Rada

Popis a jemnosti pestovania jahôd odrody Ruyana

Popis a jemnosti pestovania jahôd odrody Ruyana


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ruyanove jahody milujú mnohí obyvatelia leta. Alpské bobule sa v Rusku objavili až v 90. rokoch, ale okamžite sa zakorenili. Pestujú sa po celej krajine, dokonca aj v severných oblastiach. Čerstvé jahody sa líšia od záhradných jahôd aj od jahôd. Má špecifickú chuť a arómu, ktorú si nemožno zameniť s nijakými inými.

Dejiny stvorenia

Ruyanu sa začal chovať v 70. rokoch minulého storočia, dielo však bolo korunované úspechom až v roku 1989. Odroda je českého pôvodu, ukázalo sa to kvôli kríženiu divých alpských jahôd a jahôd, ktoré rastú v kultivovaných pôdach.

Táto odroda bola do registra v Rusku zaradená až v roku 1997. Dokument však neuvádza oblasti prijatia. Jahody dobre rastú nielen v južnom a strednom pruhu, ale tiež sa nebojí mrazu na severe.

Opis a vlastnosti jahody Ruyan

Pred zakúpením sadeníc si preštudujte popis odrody.

Vzhľad

Kroviny sú stredne veľké. Prinášajú ovocie celú sezónu, úrodu je možné kedykoľvek odstrániť. Výška kríkov dosahuje 20 centimetrov, zvyčajne však nepresahuje 16 centimetrov. Je distribuovaný v hemisférickej, štandardnej forme. Hustota je stredná, ale zrelé rastliny môžu byť dosť husté.

Ruyanova jahoda sa rozmnožuje pomocou semien. Obyvatelia leta si ale môžu vziať aj sadenice a priamo ich vysadiť do záhrady. Je lepšie zbierať sadenice v počiatočnom období sezóny.

Ruyanine jahodové listy majú svetlozelenú farbu, celkom jasnú, nápadnú. Vo svojom tvare sú bližšie ku konvexným, bubliny sú slabo vyjadrené. Je tam trochu lesku, ale do polovice sezóny zvyčajne slabne. Táto jahodová odroda nemá antény - to je charakteristická vlastnosť. Kvetenstvo je tiež perfektne viditeľné - sú vyššie ako listy. Kvetenstvo dosahuje dĺžku 25 centimetrov. Samotné kvety sú dosť malé, ich veľkosť nepresahuje pol centimetra.

Čas plodenia, výnos

Kvitnutie začína už na májové sviatky, aj keď je dosť silné. Končí sa v júli až auguste - tento parameter závisí od konkrétnej oblasti rastu a nastavujú ho obyvatelia leta individuálne. Prvá plodina sa zbiera v polovici júna. Plodí po celý rok, až do prvého mrazu jahody plodia stabilne. Výnos jahôd na meter štvorcový je až dva a pol kilogramu. Bobule sú husté, sú odolné voči preprave.

Bobule sú malé, nepresahujú 7 gramov hmotnosti. Tvar je bližšie kužeľovitý, ale nie je sploštený, má sklon k predĺženiu. Bobule sú pomerne proporčné, zatiaľ čo všetky majú rovnakú hmotnosť. Farba je sýta ružová, je tam lesk strednej intenzity. Buničina má rovnakú farbu, ale v strede a na okrajoch je načervenalý tón. Vo vnútri nie sú žiadne duté oblasti, ako je to v prípade niektorých odrôd jahôd. Dužinu jednoducho vyberte z pohára.

Ruyanove jahody chutia rovnako ako jahody; je nemožné ich rozlíšiť bez toho, aby sme sa pozreli na ich vzhľad.

Oblasť použitia

Ruyana sa používa na rôzne účely. Konzumuje sa tiež čerstvý, zmiešaný s kyslou smotanou alebo cukrom. Tiež z Ruyany sa vyrábajú veľmi chutné zaváraniny a džemy. Robia z neho aj sýte víno, ale treba si uvedomiť, že v bobuliach je málo cukru, takže ho musíte pridať do sladších výrobkov.

Bobule má vysokú hustotu, takže sa dá prepravovať na akúkoľvek vzdialenosť. Jahody sú vysadené v jednom regióne a použité v inom - s tým nie sú žiadne problémy.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Rastlina je ovplyvnená háďatkami, roztočmi, nosatcami a listovými chrobákmi. Možné je aj zvislé vädnutie a sivá hniloba.

Výhody a nevýhody odrody

Medzi výhody pestovania jahôd odrody Ruyan patria:

 • chutné, bohaté, aromatické bobule;
 • dlhodobý zber, a to až do najchladnejších dní;
 • žiadne úponky, ktoré by rušili zber;
 • pretože stopky sú vysoké, zrelé bobule sa na pôde neznečistia;
 • vysoká hustota bobúľ umožňuje ich dlhodobé skladovanie;
 • jahody nie sú ovplyvnené hubou;
 • zimovanie bez prístrešku je možné, ak je rastlina stará 3-4 roky;
 • rastlina sa nebojí vysokých teplôt, dlhého časového obdobia bez zalievania.

Medzi nevýhody jahôd Ruyan patrí skutočnosť, že je potrebná špeciálna pôda. Rastie na ľahkej pôde. Aj keď znáša teplo, bez vlhkosti vytvára menšie bobule. Dorastá až 4 roky, potom sa aktualizuje.

