Rada

TOP 30 najlepších odrôd čierneho ríbezle pre Sibír s popisom a vlastnosťami

TOP 30 najlepších odrôd čierneho ríbezle pre Sibír s popisom a vlastnosťami


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niektoré odrody čiernych ríbezlí sú špeciálne chované pre Sibír. Takéto kríky sa dokonale prispôsobia krátkym horúcim letám a neumierajú v mrazivých zimách. Okrem čiernej môžete na záhrade zasadiť červené a biele ríbezle. Každá odroda má svoje pozitívne stránky a vyžaduje minimálnu údržbu.

Klimatické vlastnosti regiónu

Sibír zaberá obrovské územie - od pohoria Ural až po Tichý oceán. Pre taký rozsiahly región je typická klimatická rozmanitosť. Na severe - subarktické podnebie, v strede - kontinentálne, na juhu - horúce ázijské stepi.

Sibír je považovaný za najchladnejšiu oblasť na Zemi. Zimy sú tu dlhé a veľmi mrazivé. Jar prichádza neskoro - sneh sa topí až v polovici apríla. V máji sa vzduch ohreje na 14 stupňov Celzia. V severných oblastiach sa jarné otepľovanie vyskytuje v júni.

Leto je horúce, slnečné, takmer nie daždivé, ale krátke. Priemerná letná teplota je 20 - 25 stupňov. Nočné mrazy môžu trvať do polovice júna, potom ustúpiť a vrátiť sa do konca augusta. Jeseň na Sibíri je rýchla, nastáva rýchly prechod z leta do zimy. Na začiatku septembra môže byť teplota vzduchu rovných 14 stupňov Celzia a do konca tohto mesiaca niekedy sneží. Je pravda, že zima prichádza na Sibír začiatkom novembra.

Aké kritériá by mali spĺňať rôzne ríbezle pre Sibír

Podnebie Sibíri nie je príliš vhodné na pestovanie bobúľ. Ruskí chovatelia však vyvinuli nové odrody ríbezlí, ktoré sa dokážu prispôsobiť podmienkam suchého krátkeho leta a dlhej mrazivej zimy. Pre úspešné pestovanie ríbezlí musíte dodržiavať aj tipy na starostlivosť o túto plodinu.

Kritériá, ktoré musí odroda spĺňať pre Sibír:

 • mrazuvzdornosť;
 • schopnosť odolávať prudkým výkyvom teploty;
 • vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • odolnosť proti plesňovým chorobám a útokom hmyzu;
 • rýchle dozrievanie bobúľ;
 • dobrý výnos.

Odporúčané odrody pre Sibír

Pre tento región boli vyvinuté odrody, ktoré dokonale tolerujú sibírske mrazy a na jar rýchlo ožívajú. Avšak náhle jarné mrazy, aj keď neovplyvňujú stav pukov, sú schopné zničiť polovicu rozkvitnutých kvetov.

Perla

Nazýva sa aj Čierna perla. V roku 1992 bola stiahnutá. Kríky ríbezlí sú stredne vysoké (do 1,3 metra). Niekoľko kefiek s 5 - 8 bobuľami na každom rastie na konári. Hmotnosť jedného bobule je 2-3 gramy. Z kríka je možné nazbierať 4 kilogramy úrody.

Brutto

Najlepšia plodina chovaná ruskými chovateľmi. Prináša vynikajúce ovocie, zriedka ochorie, neumiera v chladnom počasí. Kultúra je sebaúrodná, a preto nepotrebuje opeľujúci hmyz. Bush je stredne vysoký, šíri sa. Bobule sú sladké a kyslé, šťavnaté, vážia 2,5 gramu.

Kultúra začína aktívne prinášať ovocie až 3 roky po výsadbe. Z jednej rastliny je možné zozbierať 4 kilogramy plodiny. Bobule dozrievajú začiatkom júla. Na zimu je vhodné kríky zaizolovať, hoci aj bez prístrešku znesú ľahko tridsaťstupňové mrazy.

