Rada

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o paradajky v skleníku doma

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o paradajky v skleníku doma


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pestovanie veľkých, šťavnatých, zrelých paradajok je snom každého obyvateľa leta. V podmienkach väčšiny regiónov našej krajiny je to ťažké kvôli nepredvídateľnosti počasia a krátkemu letu. Paradajky, keď sa pestujú v skleníku, dozrievajú skôr, poskytujú väčší výnos, majú lepšiu chuť a vzhľad. Zvážte vlastnosti skleníkovej metódy pestovania paradajok.

Výhody a nevýhody pestovania paradajok v skleníku

Pestovanie paradajok v skleníkových podmienkach má klady a zápory, ktoré je potrebné zvážiť, najmä pre začínajúcich záhradníkov.

Výhody skleníkov:

 • skôr, takmer mesiac, dozrievanie paradajok;
 • vysoký výnos;
 • ochrana pred nepriaznivými vplyvmi počasia - mráz, nedostatok tepla, krúpy;
 • možnosť výsadby teplomilných a neurčitých druhov;
 • ochrana pred škodcami.

Vnútorné paradajky majú tendenciu byť kvalitnejšie a lepšie prezentované kvôli rastu v priaznivých podmienkach.

Medzi nevýhody pestovania skleníkov patria:

 • dodatočné náklady na výstavbu, vykurovanie, údržbu skleníkov;
 • nepretržitá kontrola teploty, pretože pri t nad 30 ° existuje riziko spomalenia tvorby vaječníkov a straty paradajok;
 • potreba opeľovacích opatrení;
 • liečba a ochrana pred plesňovými infekciami;
 • boj proti kondenzácii.

V chladných oblastiach je skleníkové pestovanie jediný spôsob, ako získať dobrú úrodu, ktorá dozrieva na kríkoch. Náklady sa vždy vyplatia z úrody a vynikajúcej chuti ovocia.

Rozhodovanie o odrode pre skleníky

Iba skúsený záhradník dokáže pochopiť rozmanitosť odrôd a hybridov. Čo musíte venovať pozornosť pri výbere osiva:

 • čas zrenia;
 • determinantné a neurčité druhy;
 • výťažok;
 • hybridy - vykazujú dobré vlastnosti na odolnosť voči chorobám.

Poznamenajme najobľúbenejšie druhy paradajok na výsadbu v skleníku:

 • čoskoro - Zázrak Zeme, Aurora F1, Sanka, malinové prekvapenie, Budenovka, prezident 2 F1;
 • plodné - De Barao, Čierny princ, Iľjič, Medová kvapka, Auria, Ružová perla;
 • veľké - Býčie srdce, Kardinál, Mazarin, Babičkino tajomstvo, Kráľ obrov, Volgograd;
 • odolné voči chorobám - Ural, Tatiana, De Barao, Dubok, Morozko, čajová ruža.

Hodnotenia obľúbených skleníkových odrôd a krížencov sú tradične na čele s De Barao, Bull's Heart, Eagle's Beak, Golden Domes.

Na výsadbu sa odporúča zvoliť známe a známe odrody, ako aj nové hybridy.

Technológia krok za krokom na výsadbu paradajok

Príprava skleníka na jarnú výsadbu paradajok sa začína po zbere starých vrcholov, to znamená na jeseň. Zvyšky koreňov sa odstránia zo zeme, zbierajú sa padlé listy. Toto sa robí obzvlášť opatrne, ak sú rastliny choré.

Konštrukcia sa umyje vodou z hadice, opraví sa, kovové časti sa ošetria hrdzou. Strom sa umyje antibakteriálnymi a protiplesňovými prostriedkami. Horná vrstva pôdy je odstránená. Niektoré z týchto prác je možné vykonať na jar, ale je správne vykonať ošetrenie plesňových chorôb ihneď po zbere vrcholov, aby nerástla hniloba.

Spracovanie sa uskutočňuje roztokom síranu meďnatého a fumigáciou sírovými bombami. Postele je možné pripraviť na jeseň.

Dôležité: v skleníku je potrebné mať niekoľko vetracích otvorov na vetranie - v bočných stenách a na strope.

