Rada

Dôvody, prečo jahody nesčervenajú a nevyschnú, čo robiť

Dôvody, prečo jahody nesčervenajú a nevyschnú, čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ľudia, ktorí pestujú jahody, sa často stretávajú s tým, že bobule vyschnú a nestihnú dozrieť. Odporúča sa vopred zistiť, prečo jahody nesčervenajú a nevyschnú, a oboznámiť sa so spôsobmi, ako tento problém eliminovať.

Príčiny sušenia jahôd a ako s nimi zaobchádzať

Existuje niekoľko hlavných dôvodov, prečo môžu jahody vyschnúť.

Počasie

Problémy s pestovaním jahôd sa často vyskytujú v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok. Vývoj zasadených bobúľ môže byť ovplyvnený:

 • vysoká teplota;
 • suchá;
 • nočné mrazy;
 • vysoká vlhkosť a častý dážď.

Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú rast a plodenie vysadenej jahody. Najnebezpečnejšie leto bez dažďa je však najnebezpečnejšie, kvôli čomu pôda rýchlo vysychá. V suchých podmienkach nemajú kríky dostatok vlahy a rýchlo vysychajú. Aby ste tomu zabránili, budete musieť nainštalovať zavlažovací systém postrekovača na postele v záhrade.

Nedostatok zálievky

Ďalším častým dôvodom, prečo okraje listov žltnú a plody pomaly dozrievajú, je nedostatočná vlhkosť. Najčastejšie sa tento problém objavuje v lete, keď teplota vonku dosahuje 30 - 35 stupňov. V takýchto veľkých suchách rastlina hynie kvôli nedostatku vlhkosti.

Preto pri pestovaní jahôd musíte zabezpečiť, aby bola pôda vždy vlhká.

Skúsení záhradníci radia polievať jahody každý deň. Zároveň sa na každý z kríkov spotrebuje 5-7 litrov vody.

Plesňové choroby

Jahodové kríky často na záhrade vysychajú kvôli plesňovým chorobám. Existuje niekoľko bežných chorôb, s ktorými sa musíte podrobnejšie oboznámiť.

Sivá hniloba

Nebezpečná choroba, ktorá sa objavuje nielen na jahodách, ale aj na iných rastlinách. O vývoji šedej hniloby svedčia hnedé škvrny na listoch, ktorých veľkosť sa postupne zvyšuje. Postupom času sa špinenie rozšíri na plody, ktoré začnú hniť. Zhnité bobule neustále vysávajú šťavu z rastliny, čo vedie k žltnutiu listov.

Je nemožné vyliečiť túto chorobu, a preto musia byť všetky infikované kríky okamžite vykopané a spálené. Ak sa tak nestane, choroba sa rozšíri do blízkych zdravých rastlín.

Múčnatka

Medzi najčastejšie hubové patológie patrí múčnatka, ktorá postihuje mladé listy sadeníc. Ak sa choroba nelieči, začne sa rozširovať na bobule, úponky a kríky. Najskôr sa na listoch objaví kvet bielej farby. Potom napadnuté listy začnú vysychať a stočiť sa do tuby.

Múčnatka sa objavuje na teplom vzduchu a pri vysokej vlhkosti. Preto choroba postihuje kríky pestované v skleníkoch. Aby sa zbavili príznakov múčnatky, infikované sadenice sa ošetria roztokom srvátky.

Vertikilárne vädnutie

Táto patológia sa považuje za najnebezpečnejšie plesňové ochorenie, ktoré vedie k vädnutiu jahodových kríkov. Príznaky vädnutia sa nedostavujú okamžite. Najskôr sú ovplyvnené listy v dolnej časti stonky. Objavujú sa na nich hnedé škvrny, ktoré časom úplne pokryjú povrch listov. Postupne sa škvrna rozšíri na zvyšok rastliny, po ktorej vyschne.

Aj keď je choroba zistená v ranom štádiu vývoja, nebude možné infikované kríky zachrániť. Budú musieť byť vykopané a spálené, aby choroba nenakazila ďalšie sadenice jahôd.

