Rada

Ako kŕmiť čerešne počas dozrievania ovocia a po zbere v lete, na jar a na jeseň

Ako kŕmiť čerešne počas dozrievania ovocia a po zbere v lete, na jar a na jeseň


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rôzne odrody čerešní sa vysádzajú nielen na juhu, ale aj v stredných zemepisných šírkach. Táto rastlina z kôstkovín sa nebojí sucha a tepla, ale neznáša prebytočnú vlhkosť, nemá rada ťažkú ​​pôdu a zbožňuje úrodnú pôdu. S nedostatkom živín v pôde je viazaných málo bobúľ. Hnojenie čerešní pomáha zvyšovať úrodu, zväčšovať veľkosť plodov. Strom dobre reaguje na organickú hmotu, potrebuje mikroelementy. Ak sa hnojenie neaplikuje, rastlina sa zle vyvíja a začína byť postihnutá chorobami.

Metódy kŕmenia

Na zlepšenie štruktúry pôdy, na ktorú sú čerešne veľmi náročné, sú potrebné organické látky. Pri aplikácii maštaľného hnoja, kuracieho trusu, sa uvoľní zem.

Z minerálnych hnojív pri kŕmení strom dostáva:

 • bór a meď;
 • selén a síra;
 • mangán a železo;
 • fosfor a draslík.

Takéto zložky sú súčasťou dusičnanu amónneho, nitroammofosky, superfosfátu, močoviny. Čerešňa potrebuje na začiatku vegetačného obdobia dusík.

Pod koreňom

Na kŕmenie sa používajú roztoky a suché hnojivá. Sú zavedené do kruhu kmeňa stromu, ale predtým je nevyhnutne zem uvoľnená a napojená v blízkosti čerešne. Mladá rastlina alebo sadenica potrebuje asi 3 vedrá s vodou, dospelá osoba - až 60 litrov.

Keď je vlhkosť absorbovaná, vo vzdialenosti 0,5 - 3,5 m od kmeňa sa aplikujú suché hnojivá, ktoré sa jednoducho rozptýlia po povrchu a pokryjú sa hrable. Kvapalné roztoky sa nalejú na pôdu. Týmto kŕmením dostávajú čerešne veľké množstvo výživných látok.

Listovej

Vetvy, listy a kmeň troj- a štvorročných sadeníc sa postriekajú hnojivami, koreňový kruh sa tiež ošetrí tekutým roztokom. Procedúra sa začína v zamračený deň, skoro ráno alebo večer. Oči sú chránené okuliarmi, ruky - gumenými rukavicami, dýchacími cestami - respirátorom. Čerešne sa spracovávajú pomocou postrekovača.

Musíte sa snažiť nepreháňať to s hnojivami na kŕmenie, pretože ich prebytok vedie k:

 • na opad listov;
 • vylučovanie vaječníkov;
 • k rozvoju chlorózy.

Strom je chorý s nedostatkom zinku a presýtenia dusíkom alebo draslíkom. Čerešne sa kŕmia siderátmi, ktoré sa vysievajú do kruhov blízko kmeňa, a potom sa kosia a zalievajú v malej hĺbke blízko rastliny. Horčica, vika, raž, hrach sú vysadené na pozemku, kde je do budúceho roka rozložená záhrada.

Podmienky a sadzby hnojenia

Mladé stromčeky potrebujú menej mikro- a makroprvkov ako dospelé čerešne. Ak sú pri výsadbe do pôdy správne kŕmené, nie je už potrebné prihnojovať ani v lete, ani na jeseň toho istého roku. Do otvoru pripraveného pre rastlinu sa po zalievaní pôdy zavedie chlorid draselný - 25 g a superfosfát 40. Látky sa nalejú zmiešaním humusu s pôdou a humusom.

Po výsadbe čerešní môžete okrem minerálnych hnojív pridať aj organickú hmotu vo forme 1 kg popola a 3 zhnitého hnoja. Množstvo týchto látok použitých na kŕmenie by tiež nemalo prekročiť normu.

Na jar

Zatiaľ čo stromy spia a púčiky nekvitnú, uchýlia sa k postreku kvapalinou Bordeaux. Na jeho prípravu sa vo vedre s vodou rozpustí 300 g síranu meďnatého a vápna. Tento postup pomáha predchádzať množeniu plesní a saturuje stromy jedným z najdôležitejších mikroelementov pre rast a vývoj.