Výsev semien

Semená sa pred výsadbou triedia, malé sú zakrivené a štiepané. Skontrolujte klíčivosť tak, že ho nakvapkáte do pohára so soľným roztokom. Semená, ktoré plávajú do 5 minút, sa zahodia.

Namočte do roztoku Fitosporinu pripraveného podľa pokynov. Je tiež užitočné namočiť semená do rastového promótora.

Čas výsadby semien závisí od vegetačného obdobia odrody a teplotných charakteristík regiónu. Základné pravidlá pre termíny sejby:

 • koniec februára - pre neskoré odrody a teplé oblasti;
 • začiatkom až polovice marca - druhy v strednej sezóne pre stredný pás;
 • koniec marca - najskoršie odrody a hybridy.

Paradajky sa vysievajú do nádob vysokých asi 15 centimetrov, ktoré sa prehlbujú o 1-1,5 centimetra. Na výsadbu použite špeciálnu pôdu na sadenice alebo si sami pripravte pôdnu zmes. Vzdialenosť medzi semenami je 2 - 3 centimetre.

Klíčenie predsejbového materiálu alebo vytlačenie suchých semien je voľbou záhradníka. Upozorňujeme, že pri výsadbe sa klíčky často lámu, je potrebná maximálna opatrnosť a práca s pinzetou.

Klíčenie sadeníc

Po vylodení sa nádoby premiestnia na osvetlené miesto s teplotou 20 - 22 °. Ihneď alebo po 3 - 5 dňoch zakryte priehľadným filmom, aby ste dosiahli skleníkový efekt s dobrou vlhkosťou a udržiavali stálu teplotu.

Pri pestovaní dodržiavame nasledujúce pravidlá:

 • až kým nezačne rast listov (tretí a ďalší), nie je potrebné zalievanie - ľahké zvlhčenie striekacou pištoľou;
 • pri slabom osvetlení - používajte elektrické žiarivky;
 • otočné skrinky na rovnomerné osvetlenie;
 • ponorte sa do samostatných nádob, keď sa objavia 2 pravé listy (zvyčajne 2 týždne po vyklíčení).

Pri presádzaní do samostatného kvetináča je dôležité nedotknúť sa sadenice, uchopiť viac pôdy, aby ste nevystavili korene. V budúcnosti je potrebné nádoby otočiť druhou stranou na svetlo, aby sa sadenice neohýbali a nevyvíjali rovnomerne.

Temperovanie pomáha pestovať vysoko kvalitné sadenice. Začína sa to postupným znižovaním teploty v miestnosti, vetraním studeným vonkajším vzduchom. 10 dní pred premiestnením do skleníka sa nádoby s rastlinami vyberú na verandu alebo lodžiu s teplotou najmenej 12 °.

Premiestnite do skleníka

Stacionárne skleníky sa pripravujú na jeseň, umývajú steny, dekontaminujú ich. Je dôležité mať na pamäti, že paradajky sa nevysádzajú na jednom mieste dva roky po sebe, môžu sa striedať s uhorkami.

Kedy transplantovať

Sadenice sa presadia do nevykurovaných skleníkov, keď pominie nebezpečenstvo mrazu a bude stabilné počasie. Spravidla k tomu dôjde v prvých desiatich májových dňoch.

Do tejto doby by mali mať sadenice tieto vlastnosti:

 • výška sadeníc je 15 centimetrov pre nízko rastúce odrody, 30 centimetrov pre vysoké;
 • viac ako 8 listov na krík;
 • stopka je v dolnej časti široká a hustá;
 • existujú 1-2 vaječníky s púčikmi, ale bez ovocia.

Zem vo vnútri skleníka by sa mala zahriať na 12-15 °. Ak chcete sadenice preniesť do skleníka, vyberte si večer alebo oblačný deň.

Príprava pôdy

Počiatočným štádiom prípravy pôdy je odstránenie vrchnej vrstvy o 20 centimetrov. Ďalej sa zavádza dobre zahnitý hnoj, ktorý je zhora pokrytý novou zemou. Požiadavky na zloženie pôd pre paradajky sú vysoké. Pri príprave postelí je tiež potrebné pridať piesok, rašelinu.

