Rada

Popis odrôd veľkoplodej tekvice Rossiyanka, Sweetie, Kroshka, 100 libier a ďalších, ich pestovanie

Popis odrôd veľkoplodej tekvice Rossiyanka, Sweetie, Kroshka, 100 libier a ďalších, ich pestovanieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

U nás sú populárne najmä veľkoplodé tekvicové odrody, ktoré dobre rastú v drsných podmienkach stredného pruhu, sú dobre skladované a majú vynikajúcu sladkú chuť. Rozmanitosť druhov umožňuje každému záhradníkovi zvoliť si najlepšiu verziu „oranžovej krásy“ pre seba.

Ruská žena

Ranná zrelá ruská tekvica je pre svoju nenáročnosť vynikajúcou voľbou pre začiatočníkov i pre tých, ktorí sa jej pestovaniu a starostlivosti o ňu nemôžu venovať veľa času.

Opis a vlastnosti odrody sú tieto:

 • ovocie má podobný tvar ako vír;
 • jeho hmotnosť je od 2 do 4 kg;
 • buničina je jasná, sladká, s melónovou arómou, môže mať hrúbku až 6 cm;
 • šupka je hustá a odolná, vďaka čomu sa tekvica uskladňuje až do jari, pričom si zachováva svoje užitočné a chuťové vlastnosti.

Na pestovanie ruskej tekvice je dôležité vykonať kompetentnú výsadbu, kultiváciu pôdy a starostlivosť. Môžete zasadiť tekvicu so semenami aj sadenicami. Najlepšia pôda je piesčitá hlina a hlina. Dva dni pred výsadbou sa záhony vykopú zavedením prísad obsahujúcich dusík. Pri pestovaní tekvicových sadeníc je vhodné použiť špeciálnu rašelinovo destilovanú nádobu, ktorá je naplnená zeminou pozostávajúcou z trávnika a humusu, v pomere 4: 1.

Rusku môžete zasadiť do zeme v polovici konca mája, keď teplota pôdy vystúpi nad 12 ° C. Bush sa ukazuje ako kompaktný, takže nepotrebuje veľa miesta: optimálna vzdialenosť medzi rastlinami je 60 cm, otvory hlboké 5 cm sú vopred navlhčené.

Ďalšie činnosti sa znižujú na včasné vytrhávanie buriny, uvoľňovanie, hnojenie. Tvorba tekvicových mihalníc sa vykonáva zovretím hlavnej a ďalšej stopky. Tento druh tekvicovej zeleniny je však taký nenáročný, že dokáže poskytnúť dobrú úrodu aj pri absencii starostlivosti.

Zlatko

Plody stredne zrelej odrody Sweets si zamilovali záhradkárov pre ich vynikajúcu sladkú chuť a skutočnosť, že dlhé skladovanie im vôbec neškodí, ale naopak ich robí ešte jemnejšími, sladšími a chutnejšími.

Medzi popisy tekvice patria nasledujúce výhody:

 1. Vysoká produktivita.
 2. Nenáročnosť.
 3. Vynikajúca chuť.
 4. Vysoké percento karoténu a vitamínu C.

Prvý a druhý chod si môžete uvariť z tekvicových Sladkostí, ktoré si môžete dať surové do šalátov. Obzvlášť užitočné sú šťavy pripravené z ovocia, ktoré obsahujú veľké množstvo pektínu, ktorý má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu.

Na vysadenie tejto tekvice budete potrebovať priestrannú plochu osvetlenú slnkom, pretože uvoľňované biče môžu dosiahnuť 2 metre. Najlepšou pôdou pre Candy sú ľahké a stredne hlinité pôdy. Pred výsadbou by mala byť zemina vykopaná a mala by sa k nej pridať hnoj alebo zhnitý kompost (1 m2 vyrobiť 7 kg).

V teplých oblastiach je Candy vysadená semenami, v chladných oblastiach - sadenicami.

Pri pestovaní tekvicových semien postupujte podľa týchto krokov:

 1. Skontrolujte klíčivosť semien tak, že ich na jeden deň zabalíte do vlhkej utierky.
 2. Dezinfikujte vložením do slabého roztoku manganistanu draselného.
 3. Vytvrdenie: namočte do teplej vody a nechajte 3-4 dni v chladničke.

Na výsadbu sú potrebné otvory hlboké 8 cm: vzdialenosť medzi susednými otvormi je najmenej 90 cm, každý otvor musí byť navlhčený a do neho by mali byť umiestnené 3-4 semená. Keď sa objavia klíčky, mal by zostať iba jeden, najsilnejší.

