Rada

Charakteristika a opis odrody jahodových paradajok, jej úroda

Charakteristika a opis odrody jahodových paradajok, jej úroda


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Väčšina majiteľov letných chát sa zaoberá pestovaním zeleniny vo svojich záhradách. Zároveň sú obzvlášť populárne paradajky. Predtým, ako začnete s výsadbou paradajok, mali by ste sa rozhodnúť pre odrodu. Záhradníci pomerne často vysádzajú paradajku Strawberry f1. Táto odroda je ideálna pre ľudí, ktorí chcú získať skorú úrodu.

Popis

Odroda patrí medzi stredne veľké rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia dosahujú výšku 120 - 150 cm. Z tohto dôvodu by mali byť kríky priviazané k silným oporám, aby sa nemohli zlomiť v dôsledku silného nárazového vetra alebo v dôsledku veľká hmotnosť ovocia. Rastlina dobre rastie za akýchkoľvek podmienok, a preto ju možno vysadiť na otvorených záhonoch aj v skleníku.

Prvá úroda jahodových paradajok sa objavuje pomerne skoro. Doslova 90 dní po zasadení sadeníc do zeme môžete plody zbierať. Zrelé paradajky sa od ovocia iných odrôd paradajok líšia tvarom, ktorý je veľmi podobný jahodám. Hmotnosť paradajok nie je príliš veľká - iba 20 - 50 g. To však nijako neovplyvňuje úrodu, pretože z jedného kríka sa dá bez problémov zozbierať asi 5 kg paradajok. Ak sa správne staráte o kríky, potom sa výnos môže zvýšiť o niekoľko kilogramov.

Paradajky sú oveľa hustejšie ako iné odrody a z tohto dôvodu sa často používajú pri príprave konzervovania. Môžu sa konzumovať aj čerstvé. Pri príprave paradajkovej pasty alebo štiav sa jahodové cherry paradajky nepoužívajú, pretože obsahujú príliš veľa sušiny.

Pestovanie sadeníc

Pred výsadbou paradajok na otvorenej pôde musíte začať pestovať sadenice zo semien.

Príprava sadivového materiálu

Aby rastliny lepšie klíčili, mali by ste semená začať pripravovať vopred. Za týmto účelom sú namočené na niekoľko hodín do roztoku pripraveného z kyseliny boritej, síranu meďnatého alebo dokonca z aloe šťavy. Existujú však aj iné spôsoby ošetrenia osiva.

Môžu byť napríklad namočené v čistej vode. Za týmto účelom vložte do malého taniera handričku a naplňte ju vodou. Potom sa na jeho povrchu rozložia semená. Mali by byť namočené po dobu 2-3 hodín, potom sa voda vypustí a semená sa prenesú do plastového vrecka na tri dni.

Na spracovanie sa tiež často používa roztok mangánu. Naleje sa do podšálky so semiačkami. Namáčanie by nemalo trvať dlhšie ako pol hodiny, potom sa všetok sadivový materiál umyje vodou a vysuší.

Pristátie

Na pestovanie paradajok sa odporúča zvoliť voľnú a ľahkú pôdu. Preto by sa pred výsadbou semien malo do pôdy pridať trochu pilín s rašelinou.

Sadenice by sa mali pestovať v rašelinových tabletách, pretože sa môžu použiť na zabránenie presádzania sadeníc.

Semená paradajok sa odporúča vysadiť skoro na jar. Niektorí ich však vysádzajú koncom marca. Semená by mali byť vysadené v malých jamkách, ktorých hĺbka by nemala presiahnuť jeden centimeter. Ak sedia v škatuliach, mali by ste premýšľať o vzdialenosti medzi otvormi, ktorá by mala byť 5-7 cm Načasovanie klíčenia sadeníc závisí od značného počtu faktorov. Pri pestovaní za optimálnych podmienok sa sadenice začínajú objavovať po 5 - 10 dňoch.

Po objavení sa prvých výhonkov sa musíte postarať o osvetlenie, pretože bez neho sa výhonky začnú vážne naťahovať, čo môže poškodiť stonky. Trvanie denného svetla by malo byť 15 hodín denne. Niektorí záhradníci odporúčajú organizovať nepretržité osvetlenie v prvých dňoch po objavení sa prvých výhonkov.

Výsadba sadeníc

Sadenice sa vysádzajú na otvorenom teréne po skončení nočných mrazov. Odporúča sa to robiť v druhej polovici jari alebo dokonca začiatkom leta. Do tej doby budú mať mladé kríky prvé kefy a koreňový systém sa posilní.

Výber stránok

Na výsadbu akejkoľvek zeleniny je potrebné zvoliť miesto, ktoré je dobre osvetlené a chránené pred silným nárazovým vetrom. Preto sa neodporúča sadiť paradajky na kopec, ktorý je silno vyfúkaný.

Pri výbere miesta na pestovanie tiež stojí za to pamätať na to, čo tam vyrástlo skôr. Paradajky budú dobre rásť po zemiakoch, paprike alebo baklažáne.

Príprava pôdy

Mnoho odrôd paradajok nie je na pôdu veľmi náročných a jahoda nie je výnimkou. Aby však kríky rástli rýchlejšie, je potrebné ich pestovať v pôde s množstvom výživných látok. Preto by ste pred výsadbou mali myslieť na hnojenie stanovišťa. Pôda by mala byť kŕmená kompostom a humusom. Na jeden meter štvorcový vám bude stačiť 5 kg hnojiva.

Do pôdy sa tiež často pridávajú minerálne obväzy. Na jeseň, pred vykopaním miesta, sa do pôdy zavedie fosfor a draslík.

Výsadba

Výsadba vyklíčených sadeníc začína vytváraním otvorov na danom mieste. Nemali by byť príliš hlboké, a preto by ich hĺbka mala byť taká, aby bez problémov zakryli koreň rastliny. Vzdialenosť medzi každým otvorom by mala byť 40-50 cm a medzi každým radom - 60 cm.

Ak je sadenica vyššia ako 35 cm, potom bude musieť byť zasadená do pôdy v pravom uhle. V tomto prípade budete musieť vykopať do zeme nielen koreň, ale aj tretinu stonky kríka. Po umiestnení sadenice do otvoru by mala byť posypaná zeminou a zhutnená. Mali by ste tiež poliať každý krík a nainštalovať okolo neho silné podpery pre ďalšie podväzky.

Záver

Jahodová paradajka je vynikajúcou voľbou pre záhradníkov, ktorí uprednostňujú pestovanie skorých odrôd. Ak chcete zasadiť takúto paradajku na svoje stránky, musíte sa oboznámiť so základnými odporúčaniami pre výsadbu semien a pozrieť si recenzie ľudí, ktorí túto odrodu pestujú už niekoľko rokov.


Pozri si video: Banánová paradajka - výsev do kokosových tabliet. Banana tomato - seed in the coconut tablets.. (Smieť 2022).