silné stránky:

 • nenáročný na rôzne podmienky pestovania, odolný voči extrémnym horúčavám a suchu;
 • vysoké dekoratívne vlastnosti plamienku;
 • vysoká vitalita, mrazuvzdornosť a odolnosť proti chorobám;
 • bohatá a dlho kvitnúca odroda plamienku;
 • vykazuje vysokú dekoratívnosť aj na chudobných pôdach;
 • schopnosť lipnúť na oporách;
 • silná sila rastu.

Slabé stránky:

 • prvé 3 roky života si krík vybuduje koreňový systém a vegetatívnu hmotu a až potom začne bohaté kvitnutie;
 • v horúcom období, najmä na juhu, môžu listy a kvety horieť.

Nuance výsadby kvetu

Pre rýchly rast vegetatívnej hmoty, dobrý vývoj koreňov a celkové zdravie musí byť plamienok správne zasadený.

Výber miesta a času nástupu

Výsadba plamienka s ACS (otvorený koreňový systém) sa uskutočňuje podľa regiónu v apríli začiatkom mája. Ale v každom prípade je vhodné urobiť to pred nástupom tepla. Na jeseň sa rastlina vysádza začiatkom septembra. S ZKS (uzavretý koreňový systém) je možné klematis vysádzať počas celej sezóny.

Liana je vysadená na dobre osvetlených miestach na slnku, v južných oblastiach je možné ju pestovať v rozptýlenom a dokonca v polotieni.

Ale odrody so svetlými kvetmi, ako napríklad slečna Bateman, radšej rastú na slnečnom mieste alebo mierne na juhu zatienené. Môžu byť vysadené v blízkosti altánkov, plotov, stien domov. Ale je dôležité umiestniť plamienok, aby počas dažďa neodtekala voda zo strechy - to povedie k jeho smrti. Miesto pristátia musí byť dobre chránené pred vetrom.

Výber sadeníc

Pri výbere sadeníc s otvoreným koreňovým systémom sa vykonáva vyšetrenie na choroby a hnilobu. Korene by mali byť žltohnedej alebo oranžovej farby, zdravé, pevné, dlhšie ako 10 centimetrov. Odrezky musia mať aspoň niekoľko koreňových pukov. Pri nákupe sadeníc s uzavretým koreňovým systémom si vyberú také, v ktorých už korene vyliezajú cez drenážne otvory a majú 2 - 3 silné mladé mihalnice.

Požiadavky na pôdu

Plamienok uprednostňuje vzduch a vodu priepustnú, ľahkú, výživnú pôdu s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Ťažké ílovité pôdy sú kategoricky nevhodné. Absolútne netolerujú stojatú vodu, povedie to k výskytu koreňovej hniloby a rýchlej smrti celého viniča.

Ako pristáva

Pri výsadbe zakorenených odrezkov alebo sadeníc s otvoreným koreňom sa vykopá výsadbová jamka hlboká 40-50 centimetrov. Na spodok sa naleje kopec takej výšky, aby sa po výsadbe rastový bod plamienku prehĺbil o 7-10 centimetrov. To sa robí pre hojný rast výhonkov zo spiacich koreňových púčikov. Sadenica je umiestnená na vrchu mohyly, korene sú narovnané po jej stranách. Pri pristávaní by sa nemali zamotávať ani zauzľovať.

Potom je otvor pokrytý substrátom, mierne utlačený a dobre rozliaty vodou. Nebude nadbytočné mulčovať pôdu ihneď po výsadbe. Pri výsadbe sadeníc s uzavretým koreňom sa korene po vybratí z črepníka odspodu rozmotajú a narovnajú. Celá hlinená hrudka je umiestnená v pristávacom otvore, je tiež prehĺbená na 10 centimetrov, pokrytá zemou, zhutnená a zaliata vodou.

Pravidlá starostlivosti

Pre bohaté a dlhotrvajúce kvitnutie vyžaduje slečna Bateman clematis dodržiavanie určitých pravidiel starostlivosti.

Polievanie a kŕmenie

Clematis reaguje pozitívne na zavedenie organických látok (hnilobný hnoj, kompost) a vykazuje aktívny rast vegetatívnej hmoty. Pred výsadbou bude užitočné zaviesť do výsadbovej jamy a poprášiť koreňový systém, ako aj body rastu. Nie je to len potašové hnojivo, ale aj prostriedok na prevenciu rôznych hniloieb.

Plamienok, zvlášť veľkokvetý a bohato kvitnúci, potrebuje pravidelné a úplné kŕmenie, aby si udržal vysokú dekoratívnosť. Na začiatku sezóny vyžaduje liana pre aktívny začiatok viac dusíka, pred a v čase kvitnutia viac fosforu a draslíka. Napríklad Plantafol 10/30/10 je dobré používať na začiatku vegetačného obdobia. Draslík je obzvlášť dôležitý pre sýtosť a výraznosť farieb. Naneste Plantafol 5.15.45 a 0.25,50. Je užitočné kombinovať koreňový obväz s postrekom rastlín na list.

Prerezávanie

Clematis Miss Bateman II má rezaciu skupinu. Ide o takzvaný čiastočný alebo slabý rez - spočíva v jarnom skrátení prezimovaných výhonkov. Zvyčajne zostáva 10 až 15 uzlov z úrovne pôdy.

Mulčovanie a uvoľňovanie

Plamienky radi držia svoju „hlavu“ na slnku a „nohy“ v tieni. Jednoducho povedané, nemajú radi priame slnečné svetlo dopadajúce na koreňovú zónu, vysušujúce a prehrievajúce pôdu. Vynikajúcou možnosťou by bolo mulčovanie pôdy silnou vrstvou organických látok v koreňovej zóne.

