Rada

Prečo marhuľa kvitne, ale neprináša ovocie, dôvody a čo s tým robiť

Prečo marhuľa kvitne, ale neprináša ovocie, dôvody a čo s tým robiť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Marhuľa je nenáročný strom, vyžaduje si však kompetentnú a včasnú starostlivosť. Ak dôjde k porušeniu preventívnych opatrení na zlepšenie rastu a kvality plodiny, strom môže prestať rodiť šťavnaté plody alebo byť úplne prázdny. Prečo marhuľa neprináša ovocie a čo robiť, ak plody nedozrejú? Pozrime sa na hlavné príčiny a spôsoby ich odstránenia.

Hlavné dôvody

Všetko sa začína kvitnutím marhuľového stromu - žiadne kvety, žiadne ovocie. Ak sú kvety obsypané neplodnými kvetmi alebo sa vôbec neobjavujú, potom je tu problém, ktorý je potrebné vyriešiť. Prvým faktorom spôsobujúcim nepríjemný jav je genetická porucha. Toto je vzácny jav, ktorý je súčasťou každého prvku živej prírody.

Niektoré stromy nie sú schopné plodiť, preto je potrebné zohľadniť tento dôležitý bod pri nákupe sadeníc v špecializovaných predajniach alebo pri šľachtení novej odrody odrezkami. Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré bránia stromu v plnení jeho biologického programu. Budeme o nich hovoriť ďalej.

Nevhodné miesto

Marhuľa nie je známa svojou vysokou mierou prežitia, preto je dôležitým bodom výber miesta pre jej rast. Musíte dávať pozor na podnebie a zloženie pôdy vhodné pre pestovanú odrodu, všeobecné odporúčania pre akýkoľvek druh marhule však stále existujú.

Počasie

Miesto pre sadenicu by malo byť slnečné a teplé, ale chránené pred prudkými prúdmi studeného vetra. Skúsení záhradníci odporúčajú uzavrieť kmeň marhule malým plotom alebo ho natrieť na bielo, aby rastlina odrážala priame slnečné svetlo, ale dostávala viac tepla. Marhuľa dobre toleruje nízke teploty, takže studené zimy nespôsobujú zlý výnos.

Analýza pôdy

Plné plodenie veľmi závisí od pôdy. Pôda musí byť dobre odvodnená, aby sa zabezpečil nepretržitý prísun kyslíka do koreňového systému. Ideálne pôdy pre marhule sú hlinité, ochutené rašelinou a majú neutrálnu kyslosť. Ak je strom zasadený do ťažkej ílovitej pôdy, robia sa pravidelné opatrenia na jeho zlepšenie - kyprenie, kopanie, pridávanie hnoja a piesku.

Nesprávne orezanie

Na formovanie koruny a zlepšenie výnosov je potrebný rez presušených alebo chorých konárov. Existujú situácie, keď záhradník túto manipuláciu zanedbá alebo ju urobí nesprávne. V prípade straty kvitnutia nastáva orezávanie v dvoch fázach:

 1. Koncom mája, po vyklíčení nových výhonkov, sa vykonáva „zelený“ rez. Rast sa skracuje na polovicu, čo zlepšuje vetranie koruny a umožňuje stromu prijímať viac slnečného žiarenia.
 2. Ak existuje možnosť, že marhuľa neprináša ovocie z dôvodu vysokého veku, vykoná sa omladzovací rez. Spočíva v odstránení starých holých konárov a dreva a tiež v skrátení zarastajúcich konárov na vrchole koruny. Prax ukazuje, že ďalší rok strom naďalej kvitne a prináša bohaté ovocie.

Choroby a škodcovia

Preventívne opatrenia na jar a na jeseň ochránia marhule pred škodcami a plesňovými chorobami, ktoré tiež spôsobujú nepravidelnú úrodu. Na ochranu stromov každého veku musíte:

 1. Čistenie opadaného lístia. Hniloba na mieste láka škodlivý hmyz.
 2. Uvoľnenie kruhov v blízkosti kufra koncom jesene. V tomto období sa do zimy zavŕtava do zeme veľa hmyzu. Uvoľnenie ich vytiahne na povrch a prichádzajúce mrazy nenechajú žiadnu šancu na prežitie.
 3. Preventívna liečba liekmi. Na postrek sa používa roztok 3% síranu meďnatého alebo Bordeauxovej zmesi, v priebehu roka sa marhuľové vetvy zavlažujú biofungicídmi. Počas znášania vajec sa môžu použiť prípravky na báze diazonínov.