Na pestovanie sadeníc a pohodlie následnej starostlivosti môžete použiť akúkoľvek nádobu s hĺbkou 8 cm. Je naplnená trávnatou pôdou s prídavkom rašeliny a humusu, semená sú zasadené do otvorov hlbokých 5 cm a nádoba je umiestnená na chladnom a dobre osvetlenom mieste. Po 2 týždňoch by mali byť tekvicové klíčky opatrne naklonené a pokryté zeminou. Niekoľko dní pred výsadbou sa sadenice denne nechávajú niekoľko hodín vonku, aby stvrdli.

Vrchný obväz, polievanie a kyprenie sa vykonáva najskôr 10 dní po výsadbe. Najlepším hnojivom pre túto tekvicovú odrodu je roztok kuracieho hnoja (1 diel až 20 dielov vody). Z minerálnych prísad má Sweetie rád dusičnan amónny. Na posilnenie koreňového systému umožňuje poprašovanie mihalníc zemou.

Pri správnej starostlivosti sa na každej z mihalníc zvyčajne zaviaže 6 až 8 plodov, ktoré po dozretí dosahujú v priemere hmotnosť 3 kg. Ak chcete získať väčšie ovocie, štipnite sa na hlavnej stonke tekvice (po 3 - 4 vaječníkoch).

Chit

Pumpkin Kroshka patrí k stredne sezónnym odrodám s vegetatívnym obdobím 115–125 dní.

V opisoch semien sú najčastejšie uvedené tieto vlastnosti:

 • plody vážia iba 1 - 2 kg;
 • majú okrúhly, mierne sploštený tvar;
 • jeho pokožka je takmer biela, nazelenalá a pevná;
 • dužina je jasne oranžová, sladká, mierne šťavnatá, s príjemnou orieškovou arómou.

Tekvicové semiačka, ktoré chutia ako orech, sú veľmi cenené.

Aby sa dosiahla vynikajúca úroda, mala by sa drobenka vysadiť v máji v skleníku, pre ktorý sú vopred namočené tekvicové semená zakopané do pôdy tupou špičkou dole. Po výskyte prvých dvoch listov možno rastlinu presadiť na vlhký otvorený povrch.

Ak je šanca na mráz, sú sadenice zhora chránené uzávermi z plastových 5-litrových fliaš s odrezaným dnom.

Keď Crumb vyrastie, môžu sa fľaše vybrať a pôda okolo rastlín sa môže pokryť trávou. Po objavení sa 2 alebo 3 vaječníkov by mali byť mihalnice zopnuté. Tieto rastliny sa vyznačujú tým, že nevyžadujú osobitnú starostlivosť: vytrhávanie buriny, napájanie, kŕmenie organickými hnojivami umožní na jeseň zhromaždiť slušnú úrodu.

Sto libier

Stokilová tekvica patrí k stredne neskorým odrodám, plody sférického tvaru s hladkým povrchom so slabo členitou štruktúrou sa pohybujú od 10 do 50 kg. Šupka je tenká, žltooranžová, dužina krémová, voľná, mierne sladká.

Sto kilogramová tekvica obsahuje pektín, celý komplex vitamínov, cenných organických kyselín a minerálov, je možné konzumovať čerstvé, vo forme štiav alebo v spracovanej forme.

Tekvicu je možné zasadiť ako semená do pôdy vyhriatej na 12 ° C (v apríli až máji) alebo semenáčikov, s transplantáciou do otvoreného terénu za mesiac. Sto libra je ideálna do otvorených, netienených oblastí so super piesočnatou alebo ľahkou hlinitou pôdou.

Rastlina vytvára mihalnice strednej dĺžky, medzi najbližšími otvormi by preto pri výsadbe mala byť vzdialenosť najmenej 80 cm. Hĺbka otvorov je 5-10 cm.

Podľa opisu sa odroda nebojí múčnatky a bakteriózy, nie je náchylná na hnilobu, ale v chladných oblastiach nemá čas dozrieť, preto sa pestuje hlavne v južných oblastiach. Starostlivosť o rastliny sa obmedzuje na pravidelné zalievanie, vytrhávanie buriny, kyprenie, vrchný obväz, zber sa zberá od konca augusta do polovice septembra.

Červená Karkulka

Zrelé plody tekvice Červenej čiapočky alebo Turbanskej tekvice navonok pripomínajú hubu s červenou čiapočkou. Ich hmotnosť sa môže pohybovať od 300 gramov do 4 kg.

Medzi výhody zeleniny a to, čo ovplyvňuje priaznivé dôvody pre klíčenie semien, patria:

 1. Skorá zrelosť: vegetačné obdobie je asi 100 dní.
 2. Vysoký výnos: z jedného kríka možno vyprodukovať 20 plodov.
 3. Odolnosť voči chladu.
 4. Odolnosť proti suchu.
 5. Imunita proti múčnatke.

