Rada

Dôvody, prečo zemiaky v záhrade rastú zle a čo robiť

Dôvody, prečo zemiaky v záhrade rastú zle a čo robiťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odborníci identifikujú niekoľko dôvodov, prečo môžu zemiaky zle rásť a čo s tým robiť, ponúkajú spôsoby riešenia problémov. Nepriaznivými faktormi môžu byť poveternostné podmienky, nesprávne vybraná odroda a nevhodné zloženie pôdy. Pestovatelia zeleniny pri starostlivosti o zeleninovú plodinu často robia chyby. Ak chcete napraviť situáciu, musíte včas určiť príčinu a začať boj o jej odstránenie.

Príčiny

Existuje niekoľko dôvodov, prečo zemiaky po výsadbe nerastú, a preto, ak viete vopred o nepriaznivých faktoroch, môžete zabrániť vzniku problémov:

 • Odrody zemiakov sú rozdelené do troch veľkých skupín podľa obdobia dozrievania koreňových plodín: skoré, stredné a neskoré. Agronómovia odporúčajú vysádzať odrody rôznych časových skupín.
 • Neskoré a neskoré odrody zemiakov sa nesmú sadiť súčasne.
 • Nekvalitný sadivový materiál.
 • Nedodržanie striedania plodín, nedostatok včasného hnojenia, nesprávne upravený pozemok.
 • Príliš hlboká výsadba spôsobí, že sa sadenice vôbec nevynoria. Hĺbka výsevu cca 8 cm.

Dôležitú úlohu zohrávajú poveternostné podmienky. Silné dažde, návrat mrazu, nízka teplota vzduchu alebo naopak horúce dni tiež spôsobujú zlý vývoj rastlín. Choroby a škodcovia významne zhoršujú kvalitu a množstvo plodiny.

Odrody

Aby koreňové plodiny rástli veľké a s vysokou chuťou, musíte zvoliť správnu odrodu. Musíte brať do úvahy podnebie, zloženie pôdy, účel plodiny.

Načasovaním dozrievania plodiny sú:

 • super skoré odrody, ktoré vám umožnia zber po 40–45 dňoch, takže môžete získať dve úrody za sezónu;
 • na začiatku zemiakov sú hranice dozrievania plodov rovné 50-60 dňom;
 • stredne skorá skupina zeleninových plodín začína dozrievať po 80 dňoch;
 • koreňové plodiny stredne neskorých odrôd po výsadbe dozrievajú za 95-100 dní;
 • neskoré zemiaky je možné zberať za 110–120 dní.

V závislosti od odrody zemiakov môže byť dužina biela, žltá, fialová, červená. Tvar zemiakov je okrúhly, podlhovastý, valcovitý. Okrem týchto ukazovateľov sa pozornosť venuje hlavným vlastnostiam odrody: úroda, odolnosť proti chladu a suchu, odolnosť voči chorobám a škodcom.

Žiadna vhodná odroda

Medzi veľkým počtom odrôd existuje vhodná odroda, ktorá sa prispôsobuje klimatickým vlastnostiam, zloženiu pôdy, individuálnym preferenciám.

Pre niekoho je výdatnosť mimoriadne dôležitá, pre iného je nevyhnutné, aby zemiaky počas varenia uvarili. Nájdete odrody, ktoré sa budú skvele cítiť v piesočnatých a hlinitých pôdach, dobre znášajú sucho aj chlad.

Odborníci na zeleninu odporúčajú vysádzať rôzne odrody zemiakov, ktoré vám určite umožnia zozbierať dobrú úrodu okopanín.

Nekvalitné semená na výsadbu

Sadivový materiál je vybraný a starostlivo preskúmaný. Vhodné na výsadbu stredne veľkých zemiakov (hmotnosť 80 g), bez poškodenia, fľakov a hniloby. Poškodené semená by sa nemali nechať na reprodukciu, inak by došlo k zlému klíčeniu, nízkemu výnosu a vysokému riziku vzniku chorôb.

Vybraný sadivový materiál je uložený v samostatnej nádobe. Izba by mala byť chladná, asi +2 stupne.

Hľuzy zo všetkých druhov zemiakov sa pred výsadbou dezinfikujú. Na tento účel sa semená umiestnia na 30 minút do slabého roztoku manganistanu draselného; do kompozície sa môže pridať síran meďnatý.

