Tipy

Ako pripraviť cibuľu na výsadbu na jar


Cibule (z latinčiny Allium) je v našej krajine veľmi obľúbená záhradná kultúra. Rastlina patrí do rodu dvojročných a viacročných bylinných rastlín z podrodiny cibule alebo Alliaceae. Ak chcete získať vysoko kvalitné cibuľové plodiny, musíte na prípravu tejto zeleninovej plodiny na výsadbu prijať niekoľko opatrení.

Príprava na pristátie hlavy

Prípravok pred výsadbou chráni cibuľu pred hlavnými nepriaznivými poveternostnými podmienkami a poškodením chorobami. Pri príprave na výsadbu musí byť sadivový materiál sušený v suchej a teplej miestnosti.

Potom by sa cibuľové sady mali zahriať a mali by sa prijať tieto opatrenia:

 • súprava musí byť suchá a bez viditeľného poškodenia alebo hniloby;
 • skoro na jar vylejte cibuľky teplou vodou asi 15 - 20 minút;
 • namočte sevoc do komplexného hnojiva cez noc.

Bez použitia otepľovacích a namáčacích opatrení nie je cibuľa príliš vhodná na pestovanie na hlave a pôjde k peru alebo šípu. Pripravený sadivový materiál môžete tiež predhriať dva týždne pri teplote 18 - 20 ° C, potom sa musí zvýšiť teplotný režim na 29 - 30 ° C a žiarovky sa musia zohrievať osem hodín. Bez prípravy nebude možné získať kvalitné vodnice a rastliny nebudú odolné voči infekciám. Dobrým výsledkom je pestovanie cibule rodinnej, ktorá v každom hniezde môže tvoriť niekoľko obchodovateľných cibúľ naraz. Cibuľa repa sa môže pestovať v dvojročnej kultúre s predbežným pestovaním semien, v jednoročných plodinách zo semien, ako aj v jednoročných kultúrach s predbežným pestovaním sadeníc.

Cibuľa: Príprava na pristátie

Príprava na pristátie na pero

V prípade potreby by sa mala cibuľa sadivo na perie pestovať správne a včas. spravidla namáčanie sa uskutočňuje v nasledujúcich roztokoch zloženia:

 • namáčanie cibule na 10 hodín v roztoku komplexných hnojív na pestovanie zeleniny v množstve 1 polievková lyžica na vedro vody;
 • pripravené semená na výsadbu sa môžu uchovávať vo fyziologickom roztoku niekoľko hodín, čo zabráni poškodeniu cibuľovej mušky;
 • aby sa predišlo plesňovým infekciám, vykonáva sa predčasné namáčanie v roztoku založenom na čajovej lyžičke síranu meďnatého v 10 litroch vody jednu štvrtinu hodiny;
 • v prípade potreby sa môže síran meďnatý nahradiť slabým ružovým roztokom manganistanu draselného.

Pred namáčaním je potrebné cibuľové sady vytriediť a odstrániť všetky olúpané alebo príliš suché šupky. V ďalšej fáze sa sadivový materiál roztriedi podľa veľkosti a potom sa orezáva apikálna časť čistými nožnicami alebo nožom. Po takýchto udalostiach sa objaví v najkratšom možnom čase a rastie rovnomernejšie, bez prítomnosti záhybov.

Príprava pôdy a lôžok

Pestovanie všetkých rastlinných rastlín vždy začína výberom miesta na výsadbu. Na pestovanie cibule je potrebné vyhradiť slnečné miesto alebo záhradnú plodinu umiestniť do svetlého čiastočného tieňa. Je prísne zakázané pestovať cibuľu v nížine alebo v oblastiach so stagnáciou vlhkosti v pôde.

