Rada

Pravidlá používania nechtíka ako zeleného hnoja a prečo je takéto hnojivo užitočné

Pravidlá používania nechtíka ako zeleného hnoja a prečo je takéto hnojivo užitočnéWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Výnos a odolnosť záhradníckych plodín voči škodcom závisí vo veľkej miere od kvality a zloženia pôdy. Preto pri pestovaní rastlín záhradníci často používajú minerálne alebo organické hnojivá, ktoré eliminujú nedostatok živín v pôde. Nie je však vždy možné zabezpečiť dostatočné kŕmenie. V takýchto prípadoch pomáha použitie nechtíka lekárskeho ako sideratu (rastlina, ktorá nahrádza hnojivo).

Výhody a škody na nechtoch pre letnú záhradnú chatku

Priaznivé vlastnosti nechtíka lekárskeho (tagetes) sa určujú v závislosti od zóny pestovania. Tieto kvety sa pestujú v blízkosti:

 1. Rastliny čeľade ľuľkovité (zemiaky, paprika, paradajky a iné). Toto susedstvo bráni množeniu vošiek, háďatiek, bielych múch, weevils, chrobákov Colorado a iných škodcov.
 2. Jahody. Rastlina vedľa tagetes je menej pravdepodobné, že sa nakazí šedou hnilobou.
 3. Kapusta. Táto kombinácia znižuje riziko chovu kapusty bielej a mušky bielej.
 4. Luke. Vôňa, ktorú vyžarujú nechtíky, vystraší roztoče koreňov a číhajú na proboscis.

Na pestovanie sadeníc sa nechtíky používajú na odpudzovanie hmyzu. Za týmto účelom sa rastlina vysádza súčasne so zeleninovými plodinami v skleníku..

Záhradkári venujú pozornosť ďalším vlastnostiam, pre ktoré sú nechtíky užitočné. Korene týchto kvetov obsahujú látku, ktorá zabraňuje prerastaniu v záhrade:

 • záhradná portulaka;
 • plazivá pšeničná tráva;
 • praslička roľná a iná burina.

Okrem boja s červami a hmyzom žijúcim v pôde nechtík poskytuje aj ďalšiu užitočnú službu: táto rastlina chráni pred infekciou plesňovými infekciami. Zároveň je napriek opísaným vlastnostiam tagetes schopný poškodiť niektoré plodiny. Výsadba kvetov vedľa strukovín sa veľmi neodporúča.

Využitie biologických vlastností kvetu

Vďaka dlhodobej prevádzke je úrodná pôdna vrstva zhutnená, čo každoročne sťažuje kopanie záhrady. Vysadenie konkrétnych rastlín alebo siderátov, medzi ktoré patria aj nechtíky, pomáha vyrovnať sa s týmto problémom.

Kvety zlepšujú zloženie pôdy a používajú sa na prípravu kompostu alebo tekutého hnojiva, ako mulča alebo ako zložka pri príprave roztokov, ktoré sa používajú na ošetrenie zeleninových plodín. Medzi dôležité vlastnosti nechtíka patrí skutočnosť, že účinok účinkov tagetes pretrváva 5-6 rokov.

Nechtíky ako hnojivo

Medzi najčastejšie použitia nechtíka patrí použitie kvetov ako hnojiva. Na kŕmenie ovocných a zeleninových plodín môžete navyše túto rastlinu vysadiť na záhrade a pridať do kompostu alebo mulča.

Rastie ako zelený hnoj

Nechtíky sa vyznačujú vláknitým koreňovým systémom. Preto, ak sa rastlina používa ako zelený hnoj, je potrebné na jeseň odrezať hornú časť kvetov. Korene ponechané v zemi zlepšujú mikrocirkuláciu kyslíka a zabraňujú vzniku plesňových infekcií.

Ak plánujete používať nechtík ako organické hnojivo, potom sa odporúča rezať kmene kvetov 2 mesiace po výsadbe a vrcholy vložiť do pôdy. Stonky sa v pôde znovu zahrievajú, čím sa zvyšuje obsah užitočných mikroelementov.

Mulčovanie

Pomocou tagetov na mulčovanie je potrebné s nástupom jesene rezať, sekať a rozmetávať kvety so stonkami v záhrade a potom záhradu vykopať. S nástupom jari bude kultúra úplne chátrať. Tento mulčovanie zvýši hladinu dusíka a ďalších mikroživín v pôde. Zároveň sa zvýši rýchlosť prenikania vlhkosti. Neodporúča sa používať tagety ako mulč na jar, pretože rastlina nemá čas na rozloženie pred výsadbou ovocných plodín.

Humus

Optimálnym a najjednoduchším spôsobom prípravy hnojiva je vytvorenie humusu. Ak to chcete urobiť, s nástupom jesene vykopajte dieru v záhrade a zložte stonky a korene nechtíka. Potom by mali byť rastliny zhutnené a hojne naliate vodou. Na jar bude humus pripravený na použitie v záhrade.