Na uvoľnenie pôdy sú dážďovky zakopané v zemi, môžete si tiež kúpiť a poliať budúce postele bakteriálnym kokteilom. Vďaka životne dôležitej aktivite baktérií sa zlepšia vlastnosti pôdy a rajčiakom sa ľahšie asimilujú živiny.

Aplikujeme hnojivá

Dôležitým faktorom v zložení pôdy je kyslosť. Pre paradajky je normou neutrálne zloženie s pH 6 - 7 jednotiek. Ak je nedostatok, pridá sa vápno v objeme 0,5 kilogramu na meter štvorcový.

Odporúča sa tiež pridať síran draselný a superfosfát so zameraním na zloženie pôdy a odporúčania na hnojenie.

Na dezinfekciu a zahriatie zeme sa pôda vysype teplým (60 °) roztokom manganistanu draselného (1 gram na 10 litrov vody) a pokryje sa filmom.

Schéma výsadby paradajok

Paradajky sa sadia na pozdĺžne záhony. Počet postelí je určený šírkou skleníka. Šírka záhonu sa volí podľa vysadených odrôd, zvyčajne 60 - 90 centimetrov. Veľké rozvetvené kry potrebujú viac priestoru a priechody sú tiež širšie.

Moderné metódy pestovania paradajok odporúčajú nasledujúce schémy výsadby:

 1. Šachovnica pre vysoké rozvetvené paradajky. Vzdialenosť - 60-70 centimetrov, medzi lôžkami na prechod - 70-80 centimetrov.
 2. Rýchlo dozrievajúce odrody s niekoľkými stonkami sú vysadené v šachovnicovom vzore. Vzdialenosť - 35-40 centimetrov medzi susedmi, medzi radmi - 55-60 centimetrov.
 3. Štandardné aj determinujúce druhy s jednou stonkou - v radoch so vzdialenosťou 45-50 centimetrov. Medzi otvormi - 30-35 centimetrov.

Je dôležité mať na pamäti, že prebytok paradajok v skleníku výnos nezvýši.

Dôležité: zahusťovanie zasahuje do vetrania, vyvoláva hromadenie vlhkosti, vývoj a rýchle šírenie plesňových chorôb.

Na záhony sadíme sadenice

Sadenice v rašelinových kvetináčoch sa umiestňujú priamo do otvorov, v ostatných prípadoch sa sadenice so hlinenou hrudou opatrne odstránia a umiestnia sa zvislo, aby sa lístie nedotklo pôdy.

Ak sú paradajky prerastené, neodporúča sa dávať stonku do otvoru. Vykopajte jamu do hĺbky potrebnej na vertikálne státie, zakryte iba koreňový systém zemou a časť stonky nechajte otvorenú. Otvor je úplne zakrytý za 10 - 14 dní, keď sa stonka stane hrubou.

Starostlivosť o skleníkové paradajky

Pestovanie paradajok v skleníku pomáha poznať základné pravidlá starostlivosti, ktoré spočívajú v napájaní, kŕmení a štipnutí. Je tiež potrebné sledovať výskyt škodcov a chorôb v kríkoch paradajok.

Grasshopping paradajkové kríky

Odstránenie prebytočných výhonkov vyrastajúcich z listových dutín vám umožní uvoľniť krík, zabezpečiť prístup vzduchu a neodoberá rastline energiu pre extra zelenú časť.

Nevlastní synovia sa odlomia vo veľkosti 5 - 8 centimetrov, jednoducho prstami alebo zastrihnuté prerezávačom. Najlepší čas na zovretie je ráno. Aby sa klíčok opäť neobjavil na rovnakom mieste, po odstránení zostávajú 2 centimetre stonky.

Pravidelnosť zavlažovania

Správny výber režimu zálievky môže pomôcť urýchliť rast a tvorbu vaječníkov. Mladé sadenice sa prvých 7 - 8 dní nezalievajú. V budúcnosti sa odporúčajú nasledujúce rýchlosti zavlažovania:

 • mladé sadenice - 3 litre na ker po 3-5 dňoch;
 • na kvitnutie a na začiatku plodenia - 5 litrov na rastlinu raz týždenne.

