Rada

Popis odrôd melónov s názvami, aké sú odrody

Popis odrôd melónov s názvami, aké sú odrodyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vlasťou melónu je Ázia, pretože má najpriaznivejšie podmienky na pestovanie. Dnes sa však veľa záhradníkov z rôznych krajín zaoberá výsadbou a pestovaním tejto rastliny. Pred začatím výsadby sa odporúča, aby ste sa oboznámili s odrodami melónov a ich názvami. To vám pomôže zistiť vlastnosti rôznych druhov rastlín a zvoliť si najvhodnejšiu odrodu na pestovanie v záhrade.

Včasné dozrievanie odrôd

Nie je žiadnym tajomstvom, že melóny pochádzajú z rôznych odrôd, ktoré majú charakteristické rozdiely. Medzi záhradníkmi sú populárne melóny v sezóne, ktoré úplne dozrejú do 60-70 dní po výsadbe na otvorenom teréne. Medzi ich výhody patrí skutočnosť, že rastú dobre vo vlhkom a chladnom podnebí s malým slnečným žiarením.

Existujú tri druhy melónov s ranným dozrievaním, ktoré pestujú najčastejšie záhradníci.

Karamel F1

Tento melón patrí k hybridným odrodám, ktoré sa šľachtili iba na priemyselné pestovanie. Karamel však časom začali sadiť obyčajní záhradníci, ktorí pestujú zeleninu a ovocie. Popularita tejto odrody je spôsobená tým, že jej plody dozrievajú veľmi rýchlo. Po týždni a pol sa objavia úplne zrelé melóny, ktoré sa dajú nazbierať a zjesť. Medzi výhody karamelu tiež patrí jeho vysoká úroveň produktivity a odolnosť voči náhlym zmenám poveternostných podmienok.

Karamelové plody sa vyznačujú zaobleným, mierne pretiahnutým tvarom, ktorý pripomína elipsu. Ich povrch je pokrytý hustou pokožkou, maľovanou v žiarivo žltej farbe. Pod šupkou ovocia sa nachádza ľahká dužina s príjemnou sladkastou chuťou.

Na zvýšenie úrovne produktivity sa skúseným záhradníkom odporúča pestovať karamel iba v sadeniciach.

Altaj

Chovatelia vytvorili túto odrodu melónov špeciálne pre pestovanie v nevhodnom podnebí s neustálymi teplotnými zmenami. Odroda Altaj tiež dobre rastie v regiónoch s vysokou úrovňou vlhkosti vzduchu.

Plody sú zaoblené a mierne sa zužujú k okrajom. Zrelé melóny vážia veľa - asi 2 - 3 kg. Vďaka tomu možno zo štvorcového metra zozbierať viac ako 20 kg plodiny. Medzi charakteristické znaky altajského druhu patrí chuť zrelého ovocia, ktoré má aromatickú a sladkú dužinu. Obsahujú veľa vitamínov a ďalších užitočných zložiek. Preto mnohí odporúčajú jesť odrodu Altaj, aby ste posilnili imunitný systém a normalizovali prácu krvných ciev a srdca.

Popoluška

Medzi skorými a sladkými odrodami by sa mala rozlišovať Popoluška, ktorú často pestujú záhradníci. Tento druh sa odporúča vysádzať na otvorenom teréne, pretože znáša náhle zmeny teploty a je odolný voči bežnému hmyzu a chorobám.

Plody Popolušky sú guľovité. Ich mäso je pokryté žltkastou šupkou, ktorá chráni melón pred vonkajším prostredím. Hmotnosť ovocia, podobne ako odrody Altaj, dosahuje tri kilogramy. Medzi nevýhody Popolušky patrí nie príliš sladká chuť s miernou kyslosťou. Nevýhodou tiež je, že zozbieraná plodina je zle skladovaná a rýchlo sa zhoršuje.

Výsadba Popolušky sa najlepšie robí v druhej polovici jari, keď sa zem zahreje na 15 stupňov. Pri nízkych teplotách budú semená horšie klíčiť.

Stred sezóny

Niektorí sa rozhodnú nesadiť skoré odrody melónov a uprednostňujú odrody v polovici sezóny, ktoré úplne dozrejú do 80 - 90 dní. Za teplého a slnečného počasia úroda dozrie o 1 - 2 týždne skôr. Medzi najčastejšie melóny v polovici sezóny patrí päť odrôd.

