Rada

Opis a pravidlá chovu brojlerov plemena Cobb 700

Opis a pravidlá chovu brojlerov plemena Cobb 700


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie brojlerov Cobb 700 sa vyznačuje mnohými vlastnosťami. Tieto vtáky sa vyznačujú vysokou produktivitou a silnou imunitou. Preto si ich veľa chovateľov hydiny vyberá. Aby sa kurčatá normálne vyvíjali a neochoreli, odporúča sa im venovať náležitú starostlivosť. V tomto prípade stojí za to prísne dodržiavať parametre teploty a vlhkosti. Dôležitá je aj vyvážená strava.

História vzhľadu

Cross Cobb 700 je hybridná línia, ktorá bola vytvorená krížením plemien s podobnými genetickými vlastnosťami. Autorom hybridu je spoločnosť „COBB-Vantress“.

Táto britská spoločnosť spolupracuje s renomovanými svetovými inštitútmi a chovateľmi. Plemeno je založené na takých druhoch kurčiat, ako je Rhode Island, Plymouth, Cornwall. Toto nie je úplný zoznam plemien.

Popis a vlastnosti plemena Cobb 700

Predtým, ako začnete chovať tieto kurčatá, mali by ste sa oboznámiť s ich hlavnými charakteristikami.

Vonkajšie vlastnosti kurčiat

Vtáky sa vyznačujú mohutným telom, ktoré je pokryté bielym operením. Krídla vyzerajú veľmi malé. Vtáky sa zároveň vyznačujú dlhým krkom a malým chvostom, ktorý je mierne zakrivený dovnútra.

Plemeno Cobb 700 sa vyznačuje veľkým poprsím. Kurčatá majú hladkú hlavu, ktorú zdobí jasný hrebeň. Laloky a fúzy majú rovnakú farbu. Oči majú žltú alebo oranžovú farbu.

Ukazovatele produktivity

Toto plemeno si vyberá veľa farmárov kvôli jeho vysokým výkonnostným parametrom.

Skorá zrelosť a chuť mäsa

Nepochybná výhoda kríža sa považuje za vysoké parametre pri zvyšovaní hmotnosti. Ukazovatele produktivity mäsa možno odhadovať podľa mesiacov:

 • po 1,5 mesiaci ženy vážia 1,5 kilogramu, muži - 2;
 • na 2,5 mesiaca je hmotnosť vtáka 4-4,2 kilogramu, kohúty - 5;
 • následne kurčatá priberajú 50 - 80 gramov týždenne - ich vývoj trvá až 9 mesiacov.

Produkcia vajec

Kurčatá sa začnú ponáhľať po 6 mesiacoch. S nárastom hmotnosti vtákov môžu mať vajcia inú hmotnosť - 48-61 gramov. Od 9. mesiaca sa ich hmotnosť zvyšuje na 63-71 gramov. Vysoká produkcia vajec vydrží až 2 roky. Vajcia majú bielu škrupinu, oválneho tvaru a strednej hustoty.

Povaha plemena

Tieto kurčatá sa vyznačujú úplne pokojnou dispozíciou. Bez ohľadu na kríž majú takmer všetky brojlery flegmatický charakter. Málokedy sa dostanú do konfliktu a navzájom si prakticky nekonkurujú. Preto neexistujú žiadne prípady vzájomného kikiríkania.

Chovné výhody a nevýhody

Medzi kľúčové výhody plemena patria:

 • veľká váha;
 • rýchly vývoj kurčiat;
 • príjemná chuť mäsa;
 • vysoká miera prežitia mladých zvierat;
 • nenáročné na podmienky zadržania.

Kľúčovou nevýhodou plemena sú ťažkosti s nákupom vajec na chov kurčiat. Kríže sa navyše pestujú nielen vo veľkých farmách. Je celkom možné ich chovať na domácich farmách.

Jemnosti pestovania

Existuje veľa vecí, ktoré treba považovať za úspešné v chove vtákov.

Inkubácia

Toto je hybridné plemeno, pretože vajcia predstaviteľov kríža nedajú potomkom s rovnakými vlastnosťami ako rodičia. Na chov kurčiat stojí za to odobrať vajcia z hydinových fariem a potom ich vyliahnuť v inkubátore.

Je potrebné mať na pamäti, že sliepky Cobb 700 nemajú inštinkt inkubácie. Preto sa neodporúča nakladať na ne vajíčka.