Najlepším spôsobom zásobovania vodou je odkvapkávanie. Voda nemôže byť studená, teplota musí zodpovedať teplote pôdy. Najlepší čas je ráno a večer, najlepšie ráno. Voda sa naleje na koreň, bez toho, aby ste nasiakli zelenú časť.

Aby sa prebytočná voda nestala kondenzáciou na stenách skleníka, po zavlažovaní je pôda pokrytá organickým mulčom, ktorý sa neskôr stane hnojivom.

Kvapkové zavlažovacie systémy pomáhajú dodávať rovnomernú vodu bez prebytku počas aplikácie hnojenia.

Ako a čo kŕmiť sadenice a dospelé kríky

Počas obdobia rastu a plodenia rajčiaky prihnojte 3-4 krát. Väčšina obyvateľov leta sa snaží použiť organické hnojivá a v každom vrchnom obväze rozmetať hnoj.

Podmienky kŕmenia:

 1. Po 2 týždňoch od vylodenia - nitrofoska (komplex NPK), divina. Spotreba - lyžica nitrofosfátu, 500 gramov hnoja na 10 litrov. Normou je liter pri koreni.
 2. Po 10 dňoch. Síran draselný (1 čajová lyžička), hnoj. 5 litrov na meter štvorcový.
 3. Po 2 týždňoch - superfosfát (1 lyžica), popol (2 lyžice) na 10 litrov. 5-7 litrov na meter štvorcový.

Keď paradajky začnú hromadne spievať, obyvatelia leta používajú na ďalšiu podporu rastlín humát sodný a superfosfát.

Podväzok a tvorba kríkov

Najpracovitejší obyvatelia leta majú pozdĺž záhradného lôžka v rôznych výškach dve treláže, ku ktorým sú pri raste priviazané kríky. Sadenice sa pripájajú 1 - 2 týždne po výsadbe do dolnej mriežky, keď kríky dorastajú, prenášajú sa do hornej. Je obzvlášť dôležité mať 2 úrovne pre vysoké kry s veľkými plodmi a vysokou úrodou.

Záhradkári tiež odporúčajú odstrániť spodné listy z kríkov. Na listoch pod vaječníkom sa často vytvára hniloba. Rovnako sú odrezané všetky ostatné listy so stopami chorôb a poškodení.

Liečba proti škodcom a chorobám

Po vysadení paradajok v skleníku musíte neustále monitorovať stav kríkov a vaječníkov, aby ste včas spozorovali choroby a škodcov.

Choré listy a plody sa okamžite odstránia, ak je krík výrazne postihnutý, musí sa vykopať a spáliť. Častejšie ako iné sa vyvíjajú plesňové choroby, ktoré vyvolávajú nadmernú vlhkosť a zlé vetranie. V tomto prípade sa skleník vysuší otvorením dverí a okien v suchom počasí.

Phytophthora je najbežnejšia skleníková choroba. Bude potrebné spracovať všetky rastliny fytosporínom alebo analógmi, odstrániť všetky prebytočné listy a pôdu pokryť mulčom.

Pri hnilobe koreňov je pôda dobre zbavená Alirinu-B, Trichocinu alebo Glyocladinu. Ide o biologické látky, ktoré uvoľňujú prírodné antibiotiká.

Dôležité: pre skleníky je lepšie zvoliť odrody so zvýšenou odolnosťou voči chorobám a vykonať preventívne ošetrenie pôdy a rastlín prípravkom Fitosporin-M.

Nuance starostlivosti o paradajky

Skleníky by mali byť umiestnené v dobre osvetlených priestoroch s orientáciou na východ-západ. Pri nedostatku slnečného žiarenia paradajky rastú zle, vylučujú vaječník. V skleníku sa odporúča udržiavať vlhkosť najviac 65%, inak sa vyvinú plesňové choroby.

Musíte sa neustále starať o paradajky, vysielať, kŕmiť včas, dodržiavať odporúčanú zavlažovaciu schému.

Na opelenie sa kefy paradajok počas kvitnutia jemne pretrepú, aby sa zabezpečil pohyb peľu. Je užitočné otvoriť skleníky, prilákať včely a iný hmyz, dajú voňavé kvety, džem, med alebo kompót.