Okrem ochrany pred burinami, prehriatia a rýchleho odparovania vlhkosti, mulčovanie, keď sa rozpadá, obohacuje pôdu o užitočné látky. Bude užitočné vysadiť pôdopokryvné rastliny a kvety s plytkým koreňom v „nohách“ plamienku. Napríklad nechtíkom okrem estetického potešenia prospieva aj plamienok, ktorý uzatvára koreňovú zónu a chráni ju pred nematódami.

Príprava na zimné obdobie

Predzimná príprava spočíva v sanitárnom reze, ktorý sa vykonáva koncom októbra, začiatkom novembra. Odrežte všetky sušené, choré listy a zvyšky kvitnutia. Potom sa ošetria fungicídmi obsahujúcimi meď, napríklad síranom meďnatým. Potom je krík odstránený z mriežky alebo oddelený od podpier, položený na zemi.

Clematis sa tak nebojí mrazu ako vlhkosti a vlhkosti, preto by ste sa nemali príliš snažiť o prístrešie. Je vhodné, aby ste biče nekládali na holú zem, ale aby ste vytvorili podlahu z konárov, dosiek, borovicového podstielky alebo natrieť agrofibrom. Na vrchole rias plamienku sú pokryté priedušným materiálom, napríklad agrofibrom, aby sa zabránilo zvlhnutiu. Pred ukrytím pod kríkmi je rozptýlený jed pre myši.

Choroby, škodcovia, prevencia

Plamienok je postihnutý rôznymi chorobami. Ide o vädnutie vädnutia, rôzne škvrny, sivú a múčnatku, fusárium, rakovinu koreňov a hrdzu. Aby sa zabránilo výskytu chorôb, pravidelne vykonávajú sanitárne čistenie a orezávanie rastlín a tiež zabránia pretečeniu viniča. Je potrebné vykonať 2-3 ošetrenia fungicídmi za sezónu.

Napríklad postrekovanie viniča síranom meďnatým, Ridomil Gold sa strieda a prelieva sa pod koreň roztokom Fundazole. Na klematis útočia aj rôzni škodcovia. Ide o vošky, roztoče, rôzne húsenice, slimáky, chrobáky a medvede. Na kontrolu a prevenciu sa niekoľkokrát za sezónu nastriekajú prípravkami Actellik, Calypso, Confidor, Aktofit a rozlejú sa pod koreň roztokom Aktara, Nurell D, Antichrushch.

Metódy reprodukcie

Clematis Miss Bateman sa okrem sejby semien množí aj rôznymi spôsobmi. Pri tejto možnosti sa známka nezachová.

Vrstvy

Na získanie sadeníc je plamienok bič slečny Batemanovej po začiatku jeho drevnatenia (od začiatku leta) spustený do hĺbky 5 - 7 centimetrov v blízkosti kríka. Riasy sú pripevnené k zemi, posypané zemou, rozliaty vodou a mulčované. Na jeseň sa z každého uzla mihalnice objaví nová sadenica. Pre tvorbu koreňov je dôležité pravidelne zvlhčovať pôdu.

Odrezky

Metóda šľachtenia plamienka sa používa ako vo veľkých škôlkach, tak aj v amatérskom záhradníctve. Odrezky s jednou, menej často - dvoma uzlami sú vyrezané zo zrelých, drevitých mihalníc. Spodný rez sa vykonáva pod uhlom, vo vzdialenosti 5-7 centimetrov od uzla. Horná časť - 1-2 centimetre v pravom uhle. Dolný rez sa ponorí do práškových stimulátorov zakorenenia, ako je Kornevin alebo nový, účinný stimulant vo forme gélu - Clonex.

Listy viniča sú odrezané z dvoch tretín potom, čo sú odrezky ponorené pred začiatkom uzla do ľahkého, prevzdušneného substrátu s prídavkom agroperlitu (až do 30% objemu). Zakorenenie plamienku sa vyskytuje v skleníku, v skleníku. Záhradkári často jednoducho položia narezanú plastovú fľašu na vysadenú stopku na vrchu..

Rozdelením kríka

Tento typ reprodukcie je dosť namáhavý, je to spôsobené vykopaním veľkého objemu koreňov zo zeme. Po vykopaní je kríček Miss Bateman rozdelený na niekoľko častí - mali by ste dostať kúsok stonky s kopou koreňov. S takouto reprodukciou sadeníc, aj keď nie veľa, sa ukážu ako dostatočne silné.

Aplikácia v krajinnom dizajne

Odroda clematis je široko používaná na zdobenie záhradných pozemkov v krajinnom dizajne. Vinič vyzerá veľkolepo ako sólo, tak aj v skupinových výsadbách. Slečna Bateman vyzerá obzvlášť krásne v kombinácii s plamienkom, kvitnúcimi modrými, červenými a tmavými kvetmi, ako aj ružami. Používa sa na opletenie pergol, altánkov, oblúkov, na zdobenie nevzhľadných miest alebo budov. Kompatibilné s mnohými okrasnými rastlinami - špirálami, hostiteľmi, orgovánmi, heucherami a čučoriedkami.


Pozri si video: Clematis - how to support them (Septembra 2022).


Komentáre:

 1. Carr

  Great post, you don't often come across such a deep understanding of the essence of the issue, try to write more often

 2. Erconberht

  wonderfully, it's the entertaining piece

 3. Nabil

  how to act in this case?

 4. Rypan

  Robíš si srandu?

 5. Tojazil

  Rozumiem tomu. Môžem pomôcť s rozhodnutím o otázke. Spoločne môžeme prísť k správnej odpovedi.Napíšte správu