Rada

Príčiny chorôb zemiakov, ich opis a liečba, kontrolné opatrenia

Príčiny chorôb zemiakov, ich opis a liečba, kontrolné opatrenia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky sú jednou z najbežnejších plodín pestovaných na záhradkárskych pozemkoch s dači. Začínajúci pestovatelia zeleniny si myslia, že stačí túto rastlinu zasadiť a zabudnúť na ňu až do samotnej úrody. Bez náležitej starostlivosti sa však môžu objaviť vážne choroby zemiakov, ktoré niekedy vedú k odumretiu rastliny.

Na vyliečenie chorôb zemiakov je potrebné oboznámiť sa s popisom niektorých z nich a zvoliť najúčinnejší prostriedok liečby.

Plesňové choroby

Choroby tohto druhu zemiakov sú veľmi nebezpečné, pretože môžu šíriť škodlivé spóry. Z tohto dôvodu sa patogény nachádzajú nielen na zemiakoch, ale aj na sadive a dokonca aj na inventári. Choroby hubového typu sa začínajú aktívne rozvíjať v podmienkach vysokej teploty a príliš vlhkého vzduchu. Existuje niekoľko najbežnejších plesňových chorôb, ktoré sa môžu objaviť na zemiakoch.

Neskorá pleseň

Táto choroba sa považuje za najnebezpečnejšiu a najbežnejšiu. Po infikovaní sadeníc neskorou plesňou sa na stonkách a na vrcholoch zemiakov objavia malé škvrny. Najčastejšie sa táto choroba zemiakov objavuje počas vegetačného obdobia, keď začnú kvitnúť všetky kríky. Medzi najčastejšie príznaky choroby patria:

 • hnedé škvrny na listoch zemiakov, ktoré môžu v budúcnosti tmavnúť;
 • vzhľad malého bieleho kvetu na vnútornej strane listov;
 • zemiakové hľuzy začínajú byť postupne pokryté šedými škvrnami.

Aby ste zabránili výskytu takejto choroby zemiakov, môžete použiť súbor zvláštnych opatrení. Pomôžu nielen zbaviť sa zdroja huby, ale aj zlepšiť imunitu sadeníc. Na prevenciu neskorej plesne by ste mali:

 • pravidelne používajte potašové hnojivá;
 • pravidelne hnojiť rastliny roztokmi vyrobenými z medi, mangánu a brómu;
 • raz týždenne postriekajte stonky zemiakov slabým roztokom síranu meďnatého.

Ak vyššie uvedené opatrenia nepomohli zabrániť nástupu choroby zemiakov, budete sa musieť vyrovnať s jeho liečbou. Zemiakové kríky môžete ošetriť pomocou nasledujúcich nástrojov:

 • Bordeauxská tekutina. Na boj proti chorobe sa odporúča použiť 1% koncentráciu roztoku. Na prípravu kvapaliny musíte zmiešať rovnaké množstvo nehaseného vápna a síranu meďnatého. Na ošetrenie tmavých škvŕn je potrebné sadenice spracovávať každých 10 dní.
 • Oxyhom. Toto chemické riešenie vám pomôže rýchlo zvládnuť neskorú pleseň. Na vytvorenie pracovného roztoku sa musí zmiešať desať litrov vody s 50 gramami látky. Je potrebné spracovať puzdrá s výslednou kvapalinou dvakrát týždenne.

Chrastavitosť

Ďalšou chorobou zemiakov, s ktorou sa záhradkári často stretávajú, je čierna chrasta. Je dosť ťažké si túto chorobu nevšimnúť, pretože má výrazné príznaky. Takmer okamžite po infikovaní rastlín sa na ich hľuzách vytvárajú čierne škvrny. Vlastnosťou čiernej chrasty je to, že poškodzuje hľuzy vybrané na výsadbu.

Pri nízkych teplotách a vysokej vlhkosti sa objavujú tmavé škvrny. Preto sa v prvej polovici jari aktívne rozvíja čierna chrasta. Kvôli chrastavitosti hľuzy rastú pomalšie a postupne sa na nich objavujú vredy. Ak neurobíte žiadne opatrenia, potom časom hnijú. Zároveň hnijú nielen zasadené hľuzy, ale aj koreňový systém mladých kríkov.

Ochrana sadeníc pred touto chorobou zemiakových hľúz nie je taká ľahká. Aby ste to dosiahli, budete musieť pravidelne meniť miesto na výsadbu rastliny. Tiež, aby sa zabránilo výskytu čiernej chrasty, je potrebné hľuzy správne vysadiť. Výsadba by sa mala robiť až po zahriatí pôdy. Zber je potrebné robiť aj za slnečných dní, aby nebola vysoká vlhkosť.

