Rada

Opis odrody hrozna Taezhny, pravidlá výsadby a starostlivosti

Opis odrody hrozna Taezhny, pravidlá výsadby a starostlivosti


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hrozno Taezhny má veľa výhod. Táto rastlina sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti chorobám a škodcom. Ľahko toleruje silný pokles teploty a dozrieva v chladnom severnom podnebí. Vďaka týmto vlastnostiam bola plodina veľmi obľúbená u mnohých poľnohospodárov. Aby ste dosiahli úspech pri jeho pestovaní, stojí za to zvážiť niektoré nuansy.

Trochu histórie

O pôvode tejto kultúry je veľmi málo informácií. Neexistujú žiadne informácie o tom, ktorý vedec choval túto jedinečnú rastlinu. Je známe, že spočiatku sa hrozno tajgy pestovalo v južných oblastiach krajiny.

Postupne sa však začal rozširovať do severných oblastí a v dôsledku toho sa zakorenil v tajgských lesoch. Kultúra sa stala tak mrazuvzdornou, že bez problémov odolá aj sibírskym mrazom.

Opis a vlastnosti hrozna

Pred vysadením plodiny na záhrade by ste sa mali oboznámiť s jej kľúčovými vlastnosťami.

Kríky

Táto odroda sa vyznačuje vysokými kríkmi, ktoré sa líšia rastom viniča 5-7 metrov ročne. Každý výhonok má 3 zväzky. Pri primeranej starostlivosti a správnom reze bude možné ročne získať až 100 kilogramov hrozna.

Trsy

Táto rastlina sa vyznačuje malými kefami. Ich hmotnosť nepresahuje 200-400 gramov. Plody majú guľatý tvar a hmotnosť 4 gramy.

Bobule majú príjemnú kyslú chuť.

Výťažok

Výnosové parametre sú dosť vysoké. Pri prísnej implementácii agrotechnických opatrení je možné z kríkov získať až 100 kilogramov bobúľ. Takéto ukazovatele je možné dosiahnuť 7-8 rokov po výsadbe.

Obdobie dozrievania

Hrozno tejto odrody sa vyznačuje veľmi skorým obdobím dozrievania. To vám umožní zasadiť plodinu aj v regiónoch s nepriaznivými klimatickými podmienkami. V priemere od začiatku vegetačného obdobia do zberu uplynie 90 - 95 dní. V oblastiach s miernym podnebím bude možné prvé ovocie získať už koncom leta.

Zimná odolnosť

Bobule môžu byť na kríkoch až do samého mrazu. Nebudú hniť ani za jesenných dažďov. Táto odroda sa považuje za veľmi odolnú voči poklesu teploty. Je schopný odolávať indikátorom až do -32 stupňov.

Hlavné pozitívne a negatívne aspekty

Táto odroda je veľmi obľúbená u záhradníkov, ktorí žijú v stredných a severných oblastiach Ruska. Má veľa výhod:

 • vynikajúca mrazuvzdornosť;
 • rýchly vývoj kríka;
 • parametre vysokého výťažku;
 • dostupné metódy chovu;
 • muškátové oriešky v chuti ovocia;
 • skoré dozrievanie;
 • odolnosť voči plesniam a iným typom infekcií.

Nespornou výhodou kultúry je považovaná za nenáročnosť na podmienky zadržania. Rastlinu je možné vysádzať do oblastí s rôznym podnebím. Je povolené ho vysádzať takmer do každej pôdy.

Odroda Taezhny nemá žiadne vážne nevýhody. Skúsení záhradníci zároveň poznamenávajú, že má obvyklú chuť. Preto sa na spracovanie častejšie používa hrozno. Mnoho ľudí ho však konzumuje čerstvé, aby doplnilo nedostatok vitamínov.

Kultivácia kultúry

Aby ste dosiahli úspech v pestovaní plodín a fenomenálne výnosy, musíte venovať pozornosť sadivovým prácam.

Dátumy pristátia

Na jar sa odporúča zasadiť plodinu do zeme. Výsadba na jeseň je prípustná iba v oblastiach s teplými zimami.

Výber sedadla

Stojí za to vysadiť krík na južnej strane miesta, ktorý sa dobre zahreje. Je dôležité, aby rastlina nebola ovplyvnená prievanom. Počas výsadbových prác by mali byť v blízkosti kríkov umiestnené priečky alebo stĺpy. Zaistí sa tým normálny vývoj a dobré rozvetvenie kultúry.

Príprava sadeníc

Pri kúpe sadenice by ste mali starostlivo preštudovať jej stav. Je dôležité, aby závod spĺňal nasledujúce kritériá:

 1. Malo výkonný koreňový systém s mnohými fragmentmi podobnými vlákna.
 2. Na úsekoch mala svetlohnedý odtieň koreňov.
 3. Malo to vyvážený pomer zhora nadol. To znamená, že koreňový systém sa musí zhodovať s veľkosťou nadzemnej časti rastliny.
 4. Vyznačoval sa hladkými plechovými doskami. Nemali by byť deformované alebo mať žlté tipy.

