Rada

Prečo prasiatka zatínajú zuby a čo majú robiť, aký je dôvod a ako sa má liečiť

Prečo prasiatka zatínajú zuby a čo majú robiť, aký je dôvod a ako sa má liečiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prasiatka si môžu občas jedlo zabrúsiť. V niektorých prípadoch to naznačuje prítomnosť chorôb u mladých zvierat, ktoré môžu viesť k smrti zvieraťa. Ale aby ste našli správne ošetrenie, musíte najskôr zistiť, prečo si prasiatka brúsia zuby. Pred začatím liečby pre mladé zvieratá sa však odporúča zvieratá určitý čas pozorovať a venovať pozornosť ďalším príznakom.

Prasiatko škrípe zubami: aký je dôvod

Škrípanie zubov u prasiatok je spôsobené hlavne nasledujúcimi dôvodmi:

 • nesprávna poloha zubov (abnormálny zhryz);
 • žuvacie svaly sú kŕče alebo kŕče;
 • nesprávne vybraná strava;
 • helminthická invázia.

Skutočnú príčinu škrípania zubov je ťažké určiť bez špecializovaného vyšetrenia. Je to čiastočne spôsobené tým, že prasiatka často vydávajú takéto zvuky z nudy.

O tom, čo robiť v takýchto prípadoch, je možné až potom, keď sa okrem indikovaného príznaku objavia aj ďalšie príznaky možného ochorenia.

Nesprávna poloha zubov

Toto je častá príčina škrípania zubov. Abnormálny zhryz sa dá zistiť až po vyšetrení prasiatka u zubára. Dozor nad stádom pomáha vylúčiť prítomnosť sprievodných chorôb, kvôli ktorým škrípu mladé prasatá.

Ak tento zvuk vydáva iba jedno prasiatko, môže to znamenať prítomnosť abnormálneho uhryznutia. Na diagnostiku takejto odchýlky je potrebné preskúmať čeľusť zvieraťa. Pri abnormálnom zhryze zostávajú na mäkkých tkanivách úst viditeľné priehlbiny alebo rany, ktoré zostali po zuboch. Liečba sa v takýchto prípadoch odporúča vykonať okamžite, pretože bez adekvátnej liečby je trvalé poškodenie sliznice plné rozvoja abscesov (hnisania). A sami nič nezmôžete. Špecializovaný lekár by mal obnoviť tvar zubov.

Aby sa zabránilo abnormálnemu uhryznutiu, odporúča sa mladým zvieratám dávať malé množstvá uhlia. U dospelých zvierat si zavesia na krk kovovú reťaz.

Nuda

Praskanie zubov je charakteristické pre kompaktné ohrady, v ktorých sa na obmedzenom priestore nahromadilo veľké množstvo mladých zvierat. Prasiatka sú v takýchto podmienkach agresívne, a preto sú boje medzi zvieratami čoraz častejšie. Riešením tohto problému bude zväčšenie oblasti pobytu mladých zvierat.

Cvakanie zubov je tiež možné, keď je ošípaná odpočívajúca. Tento zvuk je dôsledkom nudy. Za takýchto okolností nie je potrebné zaobchádzať so zvieratami, za predpokladu, že nenastanú ďalšie abnormality. To znamená, že terapia nie je potrebná, ak mladé zvieratá vedú aktívny životný štýl a normálne sa stravujú.

Kŕče a kŕče žuvacích svalov

Ak sú vylúčené vyššie uvedené dôvody pre škrípanie ošípaných, je potrebné sledovať stav prasiatok. Ak sa u zvierat objaví nekontrolované zášklby na lícach pri jedle alebo v pokojnom stave, znamená to kŕče alebo svalové kŕče. Takéto príznaky sú dôsledkom neurologických porúch alebo fyziologických charakteristík konkrétneho prasaťa. Zviera s podobnými poruchami musí byť preukázané lekárovi.

Chyby v strave

Brúsenie zubov je možné z dôvodu nesprávnej stravy. Tento jav sa vyskytuje na pozadí bolesti lokalizovanej v bruchu. Za týchto podmienok má zviera nepríjemné pocity, ktoré vyvolávajú agresiu a v dôsledku toho škrípu zuby. Popísaný jav je v zásade typický pre prasiatka, ktorých strava sa dlho nemení a obsahuje rovnaké produkty.

Ak si mladé zvieratá brúsia zuby intenzívne, môže to znamenať žalúdočný vred. Táto patológia vyvoláva silnú bolesť a vyvíja sa na pozadí neustálej spotreby suchého a mletého krmiva. Okrem intenzívneho mletia je priebeh peptického vredového ochorenia sprevádzaný prudkým poklesom chuti do jedla, uvoľňovaním krvavých výkalov a depresívnym stavom zvieraťa.

Okrem tejto patológie vedie nesprávna strava k rozvoju gastroenteritídy. Toto ochorenie sa vyskytuje na pozadí skorého prechodu mladých zvierat na výživu dospelých alebo nedostatku vitamínov A a B.

Červy

Je menej pravdepodobné, že dôjde k škrípaniu zubov v dôsledku helminthickej invázie. Infekcia častejšie vyvoláva:

 • strata váhy;
 • sipot;
 • intenzívne svrbenie z konečníka (zviera neustále škriabe túto oblasť);
 • plynatosť a hnačka;
 • silný kašeľ po cvičení;
 • zvýšená nervozita.

Liečba helminthickej invázie sa vyberá s prihliadnutím na typ helmintov.

Ako vyriešiť problém?

Liečba mladých zvierat na škrípanie zubami by mala byť predpísaná veterinárnym lekárom, berúc do úvahy príčinu tohto javu. Terapia v zásade spočíva v úprave dennej stravy a zmene podmienok zadržania. V prípade detekcie helminthickej invázie sú predpísané nasledujúce lieky:

 1. Hygrovetín. Používa sa na liečbu a prevenciu helminthickej invázie.
 2. Tetramizol. Je predpísaný v prípade detekcie askariózy (infekcie ascarisom).
 3. Levamizol. Injekčný roztok, odporúčaný na zamorenie hlístmi.
 4. Alben. Liek je predpísaný v prípadoch, keď nebolo možné zistiť typ červov.
 5. Invermec. Liek má silný účinok na telo. Preto sa dávka lieku počíta na základe veku a hmotnosti ošípanej.

Ak je brúsenie spôsobené nesprávnou polohou zubov, potom sa tieto brúsia vyššie opísanými metódami. Pri svalových kŕčoch sa používajú lieky, ktoré normalizujú nervové vedenie.


Pozri si video: Zuby - bolesť a odstránenie dočasnej plomby (Septembra 2022).