Kolektívny farmár

Odroda patrí do skupiny stredných sezónnych melónov, ktorých dozrievanie pri pestovaní v zeleninovej záhrade trvá asi 90 - 100 dní. Ak zasadíte rastlinu do skleníka a vytvoríte optimálne podmienky pre rast, plody dozrejú do dvoch a pol mesiaca. Zrelé plody sú okrúhle a mierne pretiahnuté. Sú pokryté pomarančovou kôrou, na povrchu ktorej vidno mriežkovaný vzor. Hmotnosť každého ovocia nie je príliš veľká a je iba jeden a pol kilogramu. Kolektívny farmár má šťavnatú bielu dužinu s bohatou a sladkou chuťou.

Medzi nevýhody odrody patrí skutočnosť, že zrelé melóny nemožno skladovať, pretože rýchlo začnú hniť.

Medzi výhody patrí:

  • odolnosť voči nízkym teplotám;
  • vysoká úroveň ochrany hmyzu.

To vám umožní získať vysoko kvalitnú úrodu nielen v skleníkových podmienkach, ale aj vonku.

Amal F1

Medzi všetkými druhmi melónov v sezóne sa vyznačuje Amal, ktorý bez problémov znáša bežné choroby ako múčnatka, suchá hniloba a fusárium. Medzi výhody odrody však patria nielen jej ochranné funkcie, ale aj veľkosť plodov. Zrelé vzorky dosahujú štyri kilogramy, čo umožňuje zber viac ako 20 - 25 kg plodiny. Plody amaly sú plochého tvaru, ich hustá šupka je žltá s krémovým odtieňom. Pod šupkou sa nachádza dužina s jemnou aromatickou vôňou.

Lada

Na pestovanie na otvorenom teréne šľachtitelia vyšľachtili odrodu Lada, ktorá dobre rodí takmer za akýchkoľvek klimatických podmienok. Také melóny sú tiež odolné voči voškám, múčnatke a iným bežným chorobám.

Lada bude sto dní spievať naplno. Plody sú pokryté hladkou žltou šupkou a majú plochý guľatý tvar. Pri pestovaní za optimálnych podmienok dorastajú až do dvoch kilogramov. Chuťové vlastnosti Lady sa vyznačujú jej šťavnatosťou a príjemnou vôňou.

Galileo F1

Hlavným rozlišovacím znakom programu Galileo je jeho odolnosť voči nízkym teplotám, ktorá umožňuje kultiváciu odrody aj v severných oblastiach krajiny.

Pozitívnou vlastnosťou melónu je tiež jeho imunita voči peronosporóze.

Galileo je pokryté hustou zelenkastou šupkou, ktorá spoľahlivo chráni ovocie pred mechanickým poškodením. Zrelé vzorky sa po zbere dobre uchovávajú, vďaka čomu sú vynikajúce na dlhodobé skladovanie a ďalší predaj.

Etiópsky

Etiopka je obľúbená medzi záhradkármi v mnohých krajinách, pretože táto odroda sa vyznačuje prenosnosťou, vynikajúcou chuťou a bohatou arómou. Zrelé plody dorastajú až do päť kilogramov a majú oválny tvar. Buničina je chránená hustou oranžovou šupkou, ktorá je hrubá 5-7 mm.

Skúsení záhradníci odporúčajú pestovať Etiópku iba metódou sadeníc. To v budúcnosti pomôže zvýšiť úrodu a získať chutnejšie a šťavnatejšie ovocie.

Neskoro

Ľudia, ktorí nie sú časovo ohraničení, sa zaoberajú pestovaním odrôd s neskorou zrelosťou. Takéto plody sa vyznačujú dlhou dobou skladovania plodiny a dobou dozrievania viac ako tri mesiace.

Torpédo

Táto uzbecká odroda patrí k neskoro dozrievajúcim odrodám melónov, ktoré zrejú asi 100 - 110 dní. Keď bude Torpedo pestované v horúcom a suchom podnebí, bude spievať o dva týždne skôr. Medzi hlavné znaky odrody patrí hmotnosť zrelých plodov, ktoré dorastajú do 15 - 17 kg. Takéto výsledky sa však dajú dosiahnuť iba pri pestovaní v skleníkoch. Na ulici hmotnosť ovocia dosahuje iba 5-6 kg.

Povrch melónov je pokrytý žltou kôrou, na ktorej je vidieť sieťový vzor svetlých žíl. Šupka je veľmi hustá a tak spoľahlivo chráni ovocie.

Ananás

Chovatelia túto odrodu chovali špeciálne na pestovanie v teplom podnebí. Ananás sa nelíši v mrazuvzdornosti, a preto ho záhradníci pestujú v skleníkoch alebo skleníkoch.

Rovnako ako väčšina ostatných melónov, aj ananás má oválne a podlhovasté ovocie s hmotnosťou 2 - 3 kg.

