Rada

Ako kŕmiť marhule v lete, na jar a na jeseň počas plodenia a po zbere, ako prihnojovať

Ako kŕmiť marhule v lete, na jar a na jeseň počas plodenia a po zbere, ako prihnojovať


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Marhule sú slnečné a šťavnaté letné ovocie, ktoré sa dá pestovať na vašej letnej chate. Správne kŕmenie organickými a minerálnymi hnojivami z marhúľ v lete zabezpečí vysoký výnos, umožní vám vychutnať si pohľad na jasný ovocný strom a vytvoriť nielen dobrú náladu, ale dá vám aj zdravé ovocie.

Prečo potrebujete vrchný obväz?

Po zasadení marhuľového stromu v letnej chate musíte pochopiť, že pre dobrú úrodu bude potrebné venovať ďalšiu pozornosť.

Marhuľa má vyvinutý koreňový systém, ktorý prechádza hlboko do pôdy. To umožňuje stromu dobre znášať sucho. Ale bez hojného zalievania a bez správneho množstva minerálnych hnojív sa pôda vyčerpá, čo povedie k nedostatku stopových prvkov potrebných pre marhuľu.

Marhuľa reaguje na včasné kŕmenie koreňov a listov jarným kvitnutím, veľkým počtom ovocných vaječníkov a dobrou letnou úrodou.

Ak strom nekŕmite včas, môžete si všimnúť odchýlky vo vývoji: vzhľad zvädnutých listov, zakrpatený vzhľad, suché vetvy. V tomto prípade je potrebné urgentne zistiť, ktorý prvok marhule chýba, a vyrovnať jeho nedostatok.

Hlavné príznaky nedostatku sú:

 1. Nedostatok dusíka:
 • pomalý vývoj, nedostatok rastu;
 • sfarbené listy, zvyčajne žlté.
 1. Nedostatok fosforu:
 • zmena farby listov na fialovú;
 • silné vylučovanie kvetov;
 • nevzhľadný vzhľad rastliny.
 1. Nedostatok draslíka:
 • žltosť rastliny;
 • sušenie špičiek plodov.

Metódy kŕmenia podľa sezóny

Je nevyhnutné rozlišovať medzi sezónnymi metódami kŕmenia. Každá sezóna sa skutočne vyznačuje rôznymi obdobiami vývoja rastlín. A aký druh hnojív by sa mal použiť, závisí od toho a od toho, ako to urobiť správne.

V lete

V lete sa marhule pripravujú na plodenie, objavujú sa ovocné vaječníky. V tomto období je obzvlášť dôležité rastlinu hnojiť a výdatne ju polievať. Koniec koncov, nedostatok stopových prvkov veľmi rýchlo ovplyvňuje kvalitu ovocia.

Prvý vrchný obväz v lete sa vykonáva listovou metódou, takzvaným „listovým obväzom“. Účinok takéhoto kŕmenia je krátkodobý, preto sa musí opakovať po dvoch až troch týždňoch. Pri nanášaní roztoku je potrebné dbať na to, aby bol plech obojstranne spracovaný. Najlepším výsledkom postreku bude úplné zvlhčenie listu, čo umožní lepšie vstrebanie hnojiva, pretože proces prieniku výživného roztoku je lepší zo spodnej časti listov.

Na začiatku júna, keď sa na strome objavili vaječníky veľkosti mince, sa postrek na listy uskutoční roztokom obsahujúcim dusík, najlepšie skoro ráno alebo večer. V dusný deň je lepšie odmietnuť kŕmenie kvôli nebezpečenstvu popálenia listov.

Dusík (močovina, organické látky) má pozitívny vplyv na rast plodov, ale kvôli jeho negatívnemu vplyvu na obsah cukru v plodoch a na ich bezpečnosť by sa mal obsah dusíka pri kŕmení v júli znížiť a v auguste vylúčiť.

V júli marhuľa vytvorila plody, ktoré vstúpili do fázy dozrievania. Počas plodenia sa dusík redukuje v hnojivách a pridáva sa draslík s fosforom.

Po zbere, v auguste, je potrebné marhuľu nakŕmiť minerálnymi hnojivami obsahujúcimi fosfor a draslík, napríklad popolom z dreva. Pôda musí byť zároveň prihnojená napríklad vápnikom, rozdrvená a vyliata na zem kriedou. Takéto kŕmenie je potrebné na položenie púčikov budúcej úrody. Dusík sa v auguste nepoužíva.

Aj v lete, keď sa nájdu škodcovia, je vhodné marhuľu oplodniť nasledujúcim roztokom:

 • sóda - 2 diely;
 • síran meďnatý - 1 diel;
 • kyselina boritá - 0,5 dielu.

Tieto látky sa zriedia v 10 litroch vody, pridá sa 10 - 15 kvapiek jódu a postriekajú sa marhuľou. Takéto riešenie nielen nasýti strom živinami, ale aj ho chráni pred väčšinou škodcov.

Na jar

Na jar by mal byť vrchný obväz zakorenený. Táto metóda hnojenia dodáva marhule silu na prechod k rastu, bujnému kvitnutiu a tvorbe veľkého množstva vaječníkov. Je lepšie kŕmiť dusíkatými hnojivami, a to na začiatku jari, pred kvitnutím a po kvete.

