Rada

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie čučoriedky, terapeutické použitie v tradičnej medicíne

Užitočné vlastnosti a kontraindikácie čučoriedky, terapeutické použitie v tradičnej medicíne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Barberry je malý ker, ktorého vetvy sú pokryté ostrými tŕňmi a červenými bobuľami. Plody barberry sú veľmi užitočné, pretože obsahujú vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú bojovať proti niektorým chorobám. Vďaka liečivým vlastnostiam barberry ho veľa ľudí používa v medicíne. Predtým sa však musíte podrobnejšie oboznámiť s hlavnými črtami tejto rastliny.

Zloženie čučoriedok

Vďaka zložkám z kompozície má rastlina množstvo liečivých vlastností. Užitočné zložky sa súčasne nachádzajú nielen v zrelých plodoch, ale aj v koreňoch, listoch a kôre. Bobule čučoriedky sú bohaté na vitamíny A, PP, C, B1 a B2. Okrem toho obsahujú nasledujúce stopové prvky:

 • esenciálne oleje;
 • organické kyseliny;
 • fruktóza;
 • karotén;
 • glukóza;
 • pektín;
 • alkaloidy.

Mnohí považujú listy čučoriedok za vynikajúce antiseptické a protizápalové činidlo. Obsahujú živicové zložky, kyseliny jablčné, ako aj vitamíny K a E. Mladé korene obsahujú tucet alkaloidov, čo umožňuje ich použitie v ľudovom liečiteľstve.

Čo sa používa v tradičnej medicíne

Pred použitím čučoriedky v ľudovom liečiteľstve sa musíte oboznámiť s vlastnosťami použitia každej z častí rastliny.

Bobule

Plody rastliny sa považujú za účinný prostriedok používaný na zlepšenie fungovania imunitného systému a zvýšenie chuti do jedla. Na odstránenie hypertenzie a chorôb obličiek sa používajú aj odvary z bobúľ.

Odborníci odporúčajú používať iba zrelé čučoriedky, pretože nezrelé bobule sú veľmi nebezpečné. Obsahujú veľa alkaloidov, kvôli ktorým sa objavujú príznaky intoxikácie. Preto pred prípravou vývarov sa musíte ubezpečiť, že plody sú úplne zrelé.

Listy

Listy čučoriedky majú množstvo užitočných vlastností, vďaka ktorým sa dajú použiť pri liečbe rôznych chorôb. Najčastejšie sa z nich pripravujú liečivé alkoholické odvary, ktoré pomáhajú zbaviť sa príznakov žltačky. Listy sa tiež používajú na elimináciu krvácania. Niektorí lekári pripravujú odvar z listov, ktoré eliminujú príznaky hypertenzie a gynekologických patológií.

Koreň

Oddenky z čučoriedok obsahujú veľa berberínu, ktorý je svojimi liečivými vlastnosťami veľmi podobný sírnej soli. Na čistenie obličiek sa používajú tinktúry a odvar, ktoré obsahujú koreň čučoriedky. Takéto lieky tiež stimulujú činnosť maternicových svalov, eliminujú príznaky arytmie a pomáhajú normalizovať vysoký krvný tlak. Okrem toho sa odvar z koreňov používa v boji proti onkologickým patológiám.

Pobočky

Roztoky sa pripravujú z kôry a vetvičiek barberry, z ktorých sa vytvárajú pleťové vody na oplachovanie. Pripravené výrobky sú protizápalové, čo pomáha eliminovať zápal hrdla a ďasien. Tiež sa z nich pripravujú tinktúry, ktoré pomáhajú bojovať proti príznakom bežného nachladnutia.

Kvetiny

Z kvetov sa vytvárajú odvarky, ktoré pomáhajú vyrovnať sa so srdcovými chorobami.

Najčastejšie sa takéto lieky používajú na normalizáciu krvného tlaku a zbavenie sa hypertenzie.

Aký to má vplyv na organizmus

Pred použitím čučoriedky na liečivé účely musíte pochopiť zvláštnosti jej účinku na telo.

Prospešné vlastnosti

Existuje niekoľko užitočných vlastností, s ktorými sa musíte oboznámiť pred použitím odvarov z čučoriedok.

Pôsobí ako prírodné antibiotikum

Dřišťál je považovaný za prírodné antibiotikum, ktoré sa dá použiť na prípravu liekov, ktoré pomáhajú liečiť choroby pečene a obličiek, ako aj eliminovať príznaky vysokého krvného tlaku.

Posilňuje imunitný systém

Tinktúry zrelých bobúľ bojujú nielen proti patogénnym mikroorganizmom, ale tiež zvyšujú obranu tela pred mnohými chorobami. Rastlina obsahuje látky, ktoré posilňujú tkanivá a chránia bunky pred prenikaním baktérií. Odborníci radia pravidelne užívať extrakt z čučoriedok, ktorý chráni pred chrípkou a horúčkou.