Pred vysadením kríka na otvorenom teréne sa odporúča namočiť ho do vody alebo použiť stimulátor rastu.

Príprava a výsadba miesta

Na zasadenie tejto rastliny budete potrebovať priehlbinu 100 x 100 centimetrov. Stojí za to pridať do jamy 20 centimetrov piesku alebo drveného kameňa, 12 centimetrov kompozície na báze pilín a drvenej tehly. Potom stojí za to použiť vyhrievanú pôdu z výklenku. Odporúča sa miešať s humusom a popolom z dreva. Do kompozície môžete pridať pohár ovsa.

Na jeden deň sa odporúča zakryť depresiu čiernym filmom. To pomáha zahriať pôdu. 2 hodiny pred výsadbou by sa mala sadenica vyniesť na ulicu, aby sa prispôsobila podnebiu.

Potom urobte do otvoru 40 cm priehlbinu a sadenicu umiestnite do stredu. Vyrovnajte koreňový systém a rastlinu posypte zeminou. Dajte na podložku a zalejte teplou vodou. Na záver kruh kmeňa stromu mulčujte popadaným lístím alebo pilinami.

Odroda

Aby sa hrozno tejto odrody vyznačovalo vysokými výnosmi a rýchlym rastom, je potrebné mu venovať primeranú starostlivosť.

Polievanie

Prvý rok po výsadbe sa odporúča semenáčik polievať každý druhý deň. Ak je podnebie dostatočne vlhké, množstvo zálievky sa zníži na 1 krát za týždeň. V druhom roku je rastlina zalievaná v horúcom počasí raz týždenne.

Ak sa pozorujú zrážky, nie je potrebné pôdu navlhčovať.

Hnojivá

Odporúča sa plodinu kŕmiť dvakrát ročne. Na jeseň stojí za to pridať organické zlúčeniny. K tomu sú vhodné vtáčí trus, humus, kompost. Na jar sa odporúča používať minerály. Za týmto účelom môžete na 10 litrov vody vziať 20 gramov superfosfátu, 10 gramov dusičnanu amónneho a 5 gramov draselnej soli.

Formovanie kríkov

Rastlinu sa odporúča strihať na jar. Počas procedúry stojí za to odstrániť suché vetvy a zväzky. Na jeseň sa postup nevykonáva. Pri silných mrazoch to povedie k zmrazeniu výhonkov.

Prístrešok na zimu

Pri pestovaní plodiny v regióne s drsným podnebím musí byť zakrytá. Vykonáte to takto:

 1. Preglejka sa kladie na zem v blízkosti rastliny.
 2. Vyberte vinič z podpery, zaviažte ho a opatrne položte na podlahu.
 3. Rastlinu zakryte plachtou alebo smrekovými vetvami. Na vrch sa naleje suchá zem.

Keď napadne sneh, stojí za to hodiť na krík veľkú snehovú nádielku. Vďaka tomu rastlina bez problémov prezimuje a jej koreňový systém nezamrzne.

Choroby a škodcovia

Táto rastlina sa vyznačuje silnou imunitou a prakticky sa nestretáva s vývojom chorôb alebo útokmi škodcov. Jedinou obavou je riziko infekcie plesňou. V takom prípade budete musieť použiť chemické a ľudové prostriedky.

Zber a skladovanie

Pred zberom ovocia by ste mali trsy starostlivo preskúmať. Bobule musia byť úplne zrelé. Stojí za to odrezať plodinu ostrými nožnicami alebo záhradnými nožnicami. Hrozno skladujte na chladnom a suchom mieste..

Hrozno Taezhny je veľmi populárne u záhradníkov v severných regiónoch. Kultúra je vysoko mrazuvzdorná a dokáže plodiť aj v chladných letách.


Pozri si video: Olamovanie viniča podľa SIMONITu0026SIRCH 1 (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Bromleah

  Súhlas, užitočná myšlienka

 2. Kilrajas

  I think, that you are not right. Môžem brániť pozíciu. Napíšte mi v PM, budeme komunikovať.

 3. Nadeem

  Celkom správne! Myslím, že to je vynikajúci nápad.

 4. Vojinn

  Dobre povedané.

 5. Bink

  Súhlasím, je to vtipná informácia.

 6. Killdaire

  Of course, it is never possible to be safe.

 7. Aelfraed

  I absolutely agree with you. Je tu niečo a je to skvelý nápad. Podporím ťa.

 8. Terrance

  Zasiahli ste známku. Niečo je v tom tiež dobré, súhlasím s vami.

 9. Albrecht

  Táto situácia je mi známa. Môžete diskutovať.Napíšte správu