Kvapalné hnojivo

Okrem vyššie uvedených metód sa na prípravu tekutého hnojiva odporúča používať nechtík. Aby ste to dosiahli, budete musieť brúsiť a umiestniť stonky s kvetmi do veľkej nádoby (drevenej, plastovej alebo keramickej) a naplniť kompozíciu vodou. Surovinu sa odporúča stlačiť lisom. Potom sa zmes musí uchovávať na tmavom mieste dva týždne.

Počas stanoveného obdobia sa začína proces fermentácie, o čom svedčí aj pena, ktorá sa objavuje na povrchu vody. Hneď ako zloženie stmavne, je hnojivo pripravené na použitie.

Táto zmes sa používa na zalievanie rastlín. Toto hnojivo urýchľuje plodenie a zlepšuje rast. Pred zavedením vrchného obväzu do pôdy sa odporúča zriediť zmes čistou vodou v pomere 1: 9. Ak sa kompozícia použije na postrek plodín, použije sa pomer 1:20.

Aplikácia v komposte

Existujú rôzne pohľady na to, či sa môžu nechtíky pochovávať spolu s inými kompostárňami. V skutočnosti sa táto možnosť použitia kvetov považuje za úspešnú. Väčšina záhradníkov odporúča vložiť vrcholy nechtíka do jamy na kompost, pretože tagety inhibujú patogénne baktérie a ničia larvy májového chrobáka.

Rastlinu používame ako fungicíd a herbicíd

Látky, ktoré tvoria nechtíky, umožňujú použitie tejto kvetiny na boj proti škodcom a chorobám.

Riešenie na ničenie škodcov

Ak chcete získať účinné riešenie proti škodcom, budete musieť zmiešať tagety s inými podobnými rastlinami:

 • tabak;
 • palica;
 • žihľava;
 • lucerna;
 • horčica;
 • chren;
 • paradajky.

Z výslednej zmesi by ste nemali brať viac ako dva kilogramy a pridať 10 litrov vody. Roztok sa infúziou podáva dva dni v tmavej miestnosti. Po namáhaní sa do zmesi znovu pridá 10 litrov vody. Výsledná kompozícia sa odporúča spracovávať ovocné a zeleninové plodiny každých 5 dní. Na zvýšenie účinnosti roztoku by sa do fázy prípravy výrobkov malo do zmesi pridať 40 gramov tekutého mydla. Posledne uvedené zvýši viskozitu kompozície. Vďaka tomu produkt vydrží dlhšie na listoch rastliny a bude sa lepšie vstrebávať.

Pred vysadením gladiol, ľalií a tulipánov sa odporúča ponechať cibule týchto kvetov v opísanej zmesi po dobu 8 - 10 hodín. Tento postup pomáha znižovať riziko plesňových infekcií rastlín.

Dezinfekcia pôdy

Na dezinfekciu pôdy sa používajú čerstvé nechtíky. Za týmto účelom, s nástupom jesene, odrezané stonky a kvety (bez koreňov) by mali byť zakopané v zemi na záhradnom záhone. Počas zimy sa rastlina prehrieva, pričom produkuje látky, ktoré ničia nematódy a iný hmyz škodlivý pre ovocné a zeleninové plodiny.

Môžete tiež použiť tagetes na dezinfekciu „pod parou“, keď sa na sezónu vysádzajú kvety na prázdnu záhradu a budúci rok sa sem umiestni zelenina.

Ľudové recepty na infúziu z vošiek

Aby ste zničili alebo zabránili výskytu kolónie vošiek, budete musieť naplniť polovicu 10-litrového vedra nasekanými nechtíkmi (sú potrebné stonky aj kvety) a zvyšok naplniť teplou (50 - 60 stupňov) vodou. Zloženie by sa malo lúhovať dva dni. Po filtrovaní sa do roztoku pridá 40 gramov mydla na pranie.

Výsledné činidlo sa použije na ošetrenie postihnutej rastliny z rozprašovača v nasledujúcom objeme:

 • až 8 litrov - pre dospelý strom;
 • do 4 litrov - pre kríky;
 • až 3 litre - na 10 metrov štvorcových záhrady.

V prípade poškodenia jahodových vošiek budete musieť trvať na sekaných nechtíkoch v studenej vode, tansy namočiť na dve hodiny do horúcej vody a nastrúhať strúčik cesnaku (každá zložka bude potrebovať najviac 200 gramov). Potom sa všetky zložky zmiešajú a naplnia 10 litrami vody.

Je potrebné spracovávať kultúry vyššie uvedenými prostriedkami, kým vošky nezmiznú úplne..

Kontrola buriny

Tagetes sa úspešne používajú pri ničení buriny. K tomu stačí zasadiť kvety do záhrady, medzi ovocné a zeleninové plodiny. Nechtík lekársky vďaka vylučovaným látkam brzdí rast a vývoj rôznych burín.


Pozri si video: YouTube Hashtagy - Ako na YouTube fungujú? (August 2022).