Rastliny

Starostlivosť o broskyňové stromy


Správna kultivácia broskýň a kompetentná starostlivosť o stromy vám umožňujú získať pomerne vysoký výnos nielen na Kryme, ale aj v oblastiach, ktoré nie sú príliš vhodné na pestovanie rastlín milujúcich teplo.

Na pestovanie produktívnej ovocnej dreviny budete musieť nielen správne vybrať miesto na výsadbu, ale tiež včas vysadiť sadenice broskýň a potom jej poskytnúť dobrú starostlivosť. achMedzi hlavné opatrenia starostlivosti patrí včasné zalievanie a hnojenie, pravidelné prerezávanie, ako aj ošetrenie proti škodcom a chorobám.

Jarné aktivity

Na začiatku jari, keď sa stanovovali ukazovatele teploty na úrovni 4 - 6 ° С, je veľmi dôležité vykonávať prvotné spracovanie záhradných výsadieb, zahŕňajúce ochranu pred prezradenými škodcami a základnými chorobami. Druhé chemické ošetrenie výrobky na báze medi sa konajú v apríli na ružovom púčiku. Dobrý ochranný výsledok proti najbežnejším chorobám poskytuje ošetrenie 3% roztokom Bordeauxovej tekutiny.

Jednou z najdôležitejších jarných udalostí je prerezávanie pred aktívnym kvitnutím. Musia sa odstrániť všetky vetvy poškodené mrazom alebo chorobou, ako aj oblasti, ktoré zahusťujú a znižujú vystavenie koruny svetlu. Zanedbanie pravidiel jarného prerezávania často spôsobuje vyčerpanie ovocných porastov a tiež zvyšuje riziko plesňových a vírusových chorôb.

V súčasnej dobe záhradníci cvičia niekoľko druhov prerezávania broskýň skoro na jar.

Druh prerezávania pružinyPrerezávanie technológie
Krátke orezanie s výmenou uzlovJe potrebné skrátiť najrozvinutejšie a mladé vetvy o osem pukov, ako aj skrátiť uzol tak, aby nahradil pár pukov.
Dlhé čalúnenieOdstránenie všetkých nepotrebných kvetov vo fáze aktívneho kvitnutia s cieľom normalizovať zaťaženie plodiny a získať väčšie a lepšie plody.
Úprava korunky ovocných stromov alebo sanitárne prerezávanieKompletné odstránenie všetkých výhonkov suchých a mrazených počas zimného obdobia, ako aj vetiev postihnutých chorobami alebo parazitmi rastlín.
Dokončenie prerezávania pružinovej korunkyVykonáva sa v poslednej dekáde apríla podľa farby koruny a umožňuje vám konečne upraviť zaťaženie plodiny. Zahŕňa odstránenie „na kruhu“ prebytočných vetiev, výhonkov, ktoré rastú hlboko do koruny, a tukových výhonkov

Každý druh prerezávania musí byť nevyhnutne sprevádzaný následným spracovaním rán a rezov rezov záhradnou var.

Broskyne v suchom jarnom počasí sa polievajú každých desať dní pomocou dvoch alebo troch vedier vody pre každú rastlinu. Okrem toho, Na jar sa odporúča pestovať alebo transplantovať mladé ovocné dreviny.

Ako prerezávať broskyňu na jar

Jesenné aktivity

Ovocie si vyžadujú náležitú starostlivosť nielen na jar, ale aj na jeseň. Príprava záhradnej kultúry na zimu za studena sa začína kompetentnou kultiváciou pôdy, ktorá sa musí vykopať čo najhlbšie, bez toho, aby sa prelomili hrče, čo umožní zničiť významnú časť zimujúcich škodcov.

V ďalšej fáze sa broskyňa privádza na drážky blízke stonke minerálnymi hnojivami vo forme komplexov fosforu a draslíka, ako aj organickými látkami:

 • na kŕmenie mladých rastlín sa používa asi 9 - 10 kg kompostu alebo hnoja, ako aj 70 - 80 g superfosfátu a 25 - 30 g draselnej soli;
 • rastliny vo veku 3 až 6 rokov potrebujú 14 - 15 kg hnoja, 55 - 60 g dusičnanu amónneho, 110 - 115 g superfosfátu a 45 g draselnej soli;
 • broskyne vo veku 6 - 8 rokov budú potrebovať asi 28 - 30 kg hnoja, 170 - 180 g superfosfátu a najmenej 65 - 75 g draselnej soli;
 • Pri hnojení pod starými stromami by sa malo používať približne 25 - 35 kg hnoja, 115 - 135 g dusičnanu amónneho, 245 - 285 g superfosfátu a 85 - 105 g draselnej soli.