Bez klíčenia sa sadenice objavia pomaly, úroda bude nízka. Najbežnejšou metódou klíčenia je ľahké klíčenie. Sadivový materiál je distribuovaný na povrchu v jednej vrstve, izbová teplota by mala byť +8 stupňov. V tomto stave sa nechajú stáť, kým sa neobjavia klíčky dlhé 1 cm. Zemiaky sa pravidelne obracajú.

Výsadba viacerých odrôd súčasne

Stáva sa, že odroda je vybraná v súlade s klimatickými podmienkami, dodržiavajú sa pravidlá výsadby, ale zelenina nerastie. Dôvodom môže byť to, že všetky odrody boli vysadené v ten istý deň. Nie je to správne.

Zemiaky so skorým dozrievaním sa sadia na jar skôr ako ostatní, pretože sa neboja chladu. Odrody s priemernými hranicami dozrievania plodov sa začnú vysádzať, keď sa teplota vzduchu zahreje na +13 stupňov. Neskoré odrody sa vysádzajú naposledy, keď teplota dosiahne +21 stupňov.

Spôsob výsadby rôznych zemiakových semien by mohol vyzerať takto. Na pripravenom pozemku sa vytvárajú brázdy, v ktorých sa zasa sadia skoré odrody, potom stredne skoré a neskoré.

Pristátie

Jedným z hlavných dôvodov, prečo zemiaky nerastú v záhrade, je slabá pôda. Zelenina sa najlepšie vyvíja v ľahkej, úrodnej, dobre prevzdušnenej pôde.

Zem s vysokou kyslosťou je kategoricky nevhodná. Nie je vhodné zvoliť oblasť, kde podzemná voda prechádza príliš blízko k povrchu. Hľuzy budú tvoriť malé s nízkou chutnosťou.

Pred výsadbou zemiakov je pôda pripravená vopred. Od jesene sa miesto vykopáva do hĺbky 30 cm a aplikujú sa hnojivá. Najlepšie sa hodí zhnitý hnoj a humus, superfosfát a dusičnan draselný. Ak je pôda kyslá, pridajte dolomitovú múku alebo drevný popol.

Nedostatok striedania plodín

Pôda každý rok dáva rastlinám veľa výživných látok a v dôsledku toho sa vyčerpáva, preto sa neodporúča niekoľko rokov po sebe sadiť zemiaky na to isté miesto. V pôde sa navyše hromadia baktérie a škodcovia.

Najlepšími susedmi pre zemiaky sú kukurica, šťavel a cibuľa. Dobrými predchodcami sú kapusta, uhorka, červená repa, raž. Zemiaky sa po plodinách, ako sú slnečnica, baklažán a paradajky, vyvíjajú zle.

Vyčerpaná pôda

Počas 3-4 rokov neustáleho pestovania zemiakov na tej istej ploche je pôda vyčerpaná, preto je potrebné hnojenie.

Na jeseň sa zavádza humus, superfosfát, síran draselný. Ak je pôda kyslá, vykoná sa vápnenie. Je užitočné prihnojovať každú pôdu popolom z dreva. Obsahuje veľa stopových prvkov (fosfor, draslík, vápnik). 10 štvorcových m vyžaduje 8 kg popola z dreva.

Počas jarnej orby pôdy sa odporúča pridávať superfosfát, kompost, nálev do hnoja, komponenty zapúšťať do hĺbky 12 cm. Čerstvý hnoj sa nesmie dávať. Znižuje chutnosť zemiakov, plody sú vodnaté. Okrem toho sa zvyšuje riziko vzniku plesňových chorôb.

Dusíkaté hnojivá sa odporúčajú aplikovať pri jarnej príprave pôdy na výsadbu, ako aj pred prvým nakopením zemiakov.

Počas celého vegetačného obdobia je užitočné vykonávať kŕmenie koreňmi a listami. Hlavnými zložkami riešení môžu byť trus hydiny, kravský hnoj, močovina, trávy.

Hlboké pristátie

Ak sú zemiaky vysadené príliš hlboko, sadenice sa objavia pomaly a neskôr ako zvyčajne. Je to spôsobené zlým prísunom tepla a kyslíka z povrchu Zeme. Zároveň budú klíčky slabé, úroda klesá.

