Inštrukcia

Juniper Blue Arrow Shrubbery


Juniper Blue Arrow dostala meno vďaka svojmu jedinečnému vzhľadu. Vzhľadom na úzku a stĺpcovú korunu sa borievka podobá šípke zameranej na oblohu. Môžete si to overiť sami, fotografia je uvedená nižšie.

Popis kríkov

Modrá šípka preložená z angličtiny znamená „modrá šípka“. Ihly z kríka jasne modrej farby. Na dotyk je veľmi mäkký. Dospelá rastlina dosahuje výšku asi 5 m. Ovocie kríky s modrými kužeľmi. Medzi výhody Juniper Blue Arrow patria jej spodné konáre, ktoré rastú od spodnej časti kmeňa a pretrvávajú dlho. Táto vlastnosť poskytuje veľa príležitostí na univerzálne použitie odrôd.

Juniper Blue patrí do horninového typu. Táto odroda sa často používa v krajinnom dizajne, ako aj v rôznych rastlinných kompozíciách na navrhovanie terás a verandov.

Výhody Juniper Blue Arrow zahŕňajú:

  • odolnosť proti mrazu;
  • nenáročnosť na pôdu;
  • odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Krík môže rásť v čiastočnom tieni a na mieste pod priamym slnečným žiarením. Juniper nemá rád horúce vetry, takže si vyberte miesto na pristátie bez prievanu. Vďaka prchavej výrobe ihiel neumožňuje borievka vývoj chorôb. Ak chcete, aby sa borievka prejavila v celej svojej kráse, nedovolte stagnácii vody. Ideálnym miestom na pristátie je malý kopec.

Modrá šípka: rastúce vlastnosti

Juniper Care

Odroda Blue Arrow je najlepšie vysadená z nádoby so zemou, v takom prípade korene zostávajú nedotknuté a krík sa prispôsobí rýchlejšie novému miestu. Na pestovanie koreňového systému by sa mali pridať root alebo rádiofarmy. Pravidlá výsadby odrôd Blue Arrow sú podobné všeobecným pravidlám.

Najprv musíte pripraviť pristávaciu jamu. Malo by byť najmenej 2-krát väčšie ako hlinené hrudky. Drenáž sa ukladá na spodok jamy. Potom sa umiestni krovitá stromka a voľný priestor sa pokryje zeminou. Pôda by mala pozostávať z rašeliny, piesku a listovej pôdy. Ak obsah pôdy nespĺňa odporúčania, môžete si kúpiť špeciálnu zmes pôdy a zmiešať ju v rovnakých pomeroch so záhradnou pôdou. Kyslosť pôdy sa dá korigovať pridaním trochu vápna.

Počas výsadby musí byť pôda hnojená. Tento postup tiež pomáha rootovať v koreňovom systéme. Ak chcete dať borievke Blue Arrow estetický vzhľad, pridajte do pôdy substrát na báze kôry a borovice. Takýto substrát chráni krík pred burinou a vysychaním.

Jalovce môžu byť zasadené s otvorenými koreňmi iba na jar alebo na jeseň a kríky z kontajnera môžu byť vysadené kedykoľvek v priebehu roka. Ak si chcete vytvoriť uličku z borievky, potom by vzdialenosť medzi sadenicami nemala byť menšia ako 1,5 - 2 m. Hustá výsadba vytvára konkurenciu medzi rastlinami, čo negatívne ovplyvňuje ich vývoj.

Pred vysadením veľkého borievky je potrebné odrezať pôdu do hĺbky bajonetu lopaty vo vzdialenosti 30 cm od kríka. To je nevyhnutné, aby sa vytvorili mladé korene.

Jalovce musia byť napojené, ale nie často. Koreňový systém odrody Blue Arrow je kompaktný a schopný samostatne spotrebovávať vlhkosť a ďalšie živiny z pôdy.

V suchom období by sa kríky dospelých mali zalievať raz týždenne a mladé sadenice najmenej 2-3 krát. Ak je pôda pravidelne mulčovaná, zalievanie sa môže vykonávať ešte menej často. Táto rozmanitosť kríkov, rovnako ako mnoho ďalších borievok, miluje postrek. Nadmerná vlhkosť však môže viesť k plesňovým chorobám.

Napriek tomu, že borievka modrá Arrow je rezistentná na rôzne choroby, ich vývoj nemožno úplne vylúčiť. Juniper je najčastejšie zhrdzavený. Ihly zhnednú a postupne sa drobia. Infekcia ovplyvňuje kôru krovia. V takom prípade by sa mali zasiahnuté vetvy odstrániť a rastlina by sa mala každých 10 dní ošetrovať fytoncidom. Aby sa predišlo vzniku hrdze, mali by sa borievky vysádzať mimo jabloní, hrušiek, hloh, kdoule a horského popola. Medzi škodcami sú vošky najbežnejšie. Musíte s tým bojovať pomocou fytofarmy. Krík sa má striekať každých 10 až 14 dní. Z ťažobnej mory sa používa rozhodovacie riešenie.

Dospelý borievok Blue Arrow je spravidla odolný proti mrazu a nie je potrebné ho pokryť na zimu, čo sa nedá povedať o mladých rastlinách.

Preto by ste mali s príchodom zimy zakryť mladé sadenice, ale pred tým musíte odstrániť všetky sušené konáre a vykonať kozmetický strih.

Aby sa vetvy borievky nerozbili pod hmotnosťou snehu, musia byť zviazané motúzom.

Propagácia borievky

Zo všetkých existujúcich metód sa môže Juniper Blue Arrow množiť len odrezkami alebo semenami. Rezne sa považujú za najúčinnejšiu a najuniverzálnejšiu metódu. Jalovice sa najlepšie množia odrezkami na jar, takže koreňový systém má čas sa tvoriť a rastlina môže zimovať. Ako odrezky je potrebné odobrať vrcholy výhonkov. Vystrihnite výhonky tak, aby na kôre zostala stará kôra a drevo. Potom sa musí stopka vyhladiť do výšky 3 až 4 cm.

Ako zasadiť borievku

Odrezky rastlín potrebujú okamžite. Aby mohla mladá rastlina zakoreniť, musí byť pôda voľná. Pôda by mala pozostávať z rašeliny a piesku. Najlepšie je pestovať odrezky v krabiciach. Hĺbka výsadby asi 3 cm. Rezy do pôdy sa musia vysádzať pod miernym uhlom. Potom sa drevené debny vyčistia v skleníku, kde sa musia dodržiavať klimatické podmienky. Mladé rastliny nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Stačí ich pravidelne zalievať a striekať. Prvé korene sa objavia do 50 až 90 dní po výsadbe.

Semená borievky sa zriedka množia semenami, pretože mladá rastlina sa objaví najskôr po 7-8 rokoch.

Pozrite si video: Blue Point Juniper (Septembra 2020).