Rada

Opis odrody cibule Exibishen, kultivačné vlastnosti a úroda

Opis odrody cibule Exibishen, kultivačné vlastnosti a úroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pri pestovaní cibule sníva každý záhradník o veľkej úrode. Medzi mnohými odrodami tejto plodiny vyniká cibuľa Exhibichen, ktorá je schopná dosiahnuť dobrú úrodu pri použití minimálnej plochy. To sa dosiahne vďaka skutočnosti, že žiarovky sú veľké a vážia až 800 gramov. Cibuľa je vo veľkých rodinách žiadaná nielen pre svoju veľkosť, ale aj pre svoju príjemnú sladkastú chuť.

Trochu o rozmanitosti

Exibichen vyniká medzi najlepšími veľkoplodými odrodami. Cibule, v závislosti od starostlivosti, môžu vážiť od 150 do 800 gramov, preto je výťažok od jedného štvorcového metra do 4,5 kg.

Je to holandská odroda získaná zo semien. V južných oblastiach sa vysieva na otvorenom teréne. V strednom pruhu a na severe sa odporúča najskôr dostať sadenice a na jar ich vysadiť na trvalé miesto rastu.

Opis odrody cibule Exibishen a jej vlastnosti sú nasledovné:

 1. Veľké hlavy žiaroviek sú žlté, s tenkými šupinami, majú zaoblený predĺžený tvar a krk je zhrubnutý.
 2. Cibuľa vo vnútri je biela, šťavnatá a jemnej konzistencie, sladkastej chuti bez horkosti. Najlepšie sa konzumuje čerstvé, pridáva sa do šalátov. Pri rezaní oleja nedráždi oči a nos.
 3. Vegetačné obdobie je asi 130 dní. Cibuľa zostáva čerstvá asi 3 - 4 mesiace, potom začne zelená rásť.

Semená sa kvôli dlhému vývojovému obdobiu vysievajú pre sadenice. Cibuľa rastie dobre v akejkoľvek pôde. Pri pestovaní na sadeniciach sú žiarovky veľmi veľké: vážia od 500 do 800 gramov. Pri zasiatí semenami dorastajú oveľa menšie - až 150 - 300 gramov.

Výsadba so semenami a sadenicami

Existujú dva spôsoby pestovania cibule - sadenice a zo semien. Prvý spôsob je najpopulárnejší, pretože je 100% zárukou získania okrúhlice. Sadenice sa zakorenia a dobre sa rozvíjajú. Semená však nie všetky klíčia dobre a neexistuje žiadna presná záruka, že z každého zrna sa dá získať cibuľa.

Výber správneho miesta pre cibuľu

Na výsadbu cibule je potrebná dobre osvetlená plocha.

Podľa rád záhradkárov by sa mala venovať pozornosť:

 • kyprenie pôdy a jej kyslosť, ktorá by nemala byť vysoká, je lepšia ako neutrálna a odolná voči vlhkosti;
 • miesto by malo byť teplé, pôda môže byť buď piesčitá alebo piesčitá hlinitá.

Príprava pôdy pred výsadbou

Pred výsadbou rastlín musíte pripraviť pôdu. Je dobré, ak pôda pozostáva z pôdy sodnej, humusu a diviaka, najlepšie zhnitej. Všetky prísady musia byť zmiešané pomocou hrable.

Vďaka tejto príprave bude možné vypestovať dobrú úrodu.

Príprava záhradnej postele

Aby bola výsadba správna, záhon by sa mal pripraviť na jeseň. Odporúča sa ho vykopať, odstrániť korene buriny, zvyšky.

S nástupom jari musí byť pôda v poli lôžka uvoľnená motykou a hrabľami, potom vytiahnuté drážky pri dodržaní vzdialenosti 30 cm. Na posteľ sa odporúča inštalovať oblúky pomocou cibule, aby sa zakryli film alebo agrospan v prípade chladu a útoku vtákov.