Zemiaky môžete sadiť do jamy s hĺbkou 5 až 11 cm Čím ľahšia je pôda, tým hlbšia je hĺbka sejby. Optimálna hĺbka otvoru sa považuje za 8 cm, zároveň je užitočné pôdu oplodniť. Počas výsadby sa do každej jamky položí zmes humusu, dreveného popola a superfosfátu.

Nevhodný spôsob pristátia

Existuje veľa spôsobov, ako sadiť zemiaky. Pri výbere je potrebné v prvom rade vziať do úvahy zloženie pôdy. Najpopulárnejšia metóda výsadby sa považuje za hladkú metódu. Vo vopred pripravených brázdách sa robia výklenky, do ktorých sa ukladá sadivový materiál a ktorý sa zasypáva zemou.

Ďalšie známe spôsoby výsadby zeleninových plodín sú nasledujúce.

 • Ak je pôda ľahká, piesková je možnosť priekopy. Vykopajte zákopy s hĺbkou 13 cm na vzdialenosť 73 cm.Od jesene sa do pripravených zákopov ukladá zhnitý hnoj, piliny alebo slama. Počas zimy sa pôdu rozložia a zahrejú. Na jar sa zemiaky kladú do zákopov v intervaloch 40 cm. S touto metódou sa výsadba môže uskutočniť o dva týždne skôr.
 • Ak je pôda ťažká a vlhká, ideálny je spôsob výsadby hrebeňov. Výška násypu môže byť viac ako 15 cm.

Počas celého vegetačného obdobia sa odporúča polievať trikrát: dva týždne po výsadbe, počas kvitnutia a tri týždne pred zberom. Hojenie a vytrhávanie buriny sú dôležité body v starostlivosti o plodiny. Hĺbenie sa vykonáva bezprostredne po výskyte prvých výhonkov a druhýkrát pred začiatkom kvitnutia.

Rast

V zemiakoch je zvykom rozlišovať päť období rastu:

 1. Klíčenie hľúz a vznik prvých výhonkov.
 2. Vzhľad zelenej stonky s prvými listami.
 3. Tvorba púčikov a začiatok obdobia kvitnutia.
 4. Aktívne kvitnutie a zastavenie rastu vrcholov.
 5. Sušenie vrcholov a konečná tvorba okopanín.

Rast zemiakov sa môže zastaviť v ktorejkoľvek z týchto fáz. Dôvodom je nesprávna starostlivosť, návrat mrazu, daždivé alebo suché počasie, invázia škodcov, infekcia infekciami.

Koľko zemiakov rastie

Prvé mladé sadenice sa za teplého počasia začínajú objavovať za 23 dní. Ak počasie zostane dlho na + 20 stupňoch, potom sa prvé výhonky objavia už 16. deň. Doba klíčenia sa oneskorí kvôli chladnému počasiu.

Musíte sadiť zemiaky do teplej pôdy (+10 stupňov) a plytkej, do vrchnej vrstvy pôdy, najlepšie je najskôr klíčiť sadivový materiál.

Sadenice sa môžu pri výbere odrôd zemiakov s rôznymi obdobiami dozrievania javiť nerovnomerne kvôli rôznej hĺbke siatia, rôznej veľkosti hľúz.

Podnebie a dátumy vykládky

Čas výsadby zemiakov je určený niektorými kritériami: teplotou vzduchu, úrovňou pôdnej vlhkosti (príliš vlhká pôda vedie k rozpadu sadivového materiálu a nie klíčeniu), vybraná odroda.

Niekedy sa zemiakové kríky nevyvíjajú kvôli nedodržaniu termínov výsadby. Najčastejšie sa výsadbové práce začínajú začiatkom mája, je však lepšie riadiť sa poveternostnými podmienkami.

Pôda by sa mala zahriať na 8 - 10 stupňov do hĺbky 10 cm, do tejto doby je riziko návratu mrazu minimálne. V regiónoch s rôznymi klimatickými podmienkami sa pôda zahrieva v rôznom čase.

Prečo zemiaky prestali rásť?

Rast hľúz a mletej časti zeleninovej plodiny sa môže zastaviť v dôsledku nepriaznivého počasia, zlej starostlivosti, nedostatku výživových zložiek, ako aj v dôsledku napadnutia škodcami. Zemiaky prestávajú rásť v horúcom počasí, pri absencii pravidelného zavlažovania.

