Rada

Opis chorôb čerešní, čo treba robiť na liečbu a opatrenia na ich boj

Opis chorôb čerešní, čo treba robiť na liečbu a opatrenia na ich boj


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dnes takmer na každom záhradnom pozemku ruských záhradníkov nájdete výsadbu čerešní. Vďaka všestrannosti plodov tohto stromu je tento plod nenahraditeľný, pretože bobule sa dajú jesť čerstvé, ktoré sa používajú ako surovina na výrobu kompótov, džemov a dezertov. Zároveň je možné s čerešňovou chorobou zrušiť všetko úsilie, preto je dôležité vedieť o prvých príznakoch infekcie rastlín.

Prečo sú čerešne choré

Ovocný strom môže byť v dôsledku choroby oslabený, schopnosť rodiť ovocie je výrazne znížená, a ak sa nelieči, môže rastlina uhynúť. Dôvodov na objavenie sa zdravotných problémov rastlín môže byť veľa, všetky sú však spojené s nesprávnou odrodou, starostlivosťou alebo zanedbaním preventívnych opatrení.

Nevhodné klimatické podmienky

Kľúčom k správnemu rastu čerešní a odrôd čerešní je správny výber odrody. V regiónoch s chladným podnebím stojí za to zvoliť si na výsadbu iba zimovzdorné odrody, inak by ste sa nemali spoliehať na mieru prežitia rastliny a dobrú návratnosť úrody. Pri výbere by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim charakteristikám kultúry:

 • schopnosť odolávať nízkym teplotám;
 • odolnosť proti stresu proti spätnému mrazu;
 • postoj k nadmernej vlhkosti alebo nadmerným zrážkam;
 • vlastnosť vlastnej plodnosti;
 • odolnosť voči chorobám.

Stojí za to uprednostniť zónové zóny, pretože sú prispôsobené na pestovanie v konkrétnych oblastiach. V moskovskom regióne sa pozorujú dobré ukazovatele rastu a plodnosti v nasledujúcich odrodách čerešní - Bulatnikovskaya, Shokoladnitsa, Antratsitovaya.

Nesprávna starostlivosť

Pre dobrý rast a výnos záhradnej plodiny je dôležité dodržiavať pravidlá starostlivosti. Nadmerná vlhkosť a nedostatok včasného rezu zvyšujú riziko chorôb. Rovnaké problémy spôsobuje nesprávne kŕmenie a nadmerné používanie hnojív do pôdy.

Čerešne je potrebné vysádzať na dobre osvetlené miesto s dostatkom svetla. Aj mierne zatienenie môže ovplyvniť rast rastlín. Stromy je možné sadiť na jar a na jeseň, je dôležité dodržiavať odporúčanú schému výsadby pre konkrétnu odrodu.

Nedostatočná vzdialenosť medzi dvoma stromami povedie k zahusteniu a zlému vetraniu, čo povedie k výraznému zvýšeniu rizika chorôb.

Nepriaznivé okolie s nosičmi infekcií

Pri výsadbe čerešní na pozemku je dôležité vziať do úvahy ich kompatibilitu s inými ovocnými stromami a kríkmi, pretože „nefunkčné“ okolie významne zvyšuje riziko ochorenia. Paradajky a paprika sú pre ňu považované za nebezpečné plodiny, pretože majú spoločných nepriateľov. Výsadby čerešní neumiestňujte vedľa brez, dubov a javorov.

Klasifikácia chorôb

Všetky existujúce popisy čerešňových chorôb možno priradiť k jednej z troch kategórií - plesňové, bakteriálne, vírusové. Každý z nich sa vyznačuje určitými príznakmi, ktoré možno ľahko identifikovať podľa vzhľadu bobúľ, listových dosiek a výhonkov. Niektoré z nich môžu viesť k strate listov a odumretiu stromu.