Herkules

Kultúra je zimovzdorná, sebaúrodná, s neskorým obdobím dozrievania. Bush je vysoký, s rovnými stonkami, nie príliš hustý. Na každej kefke sa objaví 8-12 bobúľ. Hmotnosť jedného je 1,6 - 3,6 gramu. Šupka je čierna, mierne lesklá, tenká.

Bagheera

Hybridná plodina vyšľachtená zo škandinávskej a bieloruskej odrody v roku 1994. Rovnako dobre znáša aj mrazivé zimy a horúce letá. Kroviny - husté a rozširujúce sa, až 2 metre dlhé. Každá kefa má 5-8 bobúľ. Úroda dozrieva v júli. Z kríka je možné nazbierať 4 kilogramy ovocia.

Poklad

Odroda vyšľachtená špeciálne pre Sibír v roku 1997. Bush je nízky (až 1,5 metra). Bobule sú oválne, stredne veľké, s hmotnosťou 2 gramy. Z kríka sa pozbiera 3,5 kilogramu plodiny.

Uralska krasa

Červené ríbezle chované chovateľmi Uralu. Bush je kompaktný, nie príliš vysoký (až 1,2 metra). Bobule (asi 20 kusov) dozrievajú na zhlukoch dlhých až 7 centimetrov. Hmotnosť jedného je 1,7 gramu. Produktivita - 3,5-9,5 kilogramu na rastlinu.

Kultúry s červenými plodmi

Divoké odrody červeného ríbezle nájdete v sibírskych lesoch. Avšak v letných chatách sa tieto kríky dlho nezakorenili. Všetky odrody červeného ríbezle vysadené na Sibíri sú hybridné. Kultúra prispôsobená klimatickým vlastnostiam tohto regiónu sa získavala krížením divokých mrazuvzdorných a južných ovocných odrôd.

Holandská ružová

Známa odroda v západnej Európe. Bush je kompaktný, až 1,5 metra vysoký. Jedná sa o plodinu samú úrodu s ružovkastými bobuľami, ktoré majú priehľadnú tenkú šupku. Hmotnosť jedného je 1,5-2,5 gramov. Na jednej kefke sa môže objaviť až 15 bobúľ. Z každého kríka je možné nazbierať až 9 kilogramov úrody.

Chulkovskaja

Stará samorodná odroda, ktorá dokonale dozrieva vo všetkých ruských regiónoch. Bush je kompaktný, strednej výšky. Na jednom zhluku bobúľ rastie 6-8 plodov. Hmotnosť jedného malého bobuľového ovocia je 0,7 gramu. Kultúra dobre znáša mrazivé zimy i letné suchá. Bobule sú červené, priehľadné, ale mierne kyslé. Pestuje sa hlavne kvôli ochrane.

Jonker Van Tets

Holandská samoopelivá odroda, ktorá sa v Rusku objavila v roku 1992. Bush je vysoký, s dlhými a rovnými stonkami. Na každej kefe sa objaví až 10 bobúľ. Hmotnosť jedného je 0,7 - 1,5 gramu. Plody majú sladkú, mierne kyslú chuť, sú šťavnaté, konzumujú sa čerstvé a konzervované na zimu. Z jednej rastliny je možné nazbierať až 7 kilogramov bobúľ.

Skoré sladké

Samoúrodná kultúra so skorými plodmi a chutnými sladkými bobuľami. Bush je nízky, s hustou korunou. Bobule sú červené, priehľadné, malé, hmotnosť jedného je 0,5 gramu. Používa sa na konzerváciu a čerstvú spotrebu.