V zimnom skleníku

V zimných skleníkoch s dobrým vykurovaním sa rajčiaky vysádzajú o mesiac skôr (v apríli), pričom sa používajú skoré odrody rajčiakov, ktoré sú odolné voči plesňovým a vírusovým chorobám. V skleníkoch sa z fólie dodáva druhá vrstva na zabezpečenie izolácie.

Pri pestovaní v skleníku by sa mali dodržiavať rovnaké poľnohospodárske pravidlá ako v skleníkových podmienkach. Vyrábajú sa v južných vysokých častiach záhrady s nízkou hladinou podzemnej vody.

Aby paradajky dobre rástli, sú osvetlené až 16-18 hodín denne a poskytujú teplotu 20 - 25 °, v noci - nie nižšiu ako 15 °.

Pestovanie paradajok v zime si vyžaduje stacionárne skleníky, osobitný režim a zodpovedajúce znalosti poľnohospodárskej technológie.

V nevykurovanom skleníku

Skleníky bez kúrenia pomáhajú udržiavať požadovanú teplotu pre paradajky počas chladu, chránia pred mrazom a nadmernými zrážkami. Vytvárajú priaznivé podmienky pre neustály rast, umožňujú vám pestovať paradajky pred dozretím na kríkoch, čo je dôležité pre chladné oblasti.

Prvá plodina sa zbiera oveľa skôr ako na otvorenom poli, koncom júna, začiatkom júla.

Tajomstvom pestovania dobrej úrody je výber správnych odrôd a kompletná starostlivosť zameraná na skleníkové podmienky.

Ako dosiahnuť dobrú úrodu v skleníkových podmienkach

Pestovanie paradajok v skleníkoch si vyžaduje splnenie určitých podmienok, ktoré pomáhajú zvyšovať výnosy:

 1. V horúčave by mali byť dvere a vetracie otvory otvorené. Ak je skleníkom filmový skleník, musí byť spodný okraj sklopený dozadu. Vysoké teploty bránia tvorbe vaječníkov, pri nízkych teplotách sa rast spomaľuje.
 2. Je potrebné vetranie. Paradajky sa neboja prievanu, na zlepšenie pohybu vzduchu môžu byť použité ventilátory.
 3. Dodržiavanie režimu napájania, kŕmenia.
 4. Mulčovanie pôdy a utieranie stien, aby sa odstránil kondenzát. Vlhkosť 60-65%.
 5. Teplotný rozsah - 22-25 ° cez deň, do 15 ° v noci.
 6. Ochrana pred škodcami a chorobami, odstraňovanie chorých listov a rastlín.
 7. Pomoc pri opeľovaní paradajok.

Správny výber odrôd poskytne lahodné paradajky na celú sezónu a umožní vám pripraviť zimné prípravy.

Zber paradajok

Pri zbere sa dodržiavajú tieto pravidlá:

 • stopky sú ponechané na kríku;
 • paradajky zrelosti mlieka (hnedé) sa najlepšie odstránia, aby ostatné vaječníky rástli rýchlejšie;
 • na jar sa paradajky zbierajú každé 2-3 dni (vysádzajú sa v zime), v lete - každý deň;
 • pre semená sú paradajky držané na kríkoch, kým nie sú úplne zrelé.

Upozorňujeme, že ak teplota klesne na 7 - 8 °, paradajky sa zozbierajú úplne, nebudú schopné rásť a spievať.

Na dozrievanie sú zelené paradajky rozložené v tmavej miestnosti s teplotou 15-20 °. Nádoba s paradajkami musí byť vetraná, počet vrstiev je 1-3. Červené paradajky urýchľujú dozrievanie zelených, s ich pomocou spomaľujú alebo predlžujú čas zrenia sypkých látok.

Pestovanie paradajok v skleníkoch pomáha väčšine obyvateľov leta získať lahodné šťavnaté ovocie. Chovatelia neustále vyvíjajú nové odrody a hybridy, ktoré sú odolnejšie voči chorobám a poskytujú stabilnú úrodu v skleníkových podmienkach. V procese práce získa každý letný obyvateľ svoje vlastné skúsenosti, nájde najlepšie spôsoby riešenia problémov, ktoré vznikajú pri pestovaní teplomilných paradajok.


Pozri si video: Ako sadime rajciny a papriky (December 2022).