Neskorá pleseň

Je celkom ľahké si na kríkoch všimnúť neskorú pleseň, pretože ihneď po infikovaní sa na povrchu listov objavia hnedé škvrny. Neskorá pleseň je pre jahody nebezpečná, pretože ovplyvňuje plody, ktoré postupne hnijú.

Neskorej plesne sa zbavíte pomocou roztoku vyrobeného zo síranu meďnatého.

Tiež „Fitosporin“ a zmes Bordeaux sa označujú ako účinné prostriedky. Niektorí záhradníci odporúčajú postriekať sadenice roztokom mydla na pranie alebo srvátky.

Škodcovia

Nielen choroby vedú k sušeniu jahôd, ale aj niektorých škodcov.

Nematóda

Bežným škodcom, ktorý spôsobuje vädnutie jahôd, je hlísta. Je to tenký a priehľadný červ, ktorý má podlhovastý a valcovitý tvar. Dostávajú sa na listy rastlín, začnú sa živiť šťavou, čo vedie k vysušeniu kríkov.

Na vyčistenie kríkov hlístov je potrebné ich postriekať roztokom síranu meďnatého. Tiež sú kríky ošetrené cesnakovou tinktúrou. Na jeho prípravu sa 250 gramov cesnaku nastrúha a zmieša s litrom teplej vody.

Jahodový roztoč

Malý hmyz, ktorý je ťažko viditeľný voľným okom. Najčastejšie si jahodové roztoče všimnete po tom, ako jahoda zožltne. Títo škodcovia sa podobne ako nematódy živia rastlinnou šťavou. Nasledujúce znaky naznačujú prítomnosť jahodových roztočov:

 • Oneskorený vývoj sadeníc. Vzhľad hmyzu negatívne ovplyvňuje rast kríkov.
 • Plaketa. Na postihnutých listoch sa objaví olejovitý povlak so žltkastým odtieňom.

Najúčinnejší prostriedok proti kliešťom sa považuje za „Karbofos“. Kríky sa nimi postriekajú najmenej dvakrát týždenne.

Jahodovo-malinový weevil

Kroviny napadnuté nosatcom rýchlo vyschnú a zomrú. Aby ste sa zbavili tohto nebezpečného chrobáka, musíte použiť brezový decht. Môžete tiež použiť mydlo na bielizeň. Na jeho prípravu pridajte do 3 litrov vody dve mydlá.

Čo ak sa príčina nezistí?

Ľudia niekedy nemôžu určiť presnú príčinu žltnutia vysadených jahôd. V takom prípade budete musieť transplantovať všetky zažltnuté sadenice na nové miesto a pozorovať ich. Ak časom žltnutie zmizlo, znamená to, že v pôde chýbali výživné zložky.

Preventívne opatrenia

Na ochranu sadeníc jahôd pred škodcami a chorobami budete musieť prijať nasledujúce preventívne opatrenia:

 • Včasné zalievanie. Nie je žiadnym tajomstvom, že nedostatok vlhkosti často končí žltým lístím. Preto sa odporúča pravidelne zvlhčovať pôdu, aby nebola suchá.
 • Vrchný obväz. Aby boli sadenice choré menej často a aby boli silnejšie, je potrebné pravidelne dodatočne hnojiť. 2-3 krát za sezónu sa kríky kŕmia superfosfátom, humusom a popolom z dreva.
 • Postrekovanie roztokom sódy. Táto alkalická kvapalina zabraňuje vzniku a rozvoju plesňových chorôb.

Záver

Mnoho záhradkárov sa stretáva s problémom zažltnutia jahôd počas kultivácie. Aby ste sa zbavili tohto problému a zabránili jeho výskytu, musíte sa oboznámiť s hlavnými dôvodmi vysychania kríkov a spôsobmi ich eliminácie.


Pozri si video: Jahody místo muškátů (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Micaden

  Bravo, another sentence and in time

 2. Kilar

  Absolútne s tebou súhlasím. Zdá sa mi to ako dobrý nápad. Súhlasím s tebou.

 3. Kari

  This is a valuable opinionNapíšte správu