Veľmi dobrý výsledok sa dosiahne jesenným listovým kŕmením broskýň roztokom na báze močoviny. Je vhodné doplniť hnojivá zavlažovaním pôdy vodou, ktorá prispieva k zvlhčovaniu pôdy v blízkych kmeňových kruhoch do hĺbky najmenej 0,5 - 0,7 m. Odporúča sa, aby sa zimné zavlažovacie činnosti vykonávali koncom októbra alebo prvej dekády novembra.

Od septembra do polovice októbra je povolené orezávanie, ktoré môže byť:

 • hygienické, zahŕňajúce odstránenie a následné zničenie všetkých chorých alebo sušených vetiev;
 • formatívne, počas ktorého sa vykonáva odstraňovanie zarastených a konkurenčných kostrových vetiev;
 • proti starnutiu, podpora obnovy koruny príliš starých a neproduktívnych ovocných stromov.

Ihneď po orezaní by sa mala prijať sada ochranných a preventívnych opatrení. Aby sa zabránilo spáleniu, vykonáva sa vápno stonky a spodok kostrových vetiev haseným vápnom. Craz po páde listu by sa mala korunka postriekať roztokom síranu meďnatého alebo zmesi Bordeaux. Koreňový systém broskýň môže byť izolovaný vrstvou organických látok.

Poľnohospodárska technológia v skleníku

Broskyňa v skleníku sa pestuje v oblastiach s nedostatočne priaznivými podmienkami pre teplomilné rastliny. Južná kultúra rastie a prináša ovocie v podmienkach chránenej pôdy pomerne dobre a stabilne. Starostlivosť o skleníkové broskyne sa musí vykonávať s prihliadnutím na tieto odporúčania:

 • je lepšie vytvarovať korunu vo forme misky, pretože je ťažké sa starať o tvar v tvare ventilátora;
 • pestovanie stromov v nádobovej kultúre zahŕňa použitie nádob s priemerom najmenej 45 cm;
 • skleníková alebo kontajnerová pôdna zmes by mala byť zastúpená hlinitým kompostom, univerzálnym kompostom a pieskom v pomere 8: 1: 1, čo umožňuje získať výsadbový substrát s optimálnymi indikátormi drobivosti a priepustnosti pre vodu;
 • najnebezpečnejšia choroba broskýň, ktorá sa nazýva kučeravé listy, málokedy postihuje skleníkové broskyne, ale kvôli maximálnej ochrane by sa rastliny mali postriekať fungicídmi na báze medi začiatkom jari a jesene;
 • obaľovanie ovocných plodín v chránenej pôde zahŕňa použitie tekutých hnojív vhodných na aplikáciu na listy.

Pri výbere odrody, ktorá sa má pestovať v skleníku, sa odporúča uprednostňovať malé odrody na podnožiach trpaslíka alebo takzvaných terasách broskýň.

Ako klíčiť semeno a starať sa o sadenice

Vysoko kvalitné sadenice broskýň môže záhradník získať nezávisle od ovocnej kosti. Ak chcete pestovať dobré sadenice, musíte prísne dodržiavať túto technológiu:

 • extrahovať kosť z úplne dozretého kvalitného ovocia odrody odrody;
 • veľmi starostlivo vyčistite kost od úlomkov dužiny;
 • naplňte malú nádobu vlhkým pieskom alebo navlhčenými štiepkami;
 • umiestnite kosti do vlhkého substrátu a nádobu umiestnite na spodnú policu chladničky;
 • v procese stratifikácie sa roztrhnú kosti a potom sa objaví klíčok, ktorý je potrebné vysadiť do kvetináča naplneného úrodnou pôdou založenou na rašeline a humuse, zmiešaný v pomere 1: 1.

Ako striekať broskyňu

Starostlivosť o sadenice pestované zo semien nie je komplikovaná a spočíva v miernom zalievaní a dodržiavaní teplotného režimu na úrovni 18 až 20 ° C. Po zavedení teplého počasia by sa mal závod na jar presadiť na trvalé miesto.