Schéma kŕmenia pre jarné obdobie je zostavená s prihliadnutím na vek rastliny. Skôr ako sa kvety objavia, postriekajú sa 2–4-ročné čerešne roztokom karbamidu. Za týmto účelom sa zápalka s granulami mieša vo vedre s vodou. Pod korene sa aplikuje hnojivo obsahujúce dusík.

Dospelé čerešne potrebujú na jar kŕmenie trikrát. Prvýkrát sa postrekuje močovinou. Látka sa užíva v rovnakej koncentrácii ako pre mladé rastliny. Dusičnan amónny je zaliaty v kruhu blízko kufra.

Keď kvitne čerešňa, je pripravené hnojivo na kŕmenie. Liter divy a 2 poháre popola sa rozmiešajú v 10 litroch vody. Jedno vedro sa naleje pod strom starý až 7 rokov, pod staršiu čerešňu - 20 - 30 litrov výživnej tekutiny.

Aby sa vaječník nerozpadol, po 2 týždňoch sa korene kŕmia roztokom, na prípravu ktorého sa používa:

 • 35 g superfosfátu;
 • lyžicu síranu draselného;
 • 10 litrov vody.

Takéto látky nemôžete používať vo veľkých dávkach, pretože to nezvýši výnos, navyše môžete poškodiť rastlinu.

Bobule budú chutnejšie, ak čerešne postriekate kyselinou jantárovou, ktorej na kŕmenie stačí iba tretina gramu na vedro vody.

Aby záhradné stromčeky potešili zberom plodov, je potrebné:

 1. Skontrolujte ukazovatele kyslosti pôdy.
 2. Na vlhkú pôdu nanášajte hnojivá.
 3. Počas kvitnutia prilákajte včely medom.

Ak sa na povrchu zeme objavia biele škvrny, do kruhu kmeňa sa pridá popol alebo vápno. Kyselina sa pridáva do alkalickej pôdy na kŕmenie - citrónová, octová, jablčná.

V lete

Sadenice a mladé stromčeky nie je potrebné prihnojovať ani v júli, ani v auguste. Pre neplodiace čerešne stačia tie výživné látky, ktoré sú prítomné v pôde. Rastliny, na ktorých sú už viazané bobule, sa kŕmia začiatkom leta. Nitroammofosk sa zavádza do kruhu blízko kmeňa, jeden a pol polievkovej lyžice látky sa rozpustí vo vedre s vodou.

V auguste sa stromy hnojia superfosfátom, pričom sa na 10 litrov tekutiny použije 25 g prášku. Minerálne činidlo môžete nahradiť 2 pohármi popola. Správne kŕmenie na konci leta pomôže založiť púčiky do budúceho roka.

Na jeseň

Ak chcete obnoviť vyčerpanú pôdu, pomôžte čerešniam normálne znášať zimné mrazy, po dozretí plodov sa nevyhnutne musia použiť hnojivá a stromy sa zostrihajú. V takmer stonkovom kruhu rastlín do 4 rokov pridajte vedro vody zmiešané s 25 g síranu draselného.

V septembri a do konca októbra sa do hĺbky 15 cm nanesú 3 alebo 4 kilogramy humusu, kŕmenie sa však vykonáva nie každú jeseň, ale raz za 3 roky.

Stromy, ktoré už plodia, sú hnojené superfosfátom. Jedna čerešňa stačí na 300 g granúl látky. Popol sa naleje pod rastlinu rýchlosťou pohára 10 litrov vody. Raz za niekoľko rokov sa do kmeňového kruhu do hĺbky 20 cm nasypú až 4 vedrá kompostu.

Na zimu sa čerešne po prvých malých mrazoch postriekajú roztokom karbamidu.

Sedemročné rastliny a staršie v októbri sa kŕmia superfosfátom v množstve najviac pol kilogramu, asi sa do pôdy vloží asi pohár chloridu draselného. Čerešne potrebujú také kŕmenie každé 3 roky. Každé jesenné stromy sú postriekané močovinou a hojne polievané, pričom sa na jednu rastlinu použije až 10 litrov kvapaliny.