Aby ste získali hlavu alebo perie z vysoko kvalitnej cibule, musíte správne pripraviť postele a priamo pôdu. Príprava kvalitnej pôdy na pestovanie cibule nie je náročná. Stačí dodržiavať tieto odporúčania:

 • cibuľa potrebuje dobré osvetlenie a fúkanie vetrom, čo pomáha predchádzať infekcii hubovými infekciami;
 • cibuľa je rastlina s dlhými dennými svetlami as nedostatočným osvetlením môžu žiarovky zostať malé, voľné a nevhodné na skladovanie;
 • kultúra je náročná na ukazovatele úrodnosti pôdy a je schopná intenzívne konzumovať živiny už na začiatku vegetačného obdobia;
 • je veľmi dôležité mať hrebene na pestovanie cibule v oblastiach zastúpených neutrálnymi pôdami;
 • akákoľvek cibuľa je veľmi náročná na vlhkosť a pozoruje sa jej nedostatok, slabý vývoj a predčasný prechod do spiaceho štádia;
 • nadmerná vlhkosť v hrebeňoch podporuje rýchly rast a tvorbu šťavnatých, ale vodnatých žiaroviek so zlou udržiavacou kvalitou.

Príprava pôdy na mieste by sa mala vykonať vopred. Spravidla sa na jeseň s hlbokým kopaním pridá asi 5 až 7 kg humusu na meter štvorcový. Dobrým výsledkom je zavedenie 8 až 10 kg hnoja na meter štvorcový vysadenej plochy. Na každú stotinu sa odporúča vyrobiť asi jeden a pol kilogramu jemného vápna. Skúsení záhradníci uprednostňujú pestovanie hviezdnych rastlín, ako sú horčica, repka alebo hrach, v štádiu prípravy pôdy na pestovanie cibule. Najvhodnejšími prekurzormi pre cibuľu sú kapusta, uhorky a paradajky.

Bezprostredne pred výsadbou by sa mala pôda dôkladne uvoľniť a odstrániť všetka vegetácia burín. Je dôležité si uvedomiť, že do cibuľových hrebeňov sa nemôže pridávať významné množstvo hnojív obsahujúcich dusík, čo znižuje udržiavaciu kvalitu zberanej plodiny. Za priaznivé sa považuje okolie cibule s uhorkou, mrkvou, repou a paradajkami. Cibuľa môžete pestovať vedľa jahôd, reďkoviek alebo šalátu. Na odstránenie hrebeňa cibule rastlinných parazitov sa odporúča zasadiť nechtík a harmanček.

Dátumy a pravidlá vykládky

Ak sa rozhodnete pre výsev semien, mali by sa hrebene pred výsevom označiť tak, aby sa odchyľovali od okraja asi 10 cm.barter sa vysieva v brázdach so vzdialenosťou jeden a pol centimetra. Výsevné hrebene musia byť napojené a pokryté lutrasilom. Najčastejšie sa však v podmienkach domácej záhrady osivo pestuje vo forme vopred pripravených cibúľ.

V prvej dekáde mája by sa mali siatie vysádzať do hĺbky 4 až 5 cm a vo vzdialenosti asi 8 až 10 cm od seba. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť 25 - 30 cm. Aby ste získali perie, môžete do pôdy vysadiť cibuľu o niečo silnejšiu, so vzdialenosťou medzi rastlinami 5 - 7 cm. Pred zimou je vhodné zasiať malú ovsenú ovsu, netvoriacu šípky.

V jesennom období sa odporúča zasiať iba odrody odolné voči chladu, ako napríklad Arzamassky, Strigunovsky, Danilovsky a Stuttgart. Výsev musíte vysadiť na hrebeňoch, kde sa snehová hmota topí čo najskôr, a tiež nedochádza k stagnácii vlhkosti, bez ohľadu na ročné obdobie. Jesenná výsadba sa vykonáva v prvej dekáde októbra, v úplne nevychladnutej pôde, tesne pred začiatkom mrazu. Ihneď po vzniku prvých dostatočne silných mrazov na výsadbu sa odporúča pokryť jedľovými smrekovými konármi, ktoré chránia žiarovky pred zamrznutím.

Ako pestovať cibuľové sady

Ďalšia starostlivosť o plodinu spočíva v včasnom odstránení krycieho materiálu na jar, pravidelnom odstránení akejkoľvek buriny, uvoľnení pôdy medzi riadkami, polievaní a hnojení niekoľkokrát počas vegetačného obdobia. Dodržiavanie poľnohospodárskej technológie zaručuje vysokú a kvalitnú cibuľu na osobnom pozemku.