Rada

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o frézie vonku

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o frézie vonku


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Frézia je nádherná rastlina korma. Je dosť rozmarná, takže ju na záhradných pozemkoch vídať len zriedka. Ak chcete pestovať okrasný ker, musíte vedieť, ako správne zasadiť a starať sa o fréziu vonku. Môže sa pestovať nielen na záhrade, ale aj na balkóne alebo lodžii - ako rastlina v kvetináči.

Opis a vlastnosti frézie

Frézia je cibuľovitá rastlina s podlhovastými, úzkymi listami a rozvetveným kvetenstvom, ktorá sa skladá z 3 - 6 kvetov. Rastlina je opísaná nasledovne:

 • výška kríka sa líši v závislosti od odrody od 20 do 70 centimetrov;
 • listy sú v priemere dlhé 15-20 centimetrov;
 • úzke lievikovité kvetenstvo dosahuje dĺžku 3 - 5 centimetrov.

Cibuľa je na jar vysadená v otvorenom teréne, vykopaná, keď príde jeseň. Frézia kvitne od druhej dekády augusta pred nástupom chladného počasia. Kvetenstvo má pestrú paletu, ktorá zriedi ľahkú citrusovú arómu. Kvetina sa používa ako dekorácia kvetinových záhonov, ako rezaná rastlina a pestuje sa aj ako mix v kvetináčoch, pričom je zasadená do niekoľkých kusov do jednej nádoby.

Druhy a odrody rastlín

Kvet patrí do rodu corms z čeľade kosatcovité a má 16 druhov. Na pestovanie v záhrade a v nádobách sú prispôsobené 3 druhy frézie:

 • zlomený;
 • Hybrid;
 • Armstrong.

Výška rastlín sa líši, rovnako ako farba okvetných lístkov. Môže to byť modrá, ružová, červená, žltá, biela, fialová. Najobľúbenejšie odrody sú:

 1. Zlomená frézia odrody Alba. Jej krík dosahuje 40 centimetrov, kvety sú veľké, majú bielu farebnú schému.
 2. Hybridné odrody frézie Red Lion. Svetlé šarlátové kvetenstvo s dvojitými, veľkými okvetnými lístkami dáva dekoratívnosť vysokým (do 1 metra) kríkom.
 3. Frézia hybridná Vinita zlato. Toto je rastlina so žltooranžovými kvetenstvami. Hybridná odroda je vysoká.
 4. Freesia of Armstrong odroda Cardinal. Názov rastlina získala červeným kvetenstvom v spojení s farbou plášťa kardinála Richelieu.
 5. Hybridná dvojitá zmes frézie. Kroviny sú nízke, až 30 centimetrov. Double je vhodný na pestovanie v kvetináči.

Poznámka! Vysoké odrody frézie potrebujú podporu.

Nuansy rastúcej frézie na otvorenom poli

Pri pestovaní frézie v skleníku môžete cibule kedykoľvek vysadiť. Keď sa objaví jar, sú vysadené na otvorenom teréne a nebezpečenstvo návratu mrazu zmizne.

Výber miesta na výsadbu a prípravu pôdy

Frézia kvitne s denným svetlom trvajúcim 12-14 hodín. Ale miesto, kde budú kríky rásť, je vybrané s malým tieňovaním a ochranou pred prievanom. Pôda by mala byť ľahká, úrodná. Ťažká pôda sa riedi rašelinou, pieskom a humusom. Príprava pôdy sa vykonáva 2 týždne pred výsadbou.

Výber žiarovky

Cibule, ktoré prešli špeciálnym skladovaním, sú pripravené na výsadbu. Malé hľuzy nebudú vykazovať kvitnutie, musia sa vysádzať osobitne, aby sa cibuľa pestovala. Sadivový materiál by mal byť zdravý, bez škvŕn. Ak dôjde k miernemu hnitiu, ale je škoda žiarovku vyhodiť, treba vyrezať postihnuté časti a rezy ošetriť protiplesňovým liekom.

Zahrievanie

Frézia je pôvodom z trópov, a preto potrebuje vytvorenie prirodzenej aury. Hľuzy sú umiestnené v taške, ktorá sa uchováva v teplej miestnosti. Keď sa začnú objavovať embryá koreňov, teplota sa zníži.