Niektorí nevedia, čo robiť, ak sa už objavili malé tmavé škvrny. V takom prípade budete musieť použiť nasledujúce prostriedky:

 • Kyselina boritá. Na postrekovanie puzdier by sa mal použiť slabý 1% roztok. Je potrebné zaoberať sa spracovaním sadeníc dvakrát mesačne.
 • Ditan M-45. Liečivo je určené na spracovanie hľúz pred výsadbou. Počas prípravy zmesi pridajte 300 gramov látky do vedra s vodou. Potom sa hľuzy namočia asi na 10 minút do pripravenej kvapaliny.

Suchá hniloba

Vo východnej a južnej časti krajiny je bežné ochorenie, ako napríklad suchá hniloba zemiakov. Ak sa neurobí nič na jej ošetrenie, potom môže kvôli tomu uhynúť polovica úrody. Choroba sa začína rozvíjať po výskyte huby na hľuzách, ktorá sa spočiatku nachádza v zemi. Choroba sa začína šíriť zdola a postupne sa posúva nahor. Najskôr koreňová plodina hnije na základni a potom sa na hornej časti sadeníc objaví hniloba. Choroba sa môže objaviť v ktoromkoľvek štádiu rastu zemiakov, najčastejšie sa však počas vegetačného obdobia vyvíja hniloba.

Medzi najčastejšie príznaky hniloby patria:

 • postupné vädnutie hornej časti kríkov;
 • stmavnutie dolnej polovice stonky;
 • v podmienkach vysokej vlhkosti sa na kríkoch vytvára kvet s oranžovým odtieňom;
 • na stonkách sa začnú objavovať cievy rastliny.

Niekedy sa na povrchu listov zemiakov so suchou hnilobou objavia malé sivasté škvrny. V posledných štádiách vývoja ochorenia sa v hľuzách, kde sa nachádza mycélium, vytvárajú dutiny.

Nie je možné úplne vyliečiť kríky zo suchej hniloby, a preto je lepšie vopred premýšľať o ich ochrane pred touto chorobou. Preventívne sa odporúča pred výsadbou postriekať všetky hľuzy Fitosporinom. Môžu sa tiež namočiť do roztoku pripraveného z prípravku Maxim KS. To pomôže zastaviť šírenie choroby.

Fusarium

Fusarium je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich chorôb. Vädnutie zemiakov pomocou fusária môže viesť k úplnému odumretiu kríkov päť dní po nástupe choroby. Najskôr huba začne poškodzovať koreňový systém a nakoniec sa objaví na stonkách. Keď sú zemiaky choré na fusarium, ich listy sa začnú vlniť a žltnúť. Po niekoľkých dňoch úplne vyschnú a spadnú. Paralelne s tým sa na stonkách objavujú čierne bodky, ktoré naznačujú šírenie hniloby.

Úplne sa zbaviť fusária je nemožné, a preto je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa rastliny pred ním chránili. Za týmto účelom by sa malo vykonať ekologizácia zemiakov, počas ktorých sa hľuzy musia udržiavať na svetle asi 15 dní. Môžu byť tiež ošetrené kyselinou boritou alebo síranom meďnatým.

Verticilóza

Počas vegetačného obdobia sa na zemiakoch často vyskytuje zvislé vädnutie. Rozlišovanie vädnutia od iných chorôb je dosť jednoduché. Po infikovaní začnú niektoré listové plátky zospodu postupne žltnúť. Postupom času je ich povrch pokrytý svetlými škvrnami. V lete sa kvôli verticilóze môže na listoch objaviť ružovkastý kvet. Do týždňa stonky zemiakov pokryjú tmavými malými škvrnami a rastlina začne postupne vysychať.

Aby ste zabránili vertikálnemu vädnutiu, musíte rastliny kŕmiť draslíkom a fosforom. Skúsení záhradníci tiež odporúčajú pravidelne hnojiť pôdu popolom z dreva, aby sa zvýšila imunita sadeníc.

Anthracnose

Zemiaková antraknóza je závažné plesňové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri do susedných rastlín. To uľahčuje dážď, vietor a dokonca aj hmyz. Najčastejšie kríky, ktoré predtým utrpeli mechanické poškodenie, trpia antraknózou. Hlavným zdrojom choroby sú zvyšky infikovaných sadeníc a infikovaných semien.

Spôsoby riešenia tejto choroby sú veľmi jednoduché. Pretože už infikovanú rastlinu nie je možné vyliečiť, budete sa musieť starať o ochranu zdravých kríkov. Aby ste to dosiahli, musíte sa zbaviť všetkých sadeníc antraknózou, aby sa nepresunula do susedných kríkov. Potom sa všetky zemiaky postriekajú roztokom medi vyrobenej z 10 litrov vody a 50 gramov látky.

Vírusové choroby

Vírusové choroby zemiakov sú bežnejšie ako plesňové ochorenia. Po objavení sa takýchto chorôb sa vrcholy začínajú deformovať a meniť svoju farbu. Tiež výskyt vírusových ochorení zemiakov významne spomaľuje rast pestovaných sadeníc. Choroby tohto typu sú nebezpečné v tom, že sa neprejavujú v počiatočných štádiách vývoja. Aby ste chránili zemiaky pred vírusovými infekciami, musíte sa vopred oboznámiť s najznámejšími z nich.

