Rada

Príčiny a príznaky piroplazmózy u koní, liečba a prevencia

Príčiny a príznaky piroplazmózy u koní, liečba a prevencia


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Piroplazmóza u koní je nebezpečný problém. Okrem toho je spojená s infekciou špeciálnymi parazitmi. K tomu dochádza pri uhryznutí kliešťom. Na identifikáciu a odstránenie patológie sa odporúča konzultovať s veterinárnym lekárom včas. Je potrebné mať na pamäti, že čím je zviera mladšie, tým ťažšie toleruje patológiu. Preto je také dôležité zahájiť terapiu včas.

Opis choroby

Pôvodcom patológie je Piroplasma caballi, ktorá patrí do čeľade Babesiidae. Je to jeden z najväčších endoglobulárnych parazitov, ktoré sú lokalizované v červených krvinkách. Nositeľmi chorôb sú kliešte, ktoré patria do rodu Dermacentor. V tomto prípade je pôvodca piroplazmózy prenášaný kliešťami cez vajíčka.

Dôvody vzhľadu

Za príčinu vývoja ochorenia sa považuje otrava krvi parazitmi. Vyskytuje sa v dôsledku uhryznutia kliešťa, ktorý prenáša nebezpečné mikroorganizmy. Samotný kliešť sa infikuje pyroplazmidmi, keď ho pohryzie choré zviera alebo matka. Parazity prechádzajú niekoľkými štádiami vývoja v črevách medzihostiteľov. Infikujú však celé telo a slinné žľazy nie sú výnimkou.

Potom so slinami roztočov vstupujú do tela koňa. Tam parazity vstupujú do červených krviniek a vyvolávajú ich postupné ničenie.

Čím je zviera mladšie, tým je v ňom zložitejší priebeh patológie. Infekcia sa vyskytuje počas aktivácie kliešťov, ktoré patria do kategórií Dermacentor pictus a Dermacentor marginatus. Vo väčšej miere sú zvieratá, ktoré majú slabú imunitu, náchylné na infekciu. Zvyčajne sa zhoršuje, keď sú kone prepracované alebo sa u nich vyvinú chronické stavy.

Známky a príznaky výskytu

Inkubačná doba piroplazmózy je 1 - 2 týždne. V tomto prípade má samotná patológia zvyčajne akútny charakter a je sprevádzaná výskytom nasledujúcich znakov:

  • všeobecná slabosť - stáva sa výsledkom otravy zvieracieho tela v dôsledku vitálnej aktivity parazitov a nadmerného množstva hemoglobínu;
  • ikterický syndróm slizníc - v dôsledku porušenia pečene;
  • anémia - je dôsledkom hromadného odumierania červených krviniek;
  • horúčka, horúčka, kŕče - spôsobené nesprávnou funkciou nervového systému;
  • poruchy trávenia - prejavujúce sa vo forme straty chuti do jedla, koliky a plynatosti;
  • narušenie činnosti srdca, krvných ciev a dýchacieho systému - často dochádza k zvýšeniu pulzu a dýchania, čo súvisí s blokovaním prietoku krvi zvyškami mŕtvych erytrocytov.

Hrozba patológie spočíva v jej rýchlom vývoji. Ak sa šírenie choroby nezastaví, existuje riziko, že kôň týždeň po objavení sa príznakov uhynie.

Diagnostické opatrenia

Ak chcete zistiť patológiu, musíte kontaktovať svojho veterinárneho lekára. V tomto prípade špecialista analyzuje klinický obraz. Zároveň zohľadňuje epizootologické parametre a patologické zmeny, ktoré sa vyskytujú počas choroby. Krvný test sa však považuje za najpresnejšiu diagnostickú metódu.

Liečba piroplazmózy u koní

Po identifikácii pôvodcov patológie lekár vyvinie terapeutický kurz. Liečba by mala byť komplexná. Odporúča sa začať s ním čo najskôr.

Najskôr je potrebné zničiť patogény patológie. Na tento účel lekár predpisuje lieky "Imidocarb" a "Aceturata Diminazen". Podávajú sa intramuskulárnou injekciou. Okrem toho sa vykonáva symptomatická terapia. Zahŕňa použitie preháňadiel a liekov na srdce. Tiež zviera vyžaduje špeciálnu stravu.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo infekcii koní, neodporúča sa pásť kone na pastvinách, kde sa nachádzajú vektory kliešťov. V prípade hromadnej akumulácie ixodidových kliešťov sa odporúča zvieratá spracovávať v intervale 5 - 6 dní. Toto by sa malo robiť s akaricídnymi látkami.

Odborný názor

Zarechny Maxim Valerievich

Agronóm s 12-ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letné chaty.

V niektorých situáciách je potrebné uchýliť sa k chemoprofylaxii. Súčasne sa odporúča podať koňom intravenózne roztok trypancínu. To sa deje, keď sa u zvierat objavia prvé prípady ochorenia.

Po rekonvalescencii sa odporúča kone chovať v chladných miestnostiach. Okrem toho môžu pracovať až po 2 - 3 týždňoch.

Konská pyroplazmóza sa považuje za nebezpečnú patológiu, ktorá sa vyznačuje rýchlym vývojom. Aby sa minimalizovalo riziko infekcie, je dôležité zapojiť sa do prevencie chorôb. Ak sa objavia príznaky poruchy, mali by ste okamžite kontaktovať veterinára.


Pozri si video: Debilní kecy koňáků (Septembra 2022).