Príprava sadeníc na výsadbu v zemi

Na pestovanie výstavnej cibule prostredníctvom sadeníc sa odporúča semená ošetriť roztokom manganistanu draselného. Teplota kvapaliny by mala byť asi 40 ° C, potom musia byť semená mierne vysušené, aby sa nelepili na ruky a bolo možné ich nalievať.

Môžete ich na prebudenie namočiť do teplej filtrovanej vody s aloe šťavou, potom ich zabaliť do vlhkej gázy a vydržať tam asi 3-4 dni. Výsadba semien pre sadenice sa zvyčajne odporúča koncom februára a začiatkom marca.

Príprava semien pred výsadbou

Pestovanie cibule, ktorá je pružná zo semien, sa považuje za ľahší spôsob, ktorý však nezaručuje klíčenie všetkých semien.

Pred zasiatím semien je potrebné vykonať prípravné práce:

 1. Namočte na 3 hodiny do teplej vody, ktorej teplota by mala byť 25 ° C. Semená sa uchovávajú vo vlhkom tkanive asi 3-4 dni, aby napučali.
 2. Dezinfikujte roztokom mangánu. Semená sú ponorené do ružovej kompozície, zahrievané na teplotu 40 ° C, cez noc: asi 8 hodín.
 3. Aby sa semená mohli vysádzať v rovnakej vzdialenosti, musia sa lepiť na toaletný papier, ktorý sa krája vo forme stúh, lepiť špeciálne pripravenou škrobovou pastou. Kvapka lepidla kvapká na papier vo vzdialenosti 5–7 cm a je doň vložené semienko. Je dôležité počkať, kým lepidlo zaschne a nalepí sa nažka.
 4. Takéto pásky sú položené v drážkach a pokryté vrstvou ľahkej zeminy, pôda môže byť mierne mulčovaná, aby sa lepšie udržala vlhkosť.
 5. Aby sa zabránilo výskytu plesňových chorôb, musí byť pôda ošetrená prípravkom Fitosporin.

Pristátie v zemi

Výsadba získaného semenného materiálu na otvorenom teréne sa vykonáva začiatkom mája. Za týmto účelom sú ryhy nakreslené vo vzdialenosti 30 cm. Medzi žiarovkami je pozorovaný segment 20–25 cm. Otvory sa vytvárajú pomocou prstov. Výsadba hlavičiek lukov Exible sa vykonáva do hĺbky 3 cm.

Aké podmienky sú potrebné?

Pestovanie a ďalšia starostlivosť o cibuľu Exhibichen si bude vyžadovať dodržiavanie určitých pravidiel. Najskôr musíte pripraviť nádobu, naplniť ju vopred pripravenou vlhkou pôdou, nakresliť plytké drážky vo vzdialenosti 2 cm od seba.

Dajte semená na vrch, posypte zeminou asi 1,5 cm. Potom ich zakryte sklom alebo filmom a odložte na teplé miesto.

Keď sú sadenice staré 2 mesiace, je potrebné ich začať vytvrdzovať; na tento účel sa nádoby vynesú na balkón alebo na lodžiu. Čas vytvrdzovania sa postupne zvyšuje: od 5 minút sa upravuje na 30, v závislosti od vonkajšieho počasia a teploty.

Teplota

Dôležitou podmienkou pre pestovanie cibule je udržiavanie správnej teploty najmenej 20 - 25 ° С. V budúcnosti je vhodné monitorovať obsah vlhkosti v zemi, ale radšej ju nezalievajte, pretože vďaka povlaku sa nedokáže odpariť. Vytvorenú kondenzáciu na fólii sa odporúča pretrepať na zemi. Cibuľa sa objaví asi za 10-14 dní.

Osvetlenie

Aby sa dosiahla dobrá úroda, s výskytom sadeníc by sa mali krabice so sadenicami preniesť na dobre osvetlené miesto. Je žiaduce dodržiavať teplotný režim. Cez deň by malo byť minimálne 17 ° C, v noci je znížená na 15 ° C.

Ak sú dni krátke, musia sa sadenice doplniť svetlom, čím sa denné svetlo zvýši na 12 hodín, aby sa ukázalo byť silné.