Bieloplodé odrody

Na rozdiel od červeného a čierneho ríbezle sú biele ríbezle oveľa sladšie a chutnejšie. Tento typ však medzi letnými obyvateľmi nie je veľmi populárny. Aj keď biele priehľadné bobule sú vynikajúcim džemom alebo konzervami. Ak chcete získať želé, nemusíte do sirupu ani pridávať želatínu, pretože v plodoch je toľko pektínu. Aromatické víno a likéry sú vyrobené z bobúľ bieleho ríbezle.

Minusinskaya biela

Trieda vyšľachtená v roku 2005. Kríky - krátke, kompaktné. Bobule sú stredné, hmotnosť jedného je 1,5 gramu. Produktivita - 6,5 kilogramu na rastlinu. Bobule sú sladké, s miernou kyslosťou a veľkými semenami.

Biely Potapenko

Odroda vyšľachtená pre sibírsky región v roku 1991. Bush strednej výšky (až 1,5 metra), mierne sa rozširujúci. Kefy - dlhé 5 centimetrov. Bobule sú malé (0,5 gramu), ale sladké. Z jedného kríka sa zberajú až 2 kilogramy úrody.

Najsladšie odrody

Z obrovskej škály čiernych ríbezlí si môžete vybrať tie najsladšie odrody. V bobuliach takýchto plodín je obsah cukru 10 - 12 percent. Odrody sladkého ríbezle sa pre svoje vynikajúce chuťové vlastnosti pestujú na konzumáciu alebo konzerváciu. Populárne odrody: Bagheera, Triton, Green Haze, Nina, Selechenskaya-2.

Triton

Chovaný vo Švédsku, je dokonale prispôsobený mrazivým zimám. Bush je vysoký, ale nešíri sa. Na jednej kefe dlhej od 7 do 12 centimetrov vyrastie 6 - 13 bobúľ. Hmotnosť jedného je 0,9 gramu. Samoúrodná kultúra začína prinášať ovocie až 3 roky po výsadbe. Z kríka sa pozbiera 3,5 kilogramu plodiny.

Odrody odolné voči chorobám a škodcom

Múčnatka a škvrny na listoch (septoria a antraknóza) sa považujú za bežné choroby z ríbezlí. Za priaznivých podmienok pre vývoj chorôb môžete stratiť polovicu a niekedy aj celú úrodu. Chovatelia vyvinuli nové odrody čierneho ríbezle s vynikajúcou imunitou. Takéto plodiny dobre znášajú ťažké zimy, rýchlo sa oživujú a prinášajú ovocie, neboja sa hlavných nepriateľov kríkov - obličkových roztočov a vošiek. Populárne odrody: Binar, Selechenskaya, Titania.

Binar

Kultúra odolná voči zime so stredne veľkými bobuľami (do 1,4 gramu). Bush je vysoký a kompaktný. Každý klaster dlhý 4 - 8 centimetrov pestuje 5 - 7 bobúľ. Kultúra zriedka trpí múčnatkou, antraknózou a nie je ovplyvnená roztočmi obličiek.

Najlepšie veľkoplodé odrody

Mnoho obyvateľov leta uprednostňuje pestovanie veľkoplodých ríbezlí. Bobule najlepších odrôd veľkých čiernych ríbezlí sú veľké, šťavnaté, sladké s miernou kyslosťou. Hmotnosť jedného je od 2 do 8 gramov.

Intenzívne

Kultúru chovali chovatelia, najmä pre kultiváciu na západnej a východnej Sibíri. Je to hybridná plodina dokonale prispôsobená mrazivým zimám a krátkym letám. Bush odrody je silný, šíriaci sa, nízky (až 1,5 metra dlhý). Jedna tenká kefa vyrastie zo 6 až 12 veľkých bobúľ. Plodinu je možné zberať koncom júla až do polovice augusta.

Titania

Odroda chovaná švédskymi chovateľmi sa v Rusku objavila v 90. rokoch. Bush je vyvýšený, s rovnými dlhými stonkami. Výška - 1,5 metra. Začína prinášať ovocie v júli. Z každej kefy vyrastie až 20 bobúľ. Hmotnosť jedného je 4 gramy.

