Návrh

Metódy a vlastnosti tvorby broskyňovej koruny

Metódy a vlastnosti tvorby broskyňovej koruny


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Broskyňa je jednou z najnáročnejších na včasnú tvorbu koruny a správne prerezávanie ovocných plodín. Správne vykonané vytváranie korún v rôznych fázach vegetačného obdobia je zárukou získania rastliny s vysokou a dlhou produktivitou.

Funkcie tvarovacieho orezania

Vytváranie prerezávania je nevyhnutné agrotechnické opatrenie, ktoré prispieva k stimulácii rastu a vývoja rastlín, ako aj umožňuje vyvážiť jeho výživu a dať korunke najoptimálnejší tvar. Výsledkom tohto prerezávania je tvorba silnejších mladých výhonkov, ako aj zvýšená imunita ovocného stromu. Plody sa okrem toho vytvárajú väčšie, s bohatou chuťou, znižuje sa riziko poškodenia chrasty a predlžuje sa trvanlivosť úrody.

Formatívne prerezávanie by sa malo vykonávať každé dva až tri roky pomocou takých základných techník, ako sú skrátenie vetiev a rezanie výhonkov. Najlepší čas na prerezávanie broskýň je obdobie od začiatku pučania púčiky po aktívne kvitnutie.

Postup prerezávania vám umožňuje posúdiť mieru poškodenia dreva v zime. Je dôležité si uvedomiť, že konáre a výhonky odstránené z rastliny sa musia spáliť. Po prerezaní musia byť ovocné porasty kŕmené zlúčeninami obsahujúcimi dusík.

Tvorba koruny mladých rastlín

Koruna broskyňových rastlín je najčastejšie tvorená kríkom. Charakteristickým znakom takejto koruny je neprítomnosť centrálneho vodiča. Takto vytvorená sadenice má tri alebo štyri hlavné vetvy rastúce zo spodnej časti rastliny, čo umožňuje korunke prijímať dostatočné množstvo svetla a poskytuje zásobu dreva, keď stonková časť v zime zamrzne.

Orezanie a tvarovanie sa odporúča ihneď po výsadbe ovocnej dreviny na trvalom mieste. Na zakúpených sadeniciach sa musia ponechať iba kostrové výhonky a zvyšok sa úplne odstráni. Centrálny vodič sa musí pritlačiť. Spravidla nie je možné, aby mladá rastlina v prvom roku po výsadbe veľmi rástla, takže by sa mala skrátiť na asi tri alebo štyri púčiky.

Sadenice broskýň reagujú na otvorené rezy pomerne bolestivo, takže orezávanie by sa malo vykonávať najostrejším a najviac dezinfikovaným záhradným náradím a všetky miesta rezov by sa mali ošetrovať záhradnými var.

Dvojročná broskyňa

Tvorba koruny dospelého stromu

Správne zelené operácie na dospelých stromoch naznačujú, že pri silnom raste jarných výhonkov ich zvieranie vo výške nie viac ako 0,3 - 0,4 m, čo umožní rastline vytvoriť druhú rastovú vlnu vo forme produktívnych letných výhonkov. Letné tweezing by sa mal vykonávať aj na pokračujúcich výhonkoch a letných výhonkoch, ktorých rast je nasmerovaný vertikálne a do koruny.

Aby sa maximalizovala rýchlo a efektívne koruna vo forme siedmich alebo ôsmich hlavných vetiev, ako aj aby sa podporil rast kostrových vetiev, uplatňuje sa regulácia vaječníkov. Tvorba koruny by sa mala dokončiť potom, ako rastlina dosiahne vek piatich rokov. Od tej doby sa odporúča hlavný dôraz na štandardné ekologické postupy a postup na prideľovanie porastov, ktorý by mal sprevádzať zvýšené orezávanie neproduktívneho a znečisteného dreva.

Najpopulárnejšie spôsoby formovania

V podmienkach domácej záhrady sa doteraz najčastejšie používajú tri spôsoby formovania koruny výsadby broskýň.

Bushová forma

Na broskyňovej rastline by sa mali nechať asi štyri mladé výhonky vytvorené z nízko položených pukov. Takéto vetvy sa stanú produktívnymi asi za 2 roky a budú plodne prinášať ovocie po dobu troch rokov. V budúcnosti sa predpokladá prerezávanie vetiev na úrovni koreňového krku a vytvorenie kríka z niekoľkých dobre vyvinutých vetiev letných výhonkov. Ročne sa musí nechať najviac päť plodníc a dve výhonky striedania.

Tvarovo riedka forma

Zahŕňa to vytvorenie stonky s výškou 0,3 - 0,4 m a úrovní pozostávajúcich z troch až štyroch vetiev. Bočné vetvy by sa mali odstrániť a kostrové vetvy by sa mali čo najviac skrátiť. Neodporúča sa orezávať bočné výrastky tvorené kostrovými vetvami a kmeňom.

Tvar pohára

Toto je najobľúbenejšia možnosť tvorby broskýň. Priemerná výška stonky by mala byť asi 35 cm. Je potrebné odstrániť bočné vetvy. Koruna je vytvorená na základe troch alebo štyroch kostrových vetiev umiestnených vo vzdialenosti 15 cm od seba. Vodič je odrezaný priamo na základni. Všetky ďalšie výhonky a konáre by sa mali nakrájať „na prsteň“ alebo nakrájať na pár pukov, čo zlepšuje krytie koruny a zvyšuje tvorbu ovocných pukov.

Ako vytvoriť korunu na sadbách broskýň

Správne prerezávanie je kľúčom k dlhovekosti a dobrému plodeniu broskýň. Nie je to príliš komplikované, ale nevyhnutná operácia je nevyhnutne súčasťou komplexu opatrení na starostlivosť o záhradné výsadby.