Špeciálna starostlivosť o čerešne

Obyvatelia leta a majitelia prímestských oblastí, ktorí sa starajú o plodiny kôstkového ovocia, nezabudnite na kŕmenie, môžu počítať s úrodou chutných a veľkých bobúľ. Stromy potrebujú vlhkosť, živiny, ochranu pred škodcami, prevenciu chorôb a každoročný rez.

Pri výsadbe sadeníc

Aby sa mladý strom začal rozvíjať a rozvíjať, na jeseň pripraví otvor, do ktorého naleje:

 • zhnitý hnoj - 2 vedrá;
 • draselná soľ - 1 lyžica;
 • popol z dreva - 1 kg;
 • superfosfát - 2 lyžice. l.

Sadenice potrebujú viac vlahy ako dospelí. V suchom počasí sa polievajú každé 2 týždne. Prvé kŕmenie pre takéto čerešne je potrebné po 2 rokoch, majú dostatok živín, ktoré boli zavedené počas výsadby.

Mladé stromy

Rastliny, ktoré ešte nie sú spokojné s bobuľami, sú hnojené organickými látkami vo forme kompostu, hnoja. Čerešne, ktoré už začali prinášať ovocie, sa počas vegetačného obdobia kŕmia najmenej 3-krát. Sedemročné stromy potrebujú po roku ďalšie minerály.

Počas kvitnutia

Koreňové kŕmenie organickými látkami z kôstkového ovocia je nevyhnutné, keď sa púčiky začnú otvárať. Pod mladý strom sa naleje vedro s vodou, v ktorom sa rozpustí kilogram diviny; u rastlín starších ako 7 rokov sa množstvo látky zdvojnásobí.

Pri plodení a po zbere

Na zvýšenie úrody sa čerešne kŕmia hnojivami obsahujúcimi draslík a fosfor. Superfosfát a popol sa zavádzajú na jeseň. To prispieva k rozšíreniu bobúľ. Po prvom mraze sa stromy postriekajú roztokom karbamidu. Na to, aby mladá čerešňa normálne prezimovala, je polievaná 5 vedrami vody, dospelý človek bude potrebovať najmenej 100 litrov.

Vlastnosti kŕmenia starého stromu

Aby sa zabránilo vysušeniu konárov vo vyťahovaní štiav, plodiny kôstkového ovocia sa často po 7 rokoch odrežú. Pomáha tiež omladiť rastlinu. Rýchlosť hnojenia je ovplyvnená úrodnosťou pôdy, stavom stromu. Čerešne staršie ako 12 rokov potrebujú až 60 kg a po 20 - takmer 80 humusoch.

Na kŕmenie sa zvyšuje potrebné množstvo superfosfátu, ktoré tiež potrebujú viac dusičnanu amónneho ako mladé rastliny. Koreňové kŕmenie sa vykonáva každé 3 roky.

Druhy a charakteristiky fondov

Čerešne potrebujú organické látky aj minerálne hnojivá. Po zalievaní sa zavádzajú do pôdy. Použitie niektorých z nich je výhodnejšie na jar, iné - na kŕmenie v jesenných mesiacoch alebo počas kvitnutia.

Močovina

Aby rastlina rýchlejšie získala zelenú hmotu, používa sa močovina. Látka, ktorá sa vyrába vo forme granúl, sa rozpustí vo vode a nastrieka sa s ňou na stromy. Na kŕmenie koreňov sa karbamid alebo močovina kombinujú s draselnou soľou. Pre jednu mladú čerešňu sa použije od 50 g hnojiva, pre starú rastlinu - až 300.

Na prevenciu kokcykózy, ktorá je spôsobená patogénnymi hubami, sa 30 gramov látky mieša vo vedre s vodou. S touto kompozíciou sa stromy ošetria na jeseň.

Superfosfát

Minerálne hnojivo, ktoré prispieva k omladeniu plodov jadrovníka, podieľa sa na tvorbe koreňov, zlepšuje chuť bobúľ, obsahuje fosfor. Pri nedostatku tohto stopového prvku získavajú listy fialovú farbu, sú pokryté žltými škvrnami. Pri kŕmení ide superfosfát dobre s dusíkom. Potrebuje nie viac ako 150 g na meter štvorcový.