Pruhovaná mozaika

Rastliny trpiace pruhovanou mozaikou kmeňa sa dajú ľahko odlíšiť od zdravých kríkov. Na listoch infikovaných sadeníc môžu byť viditeľné malé hnedé škvrny alebo pruhy. Také pruhy sa objavujú aj na zadnej strane listov. Z tohto dôvodu sú listy krehké a rýchlo opadávajú. V poslednej fáze vývoja pruhovanej mozaiky sú na hľuzách postupne viditeľné tmavé krúžky.

Výskyt tejto choroby môže spôsobiť vošky, a preto je potrebné rastliny pred týmito škodcami chrániť. Na ochranu môžete použiť mydlový roztok, ktorý sa pripravuje z 10 litrov vody a 250 gramov mydla na pranie.

Krútenie

Zemiaky so vznikajúcim stočením listov musia byť ošetrené tak, aby nezomreli. Hlavným dôvodom, prečo sa táto choroba objavuje, je vírus v sadivovom materiáli. Niekedy škodcovia, ako sú ploštice alebo vošky, spôsobujú zvlnenie listov. Choroba sa rýchlo šíri pri vysokých teplotách pôdy a vzduchu. Jeho vývoj sa tiež môže urýchliť pri absencii zavlažovania počas obdobia vysychania pôdy. Ak neprijmete žiadne opatrenia na boj proti tomuto problému, potom môžu niektoré z kríkov hniť a z tohto dôvodu sa výnos vážne zhorší.

Predtým, ako sa budete zaoberať zhnitými a skrútenými listami, musíte sa oboznámiť s hlavnými znakmi prejavu choroby. Tie obsahujú:

 • biely kvet na väčšine horných listov;
 • krútenie spodných listov v počiatočnom štádiu vývoja ochorenia a postupná deformácia listov zhora;
 • vrcholy začínajú žltnúť a jeho chrbát je pokrytý kvetom s ružovým odtieňom;
 • doska listov sa stáva krehkejšou a rozbije sa aj pri najmenšom kontakte.

Rastliny sa infikujú curlingom pomaly. Niekedy sa tento proces oneskoruje o niekoľko mesiacov. Ak sú zemiakové kríky infikované touto infekciou, potom sa nevyliečia. Jediné, čo sa s nimi dá urobiť, je úplné odstránenie z miesta a spálenie.

Fytoplazmóza

Fytoplazmóza alebo stolbur často infikuje zeleninu, ako sú baklažány, zemiaky, paradajky a paprika. Po výskyte zemiakového stĺpca sa rast kríkov niekoľkokrát spomalí, ich listy sa zmenšujú a postupne vysychajú. Na listoch sa časom objavia čierno-šedé bodky. Dva týždne po infekcii sa v listoch nahromadí veľa antokyanov. Z tohto dôvodu sfarbia fialovo. Všetky tieto zmeny vidno na obrázkoch zobrazujúcich rastliny s fytoplazmózou.

Aby sa zbavili fytoplazmózy, mnohí odporúčajú okamžite spáliť všetky infikované rastliny. Predtým by ste sa ich však mali pokúsiť vyliečiť roztokom pripraveným z karbofosu. Aby ste ju vytvorili, musíte v desaťlitrovej nádobe s vodou rozmiešať 40 gramov látky. Je potrebné striekať kríky dvakrát týždenne.

Gotický

Gotické hľuzy, rovnako ako mnoho iných chorôb spôsobených vírusovou infekciou, sú sprevádzané deformáciou listov a hnilobných koreňov. Infikované zemiakové hľuzy sa postupne roztiahnu a nadobudnú valcovitý tvar. Hlavnými prenášačmi tejto infekcie sú kobylky, zemiakový chrobák Colorado a ploštice.

Gotika sa objavuje vo všetkých fázach vývoja rastlín. Postupom času sa rozšíri z hľúz na zvyšok kríkov. Na sadeniciach sa objavujú nasledujúce znaky:

 • vrcholy po odkvitnutí žltnú;
 • počet očí na hľuzách zemiakov rýchlo rastie;
 • infikované rastliny nemajú prakticky žiadne kvetenstvo;
 • v lete sú korene škvrnité a začnú praskať.

Aby sa zabránilo vzniku tejto choroby, je potrebné:

 • pravidelne zalievajte rastliny počas tvorby okopanín;
 • pravidelne ošetrovať kríky insekticídmi;
 • Pred výsadbou sa uistite, že osivo nie je infikované vírusovými infekciami.

Záver

Pomerne často sa na zemiakoch začínajú objavovať vírusové alebo plesňové ochorenia. Boj proti nim zaujíma mnohých záhradníkov, ktorí nedávno začali pestovať zemiaky. Aby ste sa rýchlo zbavili rôznych chorôb, mali by ste si podrobnejšie preštudovať ich popis a spôsoby ich liečby.


Pozri si video: Iran, SAVAK, and the CIA: Financial Support and Training (Smieť 2022).