Medzi charakteristické vlastnosti ananásu patrí ružové vnútro s príjemnou sladkou chuťou a aromatickou vôňou.

Táto hybridná odroda melónu funguje dobre proti bežným patogénom chorôb. Vďaka tomu rastlina zriedka trpí sivou hnilobou a neskorou plesňou.

Zimovanie

Už z názvu odrody je zrejmé, že rastlina je odolná voči nízkym teplotám, a preto ju možno vysádzať do záhrady. Wintering označuje populárne melóny neskorého dozrievania, ktoré zrejú 90 - 95 dní. Melónové kríky sú pomerne vysoké a silné.

Plošné guľaté plody sú zelené so žltkastým nádychom. Sú pokryté hrubou šupkou, pod ktorou je sladké a šťavnaté zelené mäso. Za optimálnych podmienok je hmotnosť ovocia asi 2 - 3 kg.

Zlatý

Zlaté melóny sa na území Krasnodar chovali pomerne nedávno. Zber tejto odrody sa vykonáva najskôr 100 dní po objavení sa prvých výhonkov. Tieto melóny sa považujú za všestranné, pretože sú vhodné na vonkajšie a skleníkové pestovanie.

Medzi pozitívne stránky odrody Golden patria:

  • imunita voči hmyzu;
  • odolnosť voči zmenám teploty.

Melónové odrody pre stredné Rusko

Odrody melónov sú klasifikované nielen podľa načasovania dozrievania plodiny, ale aj podľa oblastí, v ktorých sa dajú pestovať. Existuje šesť odrôd, ktoré sa odporúčajú vysádzať v strednom pásme krajiny.

Mohawk F1

Mohawk je jednou z najproduktívnejších odrôd pestovaných v tomto regióne. Záhradkári nazbierajú najmenej 10 kg zrelých plodov zo štvorcového metra.

Medzi výhody Irokézov patrí tiež imunita voči patogénom, ako sú fusárium a múčnatka.

Zrelé tekvice treba zbierať 2 - 3 mesiace po výsadbe semena.

Princezná Svetlana F1

Toto je skorá hybridná odroda, ktorá toleruje teplotné extrémy a je odolná voči nebezpečným škodcom. Ak sa princezná Svetlana pestuje v priaznivých podmienkach, úroda dozreje do 60-65 dní. Zrelé melóny sú pokryté krémovou šupkou so žltkastým nádychom. Ich priemerná hmotnosť je 2 - 3 kg.

Cestovný pas F1

Tento melón so skorým obdobím dozrievania úplne dozrie za mesiac a pol po výsadbe do pôdy. Medzi charakteristické znaky pasu patria jeho veľké plody, ktoré vážia viac ako 3 kg. Melóny majú sladkú chuť a aromatický zápach, vďaka čomu sú vhodné na čerstvú konzumáciu a konzerváciu.

Dúha

Odroda sa vyznačuje svojou teplomilnosťou, vďaka ktorej sa vaječník na kríkoch vytvára iba pri teplotách nad 20 stupňov. V takom prípade plodina začne spievať, ak teplota vzduchu nie je nižšia ako 30 stupňov. Dúhový melón sa považuje za zdravý, pretože obsahuje karotén, vitamíny a kyseliny. Preto sa často používa na normalizáciu fungovania nervového systému.

Serezhkina láska

Chovatelia altajského územia pomerne nedávno vyšľachtili túto odrodu špeciálne pre pestovanie v strednom pruhu. Meloun Serezhkin láska sa pripisuje skoro dozrievajúcim rastlinám, ktorých zber dozrie 35-45 dní. Výhodou odrody je jej nenáročnosť, ktorá umožňuje, aby Serezhkinova láska rástla aj v neúrodných pôdach.

Kazachka

Tento melón má priemernú dobu dozrievania 70 - 80 dní. Skúsení pestovatelia zeleniny neodporúčajú pestovať Kazachku na ulici, pretože rastlina sa zle vyrovná s náhlymi zmenami poveternostných podmienok. Aby ste dosiahli vysoko kvalitnú úrodu, budete musieť vysádzať a pestovať kríky v interiéroch.

Ostatné typy

Vyššie uvedené odrody melónov nie sú ani zďaleka všetky odrody, ktoré sa dajú pestovať na ich pozemkoch. Existujú aj iné druhy melónov, ktoré sú obľúbené u záhradkárov.

Európske odrody melónov

Existujú tri hlavné odrody, ktoré na území európskych krajín rastú lepšie ako iné.