Plesňové

Porážka rastlín plesňovým ochorením môže zničiť od 50 do 60% plodiny. Ich klasifikácia je pomerne rozsiahla, najčastejšie sú čerešne vystavené chrastavitosti, kokcykóze a hrdzi. Anomálie môžu pôsobiť na ovocie a ovplyvňovať vzhľad listových dosiek, v niektorých prípadoch praskajú vrstvy dreva. Spóry húb prežívajú zimu v opadanom lístí a mumifikovanom ovocí. V tejto súvislosti zahŕňajú preventívne opatrenia ich spálenie a postrekovanie rastliny špeciálnymi prípravkami.

Bakteriálne

Bakteriálne choroby sa vyvíjajú, keď sú čerešne infikované jednobunkovými mikroorganizmami poškodením výhonkov a zelenej hmoty. Napadnuté rastliny sú často pokryté bielym povlakom, hnilobou alebo efektom popálenia. Niektoré druhy baktérií sú schopné pokojne tolerovať teploty až do +25 C a prežiť mínusové teploty.

Môžu sa prepravovať prírodnými zrážkami, vetrom, ľuďmi a záhradným náradím. Baktérie sú často spoločníkmi vošiek a kliešťov. Hlavným nástrojom na prevenciu chorôb je dodržiavanie rastúcich pravidiel a včasná aplikácia insekticídov na ničenie škodcov.

Vírusová

Vírusové choroby sú spojené s infekciou rastlín mikroorganizmami bez bunkovej štruktúry, ktoré sa šíria saním škodcov. Keď sa vírusy dostanú do tkanív čerešní, začnú parazitovať, čo vedie k oslabeniu výhonkov, inhibícii vývoja a zníženiu výťažku.

Riziko nárastu infekcie vírusovými chorobami sa zvyšuje počas prírodných katastrof, v dôsledku ktorých sa na čerešni objavujú škody a tá začína vysychať.

Bežné choroby a metódy ich riešenia

Dnes existuje veľké množstvo chorôb čerešní, ale každú možno identifikovať podľa vonkajších zmien v čerešni. Zoznam požadovaných opatrení závisí od povahy a príčiny infekcie.

Kokcomykóza

Huba infikuje listy, v ktorých sa na ich povrchu tvoria červenkasté bodky. Postupom času sa začnú rozširovať a obsadzovať celú oblasť, nakoniec sa spoja. Pri výraznej úrovni vlhkosti je možné spozorovať ružový kvet na zadnej strane listu. Ovplyvnené oblasti odumierajú a odpadávajú, listy praskajú a objavujú sa na nich stopy po tržných ranách.

Dôsledkom kokcykózy je pokles výnosu a pri absencii opatrení smrť rastliny. Na ošetrenie sa používa postrek 4% roztokom Bordeauxovej kvapaliny a mechanické odstránenie lézií. Existujú odrody čerešní, ktoré sú odolné proti plesňovým chorobám - Shokoladnitsa, Minx, Novella.

Monilióza

Choroby plesňovej povahy sa často nazývajú aj sivá hniloba alebo moniliálne popáleniny. Infekcia nastáva poškodením kôrovej vrstvy a vyvíja sa v čase tvorby kvetenstva. Na stopkách a spodnej ploche listových platničiek sa objavujú belavé pustuly. Postupom času sa objavia hnedé škvrny, ktoré sa šíria po celom povrchu listov. Plody sú pokryté žltými vankúšmi a začína ich hromadný pokles.

Liečba spočíva v odstránení poškodených plodov, výhonkov a ich spálení. Vykonáva sa postrek fungicídmi, v niektorých prípadoch bude potrebné opakovanie. Je možné zvoliť jednu z nasledujúcich odrôd - "Azocene", "Topsin", "Horus".

Clasterosporium choroba

Zbaviť sa clasterosporia na čerešniach je dosť ťažké, pretože huba ovplyvňuje všetky časti rastliny. Na listoch sa objavujú škvrny, ktoré majú hnedú farbu s červenkastým okrajom. Lézie vypadávajú a vytvárajú medzery, takže sa choroba často nazýva perforovaná škvrna.

Strom je pokrytý škvrnami, na ktorých mieste sa uvoľňuje guma. Púčiky získajú lesklý lesk a sčernejú. Boj proti plesniam zahŕňa prerezávanie a pálenie postihnutých oblastí. Nastriekanie 3% kvapaliny Bordeaux, zničenie padlých listov a plodov pomôže zachrániť čerešne.

