Rada

Ako a kde správne skladovať zemiaky doma v byte

Ako a kde správne skladovať zemiaky doma v byte


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zemiaky sa považujú za jedinečnú záhradnú kultúru, existujú stovky jedál a ľudových receptov s ich využitím. Hlavným problémom po zbere je otázka zaistenia jeho bezpečnosti. Pre niektorých obyvateľov leta napriek dlhej dobe skladovania hľuzy nestrácajú svoje kvalitatívne vlastnosti, chuť a vonkajšie vlastnosti. Aby ste dosiahli výsledok, je dôležité vedieť, ako správne skladovať zemiaky v byte.

Ako pripraviť zemiaky na uskladnenie

Ak chcete skladovať zemiaky doma, musíte hľuzy dobre pripraviť na zimovanie. Na zber si vyberte slnečné počasie bez zrážok. Polovica úspešnosti skladovania závisí od kvality sušenia a výberu, ktorý odstráni poškodené a chybné hľuzy. Na zníženie úrovne vlhkosti po zasypaní sú zemiaky na vrchu posypané miernou vrstvou popola.

5 spoľahlivých spôsobov, ako udržať úrodu zemiakov vo vašom byte

Zemiaky sa skladujú nielen v pivnici, ale aj v byte, ktorý nevyžaduje čas strávený cestou do garáže. Dnes existuje niekoľko možností, z ktorých každá umožňuje uložiť si úrodu až do nasledujúcej zberovej sezóny.

Skladovanie zemiakov v pivnici

Skladovanie pozberaných zemiakov v pivnici je pre ruských občanov najbežnejšie. Výhodou tejto metódy je schopnosť zabezpečiť konštantnú teplotu v miestnosti v rozmedzí 2 - 4 ° C. Táto teplota v skladovacej miestnosti sa považuje za optimálnu pre hľuzy. Vlhkosť v pivnici by sa mala pohybovať od 70% do 85%.

Je potrebné vylúčiť vniknutie svetla, inak sa bude produkovať hovädzie mäso z konzervy, škodlivé pre človeka.

Pred položením hľúz sa odporúča miestnosť ošetriť dvakrát v intervale 1 týždňa roztokom soli alebo vápna. Na skladovanie sa používajú zakúpené plastové škatule alebo sa zemiaky kladú vlastnými rukami do škatule, ktorú si sami vyrobia. Na dne nádoby je potrebné zabezpečiť malé štrbiny v rozmedzí od 4 do 6 cm, ktoré uľahčia lepšie vetranie. Pred opätovným použitím musia byť škatule ošetrené roztokom mangánu a dôkladne vysušené.

Rozšírený variant ukladania hľúz do škatúľ bez veka. V takom prípade je potrebné hľuzy naplniť do hĺbky najviac 1,5 m. V prípade problému s vysokou vlhkosťou sa odporúča podlahu v pivnici položiť pilinami, ak je to žiaduce, zakryť ju trámami alebo podlahovú dosku.

Na chodbe alebo vo vchode

Takto uskladnená plodina nezaberá miesto v byte a je vždy v zóne dostupnosti. Za týmto účelom sa vyrába krabica, do ktorej sa nalievajú zemiaky. Teplota na vstupe je vždy chladnejšia ako dom a vyššia v porovnaní s vonkajšou teplotou, čo zlepšuje kvalitu hľúz a dobu ich používania.

Nevýhody tejto metódy sú nasledujúce body:

 • nestabilita teploty, ktorá sa pravidelne zvyšuje a klesá;
 • krátke trvanie času;
 • pravdepodobnosť krádeže;
 • pravdepodobné konflikty so susedmi.

Táto metóda sa používa, ak potrebujete plodinu opustiť pred začiatkom jari. Vzhľad a chuť zostávajú nezmenené až do konca februára alebo do polovice marca. Optimálne pre záhradkárov, ktorí nemajú pivnicu a zvažujú alternatívu usporiadania miesta pre zemiaky vo vchode.

V zásuvke na balkóne

Krabica na skladovanie zemiakov na balkóne s vlastnými rukami môže byť vyrobená z bežných dosiek, ktoré sú pripevnené blízko seba. Vyrábajú sa dva predmety „matrioška“ s rozdielom vo vzdialenosti stien asi 5 cm. Výsledná dutina je izolovaná penou, pilinami alebo iným materiálom s podobnými vlastnosťami. Veko nádoby je tiež dvojité a izolované.

Táto metóda je vhodná na skladovanie v zasklenej lodžii a umožňuje vám nestratiť zozbieranú úrodu ani v chladných zimách.

Často používajú špeciálnu domácu pivnicu zakúpenú v obchode. Je to tepelná nádoba vyrobená z moderných materiálov a má elektrické kúrenie. To, akú teplotu zemiaky vydržia, závisí od modelu a výrobcu, existujú možnosti okolitej teploty až do -40 C. V obchodoch sa predávajú pivnice s objemom 100, 180 a 300 litrov, čo zodpovedá počtu 1 až 3 vreciek.