Liečba

Pred výsadbou sú hľuzy namočené v dezinfekčnom roztoku. K tomu použite manganistan draselný alebo iné agresívnejšie chemické prípravky. Sadivový materiál sa na 30 - 60 minút umiestni do dezinfekčného prostriedku, potom sa umyje a vysuší. Spodok žiaroviek je možné spracovať rastovým stimulantom (Epin, Kornevin) na rýchlu tvorbu koreňov.

Destilácia

Aby hľuzy na otvorenom poli rýchlejšie zakorenili, musia sa najskôr vysadiť do debničky alebo do jednotlivých nádob. Môžete ich vysadiť do rašelinových kvetináčov, potom sa po transplantácii na miesto korene nezrania, rastliny sa rýchlo prispôsobia na otvorenom priestranstve. Kontajnery so sadenicami sú vystavené v svetlej miestnosti a sadenice sa podľa potreby polievajú.

Pristátie

Cibuľky musíte vysadiť do pripravenej voľnej pôdy. Hĺbka výsadby závisí od štruktúry pôdy: čím je hustejšia a ťažšia, tým bližšie k povrchu sú hľuzy vysadené. Rozsah ich hĺbky zapustenia je od 6 do 15 centimetrov, vzdialenosť medzi kríkmi je 3 - 6 centimetrov. Potom je záhon s rastlinami zaliaty, aby sa zachovala vlhkosť v pôde, posypte mulčovacím materiálom.

Vlastnosti pestovania doma

Vo vnútorných podmienkach je kvetina vysadená koncom zimy alebo skoro na jar. Mesiac pred výsadbou sa žiarovky začínajú pripravovať. Za týmto účelom sa prevedú z teplej miestnosti do chladnejšej, pričom teplota vzduchu sa udržuje na približne 13 ° C. Potom musíte postupovať podľa týchto krokov:

 1. Vyberte si hrniec, ktorý musí mať drenážne otvory.
 2. Na dno dajte keramzit, malé okruhliaky alebo polámané črepy.
 3. Na vrch nalejte substrát pre cibuľovité rastliny alebo pripravený nezávisle - zo šupky a listovej pôdy, humusu, rašeliny.
 4. Vysaďte niekoľko rastlín do črepníka (môžete mať rôzne farby).
 5. Nádobu umiestnite na chladné miesto.
 6. Keď sa objavia klíčky, premiestnite črepník do teplej, svetlej miestnosti a po prvýkrát zalejte sadenice.

Svetlo musí zasiahnuť fréziu 14 hodín, preto ak je nedostatok osvetlenia, musíte si vytvoriť ďalší zdroj. V budúcnosti sa musíte o rastliny starať: voda, krmivo, odstráňte prach z listov mäkkou handričkou. Po odkvitnutí sa kvetenstvo odreže, inak z nich vyrastú semená, ktoré odoberajú žiarovke silu.

Ďalšie informácie. Pestovanie kvetu k určitému dátumu sa nazýva nútenie. Napríklad, ak potrebujete získať kvitnúce kry v marci, začnú rásť začiatkom novembra.

Ďalšia starostlivosť o rastlinu

Aby frézia mohla rásť dekoratívne a tiež pestovať semenný materiál, potrebuje počas celej sezóny neustálu domácu starostlivosť.

Organizácia zalievania

Frézia potrebuje hojné zavlažovanie počas celého obdobia aktívneho rastu a kvitnutia. Pôda by mala byť udržiavaná vlhká, ale nie vždy mokrá. Po vyblednutí rastliny zálievka klesá, potom sa úplne zastaví. Pôda je navlhčená večer, ale za podmienky, že pozemná časť musí mať čas na vyschnutie pred zotmením.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Po zalievaní sa vytvorí kôra, ktorá bráni vzduchu dostať sa ku koreňom rastliny. Aby ste ju zlomili, musíte po každom navlhčení uvoľniť pôdu. Uvoľnenie a odstránenie buriny pomáha udržiavať vlhkosť okolo koreňového systému a tiež brzdí rast buriny. Postup je obzvlášť dôležitý na začiatku vegetatívneho vývoja frézie.

