Rada

Typy chorôb petržlenu v záhrade, ako s nimi zaobchádzať a čo robiť

Typy chorôb petržlenu v záhrade, ako s nimi zaobchádzať a čo robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Je ťažké si predstaviť výživnú stravu bez zelených. Obsahuje obrovské množstvo užitočných mikroelementov, ktoré majú priaznivý vplyv na prácu celého organizmu. Petržlen je jednou z najdostupnejších odrôd zelene, ktorá rastie takmer v každej zeleninovej záhrade. Napriek ľahkej kultivácii je plodina často vystavená chorobám, ktoré môžu pripraviť, ak nie všetky, o významnú časť plodiny. Aby ste tomu zabránili, zvážte odrody petržlenových chorôb a spôsob, ako s nimi zaobchádzať.

Choroby petržlenu

Pri pestovaní petržlenu na svojej záhrade by mali obyvatelia leta venovať osobitnú pozornosť prevencii chorôb. Faktom je, že táto kultúra je náchylná na mnoho chorôb: plesňové, neinfekčné, bakteriálne a iné.

Vedú k rozpadu koreňových plodín, dramaticky znižujú rast rastlín a množstvo zelene. A niektoré z nich plodinu úplne zbavujú. To je hlavný dôvod, prečo záhradkári prijímajú preventívne ochranné opatrenia. Ak choroba už zasiahla kultúru, mali by sa urýchlene prijať opatrenia.

Múčnatka

Toto je najbežnejšia choroba plodiny, ktorá sa prejavuje charakteristickým belavým kvitnutím po celom povrchu rastlín. Postupne kvet stmieva a spolu s ním sa zhoršujú listy a stonky. Zelení sú húževnatí a pri najmenšom pohybe sa ľahko rozpadajú.

Choroba sa šíri rýchlo s náhlymi zmenami teploty, pretrvávajúcim teplom a rosou. Patogény múčnatky pretrvávajú na burinách a zvyškoch rastlín.

Stĺp

Vyjadruje sa to červenkastým odtieňom celého povrchu petržlenových listov. Choroba zvyčajne vedie k tvorbe stopiek v prvom roku života rastlín. Takéto semená sa vo vývoji zvyčajne nezakorenia ani výrazne nezaostávajú.

Septoria alebo petržlenová biela škvrna

Charakteristické belavé škvrny ovplyvňujú listy kultúry na oboch stranách. Choroba sa prejavuje tak na dospelých rastlinách, ako aj na malých sadeniciach. Lézie vo forme škvŕn možno zaznamenať na celom povrchu petržlenu: na listoch, stonkách, stopkách.

Od druhej polovice leta sa na spodných listoch petržlenu tvoria nepravidelné škvrny, ktoré sa postupne menia z hnedej na sivobielu. Na okrajoch škvŕn zostávajú iba charakteristické tmavohnedé okraje. Choroba sa postupne rozšíri aj na horné listy zelene. Ak sa pozriete pozorne, na stopkách a stonkách rastlín môžete vidieť predĺžené hnedé škvrny.

Hrdza

Spočiatku sa na spodnej strane listov vytvárajú žltohnedé škvrny. Patologický proces postupne pokrýva celú suchozemskú časť rastlín. Na stopkách, listoch a stonkách sa vytvárajú malé hnedé škvrny, ktorých priemer sa pohybuje od 0,7 cm Škvrny môžu byť rozptýlené alebo zoskupené. Ochorenie sa prejavuje spravidla v júni.

Hrdza petržlenu je plesňové ochorenie, ktoré sa počas leta môže vyvinúť počas niekoľkých generácií. Bližšie k jeseni sa choroba zvykne prejavovať ako súvislé tmavohnedé škvrny.

Ovplyvnené listy žltnú, vysušia sa, stratia užitočné stopové prvky a chuť.

Fomoz

Toto ochorenie sa tiež nazýva hnedá, suchá hniloba. Bližšie k spodnej časti stoniek a na miestach rozvetvenia lístia sa vytvárajú predĺžené, fialové škvrny a tmavé pruhy. Tento proces môže byť súčasne sprevádzaný uvoľňovaním lepkavej hmoty. Postupne postihnuté miesta vysychajú a sú pokryté hubovým kvetom.

Oversporóza

Choroba sa prejavuje v počiatočných štádiách vývoja dáždnika. Ovplyvňuje všetky časti rastliny. Na listoch sa vytvára charakteristický biely kvet. Ovplyvnené korene prestávajú rásť, čo má za následok zvlnenie a malú rastlinu. Počas kvitnutia a po ňom sú koše a listy pokryté bledými alebo tmavozelenými škvrnami.

Ak nadmerná tvorba postihuje veľké rastliny, prejav choroby začína hornými listami. Oblasti v blízkosti hlavných žíl žltnú. Postupne sa na spodnej strane listov objaví biely kvet, ktorý konzistenciou pripomína vatu. Choroba vedie k rednutiu rastlín, v dôsledku čoho sa môže stratiť až 30% plodiny.

Boj proti chorobám z petržlenu

Je jednoduchšie zabrániť akejkoľvek chorobe, ako zachrániť rastlinu pred smrťou. To si vyžaduje náležitú starostlivosť o plodinu: včasné kŕmenie, hnojenie, ničenie buriny, kyprenie pôdy. Čo však v prípade, že škodcovia už zaútočili? V takom prípade by ste mali začať aktívny boj.

Proti múčnatke sa dá bojovať pomocou koloidnej alebo mletej síry. Pomocou vatovej podložky sa používa na mazanie listov a stoniek rastlín. Ak sa choroba naďalej šíri, zelené sa ošetria infúziou mulleinu. Rastliny postihnuté chorobou sú vyklčované a vyhodené zo záhradného pozemku.

Poznámka! Aby sa znížila pravdepodobnosť ochorenia, je dôležité striedať pestovanie petržlenu s paradajkami, strukovinami a červenou repou.

Ak sa petržlen pestuje v skleníku, je dôležité dodržiavať teplotný režim na prevenciu chorôb (nie nižší ako 20 stupňov v noci a nižší ako 24 stupňov počas dňa).

Je dôležité vedieť, že mnohé choroby sa prenášajú semenami. Preto je v komplexnom boji proti nim dôležité dodržiavať tieto opatrenia:

  • vykonajte postrek listov pomocou 0,04% roztoku bóraxu;
  • hnojiť plochy pre plodiny potašom a látkami obsahujúcimi fosfor;
  • po zbere zničte všetky zvyšky rastlín a burín;
  • zasiať petržlen do dobre priepustnej a vetranej pôdy;
  • včasné zriedenie rastlín; táto metóda zníži pravdepodobnosť poškodenia múčnatky.

Pred sejbou je veľmi dôležité semená dekontaminovať. Sú namočené na 20 minút do vody, ktorej teplota nie je vyššia ako 20 stupňov. Potom sa ochladila v studenej vode a vysušila sa.


Pozri si video: The Ex-Urbanites. Speaking of Cinderella: If the Shoe Fits. Jacobs Hands (Február 2023).