Ale hlavnou výhodou, ktorá si podmaní mnohých záhradkárov, je úžasná chuť jasne oranžovej dužiny tekvice: jemná, drobivá, s ľahkou melónovou arómou a bez svíravosti, ktorá je vlastná iným veľkoplodým odrodám. Táto odroda je tiež atraktívna pre svoju schopnosť dozrieť počas skladovania, do polovice zimy je sladšia a chutnejšia.

Červenú čiapočku môžete pestovať semenami (výsadba od mája do júna) alebo sadenicami (výsadba od apríla do mája). Bičíky tejto rastliny sú pomerne dlhé (až 3 metre), ale ak jej vytvoríte oporu, potom ker vyrastie a nezaberie veľa miesta.

Výsadba tekvíc na otvorenom teréne by sa mala robiť výberom dostatočne osvetlenej plochy, vyhýbať sa miestam, kde predtým rástli tekvice iných odrôd alebo ich „blízki príbuzní“: uhorky, cukety. Susedenie s ostatnými predstaviteľmi veľkoplodých tekvíc je tiež nežiaduce.

Sladký gaštan

Ovocie tekvice Sladký gaštan je malý, váži asi 600 g, má tvar sploštenej gule, je slabý segmentovaný. Šupka je tenká, tmavozelená so svetlejšími škvrnami. Dužina je jasná, hustá, škrobová a sladká, chutí ako jedlý gaštan, po pečení drobivá.

Sladké gaštany sú citlivé na chlad, preto je v podmienkach stredného pruhu lepšie pestovať tekvicové sadenice. Semená tekvice na sadenice sa vysievajú začiatkom mája, pri teplote 20 - 30 ° C a dobrom svetle, prvé výhonky sa objavia za týždeň. Ak nie je mráz, môžete v polovici mája presadiť na otvorené terény.

Výsadba semien, ktorá sa koná koncom mája, v polovici júna, je možná v regiónoch s teplejším podnebím. Semená sa vysádzajú na dobre osvetlenom mieste s úrodnou, starostlivo pripravenou pôdou, medzi najbližšími rastlinami by mala byť vzdialenosť najmenej 70 cm, vzdialenosť medzi susednými záhonmi by mala byť 1 m. Hĺbka výsadby - 8-10 cm.

Sladký gaštan je nenáročný na starostlivosť: pravidelné polievanie a vytrhávanie buriny pomôžu zvýšiť produktivitu doma. Zber sa koná koncom augusta - začiatkom septembra. Plody je možné skladovať až do skorej jari.

Dieťa

Dieťa patrí k skorým odrodám tekvíc: od objavenia sa prvých výhonkov po úplné dozretie ovocia uplynú iba 3 mesiace. Samičie kvety sa tvoria už 30-40 dní, preto by mala byť rastlina chránená pred mrazom zakrytím plastovými uzávermi.

Detská tekvica patrí medzi odrody kríkov, ktoré tvoria kompaktný kríček so stredne dlhými mihalnicami. Plody sú mierne sploštené, členité, umiestnené pri spodnej časti stonky, ich hmotnosť nepresahuje 4 kg, šupka je tmavosivá s hnedými škvrnami, drsná. Dužina je stredne hustá, chrumkavá, sladká, chutná, s vysokým obsahom cukru a karoténu.

V strednom pruhu sa Malyshka pestuje hlavne štandardným spôsobom - sadenicami. Výsev sa vykonáva v apríli, pre sadenice potrebujete dobre hnojenú vlhkú pôdu s teplotou 25-30 ° C. Transplantácia do zeme - v máji až júni sú rastliny vysadené nie bližšie ako 60 cm od seba, intervaly medzi susednými radmi sú 1 m. Otvory sú vopred navlhčené.

Vďaka včasnému vytrhnutiu buriny, zalievaniu a aplikácii organických hnojív dokáže tekvicová odroda Malyshka poskytnúť dobrú úrodu (3,2 kg / m2) do konca leta, začiatkom jesene.

Parížske zlato

Tento druh tekvice nevyžaduje časté a bohaté zalievanie a mulčovanie, ale miluje teplo, takže bude najlepšou voľbou pre obyvateľov horúcich a suchých oblastí.

Parížska odroda zlata má tieto vlastnosti:

 • plody sú jasne zlatistej farby, vo forme sploštenej gule a so slabým členením;
 • hmotnosť zrelej tekvice je od 4 do 10 kg, ale pri výsadbe na úrodných pôdach dosahuje 16 kg;
 • šupka je hustá, hrboľatá, dužina je jasne oranžová, chutná, šťavnatá, vďaka čomu je táto odroda ideálna na džúsy, polievky a detskú výživu.

