Rada

Ako si vyrobiť žihľavový obväz na uhorky a oplodniť

Ako si vyrobiť žihľavový obväz na uhorky a oplodniť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vrchný obväz uhoriek so žihľavou sa môže uskutočniť tak v čase rastu vegetatívnej hmoty, ako aj pri vzhľade vaječníkov a keď je plodina zrelá. Toto prírodné hnojivo nájdete všade - nielen v záhradnej oblasti, ale aj pozdĺž lesov - na okrajoch, v roklinách, pozdĺž prírodných nádrží a popri cestách.

Uhorky, pod ktoré sa neuplatňujú hnojivá, neprinášajú ovocie tak dobre, ako by sme chceli. Preto obyvatelia leta nakupujú chemické hnojivá v špecializovaných predajniach, ktoré sú už pripravené na použitie. Ale koniec koncov, v blízkosti akéhokoľvek miesta rastie veľké množstvo prírodných hnojív, ktoré nepoškodia ľudské telo a budú slúžiť ako dobré hnojivo pre záhradné rastliny.

Žihľava je prírodnou potravinou pre uhorky

Je potrebné pripomenúť, že nie všetky buriny sa dajú použiť ako organické hnojivá. Niektoré buriny sú samy jedovaté alebo môžu rozkladom uvoľňovať škodlivé látky. A niektoré obilniny pri rozklade uvoľňujú alkohol. To všetko je škodlivé pre rastlinné rastliny, škodlivé látky sa môžu hromadiť v dozrievajúcich plodoch a škodiť ľudskému telu.

Ale žihľava, ktorá je liečivou rastlinou, môže byť prospešná nielen pre ľudí, ale aj pre pestovanie zeleninových plodín. Horliví záhradníci považujú túto rastlinu za škodlivú burinu a nemilosrdne s ňou narábajú v záhrade i na záhrade. V zložení tejto rastliny sa ale našli nasledujúce účinné látky:

 • makro a mikroelementy Ca, K, Fe, Cu, Zn, Mg, N;
 • vitamíny A a C.

Je pravda, že niektorí majitelia hospodárskych zvierat a hydiny používajú túto burinu ako doplnok vitamínov pre svoje zvieratá. Väčšinou sa však obyvatelia leta na svojich stránkach jednoducho zbavia žihľavy. Ale uhorky v procese rastu potrebujú N a K.

Nedostatok týchto minerálov vedie k zhoršeniu rastu výhonkov a koreňov, vaječníky sa u tejto zeleninovej plodiny tvoria slabo a plody nedozrievajú do požadovanej veľkosti. A zároveň sa zároveň nemilosrdne ničí zdroj takýchto minerálov.

Vrchný obväz zeleninových plodín s infúziou žihľavy nasýti korene a celú rastlinu všetkými potrebnými živinami. Nálev zo žihľavy obohatí pôdu a rastliny o veľké množstvo vitamínov a minerálov, rovnako zabráni kontaminácii zeleniny rôznymi chorobami, poskytne ochranu pred „škodlivými“ plošticami.

Tí od obyvateľov leta, ktorí sa vo svojej záhrade pokúsili použiť dresing na zeleninové plodiny, začali s touto burinou zaobchádzať úctivejšie. Túto bodavú burinu zbierajú všade, kde je to možné, sušené a používané na prikrmovanie rastlín podľa potreby. Koniec koncov, táto liečivá bylina si zachováva svoje cenné vlastnosti, čerstvé aj sušené. Ale množstvo záhradkárov dáva prednosť príprave infúzie žihľavy na polievanie rastlín, ktorú používajú celú sezónu.

Nálev zo žihľavy na uhorky

Štipľavosť stoniek tejto rastliny je dobre známa každému, takže mnohí nemajú radi žihľavu a radšej sa ich zbavia, kedykoľvek je to možné. Skúsení záhradkári však využívajú túto „nevýhodu“ rastlín v prospech svojej záhrady.

Môžete sadiť uhorky do riadkov a medzi ne položiť vrstvu žihľavy. Húsenice a iný škodlivý hmyz sa nebudú plaziť cez takúto horiacu bariéru. A ak odtrhnutú žihľavovú trávu položíte priamo pozdĺž koreňov tejto zeleninovej plodiny, potom vrstva tohto mulča zabráni rastu buriny a ochráni rastliny pred škodcami. A zvonka sa môže zdať, že uhorky sú vysadené na žihľave.

Viacerí obyvatelia leta pripravujú hnojivo zo žihľavy, drvia ju a do vrstvy pridávajú mulč. Táto prísada obohacuje ornicu a zabraňuje rozvoju erózie.