Ak si na strome všimnete škodcov, zastavenie kvitnutia je logickým vyústením. Potom sa stromy okrem preventívnych opatrení postriekajú insekticídmi. Medzi všetkými existujúcimi záhradníkmi sa vyznačuje Marshal. Má predĺžený účinok a účinne sa vyrovná so škodcami.

Kompozícia je však vysoko toxická a používa sa iba vtedy, keď sú ľudové a biologické metódy boja bezmocné.

Pri striekaní je dôležité dávať pozor, aby sa na pokožku, oči alebo dýchacie cesty nedostali pesticídy.

Porušujú sa pravidlá kŕmenia a napájania

Dôvodom zlých výnosov je často porušenie základných pravidiel starostlivosti - kŕmenia a napájania. Marhuľové stromy sú nenáročné, stále si však vyžadujú osobitnú pozornosť. Zalievanie sa vykonáva najmenej štyrikrát ročne:

 1. V apríli, skôr ako sa objavia kvety.
 2. V máji, keď sa pozoruje rast výhonkov.
 3. Týždeň predtým, ako je ovocie úplne zrelé.
 4. Koncom jesene, pred zimovaním.

V horúcich, dusných letách alebo v suchých oblastiach sa polievanie vykonáva o niečo častejšie. Ak je rok daždivý, strom nepotrebuje ďalšiu vlhkosť. Je dôležité dodržiavať pravidlo zlatej strednej cesty a pamätať na to, že marhuľa neznáša ani suchosť, ani nadmernú vlhkosť.

Ak sa dodržiavajú všetky pravidlá zalievania a strom z nejakého dôvodu neprináša ovocie, potom je marhule s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné kŕmiť. Pre normálny vývoj a plodenie strom potrebuje dusík, ktorý je vo veľkom množstve obsiahnutý v hnoji. Koreňový obväz v periosteálnych kruhoch sa aplikuje pred vytvorením kvetov.

Pre dospelé rastliny sú vhodné komplexné hnojivá, ktoré zahŕňajú superfosfát, ledok a chlorid draselný. Včasné kŕmenie pomôže marhule zásobiť sa potrebnými prvkami, ktoré dodajú silu pre ďalšie kvitnutie po zimovaní náročnom na energiu.

Marhuľa kvitne, ale neprináša ovocie

Na začiatku jari je marhuľa pokrytá ružovobielymi kvetmi a pripravuje sa na prvé ovocie. Nie vždy to však tak je. Niekedy kvitnutie zmizne a ovocie sa netvorí. Prečo sa to stane a čo robiť, ak marhuľa kvitne, ale neprináša ovocie? Existujú tri dôvody: skoré oteplenie, zlé opelenie a vek.

Čo robiť?

Zvážte možnosti:

 1. Skoré oteplenie. Skoré oteplenie je nebezpečné, pretože vyvoláva predčasné kvitnutie, v dôsledku čoho základy ovocia odumierajú na nočné mrazy a na strome sa nevytvorili. Niektorí záhradníci bojujú proti mrazu fumigáciou záhrady dymovými bombami alebo zmesou slamy, tabaku a hnoja. Ale väčší efekt je možné dosiahnuť posunutím kvitnutia na čas. K tomu sa uchýlia k postreku záhrady postrekom auxínom alebo roztokom síranu meďnatého.
 2. Slabé opelenie. Opeľovanie je proces prenosu peľu z kvetov jedného stromu na druhý. Niektoré druhy marhúľ sú samoopelivé. Existujú však aj takí, ktorí v tejto zložitej záležitosti potrebujú pomoc. Opeľovanie je prírodné a umelé:
 • prirodzené. Peľ prenáša hmyz (motýle a včely) alebo sila vetra. Na zabezpečenie fungovania procesu sa marhuľa vysádza v blízkosti opeľujúcich stromov (topoľ, breza, ovocné plodiny) a v blízkosti sa nachádzajú záhony nechtíka lekárskeho, ktoré majú špecifický zápach a súčasne odstrašujú škodcov. Aby upozornili včely na marhuľu, aj za oblačného počasia sú jej konáre postriekané sladkou vodou;
 • umelý. Tento proces spočíva v ručnom prenose peľu pomocou kefy alebo zubnej kefky. Nástroj sa priblíži na 10 sekúnd k kvetu opeľovača a potom sa peľ jeden po druhom prenesie na všetky marhuľové kvetenstvo. Štatistiky ukazujú, že postup pomáha zvyšovať výnosy o 50%. Aby proces priniesol maximálnu účinnosť, uskutočňuje sa na začiatku a v polovici kvitnutia. Po umelom opelení pomocou viacerých opeľovačov sa výnos bude líšiť od predchádzajúceho - plody môžu mať neobvyklý tvar alebo chuť.
 1. Vek. Dôvod, prečo marhuľa neprináša ovocie, často leží na povrchu. Ak rastlina pestuje plodiny mnoho rokov a náhle prestala, dôvodom môže byť jej starnutie. Omladzujúci rez marhúľ predlžuje priemerné obdobie plodenia o 2 - 3 roky, ale nie viac.

