Rada

Vlastnosti piperonylbutoxidu a návod na použitie synergenta

Vlastnosti piperonylbutoxidu a návod na použitie synergentaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Početné syntetické prípravky pomáhajú záhradníkom a záhradníkom účinne chrániť zelené výsadby a záhony pred nebezpečnými chorobami a škodlivým hmyzom. Vďaka špeciálnej látke - piperonylbutoxidu výrobcovia zvyšujú účinok hlavných zložiek. Hlavnou výhodou je, že aj pri krátkodobom vystavení účinkom liekov obsahujúcich PPB pracovný efekt pretrváva dlho.

Fyzikálno-chemické vlastnosti

Piperonylbutoxid patrí k synergickým látkam, ktoré zvyšujú toxicitu ďalších prvkov a zároveň zostávajú netoxické. Piperonylbutoxid má nasledujúce vlastnosti:

  • olejovitá kvapalina, odtieň sa môže meniť od žltej po hnedú;
  • nerozpúšťa sa vo vode;
  • bod varu - 180 ° C.

Látka sa na svetle rýchlo rozkladá. Na prípravu roztokov sa môžu použiť organické rozpúšťadlá.

Pôsobenie na hmyz

Ako synergent sa piperonylbutoxid používa pri výrobe pyretroidov (syntetické insekticídy používané na ničenie škodlivého hmyzu).

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

Princíp účinku insekticídov - neurotoxické jedy spôsobujú ochrnutie a smrť hmyzu, narušenie prenosu nervových impulzov, blokovanie ochranných enzýmov.

Pridanie PPB (v pomere 1:10, 1: 5) vedie k 2-4-násobnému zvýšeniu rýchlosti paralýzy u švábov. Vďaka synergentu aktívny jed rýchlo preniká do kutikuly škodcov článkonožcov. Musíte tiež zvážiť ďalšie spôsoby prenikania látky: vdýchnutím v prípade použitia aerosólov, požitím.

Inštrukcie na používanie

Piperonylbutoxid dopĺňa zloženie viac ako 1 500 produktov používaných v každodennom živote alebo v poľnohospodárstve.

Zmesi

Najčastejšie sa látka ako synergent pridáva do insekticídnych prípravkov vyrábaných na základe preparatívnych foriem pyretroidov (kompozícia obsahuje účinné a pomocné látky).

Antagonizmus

Je pozoruhodné, že PPB môže mať negatívny vplyv na zlúčeniny. Antagonistický účinok sa prejaví po pridaní k nasledujúcim liekom: „Diazinon“, „Fipronil“, „Imidacloprid“, „Chlorpyrifos“.

Toxicita a preventívne opatrenia

Látka je klasifikovaná ako stredne nebezpečná. Aby ste zabránili možnej otrave, postupujte podľa nasledujúcich opatrení:

  • skladovacie miestnosti sú vybavené ventiláciou;
  • pri striekaní používajte ochranné rukavice, ochranu očí;
  • počas práce nefajčite, neberte nápoje ani jedlo.

PPB sa považuje za málo toxický a pri jedinom kontakte s pokožkou nespôsobuje významné škody. Ale odporúča sa umyť oblasť pokožky tečúcou vodou. Pri požití môže vyvolať zvracanie, hnačky.

Ako prvá pomoc sa odporúča vypláchnuť si ústa, vypiť pár pohárov čistej vody. Pri styku s očami nedochádza k podráždeniu sliznice. Ale je vhodné si okamžite umyť tvár čistou vodou a dobre si vypláchnuť oči. Pri používaní liekov je tiež potrebné vziať do úvahy horľavú kvalitu PPB; na uhasenie požiaru použite oxid uhličitý, penu alebo prášok.

Ak chcete získať veľkú úrodu, musíte poskytnúť dôstojnú starostlivosť o plodiny. Početné lieky pomáhajú bojovať nielen proti chorobám rastlín, ale aj proti škodlivému hmyzu. Pri použití finančných prostriedkov musíte najskôr starostlivo preštudovať zloženie a oboznámiť sa s návodom na použitie.


Pozri si video: 08-Fabricando Made in Spain - Insecticida (August 2022).