Nápady

Huby Valui: vlastnosti a vlastnosti prípravku


Huba Valui (Russula foetens) patrí do rodu Russula z čeľade Russula. Pre mnohých milovníkov pokojného lovu je táto jedlá huba známa pod menom goby, plakón, kubár, slumbing alebo úradník.

Botanický opis

Viečko huby Valui v priemere nepresahuje 12 - 15 cm, Farbenie plodu môže byť žlté alebo žltkastohnedé. Mladé exempláre sa vyznačujú sférickým klobúkom, ktorý sa s rastom a vývojom huby otvára takmer úplne. Dospelé huby majú výrazné prehlbovanie v strednej časti viečka a zreteľné radiálne drážky pozdĺž jeho okrajov. Povrch čiapky je pokrytý hladkou a lesklou veľmi sliznicou, ktorú je možné ľahko oddeliť.

Valuya sa vyznačuje veľmi krehkým bielym mäsom. Pri reze postupne zhnedne. Na zadnej strane viečka sú často dosky rôznej dĺžky. Úzko vypestované platne, belavé alebo špinavé krémové zafarbenie, emitujú žltkastú priehľadnú tekutinu, po vysušení sa vytvoria hnedé škvrny.

Rameno Valui v tvare valca alebo v tvare valca. Priemerná dĺžka nepresahuje 10 - 12 cm a hrúbka nie je väčšia ako 2,5 - 3 cm. Noha je bielej farby, na ktorej sú prítomné charakteristické hnedé povrchové škvrny. Znakom dospelých jedincov je prítomnosť dutiny vo vnútri nôh a výskyt silnej drobivosti. V surovej podobe má huba horúcu horkú chuť a špecifickú vôňu, ktorá spôsobuje záchvaty nevoľnosti.

Huby Valui: Funkcie

V našej krajine sú bežné bežné druhy húb, ktoré sa podobajú hodnotám:

  • russula okerous - má plochý alebo zelenožltý klobúk ohnutý nahor a hladkú belavú nohu;
  • russula mandle - má podobný vzhľad ako väčšina russula, líši sa vôňou horkých mandlí na čerstvom pláte;
  • russula morse - vyznačujúca sa žltými platňami a výraznou mandľovou príchuťou.

Pomerne často si neskúsení hubári zamieňajú ceniny s ušľachtilými hubami. Hríba ošípaných však patrí do kategórie tubulárnych a nie lamelárnych, ako je Russula foetens.

Fotogaléria

Nebezpečné štvorhra

Najväčším nebezpečenstvom sú nepozorní alebo začínajúci zberači húb, ktorí veľmi často mylne zbierajú falošné huby s hodnotami alebo chrenom nazývané hebeloma. Tento druh je schopný veľmi úspešne maskovať už známe hubové huby, Russula formy jedlých húb. Najlepším spôsobom, ako ľahko rozlíšiť dvojitý a zdravý Russula foetens, je starostlivo preštudovať jeho popis a charakterizáciu.

Hebeloma patrí do rodiny Strophariaceae (Strophariaceae). V našej krajine sú falošné hodnoty zvyčajným obyvateľom nielen lesov, ale aj polí a hrán. Aktívne plodenie sa pozoruje od prvých desiatich dní augusta do posledných dní októbra. Charakteristickou črtou Hebelomy je prítomnosť veľmi výrazného štipľavého zápachu chrenu, ktorý sa objavuje pri reze.

Klobúk falošnej hodnoty má konvexný tvar charakteristický pre daný druh, na zadnej strane sú široké a pomerne masívne taniere s nahnedlým odtieňom. Dužina je krémová, dosť krehká. Noha je pevná, s vnútornou dutinou. Mliečna šťava sa vylučuje z rezu. Na rozdiel od jedlých odrôd nie sú škodcovia ovplyvnení falošnými hodnotami, takže nie je možné stretnúť sa s falošnými hodnotami červov.

Prvé príznaky otravy sa môžu vyskytnúť štvrť hodiny po jedle hebelómu v potrave vo forme silného smädu a zvracania. Ďalším krokom sú ťažkosti s dýchaním a príznaky mozgu.

Funkcie rastu

Valui sú rozšírené v lesných pásoch v Ázii a Európe a nachádzajú sa tiež na severoamerickom kontinente. V našej krajine rastie hlavné prostredie Russula foetens na Kaukaze, na centrálnom území Ruska, v západnej časti Sibíri a na Ďalekom východe.

Valui dokáže vytvárať mykorhizu nielen s ihličnanmi, ale aj so všetkými listnatými stromami, preto prinášajú ovocie pomerne hojne a stabilne. Najčastejšie rastú v lesoch zmiešaného typu, pričom uprednostňujú tieňované oblasti s optimálnymi ukazovateľmi pôdnej vlhkosti. Hlavná zbierka húb tohto druhu spadá do obdobia od polovice leta do poslednej dekády septembra. Pri odbere by sa mali uprednostňovať mladé exempláre Russula foetens, ktorých priemer uzáverov nepresahuje 5 až 6 cm.

Metódy varenia

Varenie by sa malo vykonávať podľa zavedenej technológie. Varenie by sa malo začať povinným čistením úlomkov zeleniny a zeminy a malo by byť spojené s povinným namáčaním. Valui sú tradičné moriace huby a používajú sa na morenie za studena.

Malo by sa pamätať na to, že solia sa iba mladé huby. Vo fáze prípravy sa musia podrobiť dlhodobému a opakovanému namáčaniu v studenej vode s jej stálou náhradou čerstvou vodou. Z Russula foetens si môžete uvariť veľmi pikantný a nezvyčajný morený predjedlo. Solenie možno vykonávať nielen za studena, ale aj za horúca. Asi po mesiaci a pol budú huby pripravené na použitie. Namočené hodnoty sú vynikajúce pri výrobe šalátov, viniča alebo smaženia. Kaviár z tohto druhu húb je veľmi populárny.

Ako nakladať huby

Prítomnosť špecifickej ostrosti a horkosti v nohách a klobúkoch húb Russula foetens znamená namáčanie a ďalšie použitie klobúkov (špecifická chuť v nohách zostáva aj po spracovaní). Vo vode sa musí drahokam uchovávať najmenej tri až štyri dni, pričom voda sa počas dňa musí nahradiť trikrát. Potom sa uskutoční polhodinové varenie namočených húb, ktoré sa potom môžu použiť na varenie alebo konzervovanie v zimnom období.