Selechenská-2

Bush je kompaktný, s rovnými výhonkami, dlhý 1,9 metra. V každej kefke sa vytvorí až 14 bobúľ, hmotnosť jedného je 4-6 gramov. Plody sú veľké, sladké, aromatické a šťavnaté.

Pygmej

Odroda bola vyšľachtená až v roku 1999. Koruna kríka sa nešíri, výhonky rastú smerom hore a dosahujú dĺžku takmer dvoch metrov. K plodeniu dochádza koncom júna a trvá do polovice júla. Je to samoopeliteľná plodina. Každý klaster produkuje 10 - 12 plodov. Bobule sú veľké, sladké, hmotnosť jedného je 5-7 gramov. Z každého kríka je možné nazbierať 5,5 kilogramu úrody.

Dobrynya

Odroda sa objavila až v roku 2004. Bush je vzpriamený a nízky. Na každej kefke sa objaví 7-10 bobúľ. Hmotnosť jedného je 5 gramov. Z kríka sa zozbierajú 2 kilogramy plodiny.

Včasné dozrievanie odrôd

Skoré odrody dozrievajú koncom júna a začiatkom júla. Takéto odrody po mraze rýchlo ožívajú, kvitnú v polovici mája. V prípade jarných mrazov odumrie až 50 percent kvetov.

Lama

Odroda je známa od roku 1974. Bush je hustý, kompaktný, vysoký. Bobule sú stredne veľké, hmotnosť jedného je 1,1-2,4 gramov. Z kríka sa pozbiera až 2,5 kilogramu úrody.

Dar Curios

Skorá odroda získaná v roku 2004. Bush má nízke, rovné stonky. Bobule sú veľké (s hmotnosťou 1,9 - 3,6 gramu), sladké a kyslé, s malým množstvom semien. Táto sebaúrodná kultúra prináša vynikajúce ovocie, zriedka ochorie.

Nika

Skorá odroda so stredne veľkým kríkom. Hustota koruny je stredná. Zhluky bobúľ sú krátke (do 4 centimetrov). Bobule sú veľké, vážia 2-4 gramy. Samoúrodná kultúra. Znáša mrazivé zimy aj letné suchá.

Stredne sezónne plodiny

Po skorých ríbezliach dozrievajú stredne zrelé odrody. Plodové obdobie je od polovice júla do polovice augusta. Bobule sa konzumujú čerstvé alebo konzervované na zimu.

Rita

Samoúrodná odroda vyšľachtená špeciálne pre Sibír. Bush je vysoký, s rovnými dlhými stonkami, hustým lístím. Kefy majú dĺžku 6,5 centimetra a každá z nich vyrastie až 7 bobúľ. Hmotnosť jedného bobule je 2-4 gramy.

Altajanka

Krík - polorozložitý a stredne veľký. Bobule sú strednej veľkosti (s hmotnosťou 1,1 - 1,6 gramu). Z jednej rastliny je možné nazbierať 3,8 kilogramu plodiny.

Odrody neskorého dozrievania

Neskoré odrody dozrievajú v auguste a prinášajú ovocie až do polovice septembra. Rastliny sú zimovzdorné, majú príjemnú chuť, sladkokyslé bobule. Je pravda, že septembrová odroda, hoci rodí pred prvým mrazom, má však kyslé plody. Bobule tohto ríbezle sa používajú na konzerváciu. Existujú aj iné odrody s neskorým obdobím dozrievania: Mila, Harmony.

Mila

Charakteristickým znakom tejto odrody je sebestačnosť a veľké bobule. Kríky - nízke (do 1 metra), rozširujúce sa. Hmotnosť jedného bobule je 2,5-4,5 gramu. Z kríka môžete pozberať 3,5 kilogramu plodiny.