Čo ak zemiaky neprídu?

Ak sa zemiakové výhonky neobjavia do odhadovaného vypočítaného dátumu, musia sa prijať opatrenia:

 • Najdôležitejšie je skontrolovať, či zemiaky nie sú zasadené príliš hlboko. Stačí hrabať v pár hľuzách a vidieť. Ak je to tak, klíčenie bude trvať 7-10 dní.
 • Ak je teplé a suché počasie, potom zalievanie pomôže urýchliť klíčenie semien.
 • Horšie je, ak sa klíčky neobjavili v dôsledku tlejúcich hľúz alebo ich poškodenia škodcami. V takom prípade je všetok sadivový materiál vykopaný a spálený, pozemok musí byť ošetrený fungicídmi.

V infikovanej oblasti je lepšie vysadiť inú plodinu, ktorá je imúnna voči chorobám zemiakov. V inej oblasti môžete sadiť skoré odrody zemiakov a mať čas nazbierať bohatú úrodu.

Žatva

Pestovanie zemiakov nie je ťažké, ale niektoré nepriaznivé podmienky môžu znížiť úrodu:

 • príliš chladné alebo horúce počasie;
 • hustá výsadba;
 • nedostatok vlhkosti, najmä počas kvitnutia;
 • nedostatok vzduchu v pôde;
 • prebytok alebo nedostatok výživových zložiek;
 • nedostatok svetla.

Výťažok sa môže znížiť a hľuzy strácajú chuť a vzhľad alebo nie sú úplne sformované.

Drobné ovocie

Môže sa vytvoriť malá plodina zemiakov v dôsledku mnohých nepriaznivých faktorov:

 • Častou príčinou je plesňové ochorenie - neskorá pleseň. Keď sú kríky poškodené, hľuzy nehnijú, ale iba zastavia svoj rast.
 • Prebytok dusíka vedie k aktívnemu vývoju zelenej hmoty. Všetky zložky výživy stúpajú, okopaniny sa vyvíjajú zle.
 • Vysoká teplota vzduchu. Ak teplo prišlo v období aktívneho rastu okopanín, potom sa ich rast zastaví. Aj keď teplota čoskoro klesne, hľuzy budú malé.
 • Nedostatok vlahy spôsobuje aj malú úrodu.

Pravidelná zálievka v horúcom počasí, dodržiavanie dávkovania pri aplikácii hnojív, preventívne ošetrenie proti chorobám a škodcom pomôže zhromaždiť veľkú a chutnú úrodu.

Zhnité ovocie

Zemiaková plodina môže hniť. Dôvodom je vlhké, daždivé počasie, príliš husto vysadené kry, plesňové alebo bakteriálne infekcie.

Ak sa medzi zelenými kríkmi zemiakov objavia suché a žlté vrcholy, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyvíja nejaký druh choroby. Príčinou hniloby zemiakov môžu byť: neskorá pleseň, fusárium, čierna noha, hniloba krúžkov. Choré kríky sú vykopané a spálené.

Ďalším dôvodom hniloby hľúz počas rastu je prebytok dusíka v pôde. Vo vnútri hľúz sa vytvárajú prázdne miesta a buničina začína hniť. Budúci rok musíte znížiť aplikáciu dusíka a zvýšiť draslík.

Malý vaječník a ovocie

Vplyvom horúceho počasia a suchého vzduchu sa tvorí málo vaječníkov a plodov. V tomto prípade vaječníky spadnú. Kríky vyzerajú letargicky, vychudnuto, hľúz je málo a sú malé. V takom prípade musíte oblasť zaliať vodou a ošetriť ju zirkónom.

Ak je stonka rovnomerná, listy sú zelené, celý krík vyzerá zdravo, ale nie sú tam žiadne vaječníky, potom to neovplyvní kvalitu a množstvo plodiny. Musíte tiež vedieť, že nie všetky odrody sú schopné kvitnúť.

Choroby a škodcovia

Choroby a škodcovia môžu výrazne zhoršiť stav kríkov a znížiť výnosy. Zelenina sa spomalí a prestane sa rozvíjať. Ochorenie môžu vyprovokovať vírusy, baktérie a plesne, ktoré prenikajú do rastliny listami, koreňmi, poškodením.