Okrem toho je potrebné monitorovať obsah vlhkosti v pôde, vetranie miestnosti, robiť to, pravidelne otvárať prieduchy, ale vyhnúť sa prievanu.

Zber sa nevykonáva, preto je možné zasiať semená cibule Exhibishen do samostatných pohárov s 2 semenami počas jednej sezóny. Mal by vyrásť iba jeden, preto sa vyberie silná rastlina a druhá sa odstráni.

Starostlivosť

Po výsadbe sadeníc alebo vypučaní semien musíte vytvoriť správne podmienky pre starostlivosť.

Nebude to ťažké:

 1. Na udržanie vlhkosti musí byť pôda mulčovaná. Za týmto účelom sú postele pokryté slamou, rašelinou alebo machom.
 2. Nenechajte pôdu vyschnúť. Pravidelné polievanie vykonávajte usadenou vodou. Na konci júla sa zavlažovanie zastaví, aby žiarovky zosilneli a neboli uvoľnené. Pretože v tomto prípade je plodina zle skladovaná.
 3. Po zalievaní sa odporúča medzi riadkami povoliť.
 4. Uistite sa, že ste cibuľu Exhibichen kŕmili hnojivami na otvorenom teréne.
 5. Aby sa zabránilo vypadnutiu cibuľového peria, pripevní sa ho na kolíček alebo sa rozreže na 10 cm.
 6. Aby cibuľa nepoškodila cibuľu, odporúča sa k nej zasadiť záhon z mrkvy.

Vrchný obväz

S dobrou úrodou môžete rátať iba pri pestovaní výstavnej cibule s potrebnou starostlivosťou. Nezabudnite na mesačné kŕmenie, počas polievania používajte potašové, dusíkaté a fosforové hnojivá.

Najlepšie je hnojiť komplexnými minerálnymi hnojivami. Zavádzajú sa každý druhý deň s očakávaním, že 1 gram sa zriedi 2 litrami vody.

Je tiež dôležité monitorovať čistotu záhonov od prítomnosti buriny: musia sa odstrániť pri kyprení pôdy, čo sa najlepšie vykoná po každom zalievaní.

Je dôležité mať na pamäti: v júli už nie je potrebné cibuľu Exibishen ničím kŕmiť. Cibuľoviny prechádzajú do režimu dlhodobého spánku a nadmerné kŕmenie môže plodinu iba poškodiť.

Kontrola chorôb a škodcov

Cibuľa exhibishen je bohužiaľ tiež citlivá na choroby, ako aj na napadnutie škodcami. Ak sa nájdu choré rastliny, je vhodné okamžite zahájiť terapiu.

Cibuľu môžu postihnúť nasledujúce choroby:

 1. Rot. Je to veľmi ťažké rozpoznať, iba vy vidíte, že vrcholy žltli a ležali na zemi. Siaha priamo dole. Pri koreni cibuľa získa biely kvet. Vďaka tomu prestane rásť a je nemožné ho vyliečiť.

Ak dôjde k ochoreniu, žiarovky by sa mali vytiahnuť zo zeme. Odrežte postihnuté miesto a jedzte, nemôžu sa skladovať.

 1. Smut. Určené detekciou sivých pruhov na listoch cibule. Ochorenie je plesňovej povahy, ochorenie sa nedá liečiť.

Ak sa nájdu choré rastliny, je potrebné odstrániť postihnuté perie cibule.

 1. Sivá hniloba. Ovplyvňuje krk cibule a je hubového pôvodu. Pretože krk hnije, perie neprijíma potravu, začína nadobúdať žltú farbu.

Tieto žiarovky musia byť vytiahnuté, choroba sa nedá vyliečiť.

 1. Kmeňový nematód. Príčinou sú malé červy žijúce v zemi. Ovplyvnené stonky cibule nadobudnú svetlý odtieň, potom sa zvlnia. Samotná žiarovka začne hniť. Na boj s touto chorobou existujú špeciálne chemikálie, ktoré sú však toxické, a preto je nebezpečné nimi ošetrovať rastliny, ktoré sú takmer zrelé a bude treba ich čoskoro zozbierať. Je lepšie odstrániť choré žiarovky.

