Rada

Je možné vajcia pred vložením do inkubátora umyť, ako ich spracovať doma

Je možné vajcia pred vložením do inkubátora umyť, ako ich spracovať doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prvýkrát pri chove kurčiat alebo káčat sa vynára veľa otázok, pretože postup, aj keď je zaujímavý, je dosť komplikovaný. Jedna z týchto otázok - je možné vajcia umyť tesne pred vložením do inkubátora? To samozrejme nie je najdôležitejšia otázka. Ale napriek tomu je potrebné poznať také jemnosti, aby bol chov hydiny úspešný.

Ako vyberáte vhodné vajcia?

Pred vložením vajec do inkubátora musíte vopred vybrať tie, z ktorých sa pre istotu vyliahnu kurčatá. Najdôležitejším znakom je sviežosť. Čím sú čerstvejšie, tým väčšia je šanca, že sa im všetkým vyliahnu zdravé a silné kurčatá.

Druhým znakom je veľkosť. Táto vlastnosť je dedičná, preto kurčatá chované z veľkých vajec budú dobre ležať.

Známky vhodných násadových vajec:

 • Škrupina by mala byť hladká bez trhlín a rôznych nánosov. Čerstvé sú zvyčajne matné, zatiaľ čo staré sú hladké na dotyk.
 • Tvar by mal byť oválny. Slabé kurčatá sa liahnu z okrúhlych alebo silne predĺžených.

Čerstvosť môžete určiť hodením vajíčka do pohára s vodou. Ak spadol bokom na dno, potom je čerstvý. A pláva bližšie k povrchu, potom starému.

Je potrebné vajcia pred vložením do inkubátora umyť?

Aj keď otázka, či je potrebné škrupinu pred vložením do inkubátora umyť, nie je najdôležitejšia, stále sa odporúča ju preštudovať. Tu sa názory hydinárov rozdelili. Niektorí tvrdia, že je nevyhnutné škrupinu pred pokládkou umyť, pretože na nej zostávajú rôzne patogénne mikroorganizmy, ktoré spôsobujú chorobu kurčiat. Aj keď je vták na prvý pohľad zdravý, môže byť nosičom chorôb. Platí to najmä pre kačice a husi.

Iní naopak tvrdia, že v prírodných podmienkach sa škrupina nespracováva a kurčatá sa liahnu zdravé. Slabí aj tak zomierajú.

Vedecké výskumy naznačujú, že manipulácia so škrupinami pred nastavením zlepšuje liahnivosť a kurčatá sa liahnu zdravšie. Poľnohospodári zase tvrdia, že nie je veľký rozdiel.

Metódy čistenia

Príprava vajec začína starostlivým spracovaním škrupiny. To sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi.

Umývanie vajec

Najjednoduchším spôsobom je umyť škrupinu vodou a malým množstvom mydla na pranie. Vajcia sa prenesú do veľkej nádoby, zalejú sa teplou vodou a pridá sa trochu mydla, potom sa povrch otrie špongiou. Po umytí sa vysušia a až potom sa umiestnia do inkubátora.

Úprava parou formaldehydom

Škrupina môže byť ošetrená parami formaldehydu. Táto metóda vyžaduje vzduchotesnú nádobu. Pre postup budete potrebovať:

 • 25 ml formaldehydu;
 • 15 ml filtrovanej vody;
 • 15 g manganistanu draselného.

Formaldehyd sa zmieša s vodou. Draslík sa pridáva, keď je nádoba už nainštalovaná v komore. Teplota v komore by mala byť približne + 30-36 stupňov.

Úroveň vlhkosti sa udržuje na 75%. Nechajte ich v komore 40 minút. Na konci procedúry je komora dôkladne vetraná.

V dôsledku reakcie sa uvoľňujú pary, ktoré majú dezinfekčný účinok. Potom sa komora okamžite uzavrie. Pre človeka je nebezpečné tieto pary dýchať, môžu spôsobiť vážnu otravu.

Formalínový roztok

Formalín sa používa na spracovanie násadových vajec. Na postup použite 0,5% roztok formalínu. Látka sa zriedi v rovnakom pomere s vodou. Potom sa kvapalina zahreje na 31 stupňov. Vajcia sú uložené v sieti. Držte sa tam, kým sa nečistoty úplne nevymyjú.

S kremencom

Najjednoduchšou a najbezpečnejšou metódou čistenia je kremovanie. Táto metóda vám umožňuje dobre vyčistiť škrupinu od nečistôt.

Postup Quartzing:

 • Vložte pripravené vajcia na nastavenie do inkubátora v tácke.
 • Kremenné žiarenie umiestnite do vzdialenosti 80 cm.
 • Zapnite zdroj kremeňa a nechajte ho 10 minút vedľa podnosu.

Tento čas bude stačiť na vyčistenie škrupiny od kontaminácie.

Peroxid vodíka

Ďalším spôsobom, ako očistiť vajcia od kontaminácie, je opláchnuť ich v peroxide vodíka. Za týmto účelom sa na vatovú podložku naleje malé množstvo vodíka a povrch sa ním utrie. Najlepšie je vziať si čo najčastejšie nový disk na dôkladné vyčistenie vajec. Po ukončení procedúry ich osušte a potom ich môžete poslať do inkubátora.