Hnojenie

Aby zelená časť výsadby rástla zdravo a kvety boli jasné a veľkolepé, je potrebné ich pravidelne kŕmiť. Akonáhle sa výhonky vyliahnu, pôda sa vyleje roztokom hnojiva v nasledujúcom zložení:

 • 20 gramov dusičnanu amónneho;
 • 10 litrov vody.

Ďalšie kŕmenie sa vykoná po 15 dňoch. Na tento účel sa používa zmes nasledujúcich komponentov:

 • 40 gramov superfosfátu;
 • 20 gramov draselnej soli;
 • 10 litrov vody.

Pred zalievaním pôdy hnojivami musí byť navlhčená čistou vodou.

Prerezávanie

Po odkvitnutí frézie sa listy a stonky neodstránia okamžite. Prostredníctvom nich sa uskutočňuje fotosyntéza, ktorá pomáha posilniť žiarovku. Listy režte až po úplnom vyschnutí. Na to sa používajú dezinfikované nástroje.

Príprava na zimu

Keď je zemná časť úplne suchá, začnú vykopávať žiarovky. Čistia od zeme, starých šupín a koreňov, potom sa ponoria do slabého roztoku manganistanu draselného. Dezinfikované žiarovky sa sušia na teplom, vetranom mieste a potom sa triedia. Odrezaný a zhnitý semenný materiál sa vyhodí, zvyšný sa položí na uskladnenie.

Liečba a prevencia chorôb

Ak sa frézia vysadí na kontaminovanú pôdu, pri nesprávnej starostlivosti sú rastliny napadnuté patogénmi. Aby ste tomu zabránili, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • pred výsadbou ponorte žiarovky do slabého roztoku manganistanu draselného na 30 minút;
 • zalievajte rastliny teplou vodou najneskôr do 17:00;
 • zabrániť stagnácii vody v pôde;
 • medzi kríkmi udržiavajte vzdialenosť, aby mohli byť vetrané;
 • pred odoslaním žiaroviek na uskladnenie ich držte v roztoku protiplesňového liečiva alebo manganistanu draselného.

Frézie napadnuté plesňou musia byť z kvetinovej záhrady vykopané a spálené.

Potrebujete ochranu proti škodcom?

Frézie môžu byť vybrané takými škodcami, ako sú roztoče, vošky, strapky. Keď sú kríky poškodené škodlivým hmyzom, listy sa zvlnia, objavia sa na nich škvrny. Strata dekoratívnosti rastlín, preto je potrebné ich nastriekať. Na to sa používajú rôzne insekticídy: pomôžu udržať kríky zdravé.

Chovné metódy

Frézia sa šíri semenami a žiarovkami. Ak ho chcete pestovať zo semien, musíte postupovať podľa týchto krokov:

 1. Semienko namočte na 8-10 hodín do vody.
 2. Na spodok výsadbového boxu položte na spodok drenáž - substrát pre cibuľovité rastliny.
 3. Rozložte semená, ktoré sú pokryté vrstvou pôdy nie väčšou ako 1 centimeter.
 4. Hornú časť škatule zakryte plastovou fóliou alebo sklom, aby ste vytvorili skleníkové prostredie.

Mini skleník je potrebné každý deň vetrať, ak je to potrebné, navlhčite pôdu vodou z rozprašovača. Prvé výhonky sa objavia čoskoro, potom sa sadenice presadia do priestrannejšej nádoby..

Dospelá žiarovka, ako rastie, začne okolo seba formovať deti, ktoré sú od nej oddelené a poslané pestovať v miske alebo na pozemku. Starostlivosť o ne je rovnaká ako u dospelých žiaroviek. Začnú kvitnúť až budúcu sezónu.

Poradenstvo! Aby semená rýchlejšie vyklíčili, musí byť debnička so sadenicami zakrytá fóliou.

Skladovanie žiaroviek frézie

Cibuľoviny môžete skladovať až do jari tým, že ich umiestnite do suchej rašeliny alebo do závesných sietí. V miestnosti, kde zimuje semenný materiál, by sa mal vzduch ohrievať na 20 ° C s vlhkosťou 70-80%. Ak je príliš suchý, umiestnite pred mreže s žiarovkami nádobu s vodou. Celú zimu je potrebné ich skontrolovať, zhnité odstrániť, inak môžu infikovať všetok semenný materiál.


Pozri si video: Jak pěstovat bylinky? (Február 2023).