Plesňové choroby zemiakov

Spóry plesňových infekcií sa šíria vetrom, hmyzom a vodou. Za priaznivých podmienok pre ne (chladné počasie a vysoká vlhkosť) sa huby začnú aktívne množiť a rozšíria sa na veľké plochy.

Vírusové choroby zemiakov

Najbežnejším vírusovým ochorením je mozaika, ktorá má tri odrody. Dôvodom je zníženie imunity rastlín v dôsledku nesprávneho napájania, nedostatku výživných látok v pôde, poškodenia kríkov škodcami.

Listy rastliny sa vlnia, menia farbu, objavujú sa svetlohnedé škvrny. V priebehu času sa stonka poškodí a listy úplne žltnú, sú suché a začnú opadávať.

Zemiakové bakteriálne choroby

Počas vegetačného obdobia sa môže objaviť bakteriálna infekcia. Najbežnejším zdrojom infekcie je osivo. Obzvlášť nebezpečná je hniloba, ktorá ovplyvňuje hľuzy a stávajú sa nevhodnými na jedlo.

Zemiaková neskorá pleseň

Prvým znakom neskorej plesne je výskyt hnedých škvŕn na hornej časti listov. Vnútorná polovica listovej dosky je pokrytá bielym kvetom.Ak nezačnete liečbu, potom za mesiac budú všetky výsadby zemiakov infikované touto chorobou. Listy zhnednú, postihnuté sú aj hľuzy. Vrchné diely sa časom stenčujú, hnijú, vädnú a vysychajú. Mesiac, každý týždeň sa odporúča spracovať kríky kvapalinou Bordeaux.

Suchá hniloba zemiakov

Suchá hniloba alebo fusarium je plesňové ochorenie, ktoré počas rastu ovplyvňuje suchozemskú časť rastliny. Na hľuzách sa vyvíja najčastejšie pri skladovaní. Šírenie sa začína v suchom, horúcom počasí.

Pri fusáriu menia listy farbu. Ich okraje sa sfarbia do hnedofialova a vrch sa začne zosvetľovať. Postupne listy vädnú, stonka tmavne, na plodoch sa objavujú hnedé škvrny, pokryté bielosivým kvetom.

Čierne zemiakové stehno

Čierne stehno môže pokaziť celú úrodu zemiakov. Stonka a korene začínajú hniť, listy sa vlnia, stávajú sa tuhými. Hľuzy zmäknú a majú nepríjemný zápach. Hniloba sa môže vyvinúť tak z vnútornej strany plodu, ako aj z vonkajšej strany. Preventívnym opatrením je ošetrenie osiva špeciálnymi prípravkami.

Krúžková hniloba zemiakov

Ring rot je častá bakteriálna infekcia. Je problematické všimnúť si chorobu v počiatočnom štádiu. Keď začnú listy a vrcholce chradnúť, rastlina je už infikovaná zvnútra.

V žilách listov sa šťava stáva žltohnedou, čo naznačuje proces rozpadu. Hnilobné krúžky a škvrny sú pri rezaní viditeľné nielen na povrchu hľúz, ale aj vo vnútri. Poškodená časť zemiakov sa naplní olejovitou tekutinou, ktorá časom zhnedne.

Medvedka

Dospelý hmyz (do dĺžky 6 cm) a larvy medveďa spôsobujú značné škody na zeleninových hriadkach. Poškodzujú korene a stonku kríkov zemiakov, hrýzú cez korene. V boji proti medveďovi používajú ľudové metódy a chemikálie (Prestige, Aktara, Masterpiece).

Chrobák Colorado

Colorado zemiakový chrobák sa živí listami plodov nočnej kôry, ale zo všetkého najradšej má zemiaky. Žerie listové stopky, ale nedotýka sa kvetov, stoniek ani koreňov. Ak nepodniknete žiadne kroky, rastlina sa prestane rozvíjať a hľuzy budú malé.

Z chrobáka zemiakového v Colorade používajú také prostriedky ako Confidor, Regent, Commander. Nemali by ste pripúšťať výskyt buriny, je bezpodmienečne nutné sledovať striedanie plodín, je dôležité včas vysadiť sadivový materiál a po zbere odstrániť všetky zvyšky rastlín z miesta.


Pozri si video: Ako som uzdravil žalúdok. Helicobacter pylori (August 2022).