Na otázku, čo na jar prihnojiť, sú najlepšou odpoveďou také hnojivá ako močovina, trus z kurčiat, soľka a kal.

Na jeseň

Je dôležité pochopiť, že jesenné kŕmenie ovocného stromu je zamerané na prípravu marhule na zimu a jej úspešné zimovanie. Marhule je lepšie kŕmiť koncom septembra a používať viaczložkové hnojivo. Ak chcete pripraviť zmes na jeden meter štvorcový pôdy, budete potrebovať:

 • superfosfát - 35 gramov;
 • potašové hnojivo - 65 gramov;
 • humus - 4 kilogramy.

Všetky zložky sa navzájom zmiešajú a výsledná kompozícia sa zavedie do pôdy v blízkosti kmeňa. Najskôr musí byť zem dobre uvoľnená, aby sa komponenty lepšie absorbovali.

Po zbere vykonajú povinné vybielenie kmeňa a jesenné orezanie stromu. Je potrebné odstrániť vetvy, ktoré nepriniesli ovocie, pretože odoberajú živiny potrebné pre marhuľu, aby sa pripravila na úspešné zimovanie a položenie budúcej úrody.

Prerezávanie sa začína vetvami, ktoré rastú dovnútra a zahusťujú korunu, potom sa presunú k vysušeným alebo zlomeným konárom. Zvyšné vetvy sú skrátené. Je dôležité poznamenať, že vetvy, ktoré prinesú ovocie do dvoch až troch rokov, je možné odstrániť, pretože sa ich produktivita ďalej znižuje.

Pre pohodlné rezanie sú všetky sekcie pokryté záhradným lakom alebo sušiacim olejom. Tým sa zabráni vstupu baktérií do dreva.

Vrchný obväz v rôznom veku

Sadenice marhúľ by sa mali kŕmiť od dvoch rokov.

Pre mladú rastlinu sa odporúča použiť roztok hydinového hnoja v pomere 300 gramov na 20 litrov vody s prídavkom rašeliny alebo kompostu.

Ďalej môžete na kŕmenie dospelých stromov pripraviť rovnaké riešenia. Rozdiel bude iba v ich dávkovaní.

Príprava kŕmnych roztokov

Roztoky na hnojenie obsahujúce dusík:

 1. Môžete pripraviť roztok z organických látok, ak je potrebné hnojenie uprostred leta. Pripraví sa roztok diviny (zhnitý hnoj) v pomere 1 diel diviny k 10 dielom vody. V závislosti od veľkosti stromu bude pre mladú rastlinu trvať od 0,5 litra a pre dospelého - až 1 liter roztoku. Pôda pod stromom by sa mala uvoľniť a mali by sa naliať pripravené „vitamíny“.
 2. Roztok čerstvého hnoja sa pripravuje v pomere 1 diel hnoja k 15 dielom vody. Množstvo roztoku pre jeden strom: mladý - od 0,5 litra a pre dospelého - do 1 litra.
 3. Pred použitím humusu nie je potrebná žiadna príprava roztoku. Pôda je uvoľnená, hojne napojená, posypaná humusom a na vrchu pokrytá vlhkou zeminou.
 4. Roztok močoviny - v pomere 1 polievková lyžica močoviny na vedro vody, používaný na postrek rastlín (obväz na list).

Kŕmenie fosforom a draslíkom:

 1. Na rýchle dodanie fosforu do utlačovanej rastliny je potrebné použiť azofosku, najlepšie diammofosku. 0,5 kilogramu azofosky zalejte horúcou vodou (5 litrov), miešajte, kým sa nerozpustí. Vypustite tekutú časť pre koreňovú aj listovú aplikáciu. Uložený sediment je možné dvakrát použiť na prípravu hnojivého roztoku. Je však potrebné sediment rozpustiť v menšom množstve vody, konkrétne pridaním 2,5 litra horúcej kvapaliny.
 2. Roztok superfosfátu na rýchlu úľavu pre rastliny sa pripravuje v množstve jednej polievkovej lyžice granúl na jeden liter vriacej vody. Používa sa na postrek nadzemnej časti rastliny. Sediment nie je predmetom použitia a je odoslaný do kompostovacej jamy.
 3. Univerzálne riešenie na kŕmenie na list je možné pripraviť z niekoľkých minerálnych hnojív: superfosfát - 30 gramov, močovina - 30 gramov, chlorid draselný - 60 gramov; Všetky prvky rozpustite v 10 litroch vody.

Zvažujú sa rôzne spôsoby kŕmenia marhúľ v lete. Je potrebné pamätať na to, že prebytok minerálnych hnojív nebude podporovať rast a vývoj rastliny. Preto je miera vo všetkom dobrá.

Ak sa budú dodržiavať odporúčania, na záhradnom pozemku vyrastie chutné, zdravé, slnečné, šťavnaté ovocie - marhule. Pri zbere treba pamätať na to, že plody marhúľ po zbere nedozrievajú, takže ich musíte zo stromu odstrániť až po dozretí, počnúc konármi umiestnenými dole.


Pozri si video: Listaren marhula (Smieť 2022).