Malé zásoby v chladničke

Skladovanie zemiakov doma v chladničke je vhodné pre malý počet hľúz a správna skladovacia teplota by mala byť medzi 3 a 5 C. Pohodlie a jednoduchosť tejto metódy je spojené s niekoľkými nástrahami. Za hlavné body sa považujú tieto faktory:

 • nie je jasné, v ktorej nádobe je lepšie zvoliť skladovanie: v plastovom vrecku nedáva kyslíku prístup k hľuzám, začnú sa zahmlievať a hniť a v sieti sa vylejú nečistoty;
 • je nemožné skladovať veľké množstvo zemiakov;
 • pri dlhodobom skladovaní v chladničke začína proces premeny škrobu na cukor, čo negatívne ovplyvňuje chuť a vzhľad zemiakov.

Vďaka týmto vlastnostiam môžete do chladničky uložiť niekoľko kilogramov zemiakov. Odporúča sa robiť si zásoby najviac na týždeň a v tomto období ich musíte jesť.

Skladovanie zemiakov v byte

V domoch sa skladujú zásoby, ktoré sa majú v blízkej budúcnosti spotrebovať. Priemerná teplota v štandardnom byte sa pohybuje od 20 do 25 C, čo nie je vhodné na skladovanie zemiakov. Je dôležité umiestniť ho na dobre vetrané miesto, inak bude hniť a spôsobovať výskyt múch. Najbežnejšie možnosti sú:

 • špajza;
 • kuchynské prvky, nábytok;
 • vstavané skrine.

Ľudia sa často usilujú rozvíjať interiérový dizajn chodby tak, aby poskytovali úložný priestor pre plodiny a iné predmety v každodennom živote.

Ktoré odrody zemiakov sa najlepšie skladujú

Zemiaky s skorým obdobím dozrievania sa rýchlo zhoršujú, preto sa tieto odrody nepoužívajú na dlhodobé skladovanie. Na tieto účely sa používajú druhy so stredným alebo neskorým zberom.

Popis a vlastnosti odrôd zemiakov:

 • Asterix je prémiová európska odroda, má stredne neskoré obdobie dozrievania a patrí do kategórie stolových, má červenú šupku a žltú dužinu, priemerná hmotnosť hľúz sa pohybuje od 65 do 110 g;
 • Atlant - odroda s neskorým obdobím dozrievania, s hrubo žltou šupkou a svetlo žltou dužinou, priemerná hmotnosť hľuzy je od 90 do 199 g;
 • Scarb je odroda bieloruských zemiakov, má žltú šupku a dužinu, priemernú hmotnosť od 150 do 200 g.

Skladovacia doba zemiakov závisí od mnohých faktorov a rovnaká odroda zemiakov je schopná cítiť sa skvele na balkóne a nezhoršuje sa doma. Odporúča sa vyskúšať rôzne možnosti a experimentovať s rôznymi metódami, teplotami a najoptimálnejšou metódou.

Bežné chyby

Skladovanie zemiakov si vyžaduje dodržiavanie mnohých pravidiel, ktorých neznalosť zruší všetky snahy o pestovanie plodín. Výber správnej odrody zemiakov je základom úspešného skladovania. Hľuzy s skorým obdobím dozrievania nie je možné zvoliť na dlhodobé skladovanie, aj keď sa budú dodržiavať všetky pravidlá a vytvoria sa „ideálne“ podmienky, úroda zostane najväčšia až do novembra, čím výrazne stratí svoje pôvodné kvality.

Medzi najčastejšie chyby pri práci so zemiakmi patria:

 • výber nekvalitných surovín - iba zdravé a vybrané zemiaky majú šancu prežiť dlho;
 • umiestnenie oddelene od ostatnej zeleniny - pri skladovaní s repou sa vlhkosť prirodzene absorbuje a zabráni sa hnilobe hľúz, čo má pozitívny vplyv na výsledok;
 • využitie prírodných podmienok - zemiaky vyžadujú osobitný teplotný režim a vlhkosť, takže podmienky bytu mu nevyhovujú;
 • zanedbanie postupu priedelu - v dôsledku skladovania, hniloby hľúz, prejavov infekčných chorôb sú možné, čo v konečnom dôsledku zvyšuje riziko kontaminácie zdravých zemiakov, takýto problém môže odstrániť iba mechanické nadmerné množstvo;
 • obsah vo vreciach - metóda neumožňuje kvalitatívne triedenie hľúz a neznamená prístup vzduchu, čo nevyhnutne vedie k ich zhoršeniu.

Počas kontrolného triedenia sa z úložiska nevyberajú iba infikované hľuzy, ale aj hľuzy, ktoré s nimi prichádzajú do styku. Výskyt hnilobného zápachu a malých mušiek naznačuje nástup hniloby a potrebu triedenia úrody.

Zemiaky vždy položte na chladné miesto, inak rýchlo vypučia. Stav životného prostredia má veľký význam. Vysoká vlhkosť a teplota vzduchu sú hlavnou hrozbou, pretože plody sa začínajú zhoršovať, klíčiť alebo hniť.


Pozri si video: Oborávanie zemiakov (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Chiron

  Thank you and write again, but the map is not enough!

 2. Berthold

  Blog v čítačke jednoznačne

 3. Eurymachus

  Vtipná témaNapíšte správu