Parížske zlato je možné skladovať rok bez straty chuti. Odroda patrí k skorému dozrievaniu, miluje piesočnato-hlinité a hlinité pôdy, ako aj slnečné a teplé oblasti. Môže byť vysadený semenami, ale je lepšie pestovať sadenice, aby sa zvýšili výnosy. Výsev pre sadenice sa vykonáva v máji, transplantácia do otvoreného terénu je možná po zahriatí pôdy na teplotu 10 - 12 ° C. Ideálnym miestom na pestovanie je stredný pruh.

Pri výsadbe semenami (máj - jún) sú zakopané v pôde o 1,5 cm, do každej jamky sú umiestnené 2 zrná a pri výskyte výhonkov je odstránený slabší výhonok. Vzdialenosť medzi otvormi je najmenej 60 cm.

Na zvýšenie výťažku tekvicového parížskeho zlata vám umožňuje:

 1. Zovretie hlavnej stonky a bočných mihalníc po objavení sa niekoľkých vaječníkov na nich.
 2. Včasné zalievanie, uvoľňovanie, odstraňovanie buriny.
 3. Kŕmenie organickými hnojivami (kurací trus).
 4. Mulčovanie pôdy rašelinou alebo suchým humusom.
 5. Hilling rastliny s vlhkou pôdou (na posilnenie koreňového systému).

Vegetačné obdobie je približne 100 dní a zber sa uskutočňuje v auguste až septembri.

Titán

Titán je najlepším riešením pre záhradkárov, ktorí si chcú na pozemku vypestovať tekvicu rekordnej veľkosti: priemerná hmotnosť zrelej tekvice je asi 50 kg, maximálna je 500 kg! Plody môžu byť sploštené, úplne okrúhle alebo pretiahnuté, majú jasne oranžovú farbu a jasnú členitosť. Dužina je sladká a šťavnatá.

Tekvicová odroda Titan patrí do polovice sezóny. Zreje do 4 mesiacov, vyžaduje si priestor, pretože vytvára silné a dlhé mihalnice dlhé až 7 metrov: každá rastlina sa odporúča umiestniť na štvorec so stranou 1 m. Okrem toho bude potrebovať dostatočné množstvo svetla, mierna pôdna vlhkosť, úrodná, hnojená humóznou pôdou a priemernou teplotou 15 ° C.

Malo by sa pamätať na to, že Titan nemá rád kyslé vlhké ílovité pôdy, netoleruje nadmerné zavlažovanie, nemožno ho vysadiť v blízkosti zástupcov príbuzných plodín.

V strednom pruhu sa táto odroda pestuje sadenicami, výsadba sa vykonáva v máji, na čo sa používajú rašelinové poháre. Po výsadbe do zeme by mali byť výhonky každej rastliny chránené pred mrazom, vetrom a silným dažďom pomocou malých zábran.

Úsvit

Je považovaná za najchutnejšiu z veľkoplodých tekvíc, vyznačuje sa rekordným množstvom cukru a v jej dužine je viac karoténu ako v mrkve - z tohto dôvodu sa Zorka často používa v detskej a lekárskej výžive.

Plody tekvicovej odrody Zorka majú zaoblený tvar, šupka je tenká, tmavozelená, niekedy so sivým kvetom, hladká, so žltými pozdĺžnymi pruhmi, členenie je zle vyjadrené. Hmotnosť Zorky môže byť 7 kg. Dužina je šťavnatá, jasne oranžovej farby, pevná, sladká, je ideálnou náplňou do koláčov a je vhodná na zaváranie.

Táto tekvica patrí medzi stredne skoré, obdobie od klíčenia do zberu je 110 dní. Zelenina má najradšej piesočnato-hlinité a hlinité pôdy, miluje teplé, mierne vlhké, slnečné oblasti. Výsev tekvice Zorka by nemal byť skôr ako na konci mája, keď sa pôda zahreje na 12 ° C. Je tiež možné pestovať sadenicami.

Po zbere plodiny je potrebné zabezpečiť jej včasné uskladnenie.

Sladký koláč

Medzi výhody tekvicovej odrody patrí stabilný, pomerne vysoký výnos. Výsev semenami sa vykonáva v máji až júni, sadenice sa môžu pestovať od polovice apríla, po 20 dňoch sa presadia do zeme. Vzdialenosť medzi rastlinami je 70 cm, hĺbka otvorov je 6 cm.

Opis tekvicovej odrody Sweet Pie je nasledovný:

 • plody tekvice dosahujú hmotnosť 2 - 3 kg, majú zaoblený, mierne sploštený tvar s dobre vymedzenou členitosťou;
 • pokožka je hladká, jasne oranžová;
 • dužina je šťavnatá, chrumkavá, sladká.

Existuje najmenej tucet veľkoplodých odrôd. Pri ich výbere by sa malo brať do úvahy zvláštnosti regiónu a možnosti starostlivosti o rastlinu, potom krásna tekvica určite poteší bohatou úrodou.


Pozri si video: polievka z tekvice hokkaido hokaido (August 2022).