Takže s otázkou: „Je možné prihnojiť uhorky žihľavou?“ všetko jasné. Zostáva pochopiť, ako pripraviť hnojivo na žihľavu a ako nakŕmiť uhorky týmto vrchným obväzom.

Hnojivo na žihľavu sa pripravuje veľmi jednoducho. Burina sa zhromaždí a rozdrví. Na prípravu nálevu môžete použiť čerstvé, sušené alebo suché buriny. Nastrúhané rastliny sú umiestnené vo veľkých nádobách.

Hlavnou požiadavkou je, aby sa žihľavové hnojivo neodporúčalo nalievať do kovovej nádoby.

Na prípravu infúzie sa zvyčajne používajú akékoľvek plastové nádoby, kde sa rozdrvené suroviny umiestnia a zalejú vodou. Voda by sa mala predbežne brániť do 24 hodín.

Potom by sa táto infúzia mala lúhovať v tieni dva týždne. Vôňa, ktorú toto prírodné hnojivo vydáva, je dosť nepríjemná, pretože kvasenie prebieha v nádobách. Preto sa takáto infúzia zvyčajne udržiava mimo vidieckych domov, kde ľudia žijú.

Zhora sú sudy s pripravovaným prípravkom pokryté polyetylénom alebo viečkami, aby sa obmedzil tok kyslíka dovnútra. Po ukončení fermentačného procesu bude hnojivo páchnuť ako obyčajný hnoj.

Na konci fermentácie sa môže žihľavové hnojivo použiť na zalievanie uhoriek pri koreni (alebo na kŕmenie z listov).

Roztok žihľavy by sa mal zriediť vodou. Pomery, v ktorých je infúzia zriedená:

 • na aplikáciu pod koreň - v pomere 1: 2;
 • pre uhorky (ich nadzemná časť) - pomer je 1: 5.

Hrášok, fazuľa, sója, cibuľa a cesnak sa takýmto fermentovaným roztokom nekŕmia - tieto zeleninové rastliny nemajú radi žihľavový nálev.

Infúzia žihľavy sa podáva pravidelne, čo vedie k zrýchleniu rastu ich stoniek, zvýšeniu počtu vaječníkov a rýchlemu dozrievaniu plodiny. Takéto hnojivo je navyše cenné aj pre izbové kvety, ktoré doslova dva alebo tri dni po zavedení prania žihľavy ožijú, zeleň sa leskne a počet pukov sa zvyšuje.

Ako vrchný obväz môžete použiť popol zo žihľavy. V takom prípade sú všetky pokosené žihľavy vysušené a spálené. Výsledný popol sa rozpustí vo vode a uhorky sa zalejú vodou. Popol zo žihľavy nasýti rastliny draslíkom a dusíkom, čo je pre rastliny obzvlášť cenné na jar a začiatkom leta, keď si aktívne vytvárajú svoju vegetatívnu hmotu.

Príprava postelí so žihľavou

Tento spôsob prípravy záhonov na uhorky je obzvlášť častý na Sibíri a na Urale, kde je teplé obdobie krátke, a uhorky a iné zeleninové plodiny potrebujú toľko tepla (najmä na teplých záhonoch).

Príprava záhonov, na ktorých bude možné pestovať uhorky na otvorenom teréne (alebo v skleníkoch), je nasledovná. Najskôr pripravíme samotné postele - zákopy pre jeden a pol bajonety lopaty sú vykopané po ich dĺžke a šírke. Do výšky pol bajonetu je priekopa naplnená žihľavou a na žihľavu sa naleje zemina zmiešaná s humusom, kompostom alebo zhnitým hnojom. Na takto pripravené záhony sadíme uhorky, papriky, paradajky, kapustu - na takýchto „teplých“ záhonoch sa dá pestovať takmer akákoľvek zelenina a zelenina.


Pozri si video: Ako si vyrobiť textilnú priadzu (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Garcia

  Myslím, že nemáš pravdu. Som si istý. Môžem to dokázať. Napíšte PM, porozprávame sa.

 2. Cashel

  In my opinion you are mistaken. Write to me in PM, we will discuss.

 3. Zuzshura

  Here actually a showroom which that

 4. Cletus

  O tejto téme môžem veľa hovoriť.

 5. Dealbeorht

  Neporovnateľná téma....

 6. Kaherdin

  Odpoveď na vašu otázku som našiel na google.com

 7. Nalrajas

  Plne zdieľam váš názor. Myslím, že je to veľmi dobrý nápad. Úplne s tebou súhlasím.Napíšte správu