Nuansy pestovania plodiny

Pred vystúpením sa oboznámia s pravidlami poľnohospodárskej techniky.

Ako si vybrať sadenice

Sadenica je vybraná s jasne zelenými listami, bez viditeľného poškodenia, stopami hniloby. Odoberajú sa minimálne tri, hrúbka radu je od 7 milimetrov. Ak sa sadenica predáva v nádobách, potom venujte pozornosť koreňovému systému. Dĺžka koreňov by mala byť minimálne 7-8 centimetrov.

Výber miesta a príprava pôdy

Miesto je vybrané na slnečnej strane, bez tmavnutia (je však povolené malé z vysokých stromov). Počas výsadby sa do pôdy pridáva piesok a kompost. Ak je kyslosť prekročená, pridajte kriedu a popol.

Schéma pristátia

Zasadené v radoch, vzdialenosť až 20 centimetrov. Môže byť umiestnený v blízkosti iných rastlín, pretože také jahody nemajú antény.

Starostlivé rady

Správna starostlivosť zabezpečí vysoký výnos.

Polievanie a mulčovanie

Zalievanie sa odporúča jedenkrát denne počas suchých období, najmä počas tvorby vaječníkov. Najlepší čas je pred západom slnka. Mulčovanie s pilinami alebo slamou.

Vrchný obväz

Vrchný obväz sa aplikuje od druhého roku života. Nezabudnite urobiť:

 • vrchný obväz s dusičnanom amónnym skoro na jar;
 • nitroammofos počas tvorby púčikov;
 • s nitroammofosom a síranom draselným po vaječníku.

Ochrana pred kvitnutím, opeľovaním a mrazom

Kvitnutie a opelenie si nevyžadujú od letného obyvateľa ďalšie kroky. Sú pokryté agrofibrom z mrazu.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Odroda jahôd Ruyan je celkom odolná proti škodcom. Ale počas epidémie sa objavia príznaky.

Najznámejším typom ochorenia, ktoré napáda jahody, je vädnutie zvisle. Bohužiaľ, choroba je nevyliečiteľná, prejavuje sa tým, že kríky jednoducho začnú slabnúť a zomierať. Epidémii môžete zabrániť, ak vykopáte rastlinu s veľkou vrstvou pôdy a spálite ju. Namiesto zvädnutej rastliny by sa nemali vysádzať žiadne ďalšie najmenej po dobu 12 mesiacov. Potom by sa mala pôda nakŕmiť.

Na jahody často vplýva sivá hniloba. Zjavne sa prejavuje: na bobuliach sú šedé škvrny s kvetom, zatiaľ čo majú nepríjemný hnilobný zápach. Môžete sa s tým vyrovnať pomocou špeciálnych nástrojov.

Prevencia - odstráňte postihnuté bobule.

Škodcovia napádajú aj jahody. Zároveň ich môžete rozlíšiť podľa nasledujúcich funkcií:

 • háďatko - škaredé listy, zväčšenie hrúbky stopky;
 • pavúk roztoč - pomalý rast, výskyt škodcu, vysychanie kríkov;
 • weevil - nie tvorba púčikov;
 • listový chrobák - opadávanie listov, ich poškodenie.

Pomerne často jahody škodia aj obyčajným slimákom a slimákom. Môžete si s nimi poradiť doma napríklad pomocou červenej papriky alebo žihľavy.

Chovné metódy

Rastlina reprodukuje:

 • rozdelenie kríkov;
 • rastúce zo semien.

Druhá možnosť je pre letné sídlo prijateľná, pretože minimalizuje riziko zlyhania.

Zber a skladovanie

Zberá sa od polovice júla do mrazu. Skladujú sa dlho, pretože plody sú husté.

Vlastnosti pestovania v kvetináčoch

Algoritmus pre pestovanie v kvetináčoch:

 • stratifikácia semien;
 • siatie (v rašelinových tabletách);
 • ponorenie do pôdy;
 • vyberanie.

Akýkoľvek hrniec bude robiť. V zime je potrebné osvetlenie. Opeľovanie sa vykonáva štetcom.

Pestovať Ruyanove jahody je ľahké. Ale aby rastlina potešila chutné a veľké ovocie, je dôležité správne zorganizovať starostlivosť.


Pozri si video: Hydroponické pěstování jahod 2015 (Júl 2022).


Komentáre:

 1. Lauraine

  What words needed ... great, the remarkable phrase

 2. Bragore

  nebudem súhlasiť

 3. Akizahn

  Verím, že sa mýlite. Navrhujem o tom diskutovať. Pošlite mi e -mail v PM, budeme hovoriť.

 4. Aballach

  Sorry for offtopic, who-thread watched videos on youtube about the end of the world? Well, about the hadron colider. Je to strašidelné!

 5. Phorbas

  Absolútne s tebou súhlasím. V tomto niečom je, myslím si, že je to dobrý nápad.

 6. Graent

  Odporúčam vám ísť na stránku s veľkým množstvom informácií o téme, ktorá vás zaujíma. Pre seba som našiel veľa zaujímavých vecí.

 7. Deaglan

  What necessary words ... Great, a great ideaNapíšte správu