Vajcia zakúpené od dôveryhodných výrobcov prešli všetkými nevyhnutnými fázami odmietnutia. Každá kópia musí mať pečať kvality. Pred inkubáciou by mal byť materiál uložený v špeciálnom skladovacom zariadení. Teplota v ňom by mala byť +25 stupňov.

Nasledujúce práce sa vykonávajú v závislosti od prevádzkových podmienok zariadenia. Je dôležité systematicky sledovať parametre a pravidelne obracať vajíčka.

Keď sa kurčatá vyliahnu, malo by sa nechať vyschnúť. V tomto prípade by teplota mala byť + 33-35 stupňov. Potom sú umiestnené v špeciálnej krabici. Ako kurčatá rastú, je dovolené postupne znižovať teplotu.

Údržba a starostlivosť

Zvláštnosti držania vtákov priamo závisia od zvolenej metódy. Kurčatá tohto plemena sa v klietkach cítia dobre. Môžu sa pestovať aj v kurníku.

V hydinárni

Kurník by mal mať dostatočnú veľkosť. Je dovolené chovať 12 osôb na 1 meter štvorcový. Niekoľko dní predtým, ako sa vtáky nasťahujú, by mala byť miestnosť dezinfikovaná. Na podlahu sa odporúča položiť podložku. Môže pozostávať zo slamy alebo pilín. Je dôležité, aby bola hmota suchá a sypká.

Pri meraní teplotných parametrov na podstielke by mali byť minimálne +27 stupňov. Od jedného mesiaca veku môže byť tento parameter +14 stupňov. Hodnoty vlhkosti od prvých dní by mali byť 65%. Keď sa kurčatá prispôsobia, môžu sa zvýšiť až na 70%.

Kurník by mal byť vybavený dobrým vetraním. Baktérie rýchlo rastú v dusnej miestnosti.

V prvých 2 týždňoch by mali byť kurčatá v osvetlenej miestnosti nepretržite. Následne sa doba denného svetla zníži na 18 hodín.

V klietkach

Parametre teploty a vlhkosti v klietkach by mali byť rovnaké ako v kurníku. Údržba klietky zároveň pomáha šetriť miesto a znižovať náklady na podstielkový materiál. Je prípustné umiestňovať bunky do úrovní. Okrem toho môže byť 10 jedincov na 0,5 metra štvorcového.

Čistšie podmienky pre vtáky sa považujú za kľúčovú výhodu klietok. Súčasne existuje aj mínus - potreba udržiavať rovnakú teplotu v hornej a dolnej vrstve.

Kŕmenie

Na chov brojlerov stojí za to kúpiť kvalitné krmivo, ktoré je vyvinuté s ohľadom na potreby a vlastnosti mäsových plemien. Ak chcete chovať vtáky bez kŕmnych zmesí, musíte mať príslušné vedomosti, aby ste mohli vypočítať vyvážené množstvo výživných látok.

Hotové jedlo by sa malo podávať podľa nasledujúcej schémy:

 • štartovacia súprava sa použije do 10 dní;
 • až 22 dní používajte rastové jedlo;
 • pred zabitím sa vtáky kŕmia dokončovacou zmesou.

Je potrebné mať na pamäti, že vtáky musia mať neustály prístup k čerstvej a čistej vode. Toto plemeno sa vyznačuje vysokou potrebou uhasenia smädu.

Choroby a prevencia

Tieto vtáky sú vysoko odolné voči chorobám a majú vynikajúcu mieru prežitia. Ak však dôjde k porušeniu podmienok zadržania, môžu čeliť vírusovým alebo bakteriálnym infekciám. Niekedy vtáky trpia parazitmi.

Aby sa zabránilo negatívnym dôsledkom na zdravie vtákov, je potrebné prísne dodržiavať normy týkajúce sa chovu vtákov. Pred premiestnením kurčiat do domu sa odporúča dom dôkladne vyčistiť. V takom prípade sa vykoná dezinfekcia a výmena podstielky. Kŕmidlá a napájačky nezabudnite dobre umyť.

Nemalý význam má kvalitné vetranie, ktoré zaisťuje prílev čerstvého veku. Vtákom sa odporúča kŕmiť iba čerstvým jedlom a čistou vodou. To pomôže zabrániť množeniu patogénnych baktérií..

Kurčatá Cobb 700 sú medzi farmármi veľmi obľúbené. Toto plemeno sa vyznačuje vysokou produktivitou a nenáročnou starostlivosťou. Vtáky možno chovať v klietkach alebo v kurníku.


Pozri si video: Výkrm brojlerových kurčiat a welfare (Septembra 2022).