Rada

Výsadba, starostlivosť a pestovanie korenia Sparkujte doma na parapete

Výsadba, starostlivosť a pestovanie korenia Sparkujte doma na parapete


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pepper Ogonyok upúta pozornosť mnohých záhradníkov svojou chuťou a jasnými plodmi. Používa sa nielen na prípravu rôznych jedál, ale aj na ošetrenie prechladnutia. Tiež táto odroda je vynikajúcim dekoratívnym prvkom, ktorým je možné ozdobiť každú kuchyňu. Ak chcete získať vysoko kvalitnú úrodu, musíte sa oboznámiť s vlastnosťami pestovania červenej papriky doma.

Popis

Charakteristika tejto odrody vám umožňuje študovať jej vlastnosti podrobnejšie.

Paprika Ogonyok rastie vo forme malého kríka, ktorého výška nepresahuje 35 - 40 cm. Z jedného kríka za sezónu sa dá zozbierať asi 80 - 100 papriky. Dĺžka plodov nie je príliš veľká a dosahuje iba 5-7 cm. Hmotnosť jednej červenej papriky je asi 35 g. Plody sa líšia nielen hmotnosťou a veľkosťou, ale aj tvarom. Môžu byť oválne, okrúhle alebo so špicatými vrcholmi.

Táto odroda patrí k stredne skorým, pretože prvé plody sa začínajú objavovať 120-125 dní po výsadbe. Rastlinu môžete pestovať v skleníkoch, na otvorenom teréne alebo na parapete.

Výsadba sadeníc

Pestovanie sadeníc zo semien pozostáva z niekoľkých hlavných etáp.

Výber sedadla

Najprv si musíte zvoliť vhodnú miestnosť, kde budú kvetináče s rastlinou stáť. Rastúce svetlo papriky na parapete sa vykonáva na najviac osvetlenom a chladnom mieste. Na oknách vystavených priamemu slnečnému žiareniu sa neodporúča pestovať vnútorné papriky. Ak je teplota na parapete nad 15 stupňov, listy rastliny začnú žltnúť a opadávať. V takom prípade je lepšie hrnce s ním premiestniť do juhovýchodnej alebo juhozápadnej časti domu.

Príprava pôdy

Do pôdy je potrebné pridať piesok, záhradnú pôdu a humus v pomere 2: 1: 1. Tiež stojí za to postarať sa o drenážny systém.

Za týmto účelom je dno hrnca posypané drveným kameňom, rozbitou tehlou alebo keramzitom. Aby ste nestrácali čas prípravou pôdy, môžete použiť zakúpenú pôdnu zmes.

Príprava semien

Pred výsadbou musia byť semená na pol hodiny ponorené do 1% roztoku manganistanu draselného. Potom by mali byť pokryté vlhkou gázou a počkať, kým začnú klopať. Semená sa potom môžu rozdeliť medzi kvetináče.

Výsadba

Výsadba osiva musí byť vykonaná veľmi opatrne, aby nedošlo k náhodnému poškodeniu klíčkov. Nemali by ste ju sadiť príliš hlboko. Bude stačiť, aby ste spustili semená hlboké 10 - 15 mm. Potom sú nádoby s kríkmi pokryté fóliou, kým sa neobjavia prvé výhonky.

Vychystávanie

Zber sa vykonáva vo fáze vývoja niekoľkých párov pravých listov. Nové sadenice by mali byť vysadené v plytkých nádobách s priemerom asi 7-8 cm, Ak ich vysádzate do hlbších kvetináčov, potom v čase, keď je paprika vysadená na otvorenom teréne, bude jej prízemná časť menej vyvinutá ako koreňový systém. Pred začatím zberu musí byť pôda dôkladne zavlažená.

Postup musí byť vykonaný veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov rastliny.

Starostlivosť o sadenice

Starostlivosť spočíva v pravidelnom kŕmení a polievaní pôdy. Na zalievanie feferónok používajte usadenú teplú vodu. Nevylieva sa na samotnú pôdu, ale do panvice hrnca. Ak sa tekutina vstrebáva príliš rýchlo, je potrebné vysadenú rastlinu opäť zaliať.