Anthracnose

Toto ochorenie patrí k druhu plesní. Na plodoch sa objavujú bledé bodky, ktoré sa rozširujú a majú formu ružovkastých hrčiek. Pri nedostatočnej vlhkosti čerešne vyschnú, sčernejú a začnú opadávať. Na ošetrenie sa vykonáva postrek fungicídmi, napríklad "Poliram". Prvé ošetrenie sa robí pred a po odkvitnutí, druhé sa opakuje po 15 dňoch.

Hrdza

S touto chorobou sú postihnuté čerešňové listy, na nich sa objavujú žlté škvrny. Postupom času sa zväčšujú, postihnutá oblasť napučiava a získava tmavý práškový povlak. Listy sa začnú vlniť a rastlina slabne, môže sa znížiť mrazuvzdornosť alebo kvalita plodov. Ak neprijmete opatrenia včas, potom začne čerešňa vysychať. Na účely boja proti infekcii sa vykonáva postrek kvapalinou Bordeaux a zvyšky rastlín sa včas spália.

Chrastavitosť

Ochorenie hubového pôvodu ovplyvňuje listy a bobule čerešní, na ktorých sa objavujú čierne zamatové škvrny. Oblasť poškodenia je ohraničená žltým pruhom. Spočiatku sa anomália objavuje na listoch, ale časom sa na plody rozšíria tmavé útvary, ktoré začnú praskať a ich vývoj sa zastaví. Na boj proti chrastavitosti použite 1% roztok kvapaliny Bordeaux nastriekaním čerešne pred kvitnutím, po a mesiac pred zberom.

Gommoz

Charakteristickým znakom gummózy je vzhľad sekrécie ďasien. Častou príčinou živicových útvarov je poškodenie výhonkov, spálenie rastliny alebo jej neschopnosť tolerovať mráz. V niektorých prípadoch vedie infekcia hubovými mikroorganizmami k ochoreniu.

Liečba spočíva v odstránení poškodených častí rastliny, ktoré sa potom spália. Miesta rezov sú pokryté záhradným lakom, ktorý bol predtým ošetrený 1% roztokom síranu meďnatého. Dobrým preventívnym opatrením je mimosezónne bielenie čerešňových kmeňov.

Preventívne opatrenia

Aj tie najčistejšie odrody čerešní neodolajú bez preventívnej údržby, ak dôjde k porušeniu pravidiel starostlivosti a pestovania a skôr či neskôr dôjde k infekcii. V prípade mechanického poškodenia, poranenia mrazom alebo spálením od slnka sa zvyšuje riziko vzniku problémov, takže je potrebné vylúčiť vplyv týchto faktorov. Hlodavce sú často pôvodcom chorôb ovocných stromov, ktoré poškodzujú koreňový systém čerešní a vedú k jeho oslabeniu, preto by sa mala sledovať ich prítomnosť v záhrade.

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • včasné prerezávanie, odstránenie starých, poškodených a zhnitých konárov;
 • ošetrenie rán a prasklín záhradným ihriskom;
 • ochrana pred škodcami a hlodavcami;
 • jarné bielenie kmeňov.

Hnojenie pomôže posilniť imunitu čerešne. Takéto práce sa určite vykonávajú na jeseň, pričom sa vypočítava miera spotreby v závislosti od odporúčaní výrobcu. 1 m2 vniesť do pôdy:

 • hnoj - 5 kg;
 • roztok chloridu draselného - 150 g na 10 litrov vody;
 • roztok superfosfátu - 300 g na 10 litrov vody.

Aby sa zabránilo výskytu chorôb, stromy sa postriekajú fungicídmi. Práce sa vykonávajú trikrát ročne. Prvý postup sa vykonáva pred zlomením púčikov, druhý po odkvitnutí, tretí na konci záhradníckej sezóny mesiac pred zberom bobúľ.


Pozri si video: Štepenie čerešní (Smieť 2022).