Ako dlho trvá marhuľa po výsadbe?

Novo vysadená rastlina neprináša hneď svoju prvú úrodu. Rok, v ktorom marhuľa začne plodiť po výsadbe, priamo závisí od nasledujúcich faktorov:

 1. Metóda reprodukcie. Nakúpené sadenice prinášajú ovocie 3-4 roky. Aby sa zabránilo zvýšeniu termínu, sadenica je vykopaná do zeme tak, aby vrchná časť trčala najmenej 5 centimetrov. Ak sa záhradník odváži vypestovať strom zo semena miestneho ovocia, prvá úroda sa objaví 5-6 rokov po výsadbe marhule. Po celú dobu vyžaduje strom rez. To výrazne urýchli načasovanie a kvalitu prvej úrody. Rastliny vrúbľované a množené odrezkami prinášajú ovocie po 2 rokoch. Táto metóda chovu je najnáročnejšia, ale celkom rýchla.
 2. Odrodová príslušnosť. Pri nákupe sadenice je dôležité venovať pozornosť kvalitatívnym ukazovateľom rastliny vhodnej pre konkrétny región. Rýchla miera prežitia prispieva k skorému plodu. Odpoveď na otázku, kedy hybridná marhuľa začne prinášať ovocie, je rétorická. Odrody vyšľachtené vrúbľovaním alebo vrúbľovaním sa často líšia od tých bežných a obdobie ich plodenia sa dá naučiť iba z vlastnej praxe.

Prečo sa ovocie nelieva?

Stáva sa, že marhuľa úspešne prechádza všetkými vývojovými stupňami a v konečnej fáze dozrievania naráža na problém - plody sa nelejú. Nezrelé, zelené marhule začnú hniť, vysychať alebo spadnúť zo stromu.

Čo robiť?

Zvážte:

 1. Úpal. Po dlhom období zimného spánku je jar nevyhnutná. V tomto období sú marhule zraniteľné a ich kmene a konáre sú vystavené množstvu slnečných lúčov. Marhuľa, ktorá nemá čas prispôsobiť sa novým poveternostným podmienkam, riskuje, že sa popáli. Poškodený strom nie je schopný dosiahnuť vysoko kvalitnú úrodu, preto by sa mali vopred prijať opatrenia proti popáleniu. Poškodenie spálením od slnka sa zníži bielením kriedou alebo vápnom. Ešte úspešnejším spôsobom je pokrytie hlavne syntetickou farbou (VS-511, ochrana).
 2. Vlastnosť odrody. Plody niektorých odrôd nie sú biologicky schopné dozrieť (napríklad marhuľa mandžuská). Pri výbere sadeníc musíte starostlivo preštudovať vlastnosti konkrétneho druhu a mieru ich prežitia v miestnom regióne.
 3. Choroby. Plesňová infekcia je bežná v chladnejšom podnebí. Napáda koreňový systém a rozšíri sa do nadzemných častí rastliny, čo spôsobí hnilobu ovocia. Skúsení záhradníci to nazývajú monolióza alebo hniloba ovocia. Na zistenie huby stačí starostlivo preskúmať stav marhuľového stromu. Suché listy, popraskaná kôra a zelené, hnijúce plody naznačujú vysokú pravdepodobnosť výskytu tejto choroby. Hlavným dôvodom vzhľadu je porušenie plánu preventívnej liečby. Aby sme stromu pomohli vyrovnať sa s touto pohromou, je potrebné ju pravidelne rosiť protiplesňovými liekmi, na danom mieste vypaľovať hnijúce lístie, pravidelne orezávať suché konáre, ničiť burinu a uvoľňovať pôdu. Plody sú ošetrené síranom meďnatým alebo špeciálnymi prípravkami - Topsin alebo Hom. Monolióza sa týka rýchlo sa šíriacej huby, preto by sa mala vykonať preventívna liečba všetkých rastlín na záhrade.

Vzhľadom na vyššie uvedené informácie musíte vopred myslieť na kvalitnú úrodu marhúľ. Ak v aktuálnom roku plody nemohli dozrieť, nezúfajte.

Zelené marhule majú užitočné vlastnosti a sú nasýtené vlákninou, železom, vitamínom C. Je nežiaduce ich používať v čistej forme, ale ich spracovanie na džem, džem alebo kompót je iná vec.


Pozri si video: Ivan Hričovský: REZ MARHULE V MARCI (Február 2023).