Sadenice musíte kŕmiť špeciálnymi minerálnymi hnojivami, ktoré sa používajú pri pestovaní domácich rastlín. Toto by sa malo vykonať ihneď po zalievaní, aby bola pôda dostatočne vlhká.

Výsadba na otvorenom teréne

Výsadba papriky na otvorenom teréne sa vykonáva po objavení sa prvých púčikov na kríkoch.

Robí sa to na jar, keď priemerná denná teplota neklesne pod 15 stupňov.

Príprava sadeníc

Niekoľko týždňov pred výsadbou musí byť feferónka stuhnutá. Aby ste to dosiahli, musia sa hrnce so sadenicami pravidelne vynášať na ulicu. Najskôr by ich čas pod holým nebom nemal presiahnuť 20 - 30 minút denne. Postupne sa zvyšuje, až kým môžu byť sadenice vonku celý deň. Hneď ako si črepník zvykne na podmienky prostredia, môže sa vysádzať vonku.

Výber miesta a príprava pôdy

Horké korenie miluje teplo a svetlo, preto sa pestuje na dobre osvetlenom mieste s teplou pôdou. Pred výsadbou je pôda vykopaná a hnojená humusom a rašelinou. Vodotesná a ľahká pôda musí byť na jeseň prihnojená prezretým hnojom.

Výsadba

Počas výsadby môžete použiť metódu hniezdenia so schémou 50x50. Ak chcete vysadiť papriky, musíte urobiť otvory vo vzdialenosti najmenej 30-45 cm. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť asi 50-60 cm. Hĺbka otvoru závisí od dĺžky koreňového systému rastliny. Sadenice by mali ísť do zeme až po koreňový krk.

Pred vysadením sadeníc musíte do každej jamky pridať lyžicu minerálnych hnojív. Potom sa sadenice opatrne odstránia z kvetináčov a umiestnia sa do zeme.

Všetky postele musia byť mulčované malou vrstvou rašeliny. Ak sú paprikové kríky pomerne vysoké, mali by byť priviazané k podperám.

Starostlivosť

Aby bola úroda dobrá, je potrebné starostlivo sa o ne starať.

Polievanie

Rastlina veľmi potrebuje vlhkosť počas plodenia a kvitnutia. Preto je nemožné, aby bola pôda v záhonoch suchá. V lete je potrebné papriky polievať každý deň.

Ak je vonku príliš teplo, budete musieť pôdu navlhčiť niekoľkokrát denne. Na zavlažovanie je lepšie použiť teplú vodu usadenú na slnku.

Vrchný obväz

Pestovanie papriky sa nedá uskutočniť bez kŕmenia. Podporuje rýchlu tvorbu plodov a pomáha vyrovnať sa s mnohými chorobami. Pôda je hnojená produktmi, ktoré obsahujú dusík. K tomu môžete použiť dusičnan draselný: 50 g liečiva sa zmieša s 10 litrami vody. Môžete tiež použiť zmesi obsahujúce fosfor, dusík, draselnú soľ a superfosfát.

Liečba

Pestovanie korenia by malo byť sprevádzané pravidelným ošetrením, ktoré ho pomôže chrániť pred rôznymi škodcami a chorobami. Proti plesňovým chorobám môžete bojovať pomocou fungicídnych prípravkov. Bordeauxská zmes, Bayleton alebo Oxyhom sú na to ideálne. Aby ste sa zbavili škodcov, môžete použiť akaricídne alebo insekticídne prípravky: Karate, Akarin, Kleschevit.

Záver

Pepper Ogonyok je pomerne nenáročná rastlina, ktorú môže začať pestovať každý. Ak ho chcete pestovať, musíte sa vopred oboznámiť so všetkými vlastnosťami jeho kultivácie.


Pozri si video: Ako dopestovať zeleninové priesady? (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Barrak

  Zistil som, že nemáte pravdu. budeme diskutovať.

 2. Errando

  Will you take a moment for me?

 3. Duston

  Mýliš sa. Napíšte mi do PM.

 4. Santon

  absolútne s tebou súhlasím. Niečo v tom je a myslím si, že je to veľmi dobrý nápad. úplne s tebou súhlasím.

 5. Chisholm

  Is there another option?Napíšte správu