Rada

Opis odrody marhule Manitoba, úrody, výsadby a starostlivosti

Opis odrody marhule Manitoba, úrody, výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vďaka práci biológov a šľachtiteľov sa dnes južné rastliny vysádzajú v stredných zemepisných šírkach a dobre sa zakoreňujú a poskytujú úrodu. Marhuľová odroda Manitoba bola prispôsobená drsnému podnebiu Sibíri. Bol chovaný v rovnomennej kanadskej provincii. Záhradnícka stanica Morden prešla cez Scout mrazuvzdornou plodinou z jadrového ovocia McClee. Výsledkom bolo, že chovatelia dostali vysoký strom s hrubou a krásnou korunou, ktorý aj po chladnej a dlhej zime rodí normálne.

Opis odrody

Manitoba je vysoká až 5 metrov. Rozširujúcu sa korunu tvoria skrátené výhonky a oválne listy. Strom počas kvitnutia vyzerá veľmi krásne. Keď sa puky s veľkými ružovými okvetnými lístkami otvoria, rastlina získa dekoratívny vzhľad. Marhuľa kvitne ako sakura. Opis odrody naznačuje, že ani v stredných zemepisných šírkach a na Sibíri nie je potrebné strom na zimu zabaliť. Kontinentálne chladné podnebie kanadskej provincie, odkiaľ pochádza marhuľa z Manitoby, sa takmer nelíši od počasia v centrálnych oblastiach Ruska. Veľké ovocie dozrieva na strome uprostred leta:

 • podlhovastý tvar;
 • jasne oranžová farba;
 • s dospievajúcou pokožkou.

Marhuľová dužina, ktorá je zafarbená do červena, má sladkú chuť, takmer nie je cítiť žiadnu kyselinu. Vo vnútri plodu, ktorý sa vyznačuje podlhovastým prstom, je kosť s jadrom, v ktorej nie je horkosť, je ľahko oddeliteľná.

Mladé stromy potešia marhule s hmotnosťou do 100 gramov, v starej kultúre je ich hmotnosť dvakrát nižšia. Najmä plody sa pri veľkom zaťažení rastliny zmenšujú.

Charakteristika marhule Manitoba

Odroda sa nebojí silných mrazov, zriedka je ovplyvnená chorobami, z ktorých odumierajú aj dospelé záhradné stromy, dáva takmer každý rok dobrú úrodu. Veľmi chutné marhule netypickej farby sa používajú na výrobu džemov a konzerv. Plody nie je možné transportovať, pokrčia sa, odtekajú šťavou. Možno je to jediná nevýhoda odrody Manitoba. Rastlina sa nepestuje na priemyselnom základe.

Načasovanie a vlastnosti pristátia

V južných oblastiach je marhuľa odobratá z kameňa izolovaného z plodov stromu rovnakej odrody. Semená sú stuhnuté a uložené na chladnom mieste.

V stredných zemepisných šírkach sa Manitoba pestuje zo sadeníc nie starších ako 2 roky. Miesto pre marhuľu vyberá:

 • na slnečnej strane;
 • na mieste uzavretom pred severným vetrom;
 • na kopci.

V nížine sa zhromažďuje spodná voda a voda z topenia, vďaka čomu odumierajú korene stromov. Jama na výsadbu mladej marhule je vopred vykopaná do hĺbky asi 70 cm, naleje sa do nej expandovaná hlina alebo okruhliaky, pridá sa organická hmota a minerálne hnojivá, na vrch sa položí zemina s humusom, ktorá je dobre podbitá. Strom je poliaty a priviazaný o kolík.

V stredných zemepisných šírkach sú marhule vysadené v apríli, zatiaľ čo púčiky spia. V južných oblastiach to možno urobiť tak v septembri, ako aj v októbri, pretože mrazy tam začínajú najskôr v decembri.

Starostlivosť

Aby strom potešil sladké ovocie, musíte sa oň neustále starať. Sadenice sa polievajú každé 2 týždne, dospelé marhule potrebujú menej vody, je potrebné zavlažovanie najmenej štyrikrát za sezónu, a to:

 • keď sa objavia nové výhonky;
 • pred kvitnutím;
 • pred dozretím ovocia;
 • krátko pred zimovaním.

V daždivom a chladnom lete strom nepotrebuje ďalšiu vlhkosť. Častejšie zalievanie marhúľ je potrebné v horúcom a suchom počasí. Do každého kmeňového kruhu rastliny sa pridá najmenej 50 litrov mierne ohriatej vody. Zem v blízkosti stromu je pravidelne uvoľňovaná, aby mohol preniknúť vzduch ku koreňom.

Marhuľa musí tvoriť korunu a každý rok sa orezávajú dlhé a sušené konáre. Na zimu nie je Manitoba zateplená.

Choroby a škodcovia

Chovatelia z Kanady pracovali na vytvorení odrody záhradných plodín, ktorá je odolná voči hubám a baktériám. Ovplyvnené sú marhule:

 • šedá hniloba;
 • cytosporóza;
 • chrasta;
 • praskanie kôry;
 • kučeravé listy;
 • perforované špinenie.

Aj keď odroda Manitoba zriedka trpí alebo zomiera na choroby, je potrebné prijať preventívne opatrenia. Na jeseň sa pália sušené konáre a začiernené plody. Na začiatku jari a pred kvitnutím sú marhule ošetrené kvapalinou Bordeaux, síranom meďnatým a pred prestávkou púčikov postriekané Nitrafenom.

Šťavu z listov záhradnej kultúry pijú mikroskopické vošky. Húsenice mory ničia vaječník, hodujú na zrelých plodoch. Kôstkové ovocie je ovplyvnené roztočmi. Vyrovnajte sa s hmyzom pomocou insekticídov.

Kôra zo stoniek myši, zajace jedia. Na zimu je kmeň stromu obalený smrekovými vetvami alebo odolným materiálom. Chrobáky sa živia koreňmi rastlín, aby sa ich zbavili, na jeseň sa zaryjú hlboko do zeme, prevrátia vrstvy a chrobáky, akonáhle sú na povrchu, zamrznú.


Pozri si video: Ako správne rezať ovocné stromy pri výsadbe - Rez jablone na štíhle vreteno (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Gilleabart

  Myslím, že sa mýlite. Zadajte, budeme diskutovať. Napíš mi v PM, povieme.

 2. Dunmore

  In general, the topic is interesting. Well, apart from some grammatical issues

 3. Goltidal

  Namiesto toho, aby ste to lepšie kritizovali, napíšte varianty.

 4. Jabbar

  Prajeme vám šťastie a zdravie!

 5. Keene

  nemáš pravdu. Poďme diskutovať. Napíšte mi na PM.

 6. Ferguson

  Bravo, very good ideaNapíšte správu