Rada

Opis a vlastnosti odrody paradajok jantárová odroda f1

Opis a vlastnosti odrody paradajok jantárová odroda f1We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý letný obyvateľ hľadá také odrody paradajok, ktoré by potešili jednak skorou zrelosťou a chuťou, ale aj ľahkosťou starostlivosti. Jantárový zväzok paradajok sa môže pochváliť takou všestrannosťou.

Odroda charakteristická

Jedná sa o nenáročnú paradajku odolnú voči chladu, ktorú je možné pestovať vo fóliových prístreškoch aj na otvorenom poli. Je schopný vytvárať vaječník aj pri nízkych teplotách. Klaster Tomato Amber je formovaný do štandardného puzdra okrúhleho tvaru. Výška stonky je iba 40 - 50 cm. Malá veľkosť, ktorá je súčasťou hybridu, umožňuje na rovnakom území vysadiť dvakrát viac rastlín ako bežné odrody paradajok.

Listy sú stredne veľké, tmavozelenej farby, typické pre čeľaď Solanaceae. Paradajka nevyžaduje zovretie vrcholového púčika, pretože je to determinantný hybrid, to znamená, že má obmedzený rast. Krádež sa nevyžaduje. Samotná rastlina vytvára iba 1 - 2 stonky. Kvetenstvo sa začína vytvárať po 5-6 listoch. Silné stopky nedovolia, aby ovocie opadalo.

Jedná sa o odrodu s skorým dozrievaním, obdobie od prvých výhonkov do zberu dosahuje od 85 do 105 dní. Všetko závisí od poveternostných podmienok, ak sa paradajky pestujú na otvorenom poli, a od teplotného režimu - v prípade výsadby v skleníku.

Opis ovocia

Zaoblený a mierne slivkovitý tvar, rovný a hladký povrch, hmotnosť 50 až 70 gramov a úroda 2,5 kg na krík sú hodnými vlastnosťami pre skoré dozrievanie odrody. Zrelé paradajky sú rovnomerne veľké, majú bohatú jantárovo žltú farbu a hustú textúru. Sú skvelé ako na čerstvú konzumáciu, tak aj na konzerváciu s celými plodmi. Miniatúrne paradajky vyzdobia zeleninový šalát, akékoľvek mäsové a dokonca aj rybie jedlo a v polotovaroch vyzerajú reprezentatívne a nepraskajú. Paradajky tejto odrody majú príjemnú chuť a sladkú arómu.

Rastúce odporúčania

Pre svoju nenáročnosť nebude pre skúseného letného obyvateľa ťažké vypestovať si paradajkový zväzok Amber F1 a popis pravidiel starostlivosti oň je celkom štandardný.

Pristátie

Výsev semien by sa mal uskutočňovať v marci alebo 50 dní pred výsadbou na trvalom mieste. Sadenice by sa mali potápať po tom, čo dajú prvé pravé listy. Ak je v skleníku kúrenie, môžu sa do neho v apríli vysadiť sadenice. V prípade pristátia na otvorenom teréne pod filmovým prístreškom musíte počkať do polovice mája. Medzi rastlinami by mala byť ponechaná vzdialenosť 40 cm a medzi riadkami 70 cm.

Hilling

Koreňový systém paradajok Jantárová trs je umiestnený plytko v zemi, v dôsledku čoho nie je potrebné časté, ale hojné polievanie. Ak chcete zabezpečiť prístup vzduchu ku koreňom, mali by ste uvoľniť pôdu a tlačiť sa na rastliny. To ďalej posilní koreňový systém a zabráni jeho vysušeniu.

Na začiatku kvitnutia možno na koreňovej časti stonky vidieť malé tuberkulózy. Toto sú základy náhodných koreňov, ktoré sa vyvinú a dodatočne dodajú rastline živiny. Počas tohto obdobia by sa malo uskutočniť prvé usmrcovanie a potom opakovať 2-3 krát.

Vrchný obväz

Aby sa zabezpečil vznik silného kríka a zvýšili sa úrody, je dobré tieto rastliny kŕmiť približne raz za tri týždne. Prvýkrát po výsadbe im musíte dať príležitosť prekonať stres a zvyknúť si na nové miesto a po vytvorení prvého kvetinového štetca prvýkrát prihnojiť. Toto obdobie zvyčajne zodpovedá tretiemu týždňu po vylodení.

Kytica z paradajok a jantáru nie je náročná na výber možností kŕmenia. Môže to byť roztok kuracieho hnoja so superfosfátom, divinou, obyčajným popolom alebo fermentovanou trávou.

Vplyv chorôb a škodcov

Hybrid sa môže pochváliť odolnosťou voči chorobám, ale na účely prevencie je možné uskutočňovať pravidelné postrekovanie špeciálnymi prostriedkami. Jednoduché zalomenie zabráni škodcom preniknúť do stoniek paradajok.


Pozri si video: Ivan Hričovský: PESTOVANIE MALÍN (August 2022).