Zlepšuje videnie

Lieky pripravené na báze čučoriedky sa aktívne používajú na liečbu a prevenciu očných chorôb. Liečivý účinok sa dosahuje vďaka skutočnosti, že rastlina obsahuje berberín. Táto zložka sa pridáva do mnohých liekov na liečbu konjunktivitídy.

Liečba hnačky

Mnoho ľudí má otravu jedlom pri hnačkách. Niektorí liečitelia a lekári sa domnievajú, že odvar z čučoriedok pomáha eliminovať nepríjemné príznaky hnačky. Zrelé bobule majú sťahujúce vlastnosti, ktoré pomáhajú čistiť črevá od nebezpečných baktérií.

Zlepšuje prácu srdca

Všetci skúsení lekári hovoria o výhodách liekov z čučoriedok pri liečbe chorôb spojených so srdcovým svalom. Takéto lieky sú užitočné pre ľudí, ktorí trpia angínou pectoris a ischémiou. Pravidelné užívanie liekov tiež znižuje pravdepodobnosť mozgových príhod.

Na zvýšenie účinnosti liečby sa výrobky z čučoriedok používajú v spojení s procedúrami, ako je akupunktúra a jóga.

Eliminuje metabolický syndróm

Ľudia s metabolickým syndrómom si musia brať odvary z listov alebo kvetov rastliny. Na aktiváciu vylučovania tukov a na urýchlenie metabolických procesov v tele stačí vypiť 300 - 400 mililitrov bujónu každý deň.

Znižuje pravdepodobnosť cukrovky

Barberry sa považuje za účinný prostriedok na prevenciu a liečbu cukrovky. V bobuliach je prítomný berberín, ktorý po vstupe do krvi znižuje množstvo glukózy a normalizuje metabolizmus lipidov. Pri pravidelnom užívaní liekov z čučoriedok sa citlivosť na inzulín výrazne zvyšuje.

Podporuje činnosť gastrointestinálneho traktu

Odvar z bobúľ zlepšuje tráviaci systém a tiež pomáha zbaviť sa vredov na vnútorných orgánoch. Z listov a koreňov sa pripravujú liečivé odvary, ktoré čistia črevá od baktérií a červov. Pomáhajú tiež zbaviť sa príznakov otravy.

Poškodenie a kontraindikácie

Pred použitím akýchkoľvek výrobkov z čučoriedok by ste sa mali oboznámiť s kontraindikáciami. Nemôžu sa použiť na nasledujúce ochorenia:

 • zlyhanie obličiek;
 • tromboflebitída;
 • kŕčové žily;
 • krvácanie z maternice.

Liečivé recepty s čučoriedkou

Aby ste správne vytvorili opravné prostriedky, musíte sa oboznámiť s receptami na ich prípravu.

Infúzia pre pečeň

Tinktúry z čučoriedok pomáhajú normalizovať a zlepšovať funkciu pečene. Na prípravu liečivého vývaru musíte naliať 100 gramov sušených listov čučoriedky s vriacou vodou a nechať pôsobiť 45-55 minút. Potom sa tinktúra prefiltruje a naleje do nádoby. Pripravený vývar sa pije denne päťkrát, asi 25 dní.

Morse pre imunitu

Nie je žiadnym tajomstvom, že ovocie zvyšuje a zlepšuje fungovanie imunitného systému, a preto sa z nich pripravujú lieky na zvýšenie imunity. Pri vytváraní ovocného nápoja sa 50 gramov bobúľ naleje s vodou, varí sa a trvá niekoľko dní. Pripravený produkt sa pije každý deň pred jedlom po dobu 20 - 30 dní.

Čaj zo žalúdka

Na normalizáciu tráviaceho systému sa pripravuje špeciálny liečivý čaj. Pri jeho príprave pridajte do pol litra vody 150 gramov ovocia. Potom sa nádoba s vývarom umiestni na plynový sporák a varí sa pol hodiny, potom sa kvapalina prefiltruje cez sitko. Pripravený čaj sa pije denne na 50 - 60 mililitrov.

Odvar na srdce

Pri vytváraní odvaru na srdce sa 60-70 gramov bobúľ vloží do nádoby s 500-600 mililitrami vody a povarí sa na plynovom sporáku. Potom sa nádoba s kvapalinou trvá tri hodiny a prefiltruje sa. Bujón sa pije trikrát denne, 20 - 30 mililitrov.

Záver

Barberry je liečivá rastlina, ktorá sa často používa v modernej medicíne. Pred prípravou liekov z nej sa musíte oboznámiť so zložením čučoriedky, ako aj so základnými receptami na prípravu liekov z bobúľ, koreňov, listov alebo kôry rastlín.


Pozri si video: Pestovanie čučoriedok. Čučoriedka kanadská. Záhrada. (December 2022).