Tipy a triky pre výsadbu a úpravu

Čierne ríbezle sa môžu zakoreniť na akejkoľvek pôde, je však vhodné raz ročne pôdu prehnojiť organickými látkami a minerálmi. Kultúra nemá rada kyslú a močaristú pôdu. Ak je pôda príliš ílovitá, môžete do nej pridať piesok, kompost, superfosfát a síran draselný. Kyslosť pôdy sa znižuje pomocou vápna, dreveného popola alebo dolomitovej múky.

Ako a kedy sadiť

Je vhodné zasadiť ríbezle na slnečné miesto, na juhozápadnú stranu stanovišťa. Kríky tejto kultúry tolerujú mierne zatienené miesta, ale v úplnom tieni začínajú veľmi bolieť a zle prinášať ovocie.

Mladé stonky môžete do zeme vysadiť na jar (koncom apríla) alebo začiatkom septembra (3 týždne pred nástupom prvého mrazu). Najprv musíte pripraviť miesto výsadby sadenice. V zemi je vykopaná malá jamka hlboká 50 centimetrov. Vykopaná pôda sa zmieša so zhnitým kompostom (vedro) a minerálnymi prísadami (50 gramov superfosfátu a síranu draselného).

Je lepšie kúpiť sadenicu v špeciálnej škôlke. Mladé rastliny by nemali byť staršie ako jeden rok a ich výška by mala byť 40 centimetrov. Stonky by mali mať púčiky. Sadenice by mali mať zdravé korene dlhé 20 centimetrov. Pred výsadbou sa korene kríka umiestnia na jeden deň do Kornevinovho roztoku (na stimuláciu rastu).

Sadenica sa ponorí šikmo na oplodnenú pôdu a pokryje ju zvyšnou zeminou. Pôda je podbitá, zaliata 8 litrami vody. Pozemok okolo krovia je mulčený pilinami.

O kríky poskytujeme náležitú starostlivosť

Pri dobrej starostlivosti budú kríky dobre rodiť a zriedka ochorejú. Počas obdobia kvitnutia a tvorby vaječníkov v suchom období je vhodné kríky zaliať. Táto technika takmer zdvojnásobí výnos. Pod jeden krík nalejte až 20 litrov vody.

Každý rok na jeseň, po páde listov, sa vykonáva prerezávanie. Vetvičky sú skrátené, preriedené. Na jar, pred zlomením púčikov, sa odstránia suché a choré výhonky. Každý rok je niekoľko starých pobočiek úplne odrezaných, takže ročné obdobia alebo dvojročné obdobia zostávajú. Odrezaním starých stoniek a zanechaním mladých omladia krík.

Keď príde obdobie kvitnutia, obyvatelia leta sa nemusia obávať opeľovania hmyzu. Väčšina nových odrôd je koniec koncov samooplodná. Ríbezle kvitnú v polovici mája a často padajú pod jarnými mrazmi, čo spôsobí odumretie polovice úrody.

Dozrieva, v závislosti od odrody, od júna do augusta. Časový rozdiel dozrievania je dva týždne. Bobule sa zbierajú hneď ako sú zrelé.

Na prevenciu chorôb sa kríky postriekajú fungicídmi, roztokom síranu meďnatého, 8% močoviny. Na ničenie škodcov sa používa koloidná síra a tinktúra z cesnaku. Na zimu sú kríky ohnuté k zemi a pokryté agrofibrom.


Pozri si video: Prečo je olivový olej úžasný (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Berg

  Je mi ľúto, ale podľa môjho názoru sa mýlite. Dokážem to dokázať. Napíš mi v PM, diskutujte o tom.

 2. Tuvya

  In it something is also idea excellent, agree with you.

 3. Nibar

  Myslím, že sa rozhodneš správne.

 4. Venjamin

  Mýliš sa. I can defend my position.

 5. Cha'tima

  tvoja veta je genialna

 6. Kidal

  It has touched it! It has reached it!

 7. Axton

  In my opinion, mistakes are made.Napíšte správu