Potašové hnojivá

Na urýchlenie rastu, zlepšenie vývoja koreňového systému, zvýšenie odolnosti proti mrazu a suchu sú čerešne kŕmené chloridom draselným. Hnojivo, ktoré sa vyrába v granulách, pozitívne ovplyvňuje chuť bobúľ, pomáha zvyšovať úrodu.

Na posilnenie imunity záhradných rastlín, na uľahčenie prísunu živín sa na kŕmenie používa draselná soľ. Pre dospelú čerešňu stačí 100 g látky, pre sadenicu - až 40.

Dusičnan amónny

Namiesto močoviny sa niekedy pod strom aplikuje hnojivo, v ktorom je dusík. Vďaka vrchnému obväzu s takýmto liekom sa zlepšuje chuť bobúľ a urýchľuje sa rast zelenej hmoty. Dusičnan amónny sa aplikuje pod sadenicu v množstve 150 g, pre dospelú čerešňu sa dávka zdvojnásobí.

Kompost

Organické hnojivá sa používajú, keď je potrebné zlepšiť štruktúru vyčerpanej pôdy, nasýtiť ju živinami. Záhradníci nezávisle pripravujú kompost na kŕmenie. Za týmto účelom sa do nádoby naleje rašelina, listy, vrcholy sa položia na vrch a nalejú sa kuracím trusom zriedeným vo vode v pomere 1 až 20. Po 10 dňoch sa pridá k zmesi pôdy:

 • superfosfát - 1 kg;
 • síran meďnatý - sklo;
 • dusičnan amónny - 400 g.

Na vrch nalejeme zem, prikryjeme alobalom. Na kŕmenie sa pod sadenicu pridá pol vedra kompostu, dospelá čerešňa ho potrebuje až 30 kg.

Popol

Môžete zvýšiť odolnosť stromov proti mrazu, normalizovať vodnú bilanciu a nasýtiť pôdu mikroelementmi, ak používate také organické hnojivo ako popol. Látka je bohatá na:

 • vápnik;
 • horčík;
 • železo;
 • zinok.

Nástroj sa používa na zavedenie do zeme a na vrchný obväz na listy. Vďaka popolu v rastlinách sa metabolické procesy urýchľujú.

Vápno

Čerešne nemajú rady kyslú pôdu. Strom zasadený na takomto mieste sa nevyvíja dobre, nepoteší sa sladkými bobuľami. Vápno sa používa na zmenu zloženia pôdy. Produkt navyše posilňuje korene rastlín, nasýti zeminu draslíkom. Látka sa aplikuje každých 5 rokov.

Na prevenciu kokomykózy sa 2 kg vápna miešajú vo vedre s vodou, pridá sa 300 g síranu meďnatého. Riešenie sa používa na bielenie kmeňov stromov.

Dolomit

Na zlepšenie zloženia pôdy, zníženie kyslosti, nasýtenie zeme stopovými prvkami vo forme dusíka, horčíka, fosforu, spolu s vápnom sa na kŕmenie používa dolomitová múka. Látka sa zavádza do pôdy v každom ročnom období v množstve 600 g na štvorcový. meter. Nástroj podporuje reprodukciu užitočných mikroorganizmov, negatívne ovplyvňuje škodcov záhradníckych plodín.

Minerálne roztoky

Na jar sa čerešne prihnojujú listovou metódou. Na to sú pripravené slabé kompozície a nastriekaná koruna stromov. Listy rýchlo absorbujú minerálne zmesi, čo podporuje rast výhonkov a zlepšuje kvitnutie.

Vápnik a meď prítomné v kvapaline Bordeaux bránia množeniu plesní, chránia pred hmyzom. Vďaka kŕmeniu mangánom sa zvyšuje úroda, zvyšuje sa množstvo cukru v bobuliach.

Zinok zabraňuje rozvoju chorôb, má priaznivý vplyv na plodiny jadrovníka.


Pozri si video: Řez meruněk - Šittův řez 2. díl (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Abd Al Bari

  Aké slová ... skvelé, nápad vynikajúci

 2. Meztira

  Výborne! Len tak ďalej!Napíšte správu