Aký vplyv má znečistenie na vajcia?

Vajcia, najmä tie nekúpené, majú často rôzne kontaminanty. Aj keď neprinášajú značné škody, pretože v prírodných podmienkach ich nikto nečistí a kurčatá sa stále liahnu bez problémov. Niektorí chovatelia hydiny sa však domnievajú, že znečistenie prispieva k výskytu chorôb kurčiat, kvôli ktorým uhynú po niekoľkých týždňoch od vyliahnutia.

Ako dezinfikovať inkubátor pred nakladením vajíčok

Ale nielen vajcia je potrebné pripraviť pred znáškou. Samotný inkubátor doma musí byť tiež vyčistený tak, aby bol sterilný. To pomôže predchádzať chorobám u novo vyliahnutých kurčiat.

Roztok chlóramínu

Na dezinfekciu sa používa roztok chlóramínu. Táto metóda všetkých metód spracovania inkubátora sa považuje za najbežnejšiu. Používa sa v priemyselnom meradle aj v domácnosti. Látka sa predáva v bežných lekárňach. Cena za to je celkom prijateľná.

Na spracovanie škrupiny sa 10 tabliet rozpustí v 1 litri filtrovanej vody. Potom sa výsledný roztok naleje do rozprašovača a z neho sa nastrieka inkubátor. Je obzvlášť dôležité striekať na ťažko prístupných miestach.

Roztok sa nechá stáť 3-4 hodiny. Potom sa umyjú tečúcou vodou. Roztok musí byť opäť dôkladne vymytý z ťažko dostupných miest.

Para formaldehydu

Rovnako ako škrupiny je možné inkubátor ošetriť parami formaldehydu. Princíp varenia je rovnaký ako pri dezinfekcii vajec. Do 40 ml 40% formaldehydu sa pridá 35 g manganistanu draselného. Výsledný roztok sa naleje do nádoby s vysokým hrdlom a umiestni do inkubátora.

Pre úspešnú dezinfekciu musíte nastaviť teplotu na +39 stupňov. Zatvorte všetky vetracie otvory, aby neprepúšťali paru.

Nechajte nádobu 45 minút. Po uplynutí času sa nádoba vyberie a samotný inkubátor sa 24 hodín vetrá. Aby zápach formaldehydu rýchlejšie zmizol, môžu sa povrchy otrieť amoniakom.

Formalínové výpary

35 ml 40% roztoku formalínu sa zriedi 35 g manganistanu draselného a 40 ml vody. Do inkubátora sa vloží kameninová alebo smaltovaná doska. Výsledný roztok nalejte do nádoby na dne. Rovnakým spôsobom ako pri formaldehyde sú všetky prieduchy zapojené. Pre rovnomerné rozloženie pár je možné zapnúť ventilátor. Zároveň sa teplota zvýši na +38 stupňov. Roztok nechajte pôsobiť asi 45 minút.

Metóda ozonizácie

Ďalším spôsobom, ako pripraviť vajcia do inkubátora, je metóda ozonizácie. Do komory sa pridáva ozón v množstve 350 - 450 mg na 1 meter kubický. Teplota je nastavená do +26 stupňov. Vlhkosť pre úspešnú ozonizáciu inkubátora musí byť 80%. Celý proces trvá asi jednu hodinu.

UV ošetrenie

Jeden z najjednoduchších spôsobov ošetrenia inkubátora pred kladením vajíčok. Za týmto účelom umiestnite ultrafialovú lampu do inkubátora a zapnite ju na 40 minút.Potom do nej môžete začať vkladať vajcia.

Hotové komerčné lieky

Na spracovanie škrupiny môžete použiť hotové prípravky. Účinný je napríklad Javel Solid. Tento prípravok dobre čistí vajcia od nečistôt. Na tento účel je vhodný aj obyčajný jód. Niekoľko kvapiek jódu sa zriedi vo vode a dôkladne sa premieša. Potom sa vajcia umiestnia na 1 hodinu do vody. Potom sa vysušia a umiestnia do inkubátora.

Účinné výrobky na dezinfekciu inkubátora:

 • Bromosept;
 • "Virocid";
 • "Glutex";
 • Delegol;
 • Fiam Super;
 • Ecoweed.

Zakúpené dezinfekčné prípravky sa používajú v súlade s pokynmi. Počas používania sa neodporúča, aby látka prišla do styku so snímačom, vykurovacím telesom alebo motorom. Z tohto dôvodu sa inkubátor pokazí.

Ďalším účinným liekom na dezinfekciu je chlóramín B. Chlóramín B sa zahreje na 30 stupňov. Potom sa vajcia na niekoľko minút postupne znížia. Po ukončení procedúry sa každé vajíčko dôkladne umyje pod tečúcou vodou, aby sa zmyla zvyšná látka.


Pozri si video: Jakub a Ondřej - jejich první rok 27tt 860g a 990g (Septembra 2022).