Augen

Táto melónová odroda je chovaná izraelskými chovateľmi z iných podobných odrôd. Ogen sa považuje za strednú sezónu, ktorej plody dozrievajú dva mesiace po výsadbe sadivového materiálu. Výraznou črtou tohto druhu je jeho vysoký výnos. Z jedného kríka je možné nazbierať asi 3 - 4 kg zrelých plodov.

Plody ojeny sú pokryté zelenou šupkou s hrúbkou 3 - 4 mm. Na povrchu je viditeľné svetlé pruhované biele pletivo. Zberaná plodina sa konzumuje čerstvá alebo konzervovaná vo forme kompótu alebo džemu.

Banánový melón

Banánové melóny sú považované za najexotickejšiu odrodu, ktorá sa u nás pestuje. Plody odrody Banana navonok pripomínajú veľké uhorky. Sú tiež zafarbené na zeleno a majú podlhovastý tvar. Dĺžka každého zrelého melónu dosahuje 50 - 100 cm.Skúsení záhradníci odporúčajú pestovať ich iba v skleníkoch, pretože výnos na ulici je dosť nízky.

Melón

Charakteristickým rysom Cantaloupe sú jeho obrovské kríky, ktoré sú husto rozložené po povrchu pôdy. Ovocie má rôzny tvar, ale často sa vyskytuje sploštený rebrovaný melón dlhý viac ako 20 cm. Hmotnosť každého melónu závisí od podmienok, v ktorých sa pestuje. Pri teplote asi 30 stupňov sa hmotnosť plodu zvyšuje na 3-4 kg. Za nepriaznivých podmienok je hmotnosť melónov iba 1 - 2 kg.

Mnoho ľudí odporúča jesť cantaloupe pravidelne, pretože obsahuje veľa výživných látok. Látky zo zloženia rastliny priaznivo ovplyvňujú fungovanie tráviaceho systému a zlepšujú ochranné vlastnosti tela.

Najsladšie melónové odrody

Ľudia, ktorí oceňujú chuť rastlín, ktoré pestujú, by mali dbať na najsladšie odrody melónov. Melóny so stredným a neskorým dozrievaním úrody majú vynikajúcu chuť.

Vďaka aktívnemu rozvoju chovu sa však dnes dajú nájsť aj skoré sladké melóny.

Sibarit

Táto rastlina má neobvyklé plody, ktoré tvarom pripomínajú kivi. Ich povrch je nazelenalý a pokrytý malými tmavými pruhmi. Najčastejšie sa Sibarita pestuje v južných oblastiach krajiny, pretože sú tu najpriaznivejšie podmienky na získanie chutnej a sladkej úrody. V severných oblastiach sa táto odroda neoplatí vysádzať, pretože sa kvôli nízkym teplotám nezakorení.

Za najvhodnejších podmienok možno zo štvorcového metra zhromaždiť 2–3 desiatky malých melónov s hmotnosťou 500–600 gramov.

Akmaral

Turkménske melóny sú obzvlášť sladké, medzi ktorými sa odlišuje aj Akmaral. Zber odrody má mäkkú a šťavnatú dužinu s jemnou ananásovou príchuťou. Povrch ovocia je pokrytý silnou šupkou, ktorá chráni dužinu pred hnilobou. Hmotnosť každého zrelého melónu dosahuje 1 - 2 kg. Medzi zvláštnosti Akmaralu patrí jeho vysoký výnos, ktorý umožňuje z každého kríka zozbierať najmenej 8 - 9 kg úrody. Zber plodov sa vykonáva 1 - 2 mesiace po vzídení výhonkov.

Radmila

Medzi najskoršie a najsladšie odrody melónov patrí turecká odroda Radmila. Záhradníci, ktorí pestujú túto rastlinu na svojich pozemkoch, sa zaoberajú zberom mesiac po výsadbe.

Medzi výhody Radmily patrí dobrý výnos. Na každom kríku sa vytvorí najmenej šesť veľkých plodov s hmotnosťou 2 - 3 kg. Sú sfarbené jasne žltou farbou a pokryté slabo viditeľnou sieťkou. Maslo Radmily je husté, sladké a aromatické. Zozbieraná plodina sa dlho uskladňuje, a preto ju možno prepravovať na veľké vzdialenosti bez toho, aby stratila svoju chuť a užitočné vlastnosti.

Záver

Väčšina záhradníkov na svojich pozemkoch pestuje nielen zeleninu, ale aj sladké melóny. Predtým, ako začnete s výsadbou takejto rastliny, odporúča sa, aby ste sa oboznámili s najslávnejšími odrodami, ktoré sú populárne medzi záhradníkmi.


Pozri si video: Sadenie melónov ll (August 2022).