Najnebezpečnejším zo škodcov je cibuľová muška.
Okrem mrkvy možno v blízkosti vysadiť kvety so silným zápachom, ktoré vystrašia škodcov a zbavia sa chorôb.

Tie obsahujú:

 • nechtík;
 • nechtík;
 • pelargónie;
 • petúnie;
 • levanduľa;
 • nasturtium.

Drevený popol dobre chráni cibuľu pred škodcami, s ktorou sa odporúča postieľky posypať cibuľou.

Zber cibule

Je potrebné presne určiť čas zberu cibule Exhibichen. Znakom dozrievania sú uložené vrcholy, ktoré naznačujú, že tiež začali vysychať korene a zhoršuje sa výživa rastlín. To znamená, že nastal čas, keď nadišiel čas na vykopanie exhibishenskej cibule z postelí. Ak to nie je vykonané včas, začnú rásť nové korene, čo zníži trvanlivosť plodiny.

Na zber cibule sa odporúča zvoliť suchý, slnečný deň, najlepšie s miernym vánkom. Žiarovky by sa mali zdvihnúť zo zeme lopatou alebo jemne vytiahnuť. Rozložte v radoch na suchú zem alebo lepenku, trochu osušte. Potom sa odporúča sušiť ho na verande, v stodole alebo na inom dobre vetranom mieste.

Hneď ako krk cibule vyschne, znamená to, že je pripravená na zimné uskladnenie. Bude to trvať asi 14 dní. Potom je potrebné plodinu triediť, skontrolovať každú žiarovku a vybrať zdravé na uskladnenie. Ďalej triedte podľa veľkosti ovocia. Ak dôjde aj k miernemu poškodeniu, hlavy sa najskôr odložia a použijú.

Cibuľu skladujte na suchom mieste. Môže byť pletený alebo pletený. Pri skladovaní v škatuliach sa odporúča posypať na hlavy cibuľové šupky, ktoré sa môžu zhromaždiť po vysušení a prepážke produktu.

Užitočné tipy a spätná väzba

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako nakupovať cibuľové sady Exibishen. Bohužiaľ je nemožné ho zohnať, pretože má veľmi krátku trvanlivosť - iba 4 mesiace.

Je však možné pestovať okrúhlice na semená, ak je možné žiarovku uchovať minimálne do februára. Najlepšie je umiestniť ju do chladničky v zeleninovej časti. Veľká cibuľa sa veľmi rýchlo zhoršuje, takže musíte odložiť cibuľu s hmotnosťou najviac 300 gramov. A potom:

 1. Keď sa objaví perie, žiarovka sa vysadí do malej nádoby, ktorá nepresahuje 2 litre. Namiesto pôdy sa odoberie trochu pôdy bez pôdy, riečny piesok a piliny, popol.
 2. Žiarovka je 2/3 ponorená v zemi. Monitorujú vlhkosť pôdy, osvetlenie a teplotu.
 3. Ak je žiarovka rozdelená na tri časti, potom je každá zasadená osobitne, hlavnou vecou je, že majú korene. Vysadené na otvorenom teréne začiatkom mája. Je vhodné zdržiavať sa od iných odrôd cibule, aby sa z nich nestal nadmerný prach.

Mnoho ľudí sa tiež obáva otázky, kedy je lepšie zbierať cibuľu Exibition napríklad na Sibíri - to je polovica mája, v južných oblastiach to môže byť apríl.

Odroda si získava čoraz väčšiu obľubu a hodnotu. V zásade sú všetky recenzie na cibuľu Exibition iba pozitívne. Odrodu ocenia najmä milovníci šalátov. Produkt je veľký, šťavnatý a sladký.


Pozri si video: Špekáčky v pikantním nálevu s cibulí (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Baghel

  Je mi ľúto, ale podľa môjho názoru sa mýlite.

 2. Adolfo

  I congratulate, what necessary words ..., the excellent idea

 3. Mac Asgaill

  nesúhlasí

 4. Bennet

  Wasted labor.

 5. Kiganris

  Bravo, a sentence ..., a great ideaNapíšte správu